Zarządco, uważaj, jak potwierdzasz przyczyny powstania szkody!

Krystian Mróz  |  21.04.2017  |  3
Ubezpieczyciel poniekąd odkupuje od wspólnoty ryzyko OC, co zobowiązuje go do przeprowadzenia procesu likwidacji szkody
Ubezpieczyciel poniekąd odkupuje od wspólnoty ryzyko OC, co zobowiązuje go do przeprowadzenia procesu likwidacji szkody
pixabay/jarmoluk

Ogólna praktyka, z jaką spotykamy się na polskim rynku, jest taka, że po wypłaceniu odszkodowania za zalanie z indywidualnie wykupionej przez poszkodowanego polisy, firma ubezpieczeniowa rozpoczyna małe śledztwo, mające za zadanie umożliwienie mu przeprowadzenia skutecznego postępowania regresowego przeciwko ewentualnemu sprawcy. Pierwszym krokiem ubezpieczyciela w takiej sytuacji jest skierowanie do zarządcy/administratora pisma zwanego potwierdzeniem przyczyn szkody zalaniowej.

Nasuwa się pytanie: czy ubezpieczyciele czasami nie wymagają od zarządców wykonania zbyt wielu czynności, związanych z wyjaśnianiem przyczyn powstania szkody i zgromadzenia dokumentacji?

O potwierdzeniach słów kilka

Czym jest potwierdzenie szkody? Krótko mówiąc, jest to posiadające sygnaturę sprawy, skierowane do zarządcy pismo, wnoszące o uzupełnienie kompletnych informacji dotyczących szkody, jaka miała miejsce w lokalu poszkodowanego. Jest ono oczywiście wzbogacone o przepisy prawne, które są rzekomą podstawą do przekazania przez zarządcę stosownych informacji ubezpieczycielowi. Tym, czy takie oczekiwania są zasadne, zajmiemy się później, a teraz trochę o układzie pism, który jest podobny u wszystkich praktycznie ubezpieczycieli. Wśród cech wspólnych można wymienić, m.in. wykaz informacji o dacie i miejscu wystąpienia szkody, dane poszkodowanego, opis zakresu, okoliczności i przyczyn powstania szkody zalaniowej.

W przypadku, gdy zarządcy/administratorzy posiadają powyższe informacje (o co powinien zadbać poszkodowany i zgodnie z procedurą wcześniej powiadomić o zdarzeniu zarządcę), mogą je uzupełnić - bo nie są dane poufne - wykazując dobrą wolę i chęć współpracy. Warto tu jednak zwrócić uwagę na schody, jakie można po drodze napotkać. Kolejnymi pozycjami wykazu otrzymanego przez zarządcę do uzupełnienia są bowiem dane podmiotu odpowiedzialnego za powstanie szkody oraz dane, dotyczące umowy ubezpieczenia OC zawartej przez administratora budynku.

 

 

Nadgorliwość gorsza od…

Co bardzo ważne, zarządcy mając na uwadze fakt powstania szkody w związku z awarią części wspólnej budynku (dach, CO, instalacja wod-kan), bardzo często w odpowiedzi na pismo towarzystwa automatycznie wskazują wspólnotę mieszkaniową jako podmiot winny – to błąd. Aby wina mogła zostać potwierdzona, należałoby dowieść wspólnocie zaniechania obowiązków związanych z utrzymaniem budynku w należytym stanie. W dużym skrócie: zarządca, nie badając rzeczywistych faktów przypisuje winę wspólnocie i nie pokusi się nawet o głębszą analizę sprawy, uznając, że poprzez wykupienie polisy OC dla wspólnoty mieszkaniowej, obowiązki wyjaśniające „scedowane” zostały de facto na ubezpieczyciela.

Ubezpieczyciel odkupił ryzyko, ale pamiętajmy o OWU

Rzeczywiście, ubezpieczyciel poniekąd odkupuje od wspólnoty ryzyko OC, co zobowiązuje go do przeprowadzenia procesu likwidacji szkody, ustalenia niezbędnych do tego faktów, a także zajęcia stanowiska w kwestii winy wspólnoty. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) odpowiedzialności cywilnej zakłady ubezpieczeń zawarły jednak pewien zapis, który niestety często jest pomijany. O czym mowa? Dla przykładu zacytuję OWU dwóch ubezpieczycieli, specjalizujących się w obsłudze rynku nieruchomościowego:

Compensa: „Zaspokojenie lub uznanie przez Ubezpieczającego lub Ubezpieczonego roszczenia osoby trzeciej nie ma skutków prawnych względem COMPENSY, jeśli nie wyraziła na to uprzednio zgody.”

PZU: „W ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej zaspokojenie lub uznanie przez ubezpieczonego roszczenia odszkodowawczego, skierowanego przeciwko niemu przez poszkodowanego, nie wywołuje skutków prawnych względem PZU, jeżeli PZU nie wyraził na to uprzedniej zgody.”

Na przykładach pracuje się łatwiej

W praktyce zarządca nie powinien podejmować jakichkolwiek deklaracji stanowiących o winie wspólnoty lub jej braku, ponieważ może to doprowadzić do bardzo niepożądanych skutków. Przekonał się o tym na własnej skórze jeden z zarządców. Pozwolę sobie przybliżyć przebieg tej sprawy, posługując się - dla lepszego zobrazowania - czymś na wzór osi czasu.

Na tym jednak nie koniec przygody: Poszkodowany zgłosił szkodę z indywidualnej polisy mieszkaniowej. Ubezpieczyciel poszkodowanego uznał odpowiedzialność i wypłacił odszkodowanie na rzecz poszkodowanego:

 

Ubezpieczyciele lubią regresy

Wróćmy do schematu działań: ubezpieczyciel poszkodowanego wysyła do zarządcy prośbę o potwierdzenie przyczyn powstania szkody; zarządca uzupełnia dane, wskazując wspólnotę mieszkaniową jako podmiot odpowiedzialny za powstanie szkody. Jednocześnie ubezpieczyciel wspólnoty przeprowadza bardzo szczegółową analizę wszystkich informacji oraz przesłanek zgormadzonych w toku postępowania likwidacyjnego, wykluczając winę wspólnoty. Zarządca natomiast bez jakiejkolwiek weryfikacji wskazuje wspólnotę jako winną… I dochodzi do konfliktu interesów, zwłaszcza w kontekście przytoczonych OWU. 

Nadmienię jedynie, że sprawa zakończyła się pozytywnie dla zarządcy, ale była nauczką na przyszłość i wymagała przeprowadzenia żmudnego procesu "odkręcania" błędu.

Co robić w takiej sytuacji? Ubezpieczyciele nie odpuszczają…

Najlepsze, co może zrobić zarządca w takiej sytuacji, to po otrzymaniu omawianego druku, wypełnić go w podstawowym zakresie wskazanym na początku artykułu. Taka praktyka, niestety, nie zawsze pozwala na uznanie sprawy za zakończoną – zwłaszcza po stronie zarządcy, ale o tym w drugiej części artykułu.

Chcesz wiedzieć wcześniej o kolejnych artykułach z tej serii? Kliknij tutaj » 

Zachęcam do czytania kolejnych odcinków cyklu. Miło mi również będzie, jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią i doświadczeniami. Przypominam, że każdy może mieć wpływ na tematy kolejnych artykułów. Wystarczy, że napiszesz, co konkretnie cię interesuje, jaki problem moglibyśmy wyjaśnić, a obiecuję, że postaram się go uwzględnić.
Swoje propozycje i oceny możesz wysyłać na adres: kontakt@okiembrokera.pl lub wpisując je bezpośrednio do tego formularza >>


Krystian Mróz

Broker z wieloletnim doświadczeniem przy obsłudze szkód majątkowych na rynku zarządzania nieruchomościami. Od 2010 roku pracuje i rozwija swoje kompetencje w spółce WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. Prowadzi szkolenia dla zarządców w zakresie wdrażania odpowiednich procedur likwidacji szkód. Członek Zarządu e-Portal Sp. z o.o.


Komentarze

(3)
Krzystof | 10.05.2017, 17:58
Bardzo przydatny artykuł, z chęcią zerknę do innych z tej serii :)
Konrad | 10.05.2017, 17:59
Wielu rzeczy nie wiedziałem, dziękuję
okiembrokera | 11.05.2017, 07:53
@Krzysztof
@Konrad
Dziękuję w imieniu całego zespołu "Okiem brokera" za wasze pozytywne komentarze. To potwierdza sens ich tworzenia i pokazuje, że branża chce zdobywać nową wartościową wiedzę.
Jest już 2 część tego artykułu - zapraszam do czytania.

Przypominam, że można na końcu każdego z artykułu można kliknąć i zapisać się na powiadomienia o następnych publikacjach. Bądź na bieżąco :-)
Krzysztof
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9780|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl