Co można ubezpieczyć i jak zdefiniować przedmiot ubezpieczenia?

Ewelina Świętek  |  07.04.2017  |  2
- Ubezpieczenie budynku w ramach polisy wspólnoty mieszkaniowej nie pokryje również szkód powstałych wskutek zdarzenia losowego w prywatnych lokalach - mówi Ewelina Świętek
- Ubezpieczenie budynku w ramach polisy wspólnoty mieszkaniowej nie pokryje również szkód powstałych wskutek zdarzenia losowego w prywatnych lokalach - mówi Ewelina Świętek
Źródło: Freelmages/Tory Byrne

Dla wspólnoty mieszkaniowej głównym ryzykiem jest ubezpieczenie budynku, a dokładnie części wspólnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”. A jak przedmiot ubezpieczenia definiują zakłady ubezpieczeniowe?

 

Nowoczesne wspólnoty to (poza budynkami) osiedla o bardzo rozbudowanej infrastrukturze rekreacyjno-użytkowej. W obrębie nieruchomości znajdują się miejsca do wypoczynku, place zabaw wyposażone w atrakcje dla najmłodszych mieszkańców, zewnętrzne siłownie, małe obiekty sportowe. W przestronnych dziedzińcach zlokalizowane są altany, fontanny oraz profesjonalnie zaaranżowane strefy zieleni z unikatową roślinnością. To często tereny zamknięte, ogrodzone, wyposażone w elektroniczne  systemy monitorowania i dozoru.

Wszystkie te elementy stanowią integralną całość oraz wartość majątkową, dlatego warto zastanowić się nad właściwym skonstruowaniem polisy i adekwatną sumą ubezpieczenia. Potrzeby poszczególnych wspólnot mieszkaniowych mogą być różne, a program ubezpieczeniowy powinien uwzględniać specyfikę ich funkcjonowania i odzwierciedlać oczekiwania. Konsekwencje pominięcia niektórych składników majątkowych przy ewentualnej szkodzie mogą być dotkliwe w skutkach dla Ubezpieczonego.

Jedynym nieubezpieczanym elementem w definicji opisanej na wstępie jest „grunt”, jednak rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o tzw. budowle ziemne, np. skarpy (w wyniku ich rozmycia przez ulewne deszcze), czy roślinność ogrodową jest możliwe na szczególnych warunkach. Taki zakres ochrony wymaga zwykle dodatkowych negocjacji z zakładem ubezpieczeń.

Ubezpieczenie budynku w ramach polisy wspólnoty mieszkaniowej nie pokryje również szkód powstałych wskutek zdarzenia losowego w prywatnych lokalach: mieszkaniach i pomieszczeniach przynależnych lub lokalach użytkowych. Ubezpieczyciel nie zapłaci za zniszczenie poniesionych
przez właściciela lokalu nakładów adaptacyjnych (postawienie ściany działowej) oraz stałych elementów wyposażenia wnętrza, takich jak: powłoki malarskie, tynki wewnętrzne, płytki, panele, biała armatura. Ubezpieczenie poszczególnych lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących odrębny przedmiot własności jest kwestią indywidualną każdego właściciela lokalu, który o takie ubezpieczenie z reguły powinien zatroszczyć się samodzielnie.

Jeśli nasuwa ci się teraz pytanie „Czy w sytuacji, kiedy obowiązują dwie polisy, nie mamy do czynienia ze zdublowaniem ochrony ubezpieczeniowej?” - odpowiedź znajdziesz w późniejszych odcinkach cyklu „Okiem brokera”. Serdecznie zapraszam do lektury.

Chcesz wiedzieć wcześniej o kolejnych artykułach z tej serii? Kliknij tutaj » 

Miło mi będzie, jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią.

Przypominam również, że każdy może mieć wpływ na tematy kolejnych artykułów. Wystarczy, że napiszesz, co konkretnie cię interesuje, jaki problem moglibyśmy wyjaśnić, a obiecuję, że postaram się go uwzględnić. Swoje propozycje i oceny możesz wysłać na adres: kontakt@okiembrokera.pl lub wpisując je bezpośrednio do tego formularza >>

 


Ewelina Świętek 

Broker z wieloletnim doświadczeniem przy obsłudze klientów korporacyjnych i grup kapitałowych. Od 2008 roku pracuje i rozwija swoje kompetencje w spółce WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. W  ubezpieczeniach aktywna zawodowo od roku 1998. Przybliża klientom skomplikowany świat ubezpieczeń wdrażając u nich rozwiązania dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań.
Chętnie dzieli się swoją bogatą wiedzą zawodową z młodszymi kolegami.

 

 

 

Komentarze

(2)
Ola | 19.04.2017, 19:45
Bardzo dobry, przydatny artykuł :D
okiembrokera | 20.04.2017, 16:08
Świetnie, że ci się spodobał. Dziękuję i zapraszam do śledzenia kolejnych artykułów z cyklu "Okiem brokera"
Krzysztof
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9779|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl