CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Mieszkanie lepsze niż lokata

Redakcja Administratora  |  28.03.2017
Przeciętna rentowność wynosi około 7% w skali roku i zależy przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze.
Przeciętna rentowność wynosi około 7% w skali roku i zależy przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze.

W ciągu kilku ostatnich lat zakup mieszkania pod wynajem stał się popularnym sposobem na lokatę kapitału. Trend wciąż się umacnia. Dlaczego? Przede wszystkim jest to bezpieczna inwestycja, ponieważ ceny mieszkań zmieniają się wolniej niż ceny walut. Jednak to nie wszystko, lokata kapitału w nieruchomość daje większe przychody niż obligacje bankowe lub lokata.

Zakup mieszkania pod wynajem jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem na pomnożenie pieniędzy, oczywiście jeśli nastawiamy się na długoterminowy zysk.

- Rynek nieruchomości to rynek lokalny, dlatego na to, jaką rentowność możemy uzyskać wpływa wiele czynników. Przeciętnie wynosi ona około 7% w skali roku i różni się przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze – mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

Na poziom rentowności inwestycji wpływają takie czynniki jak:

 • lokalizacja mieszkania (największa w miastach akademickich),
 • wielkość mieszkania (im mniejsze tym większa rentowność),
 • skomunikowanie z centrum (im lepsza infrastruktura tym wyższa cena najmu),
 • zaplecze handlowo-usługowe (im mniejsza odległość od uczelni wyższych, centrów biznesu, galerii handlowych tym lepiej).

Czytaj także: W co warto inwestować?

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że fundusze inwestycyjne są obarczone dużym ryzykiem, a sytuacja na giełdzie nie jest pewna, to ulokowanie funduszy w nieruchomości wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli spojrzymy na aktualne stopy procentowe lokat bankowych.

- Obecnie zakładając lokatę na większą kwotę (np. 100 tys. zł) na rok nie możemy liczyć na więcej niż około 2% netto zysku. Biorąc to pod uwagę nawet kupno mieszkania w najmniej rentownym mieście akademickim, jakim jest Poznań (ok. 4%) jest bardziej opłacalne – tłumaczy Potoczek.

Przed szacowaniem zysków, należy rozgraniczyć rentowność brutto i netto. O tej drugiej możemy mówić po uwzględnieniu:

 • czynszu na rzecz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
 • podatku od nieruchomości,
 • opłatę za użytkowanie wieczyste,
 • podatku od przychodu z wynajmu,
 • ubezpieczenia,
 • okresu przestoju (wakacje lub czas szukania najemcy).

Do zdecydowanych zalet inwestowania w nieruchomość możemy zaliczyć także amortyzację nieruchomości. Pozwala ona zmniejszyć obciążenie podatkowe, które jest związane z użytkowaniem nieruchomości lub z własnymi potrzebami prowadzenia działalności gospodarczej. Właściciel nieruchomości musi najpierw wpisać lokal do ewidencji środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane w ratach, co kwartał lub raz w roku. Dokonuje się ich do chwili, kiedy wartość zrówna się z wartością początkową lokalu lub jeśli mieszkanie sprzedamy.

Polecamy: W jakie nieruchomości chcą inwestować Polacy?

Czy decyzja o zakupie lokum pod wynajem ma wady? Inwestycja w mieszkanie wymaga większego zaangażowania niż założenie lokaty. Ulokowanie pieniędzy w banku to często tylko kilka minut przed komputerem. Zakup mieszkania wymaga znacznie więcej wysiłku. Oprócz formalności związanych chociażby z kredytem, lokum należy przygotować pod wynajem i znaleźć odpowiednich najemców. Naprzeciw oczekiwaniom inwestorów wychodzą deweloperzy, tacy jak Wawel Service, którzy proponują pakiet wykończeń pod klucz w standardzie studenckim, dzięki którym klient ma odpowiednio wyposażone mieszkanie pod wynajem bez zbędnego przepłacania, czyli oszczędza czas i pieniądze (podatek przy korzystaniu z usług ekipy wynosi 8%, przy samodzielnych zakupach wzrasta on do 23%). Deweloperzy oferują także pomoc w znalezieniu najemcy. Po zakupie lokum to eksperci z branży znajdą pierwszych lokatorów, a co za tym idzie kupujący nie musi zaprzątać sobie głowy problemami z wynajmem.

90% osób, które zdecydowały się na zakup mieszkania zamiast założenia lokaty, uważa biznes w nieruchomościach za bardziej stabilny i dochodowy. Obecnie rentowność inwestycji jest najwyższa i wynosi około 7%. Można oszacować, że przy ciągłości najmu inwestycja zwróci się już po kilkunastu latach.

Źródło: Wawel Service

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
 • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10819|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10393|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl