CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Mieszkanie lepsze niż lokata

Redakcja Administratora  |  28.03.2017
Przeciętna rentowność wynosi około 7% w skali roku i zależy przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze.
Przeciętna rentowność wynosi około 7% w skali roku i zależy przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze.

W ciągu kilku ostatnich lat zakup mieszkania pod wynajem stał się popularnym sposobem na lokatę kapitału. Trend wciąż się umacnia. Dlaczego? Przede wszystkim jest to bezpieczna inwestycja, ponieważ ceny mieszkań zmieniają się wolniej niż ceny walut. Jednak to nie wszystko, lokata kapitału w nieruchomość daje większe przychody niż obligacje bankowe lub lokata.

Zakup mieszkania pod wynajem jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem na pomnożenie pieniędzy, oczywiście jeśli nastawiamy się na długoterminowy zysk.

- Rynek nieruchomości to rynek lokalny, dlatego na to, jaką rentowność możemy uzyskać wpływa wiele czynników. Przeciętnie wynosi ona około 7% w skali roku i różni się przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze – mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

Na poziom rentowności inwestycji wpływają takie czynniki jak:

 • lokalizacja mieszkania (największa w miastach akademickich),
 • wielkość mieszkania (im mniejsze tym większa rentowność),
 • skomunikowanie z centrum (im lepsza infrastruktura tym wyższa cena najmu),
 • zaplecze handlowo-usługowe (im mniejsza odległość od uczelni wyższych, centrów biznesu, galerii handlowych tym lepiej).

Czytaj także: W co warto inwestować?

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że fundusze inwestycyjne są obarczone dużym ryzykiem, a sytuacja na giełdzie nie jest pewna, to ulokowanie funduszy w nieruchomości wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli spojrzymy na aktualne stopy procentowe lokat bankowych.

- Obecnie zakładając lokatę na większą kwotę (np. 100 tys. zł) na rok nie możemy liczyć na więcej niż około 2% netto zysku. Biorąc to pod uwagę nawet kupno mieszkania w najmniej rentownym mieście akademickim, jakim jest Poznań (ok. 4%) jest bardziej opłacalne – tłumaczy Potoczek.

Przed szacowaniem zysków, należy rozgraniczyć rentowność brutto i netto. O tej drugiej możemy mówić po uwzględnieniu:

 • czynszu na rzecz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
 • podatku od nieruchomości,
 • opłatę za użytkowanie wieczyste,
 • podatku od przychodu z wynajmu,
 • ubezpieczenia,
 • okresu przestoju (wakacje lub czas szukania najemcy).

Do zdecydowanych zalet inwestowania w nieruchomość możemy zaliczyć także amortyzację nieruchomości. Pozwala ona zmniejszyć obciążenie podatkowe, które jest związane z użytkowaniem nieruchomości lub z własnymi potrzebami prowadzenia działalności gospodarczej. Właściciel nieruchomości musi najpierw wpisać lokal do ewidencji środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane w ratach, co kwartał lub raz w roku. Dokonuje się ich do chwili, kiedy wartość zrówna się z wartością początkową lokalu lub jeśli mieszkanie sprzedamy.

Polecamy: W jakie nieruchomości chcą inwestować Polacy?

Czy decyzja o zakupie lokum pod wynajem ma wady? Inwestycja w mieszkanie wymaga większego zaangażowania niż założenie lokaty. Ulokowanie pieniędzy w banku to często tylko kilka minut przed komputerem. Zakup mieszkania wymaga znacznie więcej wysiłku. Oprócz formalności związanych chociażby z kredytem, lokum należy przygotować pod wynajem i znaleźć odpowiednich najemców. Naprzeciw oczekiwaniom inwestorów wychodzą deweloperzy, tacy jak Wawel Service, którzy proponują pakiet wykończeń pod klucz w standardzie studenckim, dzięki którym klient ma odpowiednio wyposażone mieszkanie pod wynajem bez zbędnego przepłacania, czyli oszczędza czas i pieniądze (podatek przy korzystaniu z usług ekipy wynosi 8%, przy samodzielnych zakupach wzrasta on do 23%). Deweloperzy oferują także pomoc w znalezieniu najemcy. Po zakupie lokum to eksperci z branży znajdą pierwszych lokatorów, a co za tym idzie kupujący nie musi zaprzątać sobie głowy problemami z wynajmem.

90% osób, które zdecydowały się na zakup mieszkania zamiast założenia lokaty, uważa biznes w nieruchomościach za bardziej stabilny i dochodowy. Obecnie rentowność inwestycji jest najwyższa i wynosi około 7%. Można oszacować, że przy ciągłości najmu inwestycja zwróci się już po kilkunastu latach.

Źródło: Wawel Service

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zmiany w Prawie budowlanym
 • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16586|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11861|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl