CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Problemy dnia powszedniego zarządców

Kłopoty najemców i zakładów budżetowych
Irena Scholl  |  Administrator 3/2017  |  21.04.2017
Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ma obowiązek ponoszenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz kosztów utrzymania lokalu w nieruchomości (art. 13 ustawy o własności lokali).
Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ma obowiązek ponoszenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz kosztów utrzymania lokalu w nieruchomości (art. 13 ustawy o własności lokali).
Rys. redakcja Administratora
Ciąg dalszy artykułu...

Kłopoty najemców i zakładów budżetowych

W wypowiedziach indagowanych zarządców poruszane są też problemy, z jakimi borykają się zakłady budżetowe miast w trakcie pełnienia zadań związanych z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami sobie zleconymi. Ich obowiązkiem jest utrzymanie w należytym stanie technicznym budynków i lokali, których właścicielem jest miasto. Większość z tych budynków ma 50–60 lat.

Tymczasem poziom dotacji celowych i przedmiotowych przeznaczonych na remonty i modernizację mieszkaniowego zasobu miasta (gminy) jest mizerny. Większość budżetów miast, zwłaszcza małych czy średniej wielkości, pochłania oświata, zdrowie, komunikacja, drogownictwo, nie uwzględnia się w nich realnych potrzeb zakładów. Równocześnie poziom środków własnych zakładów obsługujących mieszkalnictwo drastycznie spada, zwłaszcza z powodu powiększających się zaległości czynszowych najemców – starzejące się społeczeństwo ubożeje. A prowadzenie windykacji to dodatkowe koszty.

Brakuje odpowiednich instrumentów prawnych pozwalających wyegzekwować od dłużników z mieszkań socjalnych wszystkie zaległości czynszowe. Po eksmisji najemcy i przejęciu zdewastowanego lokalu zgodnie z wyrokiem należy przygotować dla niego nowy lokal socjalny o odpowiednim standardzie technicznym, a poprzedni lokal przygotować na przyjęcie nowego, oczekującego najemcy. Wszystko to finansuje zakład z własnych środków.

Zakłady budżetowe nie otrzymują środków na pokrycie zaległości finansowych w opłatach najemców lokali socjalnych, tak jak się to dzieje w przypadku spółdzielni mieszkaniowych. Nie ma też możliwości zapewnienia bezpieczeństwa egzystencjalnego najemcom, zwłaszcza lokali socjalnych, którzy z powodu nieuregulowania rachunków mają nieogrzewane mieszkania. Ogrzewają je gazem z butli lub… paląc ogniska. Powstają zagrożenia pożarem, zaczadzeniem, wybuchem gazu.

– Ze względu na niski poziom świadomości, niską kulturę społeczną i osobistą oraz brak środków finansowych nie dbają oni o lokale, nie wykonują obowiązków wynikających z ustaw, jak czyszczenie pieców, co stanowi zagrożenie życia i zdrowia ich samych, także rodzin mieszkających w pobliżu – mówią przedstawiciele zakładów budżetowych zastrzegający sobie anonimowość.

- Najlepiej byłoby pozbyć się wreszcie komunalnych lokali, co przed laty udawało się nad podziw. Jednakże na zakup mieszkań w starych domach czy kamienic w starych zasobach nie ma chętnych. W rękach gmin i miast pozostały kamienice i lokale, o których na rynku nieruchomości mówi się „badziewie”.

Gdzie właściciel? Gdzie spadkobierca?

Obowiązkiem każdego właściciela jest zgłaszanie zmian w zakresie posiadanej własności. Oprócz bieżących wpisów do księgi wieczystej nowy właściciel powinien poinformować o zmianie również firmę zarządzającą czy zarządcę nieruchomości. Każdy właściciel wypełnia wówczas oświadczenie o liczbie osób zamieszkujących lokal i otrzymuje nowe naliczenie opłat z księgowości.

 Kontaktu z nami unikają zwykle właściciele zadłużeni lub spadkobiercy osób mających zadłużenia wobec wspólnoty – słyszę w ARomexie, firmie zajmującej się zarządem nieruchomości. – Celowo nie ujawniają się w księgach wieczystych i nie zawsze występują o stwierdzenie nabycia spadku. Niekiedy nie płacą też zaliczek.

– Staramy się różnymi ścieżkami dochodzić, kto jest właścicielem lokalu – mówi szef firmy Andrzej Romański. – Dużo informacji otrzymujemy od innych mieszkańców. Często kancelarie prawne z inicjatywy wspólnoty prowadzą postępowanie spadkowe, żeby ustalić, kto powinien uiścić zaległości po zmarłym właścicielu. Takie postępowanie dotyczące nabycia spadku może przeprowadzić po 6 miesiącach od śmierci właściciela każda osoba mająca w tym interes. Początkowo wszystkie koszty ponosi wspólnota, a potem są one księgowane na koncie danego lokalu i powiększają zobowiązania finansowe spadkobiercy wobec wspólnoty. Koszty zastępstwa procesowego wynikają z rozporządzenia dotyczącego cennika opłat za czynności prawne radców prawnych, koszty sądowe zasądza sąd.

– Często się zdarza, że w księgach wieczystych widnieją właściciele, którzy od dawna nie żyją – z tym samym niepokojącym zjawiskiem ma do czynienia zarządca Andrzej Kraciuk. – W jednym z takich przypadków razem z zarządem wspólnoty zawzięliśmy się, żeby poszukać spadkobierców, i to się udało. Ale jest to i kosztowne, i czasochłonne. Zastanawiamy się, czy nie jest możliwe nałożenie obowiązku uaktualniania zapisów w księgach wieczystych. Bo w obecnej sytuacji jest to niekiedy dokument archiwalny, a nie służący udzielaniu szybkiej pomocy w ustalaniu stanu faktycznego. A zadłużenia rosną

Do narastania zadłużeń przyczyniają się też zdaniem zarządców notariusze. – Niektórzy spośród nich żądają od sprzedających lokal zaświadczenia z administracji nieruchomości, poświadczającego, że nie jest on obciążony żadnymi zaległościami płatniczymi. I to jest w porządku – stwierdza zarządca Włodzimierz Górski. – Natomiast większość notariuszy poprzestaje na wysłuchaniu ustnego oświadczenia o niezaleganiu. Akt kupna-sprzedaży zostaje podpisany, a dopiero potem okazuje się, że sprzedający jednak miał zaległości, których nowy właściciel nie zamierza regulować! Trzeba rozpocząć długi proceder ich odzyskiwania.

W. Górski proponuje, aby żądanie zaświadczenia było obligatoryjne, obwarowane sankcją unieważnienia aktu kupna-sprzedaży lokalu.

Czytaj też: Części wspólne - czyli czyje? >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

niższa cena gazu urządzenia grzewcze
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17698|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11046|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10625|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl