CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Problemy dnia powszedniego zarządców

Kłopoty najemców i zakładów budżetowych
Irena Scholl  |  Administrator 3/2017  |  21.04.2017
Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ma obowiązek ponoszenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz kosztów utrzymania lokalu w nieruchomości (art. 13 ustawy o własności lokali).
Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ma obowiązek ponoszenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz kosztów utrzymania lokalu w nieruchomości (art. 13 ustawy o własności lokali).
Rys. redakcja Administratora
Ciąg dalszy artykułu...

Kłopoty najemców i zakładów budżetowych

W wypowiedziach indagowanych zarządców poruszane są też problemy, z jakimi borykają się zakłady budżetowe miast w trakcie pełnienia zadań związanych z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami sobie zleconymi. Ich obowiązkiem jest utrzymanie w należytym stanie technicznym budynków i lokali, których właścicielem jest miasto. Większość z tych budynków ma 50–60 lat.

Tymczasem poziom dotacji celowych i przedmiotowych przeznaczonych na remonty i modernizację mieszkaniowego zasobu miasta (gminy) jest mizerny. Większość budżetów miast, zwłaszcza małych czy średniej wielkości, pochłania oświata, zdrowie, komunikacja, drogownictwo, nie uwzględnia się w nich realnych potrzeb zakładów. Równocześnie poziom środków własnych zakładów obsługujących mieszkalnictwo drastycznie spada, zwłaszcza z powodu powiększających się zaległości czynszowych najemców – starzejące się społeczeństwo ubożeje. A prowadzenie windykacji to dodatkowe koszty.

Brakuje odpowiednich instrumentów prawnych pozwalających wyegzekwować od dłużników z mieszkań socjalnych wszystkie zaległości czynszowe. Po eksmisji najemcy i przejęciu zdewastowanego lokalu zgodnie z wyrokiem należy przygotować dla niego nowy lokal socjalny o odpowiednim standardzie technicznym, a poprzedni lokal przygotować na przyjęcie nowego, oczekującego najemcy. Wszystko to finansuje zakład z własnych środków.

Zakłady budżetowe nie otrzymują środków na pokrycie zaległości finansowych w opłatach najemców lokali socjalnych, tak jak się to dzieje w przypadku spółdzielni mieszkaniowych. Nie ma też możliwości zapewnienia bezpieczeństwa egzystencjalnego najemcom, zwłaszcza lokali socjalnych, którzy z powodu nieuregulowania rachunków mają nieogrzewane mieszkania. Ogrzewają je gazem z butli lub… paląc ogniska. Powstają zagrożenia pożarem, zaczadzeniem, wybuchem gazu.

– Ze względu na niski poziom świadomości, niską kulturę społeczną i osobistą oraz brak środków finansowych nie dbają oni o lokale, nie wykonują obowiązków wynikających z ustaw, jak czyszczenie pieców, co stanowi zagrożenie życia i zdrowia ich samych, także rodzin mieszkających w pobliżu – mówią przedstawiciele zakładów budżetowych zastrzegający sobie anonimowość.

- Najlepiej byłoby pozbyć się wreszcie komunalnych lokali, co przed laty udawało się nad podziw. Jednakże na zakup mieszkań w starych domach czy kamienic w starych zasobach nie ma chętnych. W rękach gmin i miast pozostały kamienice i lokale, o których na rynku nieruchomości mówi się „badziewie”.

Gdzie właściciel? Gdzie spadkobierca?

Obowiązkiem każdego właściciela jest zgłaszanie zmian w zakresie posiadanej własności. Oprócz bieżących wpisów do księgi wieczystej nowy właściciel powinien poinformować o zmianie również firmę zarządzającą czy zarządcę nieruchomości. Każdy właściciel wypełnia wówczas oświadczenie o liczbie osób zamieszkujących lokal i otrzymuje nowe naliczenie opłat z księgowości.

 Kontaktu z nami unikają zwykle właściciele zadłużeni lub spadkobiercy osób mających zadłużenia wobec wspólnoty – słyszę w ARomexie, firmie zajmującej się zarządem nieruchomości. – Celowo nie ujawniają się w księgach wieczystych i nie zawsze występują o stwierdzenie nabycia spadku. Niekiedy nie płacą też zaliczek.

– Staramy się różnymi ścieżkami dochodzić, kto jest właścicielem lokalu – mówi szef firmy Andrzej Romański. – Dużo informacji otrzymujemy od innych mieszkańców. Często kancelarie prawne z inicjatywy wspólnoty prowadzą postępowanie spadkowe, żeby ustalić, kto powinien uiścić zaległości po zmarłym właścicielu. Takie postępowanie dotyczące nabycia spadku może przeprowadzić po 6 miesiącach od śmierci właściciela każda osoba mająca w tym interes. Początkowo wszystkie koszty ponosi wspólnota, a potem są one księgowane na koncie danego lokalu i powiększają zobowiązania finansowe spadkobiercy wobec wspólnoty. Koszty zastępstwa procesowego wynikają z rozporządzenia dotyczącego cennika opłat za czynności prawne radców prawnych, koszty sądowe zasądza sąd.

– Często się zdarza, że w księgach wieczystych widnieją właściciele, którzy od dawna nie żyją – z tym samym niepokojącym zjawiskiem ma do czynienia zarządca Andrzej Kraciuk. – W jednym z takich przypadków razem z zarządem wspólnoty zawzięliśmy się, żeby poszukać spadkobierców, i to się udało. Ale jest to i kosztowne, i czasochłonne. Zastanawiamy się, czy nie jest możliwe nałożenie obowiązku uaktualniania zapisów w księgach wieczystych. Bo w obecnej sytuacji jest to niekiedy dokument archiwalny, a nie służący udzielaniu szybkiej pomocy w ustalaniu stanu faktycznego. A zadłużenia rosną

Do narastania zadłużeń przyczyniają się też zdaniem zarządców notariusze. – Niektórzy spośród nich żądają od sprzedających lokal zaświadczenia z administracji nieruchomości, poświadczającego, że nie jest on obciążony żadnymi zaległościami płatniczymi. I to jest w porządku – stwierdza zarządca Włodzimierz Górski. – Natomiast większość notariuszy poprzestaje na wysłuchaniu ustnego oświadczenia o niezaleganiu. Akt kupna-sprzedaży zostaje podpisany, a dopiero potem okazuje się, że sprzedający jednak miał zaległości, których nowy właściciel nie zamierza regulować! Trzeba rozpocząć długi proceder ich odzyskiwania.

W. Górski proponuje, aby żądanie zaświadczenia było obligatoryjne, obwarowane sankcją unieważnienia aktu kupna-sprzedaży lokalu.

Czytaj też: Części wspólne - czyli czyje? >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19445|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16581|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11857|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl