CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Gospodarowanie nieruchomościami a gospodarka odpadami

Najefektywniejsza segregacja jest u źródła, czyli w miejscu produkcji odpadów, czyli na śmietniku.
Najefektywniejsza segregacja jest u źródła, czyli w miejscu produkcji odpadów, czyli na śmietniku.
Fot. arch. redakcji

Odzysk i recykling odpadów mają przynieść długofalowe korzyści: spadek emisji gazów cieplarnianych, oszczędności i dodatkowe miejsca pracy. W krajach Unii proces odzysku, recyklingu i przetwarzania odpadów jest zaawansowany. W Polsce co prawda jest trochę lepiej, niż było, bo rośnie świadomość ekologiczna, ale by odtrąbić sukces, należałoby zintensyfikować prace edukacyjne u podstaw i postawić na technologie minimalizujące ilość odpadów.

Odpady i związane z nimi zagrożenia są poważnym problemem w ochronie środowiska. W Polsce obserwuje się wzrost zainteresowania gospodarką odpadami w zakresie rozwoju technologii zarówno minimalizujących ich ilość, jak i tych związanych z ich unieszkodliwianiem i gospodarczym wykorzystaniem.

Główną przyczyną powstawania ich nadmiernej ilości jest nieracjonalna gospodarka zasobami. Zgromadzone na składowiskach odpady w dużym stopniu mogą być wykorzystane jako surowce wtórne, których wartość szacuje się na kilkaset milionów dolarów:

  • jedną czwartą tej sumy stanowi węgiel,
  • 35% – cynk, ołów, żelazo i inne metale,
  • a 40% przypada na takie składniki, jak: popiół, żużel, odpady mineralne, kruszywa i inne.

Ponadto na składowiska odprowadza się rocznie około 10 000 ton odpadów komunalnych stałych i od 10 do 15 mln m3 nieczystości płynnych.

Niestety, wiele odpadów bytowych i przemysłowych jest nieprawidłowo gromadzonych, a nowoczesnych przedsiębiorstw, które by je odzyskiwały i przetwarzały, ciągle brak.

Decyduje samorząd

Marek Goleń Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w wypowiedziach dla mediów stwierdził, że w samorządach dominuje standardowe podejście: odpad jest problemem, więc należy go przetworzyć i rozliczyć się z niego przed tymi, którzy narzucają reguły.

Przeczytaj także: W 2021 roku ponad 60 proc. odpadów powinno trafiać do recyklingu

Najłatwiejszym, ale jednocześnie najdroższym i niedającym spodziewanych efektów recyklingu sposobem, który pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych wskaźników, okazały się spalarnie. W opinii Ministerstwa Środowiska jest ich za dużo, co w ubiegłym roku wypomniał marszałkom województw podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek.

Przetwarzane w spalarniach odpady przekraczają bowiem dopuszczalny 30-procentowy poziom ilości przekształcanych termicznie odpadów komunalnych. Jego zdaniem może to w przyszłości znacząco zagrozić wyższym poziomom recyklingu, a tym samym dostarczaniu ponownie gospodarce dobrej jakości surowców. Minister przyznał jednak, że nie jest przeciwnikiem instalacji do termicznego przekształcania odpadów, ponieważ nie wszystkie da się w nieskończoność przetwarzać. Istnieje jednak określona frakcja, która musi być w ten sposób zutylizowana.

Zadanie numer 1 to w związku z tym – jak mówią decydenci – budowa i rozbudowa instalacji o dobrze obliczonych mocach przerobowych, stawiająca na nowoczesne technologie odzysku, recyklingu i przetwarzania odpadów.

Praktycy natomiast twierdzą, że choć rośnie świadomość ekologiczna i konieczność porządnej segregacji odpadów u źródła, czyli w mieszkaniach, gdzie one powstają, to często Polacy nie są w stanie uporać się z problemem z powodów czysto logistycznych. Bo jak w naszych małych kuchniach, o średniej powierzchni 7–8 m2, ustawić cztery worki na cztery frakcje, a na ciasnych podwórkach zmieścić kilka kontenerów, by domowa segregacja miała sens?

A jeśli z tego samego – gminnego zresztą – podwórka korzysta kilka wspólnot? Jak pomieścić na nim kilkanaście kontenerów, po kilka dla każdej wspólnoty, by uzyskać efekt w postaci podziału odpadów na wspomniane frakcje? Okazuje się, że da się problem ciasnoty podwórek rozwiązać, czego dowodem jest system segregacji odpadów zastosowany w Nakle.

Pomysł polega w skrócie na tym, że mieszkańcy w swoich domach dzielą śmieci tylko na dwa worki. Do jednego wrzucają papier, szkło, plastik, lekarstwa, baterie, a do drugiego – wszystko inne. Ten drugi worek wyrzucają do dotychczasowego pojemnika. Natomiast worek z papierem, szkłem, plastikiem, lekarstwami, bateriami dostarczają do tzw. minipunktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Tam pracownik segreguje na 16 kodów odpady, które idą na sprzedaż.

Czytaj też: Spory wokół segregowania śmieci >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16499|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10171|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl