CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Emeryta hipoteka odwrócona

Inga Szeliga  |  Administrator 2/2011  |  25.01.2011  |  3

Niskie emerytury, renty i wysokie koszty utrzymania to standard polskiej rzeczywistości. Naprzeciw wychodzi Ministerstwo Finansów przygotowując nowy produkt - odwróconą hipotekę.

 

Przygotowywana ustawa zakłada, iż odwrócona hipoteka obejmie oprócz nieruchomości mieszkalnych również  i działki.

Ma ona zawierać zabezpieczenia istotne dla klienta:

  • w przypadku jego śmierci, w krótkim czasie od uruchomienia umowy, kiedy wypłacone środki są nieproporcjonalnie niskie w stosunku do wartości mieszkania,
  • spadkobiercy w okresie do pół roku będą mogli spłacić kredyt i odzyskać nieruchomość.

Projekt przewiduje możliwość podpisywania umowy przez małżeństwa, w ramach wspólnoty majątkowej. Śmierć jednej osoby nie spowoduje rozwiązania postanowień, ani wysokości wypłacanych środków. Umowa wygaśnie w chwili śmierci drugiego z małżonków.

Mieszkania na wynajem zamiast eksmisji ZOBACZ>> 

Pod ustawę podlegać będą również nieruchomości obciążone hipoteką. Kredytobiorca zadłużenie spłacał będzie ze środków z uzyskanej hipoteki.

Podjęcie decyzji warto jednak przemyśleć, są bowiem inne sposoby na uwolnienie zamrożonego kapitału - mieszkanie można sprzedać i kupić mniejsze w gorszej lokalizacji, albo wynająć inne mieszkanie. Finansowo jest to najlepsze rozwiązanie.

Dla przykładu: 65 latek posiadający mieszkanie w Warszawie o wartości rynkowej 400 tys. zł, otrzyma od Funduszu Hipotecznego Dom 677 zł miesięcznie, a 65 latka 529 zł. Im osoba starsza, tym wypłacalna renta będzie wyższa - dla 75 latków będzie to odpowiednio 1066 zł i 868 zł, a dla 85 latków 1848 zł i 1645 zł.

Bankowcy o nowelizacji ustawy o hipotekach i księgach wieczystych ZOBACZ>> 

Fundusz Hipoteczny Dom oferuje rozwiązanie w oparciu o umowę o dożywocie i służebność osobistą mieszkania. Aktualnie działa on tylko w Warszawie, ale zapowiada swój rozwój na kolejne dziewięć miast, w najbliższym czasie będą to oddziały w Krakowie i Wrocławiu. 

źródło: www.bankier.pl

Komentarze

(3)
rachmistrz | 25.01.2011, 16:50
Czy ktoś może mi wyjasnić dlaczego według pomysłu biurokratów z Ministerstwa Finansów 65-letni mężczyzna otrzyma aż 677 zł miesięcznie a 65-letnia kobieta tylko 529 zł. Jakie prawa fizyki regulują te zależności? Ministerstwo Finansów powinno ujawnić skład grupy opracowującej takie reguły gry i podać jej herszta.

Po wtóre:

na przykładzie warto policzyć i porównać proponowany ekwiwalent renty za przekazaną wartość nieruchomości 400 tys:

1.

a) mężczyzna 65-letni (zakładamy, że dożyje 75 lat) za 120 miesięcy życia dostanie ekwiwalent o wartości 120 mies. x 677 zł = 81.120 zł;

b) zakładając, że jego zdrowie nadal mu dopisuje i ma się świetnie, to mężczyzna 75-letni (zakładamy, że dożyje 85 lat) za kolejne 120 miesięcy życia dostanie ekwiwalent o wartości 120 mies. x 1066 zł = 127.920 zł;

c) zakładając, że jego zdrowie nadal jemu dopisze w jak najlepszym stanie (tzn. bez rwy kulszowej, arytmii serca i choróbsk nowotworowych), dla mężczyzny 85-letniego pozostanie jeszcze do dyspozycji pula pieniędzy 191.960 zł (rachunek: 400.000 zł - 127.920 zł - 81.120 zł = 191.960 zł). Z tej puli będą mu wypłacać 1848 zł miesięcznie i ta kwota wystarczy na 103 kolejne wypłaty. Ostatnią wypłatę odbierze więc mając 93,5 roku. Jeśli nadal będzie w zdrowiu żyć, to zacznie się nadpłata... (wyjdzie na plus)

Warto uzmyslowić sobie, że dzisiejszy 65-latek 93 lata skończy w...2039 roku. Uff...2.

a) kobieta 65-letnia (zakładamy, że dożyje 75 lat) za 120 miesięcy życia dostanie ekwiwalent o wartości 120 mies. x 529 zł = 63.480 zł;

b) zakładając, że jej zdrowie nadal dopisze i będzie jej świetnie, to kobieta 75-letnia (zakładamy, że dożyje 85 lat) za kolejne 120 miesięcy życia dostanie ekwiwalent o wartości 120 mies. x 868 zł = 104.160 zł;

c) zakładając, że jej zdrowie nadal pozostanie w jak najlepszym stanie (tzn. bez zrzeszotnienia kości, Alzheimera i Parkinsona), kobiecie 85-letniej pozostanie jeszcze do dyspozycji pula pieniędzy 232.360 zł (rachunek: 400.000 zł - 104.160 zł - 81.120 zł = 232.360 zł). Z tej puli będą jejwypłacać 1645 zł miesięcznie i ta kwota wystarczy aż na 141 kolejnych wypłat. Ostatnią wypłatę odbierze mając niemalże 97 lat. Odtąd będzie "zarabiać".

Warto wiedzieć, że dzisiejsza 65-latka 97 lat skończy w...2043 roku.

Jesli chce ktoś wiedzieć dlaczego zaistniała taka różnica w wypłatach między mężczyzną a kobietą, to spieszę wyjaśnić, że pewnie ktoś w ministerstwie przewidział, że kobiety statystycznie żyją dłużej i pomyślał, żeby te pieniądze starczyły im na dłużej.3. Jeśli razem będą korzystać z dobrodziejstwa to:

a) jesli mają po 65 lat to będą wspólnie otrzymywać 1206 zł. i - zakładamy, że dożyją 75 lat - za 120 miesięcy życia dostaną ekwiwalent o wartości 120 mies. x 1206 zł = 144.720 zł;

b) zakładając, że ich zdrowie będzie wspaniałe, to taka renta 75.latków wyniesie 1934 zł, a wtedy jeśli dożyją 85 roku życia, to otrzymają 120 mies. x 1934 zł = 232.080 zł.

A zatem w wieku 85 lat odebrali już łącznie 376.800 zł. Odtąd będą dostawać aż 3493 zł miesięcznie, co pokryje okres 0,5 roku. Mając wiek 85,5 lat będą żyć na plusie. A będzie to rok 2031-32.PS. Ciekawe jaką wartość rynkową będzie mieć ta nieruchomość w 2039-2043 roku (jak dożyjemy). Ciekawe jak ksztaltować się będą ceny chleba, mięsa, sera itd.

Kończąc, trzeba przyznać że takie rozwiązanie jest bezczelnie sprawiedliwe.
gość | 25.01.2011, 18:50
ja popieram to co napisałeś! :) SWÓJ GOŚĆ :)Maciej Jankowski | 20.09.2011, 15:48
Bzdura, bo do rozliczenia brana jest tylko jedna osoba czyli albo mąż albo żona. Nie mnoży się ekwiwalentu x 2.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl