CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Mieszkanie lepsze niż lokata

Redakcja Administratora  |  28.03.2017
Przeciętna rentowność wynosi około 7% w skali roku i zależy przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze.
Przeciętna rentowność wynosi około 7% w skali roku i zależy przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze.

W ciągu kilku ostatnich lat zakup mieszkania pod wynajem stał się popularnym sposobem na lokatę kapitału. Trend wciąż się umacnia. Dlaczego? Przede wszystkim jest to bezpieczna inwestycja, ponieważ ceny mieszkań zmieniają się wolniej niż ceny walut. Jednak to nie wszystko, lokata kapitału w nieruchomość daje większe przychody niż obligacje bankowe lub lokata.

Zakup mieszkania pod wynajem jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem na pomnożenie pieniędzy, oczywiście jeśli nastawiamy się na długoterminowy zysk.

- Rynek nieruchomości to rynek lokalny, dlatego na to, jaką rentowność możemy uzyskać wpływa wiele czynników. Przeciętnie wynosi ona około 7% w skali roku i różni się przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze – mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

Na poziom rentowności inwestycji wpływają takie czynniki jak:

 • lokalizacja mieszkania (największa w miastach akademickich),
 • wielkość mieszkania (im mniejsze tym większa rentowność),
 • skomunikowanie z centrum (im lepsza infrastruktura tym wyższa cena najmu),
 • zaplecze handlowo-usługowe (im mniejsza odległość od uczelni wyższych, centrów biznesu, galerii handlowych tym lepiej).

Czytaj także: W co warto inwestować?

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że fundusze inwestycyjne są obarczone dużym ryzykiem, a sytuacja na giełdzie nie jest pewna, to ulokowanie funduszy w nieruchomości wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli spojrzymy na aktualne stopy procentowe lokat bankowych.

- Obecnie zakładając lokatę na większą kwotę (np. 100 tys. zł) na rok nie możemy liczyć na więcej niż około 2% netto zysku. Biorąc to pod uwagę nawet kupno mieszkania w najmniej rentownym mieście akademickim, jakim jest Poznań (ok. 4%) jest bardziej opłacalne – tłumaczy Potoczek.

Przed szacowaniem zysków, należy rozgraniczyć rentowność brutto i netto. O tej drugiej możemy mówić po uwzględnieniu:

 • czynszu na rzecz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
 • podatku od nieruchomości,
 • opłatę za użytkowanie wieczyste,
 • podatku od przychodu z wynajmu,
 • ubezpieczenia,
 • okresu przestoju (wakacje lub czas szukania najemcy).

Do zdecydowanych zalet inwestowania w nieruchomość możemy zaliczyć także amortyzację nieruchomości. Pozwala ona zmniejszyć obciążenie podatkowe, które jest związane z użytkowaniem nieruchomości lub z własnymi potrzebami prowadzenia działalności gospodarczej. Właściciel nieruchomości musi najpierw wpisać lokal do ewidencji środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane w ratach, co kwartał lub raz w roku. Dokonuje się ich do chwili, kiedy wartość zrówna się z wartością początkową lokalu lub jeśli mieszkanie sprzedamy.

Polecamy: W jakie nieruchomości chcą inwestować Polacy?

Czy decyzja o zakupie lokum pod wynajem ma wady? Inwestycja w mieszkanie wymaga większego zaangażowania niż założenie lokaty. Ulokowanie pieniędzy w banku to często tylko kilka minut przed komputerem. Zakup mieszkania wymaga znacznie więcej wysiłku. Oprócz formalności związanych chociażby z kredytem, lokum należy przygotować pod wynajem i znaleźć odpowiednich najemców. Naprzeciw oczekiwaniom inwestorów wychodzą deweloperzy, tacy jak Wawel Service, którzy proponują pakiet wykończeń pod klucz w standardzie studenckim, dzięki którym klient ma odpowiednio wyposażone mieszkanie pod wynajem bez zbędnego przepłacania, czyli oszczędza czas i pieniądze (podatek przy korzystaniu z usług ekipy wynosi 8%, przy samodzielnych zakupach wzrasta on do 23%). Deweloperzy oferują także pomoc w znalezieniu najemcy. Po zakupie lokum to eksperci z branży znajdą pierwszych lokatorów, a co za tym idzie kupujący nie musi zaprzątać sobie głowy problemami z wynajmem.

90% osób, które zdecydowały się na zakup mieszkania zamiast założenia lokaty, uważa biznes w nieruchomościach za bardziej stabilny i dochodowy. Obecnie rentowność inwestycji jest najwyższa i wynosi około 7%. Można oszacować, że przy ciągłości najmu inwestycja zwróci się już po kilkunastu latach.

Źródło: Wawel Service

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
 • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11410|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10987|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl