Jak radzić sobie z roszczeniami dotyczącymi szkód osobowych?

Aneta Majda  |  15.05.2017  |  3
W branży zarządzenia nieruchomościami, w okresie zimowym można spodziewać się roszczeń związanych z uszkodzeniem samochodów przez spadające sople lodu lub nawisy śniegu z dachu budynku
W branży zarządzenia nieruchomościami, w okresie zimowym można spodziewać się roszczeń związanych z uszkodzeniem samochodów przez spadające sople lodu lub nawisy śniegu z dachu budynku
foto: freeimages/ Michael & Christa Richert

W otaczającej rzeczywistości musimy być przygotowani na szereg roszczeń odszkodowawczych, które mogą wpłynąć do naszych firm. W związku z posiadanym mieniem lub prowadzeniem każdego rodzaju działalności pojawia się ryzyko zaistnienia szkody, w której poszkodowana będzie osoba trzecia.

Zwłaszcza w branży, jaką jest zarządzenie nieruchomościami, w okresie zimowym można spodziewać się roszczeń związanych z uszkodzeniem samochodów przez spadające sople lodu lub nawisy śniegu z dachu budynku. Jednak dziś chciałabym przedstawić roszczenia związane ze szkodami osobowymi powstałymi w wyniku upadku na śliskiej nawierzchni na terenie należącym do Wspólnoty Mieszkaniowej, za które odpowiada Zarządca Nieruchomości.

Jak radzić sobie z roszczeniami?

Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę i nie podejmujmy pochopnych decyzji. Roszczenia odszkodowawcze dotyczące szkód osobowych polegające na poślizgnięciu się poszkodowanego na terenie nieruchomości, którą zarządzamy, nie muszą być zasadne, a my nie musimy być podmiotem odpowiedzialnym za ich powstanie.

Pierwszą czynnością, o której powinniśmy pamiętać, jest weryfikacja otrzymanego roszczenia oraz przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, w następstwie którego możemy ustalić okoliczności, podczas których doszło do wypadku oraz dokładne przyczyny.

Co mam na myśli, wskazując na weryfikację roszczenia i przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego?

Weryfikacja roszczenia pozwoli ustalić, czy pismo, które wpłynęło do naszego biura, zostało skierowane do właściwego podmiotu. Zdarza się bowiem tak, że poszkodowani nie wiedzą , kto jest właściwym podmiotem odpowiedzialnym za miejsce, gdzie powstała doznana szkoda. To oznacza, że wskazane w roszczeniu miejsce zdarzenia nie zawsze może znajdować się w granicach i na terenie przynależnym do nieruchomości, którą zarządzamy.

Zwracam w tym miejscu uwagę, że warto wystosować zapytanie do podmiotu kierującego roszczenie, aby wskazał nam dokładne miejsce upadku - jeżeli nie zostało ono szczegółowo opisane w pisemnym roszczeniu. Należy wtedy zawnioskować o przedłożenie dokumentacji zdjęciowej obrazującej dokładne miejsce zdarzenia. Jeśli jednak to nie będzie dla nas wystarczające i w dalszym ciągu będzie budzić wątpliwości, pozostaje przeprowadzić wizję lokalną w obecności obu stron. Wizja lokalna pozwoli jednoznacznie określić dokładne miejsce powstania szkody, a zarazem zobrazować okoliczności, podczas których doszło do wypadku. Pamiętajmy również, że każdorazowo po dokonaniu wizji lokalnej powinno się sporządzić notatkę służbową zawierającą szczegółowy opis wydarzeń oraz czytelne podpisy osób uczestniczących w przeprowadzonej wizji.

Pamiętajmy, że nawet najmniej dla nas istotne informacje oraz dane wskazane w piśmie poszkodowanego mogą wskazywać na fakt, czy powstanie szkody było w ogóle możliwe i  czy doszło do opisanego zdarzenia na zarządzanym przez nas terenie.

Rzetelnie przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wstępnie określi, czy jesteśmy w jakimkolwiek stopniu odpowiedzialni za powstanie zgłoszonej szkody. Pozwoli również na ewentualne odrzucenie roszczenia, które nie jest zasadne,  jeszcze nim skierujemy sprawę do swojego Ubezpieczyciela.

Pamiętajmy, że wszelkie poczynione ustalenia czy podjęte przez nas decyzje powinny być przekazywane poszkodowanemu wyłącznie drogą pisemną.

Z jakiej polisy zgłosić szkodę ?

Kolejną czynnością jest wybór właściwej polisy ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej, której zakres i ochrona spowoduje ewentualne zaspokojenie roszczenia osoby poszkodowanej. Zgłoszenie szkody możemy bowiem dokonać z polisy OC Wspólnoty Mieszkaniowej, własnej Zarządcy nieruchomości lub wskazać polisę podmiotu trzeciego, któremu zleciliśmy czynności związane z utrzymaniem i odśnieżaniem terenu wokół nieruchomości, którą zarządzamy.

Art. 429 k.c. stanowi: Kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.

Prawidłowa klasyfikacja roszczenia, tzn. zgłoszenie szkody z polisy OC właściwego podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, nie wydłuży zbędnie postępowania likwidacyjnego szkody. Ubezpieczyciel w każdym prowadzonym postępowaniu likwidacyjnym szkody jest zobowiązany do wydania decyzji w terminie do 30 dni od dnia jej zgłoszenia. Zatem mylnie zgłoszona szkoda (z niewłaściwej polisy) może wydłużyć termin postępowania nawet o kolejny miesiąc.

Pamiętajmy, że to Ubezpieczyciel stwierdza o odpowiedzialności za powstałą szkodę, dlatego też nie przyjmujemy odpowiedzialności w chwili wpłynięcia do naszej firmy roszczenia, zanim zgłosimy sprawę do naszego Ubezpieczyciela.

Błędne myślenie: Mam wykupioną polisę OC - to na pewno pokryje Państwa roszczenie!

Zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do przeprowadzenia wnikliwego postępowania likwidacyjnego poprzez analizę zgromadzonych w sprawie - od strony poszkodowanej i ubezpieczonej - dokumentów oraz dodatkowych wyjaśnień w celu stwierdzenia o odpowiedzialności za powstałą szkodę, a następnie wydania stosownej decyzji.

Wykazanie szkody i winy leży po stronie poszkodowanego.

Nie zapominajmy również, że to poszkodowany zobowiązany jest do udokumentowania faktu powstania szkody, zgodnie z treścią art. 6 k.c. „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.

Warto nadmienić, że świadomość osób poszkodowanych rośnie z dnia na dzień. Wiele osób poszkodowanych, zwłaszcza przy szkodach osobowych, korzysta z usług różnego rodzaju kancelarii odszkodowawczych lub zasięga porad w kancelariach prawnych. Osoba poszkodowana, udając się do kancelarii odszkodowawczej, jest na tyle poinstruowana, że wie, gdzie dokładnie i w jaki sposób skierować swoje roszczenie oraz jakie zaświadczenia zgromadzić, aby kwota odszkodowania była jak najwyższa.

Nie tylko poszkodowany może zasięgnąć porad specjalistów. Zarządca w chwili otrzymania roszczenia również może skonsultować się z profesjonalnym doradcą – najczęściej brokerem, aby chronić  interesy swoje i wspólnoty oraz by proces likwidacji szkody był przeprowadzony prawidłowo i skutecznie.

Bierz  to, co chcesz i ile chcesz.

Pamiętaj, że zwykle kiedy wdrażane są jakiekolwiek rozwiązania,  zawsze należy wziąć pod uwagę specyfikę konkretnej firmy. Dlatego możesz czerpać z moich doświadczeń tyle, ile zechcesz. Biorąc pod uwagę swoją sytuację, wybierz to, co uważasz za korzystne. Pamiętaj jednocześnie, że informacje te są wyłącznie osobistymi poglądami ich autorów i nie stanowią w żadnym wypadku „rekomendacji brokerskich” w rozumieniu art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Napisz koniecznie na maila lub w komentarzach, co udało ci się wykorzystać w twoim życiu zawodowym, a może nawet prywatnym? Jeśli nawet wykorzystasz tylko część  porad i  osiągniesz zadowalające rezultaty, dla mnie będzie to najlepszy dowód na sens tego projektu.

Chcesz wiedzieć wcześniej o kolejnych artykułach z tej serii? Kliknij tutaj » 

Zachęcam do czytania kolejnych odcinków cyklu. Miło mi również będzie, jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią i doświadczeniami. Przypominam, że każdy może mieć wpływ na tematy kolejnych artykułów. Wystarczy, że napiszesz, co konkretnie cię interesuje, jaki problem moglibyśmy wyjaśnić, a obiecuję, że postaram się go uwzględnić. Swoje propozycje i oceny możesz wysyłać na adres: kontakt@okiembrokera.pl lub wpisując je bezpośrednio do tego formularza >>

 


 

Aneta Majda

Ukończyła studia magisterskie na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe studia na Politechnice Wrocławskiej z dziedziny Gospodarowania Nieruchomościami. Jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości z kilkuletnim doświadczeniem na rynku wrocławskim. Od 2016 r. pracuje w spółce WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. w Zespole Likwidacji Szkód i Oceny Ryzyka. Współpracuje z klientami z branży zarządzania nieruchomościami, z którymi chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu likwidacji szkód.

 

Komentarze

(3)
Anna | 28.05.2017, 21:40
Bardzo dobry, przydatny materiał
Krzysztof | 31.05.2017, 12:06
Byłem kiedyś w takiej sytuacji i podobny artykuł bardzo by mi wówczas pomógł- oby takich więcej!
okiembrokera | 13.06.2017, 13:25
dzięki, takie komentarze zawsze pozytywnie mobilizują
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
  • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły
Wyświetleń: 9520|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl