CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Emeryta hipoteka odwrócona

Inga Szeliga  |  Administrator 2/2011  |  25.01.2011  |  3

Niskie emerytury, renty i wysokie koszty utrzymania to standard polskiej rzeczywistości. Naprzeciw wychodzi Ministerstwo Finansów przygotowując nowy produkt - odwróconą hipotekę.

 

Przygotowywana ustawa zakłada, iż odwrócona hipoteka obejmie oprócz nieruchomości mieszkalnych również  i działki.

Ma ona zawierać zabezpieczenia istotne dla klienta:

  • w przypadku jego śmierci, w krótkim czasie od uruchomienia umowy, kiedy wypłacone środki są nieproporcjonalnie niskie w stosunku do wartości mieszkania,
  • spadkobiercy w okresie do pół roku będą mogli spłacić kredyt i odzyskać nieruchomość.

Projekt przewiduje możliwość podpisywania umowy przez małżeństwa, w ramach wspólnoty majątkowej. Śmierć jednej osoby nie spowoduje rozwiązania postanowień, ani wysokości wypłacanych środków. Umowa wygaśnie w chwili śmierci drugiego z małżonków.

Mieszkania na wynajem zamiast eksmisji ZOBACZ>> 

Pod ustawę podlegać będą również nieruchomości obciążone hipoteką. Kredytobiorca zadłużenie spłacał będzie ze środków z uzyskanej hipoteki.

Podjęcie decyzji warto jednak przemyśleć, są bowiem inne sposoby na uwolnienie zamrożonego kapitału - mieszkanie można sprzedać i kupić mniejsze w gorszej lokalizacji, albo wynająć inne mieszkanie. Finansowo jest to najlepsze rozwiązanie.

Dla przykładu: 65 latek posiadający mieszkanie w Warszawie o wartości rynkowej 400 tys. zł, otrzyma od Funduszu Hipotecznego Dom 677 zł miesięcznie, a 65 latka 529 zł. Im osoba starsza, tym wypłacalna renta będzie wyższa - dla 75 latków będzie to odpowiednio 1066 zł i 868 zł, a dla 85 latków 1848 zł i 1645 zł.

Bankowcy o nowelizacji ustawy o hipotekach i księgach wieczystych ZOBACZ>> 

Fundusz Hipoteczny Dom oferuje rozwiązanie w oparciu o umowę o dożywocie i służebność osobistą mieszkania. Aktualnie działa on tylko w Warszawie, ale zapowiada swój rozwój na kolejne dziewięć miast, w najbliższym czasie będą to oddziały w Krakowie i Wrocławiu. 

źródło: www.bankier.pl

Komentarze

(3)
rachmistrz | 25.01.2011, 16:50
Czy ktoś może mi wyjasnić dlaczego według pomysłu biurokratów z Ministerstwa Finansów 65-letni mężczyzna otrzyma aż 677 zł miesięcznie a 65-letnia kobieta tylko 529 zł. Jakie prawa fizyki regulują te zależności? Ministerstwo Finansów powinno ujawnić skład grupy opracowującej takie reguły gry i podać jej herszta.

Po wtóre:

na przykładzie warto policzyć i porównać proponowany ekwiwalent renty za przekazaną wartość nieruchomości 400 tys:

1.

a) mężczyzna 65-letni (zakładamy, że dożyje 75 lat) za 120 miesięcy życia dostanie ekwiwalent o wartości 120 mies. x 677 zł = 81.120 zł;

b) zakładając, że jego zdrowie nadal mu dopisuje i ma się świetnie, to mężczyzna 75-letni (zakładamy, że dożyje 85 lat) za kolejne 120 miesięcy życia dostanie ekwiwalent o wartości 120 mies. x 1066 zł = 127.920 zł;

c) zakładając, że jego zdrowie nadal jemu dopisze w jak najlepszym stanie (tzn. bez rwy kulszowej, arytmii serca i choróbsk nowotworowych), dla mężczyzny 85-letniego pozostanie jeszcze do dyspozycji pula pieniędzy 191.960 zł (rachunek: 400.000 zł - 127.920 zł - 81.120 zł = 191.960 zł). Z tej puli będą mu wypłacać 1848 zł miesięcznie i ta kwota wystarczy na 103 kolejne wypłaty. Ostatnią wypłatę odbierze więc mając 93,5 roku. Jeśli nadal będzie w zdrowiu żyć, to zacznie się nadpłata... (wyjdzie na plus)

Warto uzmyslowić sobie, że dzisiejszy 65-latek 93 lata skończy w...2039 roku. Uff...2.

a) kobieta 65-letnia (zakładamy, że dożyje 75 lat) za 120 miesięcy życia dostanie ekwiwalent o wartości 120 mies. x 529 zł = 63.480 zł;

b) zakładając, że jej zdrowie nadal dopisze i będzie jej świetnie, to kobieta 75-letnia (zakładamy, że dożyje 85 lat) za kolejne 120 miesięcy życia dostanie ekwiwalent o wartości 120 mies. x 868 zł = 104.160 zł;

c) zakładając, że jej zdrowie nadal pozostanie w jak najlepszym stanie (tzn. bez zrzeszotnienia kości, Alzheimera i Parkinsona), kobiecie 85-letniej pozostanie jeszcze do dyspozycji pula pieniędzy 232.360 zł (rachunek: 400.000 zł - 104.160 zł - 81.120 zł = 232.360 zł). Z tej puli będą jejwypłacać 1645 zł miesięcznie i ta kwota wystarczy aż na 141 kolejnych wypłat. Ostatnią wypłatę odbierze mając niemalże 97 lat. Odtąd będzie "zarabiać".

Warto wiedzieć, że dzisiejsza 65-latka 97 lat skończy w...2043 roku.

Jesli chce ktoś wiedzieć dlaczego zaistniała taka różnica w wypłatach między mężczyzną a kobietą, to spieszę wyjaśnić, że pewnie ktoś w ministerstwie przewidział, że kobiety statystycznie żyją dłużej i pomyślał, żeby te pieniądze starczyły im na dłużej.3. Jeśli razem będą korzystać z dobrodziejstwa to:

a) jesli mają po 65 lat to będą wspólnie otrzymywać 1206 zł. i - zakładamy, że dożyją 75 lat - za 120 miesięcy życia dostaną ekwiwalent o wartości 120 mies. x 1206 zł = 144.720 zł;

b) zakładając, że ich zdrowie będzie wspaniałe, to taka renta 75.latków wyniesie 1934 zł, a wtedy jeśli dożyją 85 roku życia, to otrzymają 120 mies. x 1934 zł = 232.080 zł.

A zatem w wieku 85 lat odebrali już łącznie 376.800 zł. Odtąd będą dostawać aż 3493 zł miesięcznie, co pokryje okres 0,5 roku. Mając wiek 85,5 lat będą żyć na plusie. A będzie to rok 2031-32.PS. Ciekawe jaką wartość rynkową będzie mieć ta nieruchomość w 2039-2043 roku (jak dożyjemy). Ciekawe jak ksztaltować się będą ceny chleba, mięsa, sera itd.

Kończąc, trzeba przyznać że takie rozwiązanie jest bezczelnie sprawiedliwe.
gość | 25.01.2011, 18:50
ja popieram to co napisałeś! :) SWÓJ GOŚĆ :)Maciej Jankowski | 20.09.2011, 15:48
Bzdura, bo do rozliczenia brana jest tylko jedna osoba czyli albo mąż albo żona. Nie mnoży się ekwiwalentu x 2.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11457|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11026|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl