CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Gospodarowanie nieruchomościami a gospodarka odpadami

Najefektywniejsza segregacja jest u źródła, czyli w miejscu produkcji odpadów, czyli na śmietniku.
Najefektywniejsza segregacja jest u źródła, czyli w miejscu produkcji odpadów, czyli na śmietniku.
Fot. arch. redakcji

Odzysk i recykling odpadów mają przynieść długofalowe korzyści: spadek emisji gazów cieplarnianych, oszczędności i dodatkowe miejsca pracy. W krajach Unii proces odzysku, recyklingu i przetwarzania odpadów jest zaawansowany. W Polsce co prawda jest trochę lepiej, niż było, bo rośnie świadomość ekologiczna, ale by odtrąbić sukces, należałoby zintensyfikować prace edukacyjne u podstaw i postawić na technologie minimalizujące ilość odpadów.

Odpady i związane z nimi zagrożenia są poważnym problemem w ochronie środowiska. W Polsce obserwuje się wzrost zainteresowania gospodarką odpadami w zakresie rozwoju technologii zarówno minimalizujących ich ilość, jak i tych związanych z ich unieszkodliwianiem i gospodarczym wykorzystaniem.

Główną przyczyną powstawania ich nadmiernej ilości jest nieracjonalna gospodarka zasobami. Zgromadzone na składowiskach odpady w dużym stopniu mogą być wykorzystane jako surowce wtórne, których wartość szacuje się na kilkaset milionów dolarów:

  • jedną czwartą tej sumy stanowi węgiel,
  • 35% – cynk, ołów, żelazo i inne metale,
  • a 40% przypada na takie składniki, jak: popiół, żużel, odpady mineralne, kruszywa i inne.

Ponadto na składowiska odprowadza się rocznie około 10 000 ton odpadów komunalnych stałych i od 10 do 15 mln m3 nieczystości płynnych.

Niestety, wiele odpadów bytowych i przemysłowych jest nieprawidłowo gromadzonych, a nowoczesnych przedsiębiorstw, które by je odzyskiwały i przetwarzały, ciągle brak.

Decyduje samorząd

Marek Goleń Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w wypowiedziach dla mediów stwierdził, że w samorządach dominuje standardowe podejście: odpad jest problemem, więc należy go przetworzyć i rozliczyć się z niego przed tymi, którzy narzucają reguły.

Przeczytaj także: W 2021 roku ponad 60 proc. odpadów powinno trafiać do recyklingu

Najłatwiejszym, ale jednocześnie najdroższym i niedającym spodziewanych efektów recyklingu sposobem, który pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych wskaźników, okazały się spalarnie. W opinii Ministerstwa Środowiska jest ich za dużo, co w ubiegłym roku wypomniał marszałkom województw podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek.

Przetwarzane w spalarniach odpady przekraczają bowiem dopuszczalny 30-procentowy poziom ilości przekształcanych termicznie odpadów komunalnych. Jego zdaniem może to w przyszłości znacząco zagrozić wyższym poziomom recyklingu, a tym samym dostarczaniu ponownie gospodarce dobrej jakości surowców. Minister przyznał jednak, że nie jest przeciwnikiem instalacji do termicznego przekształcania odpadów, ponieważ nie wszystkie da się w nieskończoność przetwarzać. Istnieje jednak określona frakcja, która musi być w ten sposób zutylizowana.

Zadanie numer 1 to w związku z tym – jak mówią decydenci – budowa i rozbudowa instalacji o dobrze obliczonych mocach przerobowych, stawiająca na nowoczesne technologie odzysku, recyklingu i przetwarzania odpadów.

Praktycy natomiast twierdzą, że choć rośnie świadomość ekologiczna i konieczność porządnej segregacji odpadów u źródła, czyli w mieszkaniach, gdzie one powstają, to często Polacy nie są w stanie uporać się z problemem z powodów czysto logistycznych. Bo jak w naszych małych kuchniach, o średniej powierzchni 7–8 m2, ustawić cztery worki na cztery frakcje, a na ciasnych podwórkach zmieścić kilka kontenerów, by domowa segregacja miała sens?

A jeśli z tego samego – gminnego zresztą – podwórka korzysta kilka wspólnot? Jak pomieścić na nim kilkanaście kontenerów, po kilka dla każdej wspólnoty, by uzyskać efekt w postaci podziału odpadów na wspomniane frakcje? Okazuje się, że da się problem ciasnoty podwórek rozwiązać, czego dowodem jest system segregacji odpadów zastosowany w Nakle.

Pomysł polega w skrócie na tym, że mieszkańcy w swoich domach dzielą śmieci tylko na dwa worki. Do jednego wrzucają papier, szkło, plastik, lekarstwa, baterie, a do drugiego – wszystko inne. Ten drugi worek wyrzucają do dotychczasowego pojemnika. Natomiast worek z papierem, szkłem, plastikiem, lekarstwami, bateriami dostarczają do tzw. minipunktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Tam pracownik segreguje na 16 kodów odpady, które idą na sprzedaż.

Czytaj też: Spory wokół segregowania śmieci >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Kompleksowe usługi na zarządzanieAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym (...) czytam więcej »


Przepisy techniczno-budowlane odnoszące się do wyrobów do wentylacji i klimatyzacji objętych obowiązkiem znakowania znakiem budowlanym »

Przepisy techniczno budowlaneObowiązkowym oznakowaniem objęte zostaną wyroby do wentylacji i klimatyzacji – to zapowiedź zmian, które przyniesie 2019 rok. (...) czytam więcej »


Urządzenia, które mogą uratować życie i mienie mieszkańców!
Najniższe ceny w internecie dla Zarządców, Wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni »

Ile zapłacisz za ocieplenie stropodachu w budynku wielolokalowym?
Odpowiada ekspert.

Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Czy donice betonowe na placach i deptakach osiedlowych to dobry pomysł »

Donice betonoweAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
  • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15849|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9501|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl