CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Gospodarowanie nieruchomościami a gospodarka odpadami

Najefektywniejsza segregacja jest u źródła, czyli w miejscu produkcji odpadów, czyli na śmietniku.
Najefektywniejsza segregacja jest u źródła, czyli w miejscu produkcji odpadów, czyli na śmietniku.
Fot. arch. redakcji

Odzysk i recykling odpadów mają przynieść długofalowe korzyści: spadek emisji gazów cieplarnianych, oszczędności i dodatkowe miejsca pracy. W krajach Unii proces odzysku, recyklingu i przetwarzania odpadów jest zaawansowany. W Polsce co prawda jest trochę lepiej, niż było, bo rośnie świadomość ekologiczna, ale by odtrąbić sukces, należałoby zintensyfikować prace edukacyjne u podstaw i postawić na technologie minimalizujące ilość odpadów.

Odpady i związane z nimi zagrożenia są poważnym problemem w ochronie środowiska. W Polsce obserwuje się wzrost zainteresowania gospodarką odpadami w zakresie rozwoju technologii zarówno minimalizujących ich ilość, jak i tych związanych z ich unieszkodliwianiem i gospodarczym wykorzystaniem.

Główną przyczyną powstawania ich nadmiernej ilości jest nieracjonalna gospodarka zasobami. Zgromadzone na składowiskach odpady w dużym stopniu mogą być wykorzystane jako surowce wtórne, których wartość szacuje się na kilkaset milionów dolarów:

  • jedną czwartą tej sumy stanowi węgiel,
  • 35% – cynk, ołów, żelazo i inne metale,
  • a 40% przypada na takie składniki, jak: popiół, żużel, odpady mineralne, kruszywa i inne.

Ponadto na składowiska odprowadza się rocznie około 10 000 ton odpadów komunalnych stałych i od 10 do 15 mln m3 nieczystości płynnych.

Niestety, wiele odpadów bytowych i przemysłowych jest nieprawidłowo gromadzonych, a nowoczesnych przedsiębiorstw, które by je odzyskiwały i przetwarzały, ciągle brak.

Decyduje samorząd

Marek Goleń Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w wypowiedziach dla mediów stwierdził, że w samorządach dominuje standardowe podejście: odpad jest problemem, więc należy go przetworzyć i rozliczyć się z niego przed tymi, którzy narzucają reguły.

Przeczytaj także: W 2021 roku ponad 60 proc. odpadów powinno trafiać do recyklingu

Najłatwiejszym, ale jednocześnie najdroższym i niedającym spodziewanych efektów recyklingu sposobem, który pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych wskaźników, okazały się spalarnie. W opinii Ministerstwa Środowiska jest ich za dużo, co w ubiegłym roku wypomniał marszałkom województw podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek.

Przetwarzane w spalarniach odpady przekraczają bowiem dopuszczalny 30-procentowy poziom ilości przekształcanych termicznie odpadów komunalnych. Jego zdaniem może to w przyszłości znacząco zagrozić wyższym poziomom recyklingu, a tym samym dostarczaniu ponownie gospodarce dobrej jakości surowców. Minister przyznał jednak, że nie jest przeciwnikiem instalacji do termicznego przekształcania odpadów, ponieważ nie wszystkie da się w nieskończoność przetwarzać. Istnieje jednak określona frakcja, która musi być w ten sposób zutylizowana.

Zadanie numer 1 to w związku z tym – jak mówią decydenci – budowa i rozbudowa instalacji o dobrze obliczonych mocach przerobowych, stawiająca na nowoczesne technologie odzysku, recyklingu i przetwarzania odpadów.

Praktycy natomiast twierdzą, że choć rośnie świadomość ekologiczna i konieczność porządnej segregacji odpadów u źródła, czyli w mieszkaniach, gdzie one powstają, to często Polacy nie są w stanie uporać się z problemem z powodów czysto logistycznych. Bo jak w naszych małych kuchniach, o średniej powierzchni 7–8 m2, ustawić cztery worki na cztery frakcje, a na ciasnych podwórkach zmieścić kilka kontenerów, by domowa segregacja miała sens?

A jeśli z tego samego – gminnego zresztą – podwórka korzysta kilka wspólnot? Jak pomieścić na nim kilkanaście kontenerów, po kilka dla każdej wspólnoty, by uzyskać efekt w postaci podziału odpadów na wspomniane frakcje? Okazuje się, że da się problem ciasnoty podwórek rozwiązać, czego dowodem jest system segregacji odpadów zastosowany w Nakle.

Pomysł polega w skrócie na tym, że mieszkańcy w swoich domach dzielą śmieci tylko na dwa worki. Do jednego wrzucają papier, szkło, plastik, lekarstwa, baterie, a do drugiego – wszystko inne. Ten drugi worek wyrzucają do dotychczasowego pojemnika. Natomiast worek z papierem, szkłem, plastikiem, lekarstwami, bateriami dostarczają do tzw. minipunktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Tam pracownik segreguje na 16 kodów odpady, które idą na sprzedaż.

Czytaj też: Spory wokół segregowania śmieci >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16160|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9783|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl