CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Gdy droga dojazdowa jest nieruchomością rolną

Stella Brzeszczyńska  |  Administrator 3/2017  |  24.04.2017  |  1
W uchwale z dnia 20.11. 2009 r.Sąd Najwyższy uznał, że do nieruchomości wspólnej może być zaliczana wyłącznie nieruchomość, na której stoi budynek (budynki). Nie należy do niej działka sąsiednia, była związana z nieruchomością zabudowaną budynkiem.
W uchwale z dnia 20.11. 2009 r.Sąd Najwyższy uznał, że do nieruchomości wspólnej może być zaliczana wyłącznie nieruchomość, na której stoi budynek (budynki). Nie należy do niej działka sąsiednia, była związana z nieruchomością zabudowaną budynkiem.
Rys. redakcja Administratora ( Piotr Ratajski)

Inspiracją do napisania artykułu była sytuacja opisana przez jednego z zarządców. Właściciele lokali są współwłaścicielami nieruchomości rolnej (drogi dojazdowej). W związku z tym postanowiono, że zaliczka na poczet tego podatku zostanie umieszczona w planie budżetowym na 2017 r. ich wspólnoty mieszkaniowej. Oznacza to, że właściciele chcą, aby to wspólnota wzięła na siebie obowiązek „pośredniczenia” między nimi a gminą. Zarządca ma jednak wątpliwości związane z prawidłowością takiego rozwiązania.

Niezależnie od tego, czy wspólnota powołała zarząd (moim zdaniem powinna to zrobić), czy zarządza nią zarządca zewnętrzny, zakres działania takiego organu (podmiotu) jest ograniczony przepisami ustawy o własności lokali (UWL).

Roczny plan gospodarczy, o którym mowa w art. 22 ust. 3 pkt 2 ustawy, obejmuje:

  • zarządzanie nieruchomością wspólną oraz – co nie wynika z ustawy o własności lokali, ale z innych przepisów –
  • koszty mediów zużytych w lokalach (do pojęcia mediów zaliczam także umownie odpady sanitarne i wywóz śmieci).

Te dwie grupy kosztów powinny być rozliczane oddzielnie i w innych trybach.

Z treści ustawy o własności lokali nie wynika natomiast, aby wspólnota mogła podjąć się innych działań niż związane z nieruchomością wspólną. Dla przypomnienia: nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 UWL).

W uchwale z dnia 20 listopada 2009 r., III CZP 95/09, Sąd Najwyższy uznał, że do nieruchomości wspólnej może być zaliczana wyłącznie taka nieruchomość, na której stoi budynek (budynki). Nie należy do niej natomiast działka sąsiednia, nawet jeśli jest związana funkcjonalnie z nieruchomością zabudowaną budynkiem.

Uchwała dotyczyła odrębnej nieruchomości, dla której prowadzona była osobna księga wieczysta.

Nieruchomość ta była przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, a udziały należały do właścicieli lokali we wspólnocie, do której gruntu sporna nieruchomość przylegała.

Co więcej, ta osobna nieruchomość była funkcjonalnie związana z nieruchomością wspólnoty, ponieważ zapewniała dostęp do drogi publicznej.

Sąd Najwyższy, wskazując na wiele przepisów ustawy o własności lokali, uznał, że:

„Nieruchomością wspólną jest tylko ta nieruchomość wpisana do księgi wieczystej, na której posadowiony jest budynek, w którym wyodrębniono lokale, a właścicielom tych lokali przysługuje udział we własności takiej nieruchomości jako prawo związane z własnością lokalu.

Jakie określenie nieruchomości wspólnej prowadzi do wniosku, że nieruchomość sąsiednia nie może być nieruchomością wspólną – w rozumieniu UWL – nawet jeżeli wykazuje wyraźny związek funkcjonalny z nieruchomością wspólną (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2007 r., I CSK 148/07, niepubl.)?

Cechą konstytutywną nieruchomości wspólnej jest to, że musi ona stanowić przedmiot współwłasności właścicieli lokali lub właściciela budynku i osób, którym przysługuje odrębna własność lokali wyodrębnionych w tym budynku.

Jak ustalono, jednym ze współwłaścicieli spornej działki jest zakład energetyczny, który nie jest właścicielem lokalu ani współwłaścicielem nieruchomości wspólnej.

Zaliczenie do nieruchomości wspólnej tej działki doprowadziłoby do sytuacji, w której współwłaścicielem nieruchomości wspólnej byłaby osoba niebędąca właścicielem lokalu w budynkach na niej posadowionych oraz mająca udział w jej współwłasności wyznaczony wbrew wyraźnej dyspozycji art. 3 ust. 3 UWL.

Nie byłoby też podstaw do uznania, że udział taki jest związany z własnością lokalu, wspomniane cechy są zaś niezbędne do uznania, że chodzi o nieruchomość wspólną”.

Przytoczenie uchwały SN jest o tyle istotne, że w sprawie opisanej przez zarządcę grunt rolny (droga) – objęty podatkiem rolnym – pozostaje we współwłasności większej liczby osób niż liczba właścicieli lokali w tej wspólnocie.

Czytaj też: Gmina a deweloper - budowa dojazdu do nieruchomości >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(1)
GAGA | 22.03.2018, 09:22
A co z kosztami utrzymania takiej drogi: odśnieżanie, sprzątnie , naprawy? Kto się ma tym zajmować - Wspólnota nie ma dojazdu innego? Skąd wziąć pieniądze na obsługę takiej drogi jeżeli Wspólnota chce dojechać do domu? Kto ma zarządzać tą drogą i za jakie pieniądze?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl