CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Centralne ogrzewanie po sezonie

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 4/2017  |  17.05.2017
Źle zamontowany filtr (osadnik skierowany w górę, zamiast w dół) może być przyczyną złej pracy instalacji.
Źle zamontowany filtr (osadnik skierowany w górę, zamiast w dół) może być przyczyną złej pracy instalacji.
Fot. J. Kosieradzki

Sezon grzewczy za nami. Można przejrzeć instalację i zacząć myśleć o naprawach i robotach modernizacyjnych, których nie można było przeprowadzić zimą, żeby nie pozbawiać lokatorów ciepła na dłuższy czas. Wiele spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot już w zeszłym roku przymierzało się do wymiany instalacji grzewczych, i z różnych powodów (najczęściej brak środków lub nieprzygotowanie inwestycji) odłożyło roboty na ten rok.

Gdy obserwuję niektóre przygotowania, ogarnia mnie przerażenie. Wydane środki finansowe, z którymi każda administracja musi się tak bardzo liczyć, mogą być nie w pełni wykorzystane. Dlaczego? Bo osoby zajmujące się przygotowaniem robót nie zawsze mają wiedzę na ten temat, dlatego może przydadzą się argumenty do dyskusji z wykonawcami.

Co zamierzamy zrobić i dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie jest podstawą do dalszych kroków. Powinniśmy ustalić, czy nasza instalacja wymaga wymiany grzejników, wymiany rur czy jednego i drugiego. Stan instalacji w różnych budynkach na pewno będzie odmienny, i nie wolno podchodzić do tych instalacji w taki sam sposób. Dlaczego?
— Bo możemy zupełnie niepotrzebnie wydać pieniądze na wymianę elementów, które nie wymagały wymiany, albo nie zrobić czegoś, co za rok czy dwa będzie przyczyną ponownego remontu.

Od czego zacząć?
— Przede wszystkim od oceny tego, co jest widoczne gołym okiem albo co można skontrolować po zdemontowaniu fragmentów instalacji. Mam na myśli korozję i stan wewnętrzny rur i grzejników.
Czy instalacja jest skorodowana, widać po stanie rur, gdy w miejscach krytycznych usunie się farbę, lub po przejrzeniu raportu o awariach, które miały miejsce wcześniej. Czasami widać to po liczbie opasek, którymi zabezpieczono skorodowane miejsca.

Trochę gorzej jest z ustaleniem, czy rury mają zawężone przekroje i w jakim stopniu możliwe jest ich udrożnienie w sposób chemiczny, z użyciem odpowiednich preparatów i płukaniem instalacji.
Gdyby zapadła decyzja o płukaniu instalacji środkami chemicznymi, radzę zlecić te roboty doświadczonej, sprawdzonej firmie i nie kierować się tylko ceną usługi. Szkody wynikające z niefachowego płukania mogą być dużo większe niż wymiana całej instalacji.

 

 

Po wykonaniu płukania instalacji zalecałbym wymianę wszystkich zaworów grzejnikowych i zainstalowanie zaworów podpionowych z możliwością regulacji przepływu. Prawidłowe wyregulowanie instalacji jest podstawą bezawaryjnej i oszczędnej pracy całej instalacji, a tylko zawory z regulacją wstępną umożliwią prawidłowe ustawienie przepływów.

Fot. Nieszczelne podłączenia instalacji; fot. J. Kosieradzki
Fot. Nieszczelne podłączenia instalacji; fot. J. Kosieradzki

Decyzja zapadła, wymieniamy instalację

Wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania wydaje się niektórym operacją tak prostą, że rezygnują z konsultacji z projektantem i przystępują do wymiany „jeden za jeden”. Ta sama moc grzejników, takie same średnice rur i robota leci. Nic bardziej mylnego!

Zanim przystąpimy do wymiany instalacji, należy sprawdzić, co uległo zmianie od czasu, gdy instalacja była wykonywana. Mam na myśli takie kwestie jak: czy budynek został ocieplony, czy coś się działo lub będzie działo ze stolarką (była lub będzie wymieniana, i na jaką)? Czy rury będą mogły być prowadzone w tych samych miejscach (często rury ukryte w ścianach zostają, a nowe prowadzone są po wierzchu)?

Ustalenia te mają bardzo, podkreślam, bardzo poważny wpływ na pracę instalacji, należy je więc uwzględnić przy projektowaniu nowej. A że taki projekt należy wykonać, dla nikogo rozsądnego, liczącego się z pieniędzmi, nie powinno budzić wątpliwości. Późniejsze oszczędności w eksploatacji ogrzewania na pewno pokryją wydatek finansowy na projekt instalacji.

Nowe straty ciepła mogą być policzone orientacyjnie według wyliczonego średniego współczynnika przenikania ciepła „U” (dawniej „k”). Nie wolno przy tym zapomnieć o stratach ciepła przegród wewnętrznych, o różnicy temperatur większej niż 4oC.

Innym, nie mniej ważnym problemem, o którym często się zapomina, są parametry pracy instalacji. Stosowane kiedyś powszechnie 90/70oC lub nawet 95/70oC, teraz są niespotykane. Oznacza to, że mamy do czynienia z zupełnie innymi przepływami (wyższe parametry to mniejsze przepływy) niż przy parametrach 70/55oC, które to spotyka się teraz najczęściej, gdy źródłem ciepła jest kocioł gazowy. Jeśli źródłem jest pompa ciepła, nawet niższymi (55/45oC).

Wykonanie projektu

Prawidłowo wykonany projekt, najlepiej przy zastosowaniu jednego z programów komputerowych dostępnych na rynku, pozwala na obliczenie wszystkich przepływów i nastaw wstępnych oraz strat ciśnienia, tak aby instalacja pracowała prawidłowo i nie powodowała hałasu. W każdej chwili do projektu można wprowadzić zmiany i sprawdzić ich skutek.

Montaż

UWAGA

Nigdy nie należy pozostawiać instalacji bez wody. Po zakończeniu prac wymagających opróżnienia instalacji, ze względu na wewnętrzną korozję, należy zadbać o to, by instalacja była pusta przez jak najkrótszy czas.

Dobrze wykonany projekt jest na pewno podstawą sukcesu, ale równie ważne jest dobre i zgodne z projektem wykonawstwo. Nie wolno dopuścić, żeby monterzy pod wpływem „dodatkowych argumentów” zmieniali projekt. Dotyczy to szczególnie nastaw wstępnych. Źle wykonane nastawy nie zapewnią prawidłowego rozdziału gorącej wody do każdego grzejnika. Ktoś będzie miał cieplej kosztem innego lokatora, dla którego zabraknie ciepła.

Nie wyobrażam sobie nowej instalacji bez zaworów termostatycznych. Bez względu na to, czy grzejniki mają wkładkę regulacyjną (tylko głowica termostatyczna jest widoczna), czy są to osobno montowane zawory, ich działanie jest takie same. Ma to zapewnić w otoczeniu grzejnika określoną, nastawioną temperaturę, bez stałego kręcenia gałką lub otwierania okna, gdy jest zbyt ciepło.

Najczęściej popełniane błędy

Błędów, które można popełnić w trakcie projektowania i wykonawstwa, a później niewłaściwej eksploatacji, jest sporo. Nie da się opisać wszystkich, ale te najważniejsze to:

  • błędne założenie strat ciepła (ankiety wypełniane przez lokatorów nie dają żadnych danych i podstaw do obliczeń strat ciepła),
  • wykonywanie instalacji przez wymianę rur 1:1, czyli pozostaje dawna średnica rury,
  • wymiana grzejnika bez uwzględnienia rzeczywistych przepływów wody grzejnej (bez obliczeń),
  • nienanoszenie do projektu zmian pojawiających w trakcie wykonawstwa,
  • zezwolenie monterom na nastawianie innych nastaw niż przewidziane w projekcie (powoduje to inne przepływy, niż założono),
  • przyjmowanie grzejników (ich mocy grzejnej) dla innych parametrów, niż założono w projekcie,
  • zbyt duże ciśnienie dyspozycyjne w instalacji powodujące powstawanie uciążliwych szumów na zaworach regulacyjnych.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym uczestnicy procesu inwestycyjnego odpowiadają za jakość wykonanej pracy i mogą odpowiadać przed sądem za źle wykonane roboty i skutki z tym związane (późniejsze przeróbki). Warto o tym pamiętać w trakcie prowadzenia rozmów z uczestnikami procesu inwestycyjnego.  

Czytaj też: Jak zmodernizować instalację CO, by zmniejszyć wydatki wspólnoty mieszkaniowej? >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Co zrobić gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Zobacz jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16599|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10268|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl