CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Centralne ogrzewanie po sezonie

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 4/2017  |  17.05.2017
Źle zamontowany filtr (osadnik skierowany w górę, zamiast w dół) może być przyczyną złej pracy instalacji.
Źle zamontowany filtr (osadnik skierowany w górę, zamiast w dół) może być przyczyną złej pracy instalacji.
Fot. J. Kosieradzki

Sezon grzewczy za nami. Można przejrzeć instalację i zacząć myśleć o naprawach i robotach modernizacyjnych, których nie można było przeprowadzić zimą, żeby nie pozbawiać lokatorów ciepła na dłuższy czas. Wiele spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot już w zeszłym roku przymierzało się do wymiany instalacji grzewczych, i z różnych powodów (najczęściej brak środków lub nieprzygotowanie inwestycji) odłożyło roboty na ten rok.

Gdy obserwuję niektóre przygotowania, ogarnia mnie przerażenie. Wydane środki finansowe, z którymi każda administracja musi się tak bardzo liczyć, mogą być nie w pełni wykorzystane. Dlaczego? Bo osoby zajmujące się przygotowaniem robót nie zawsze mają wiedzę na ten temat, dlatego może przydadzą się argumenty do dyskusji z wykonawcami.

Co zamierzamy zrobić i dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie jest podstawą do dalszych kroków. Powinniśmy ustalić, czy nasza instalacja wymaga wymiany grzejników, wymiany rur czy jednego i drugiego. Stan instalacji w różnych budynkach na pewno będzie odmienny, i nie wolno podchodzić do tych instalacji w taki sam sposób. Dlaczego?
— Bo możemy zupełnie niepotrzebnie wydać pieniądze na wymianę elementów, które nie wymagały wymiany, albo nie zrobić czegoś, co za rok czy dwa będzie przyczyną ponownego remontu.

Od czego zacząć?
— Przede wszystkim od oceny tego, co jest widoczne gołym okiem albo co można skontrolować po zdemontowaniu fragmentów instalacji. Mam na myśli korozję i stan wewnętrzny rur i grzejników.
Czy instalacja jest skorodowana, widać po stanie rur, gdy w miejscach krytycznych usunie się farbę, lub po przejrzeniu raportu o awariach, które miały miejsce wcześniej. Czasami widać to po liczbie opasek, którymi zabezpieczono skorodowane miejsca.

Trochę gorzej jest z ustaleniem, czy rury mają zawężone przekroje i w jakim stopniu możliwe jest ich udrożnienie w sposób chemiczny, z użyciem odpowiednich preparatów i płukaniem instalacji.
Gdyby zapadła decyzja o płukaniu instalacji środkami chemicznymi, radzę zlecić te roboty doświadczonej, sprawdzonej firmie i nie kierować się tylko ceną usługi. Szkody wynikające z niefachowego płukania mogą być dużo większe niż wymiana całej instalacji.

 

 

Po wykonaniu płukania instalacji zalecałbym wymianę wszystkich zaworów grzejnikowych i zainstalowanie zaworów podpionowych z możliwością regulacji przepływu. Prawidłowe wyregulowanie instalacji jest podstawą bezawaryjnej i oszczędnej pracy całej instalacji, a tylko zawory z regulacją wstępną umożliwią prawidłowe ustawienie przepływów.

Fot. Nieszczelne podłączenia instalacji; fot. J. Kosieradzki
Fot. Nieszczelne podłączenia instalacji; fot. J. Kosieradzki

Decyzja zapadła, wymieniamy instalację

Wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania wydaje się niektórym operacją tak prostą, że rezygnują z konsultacji z projektantem i przystępują do wymiany „jeden za jeden”. Ta sama moc grzejników, takie same średnice rur i robota leci. Nic bardziej mylnego!

Zanim przystąpimy do wymiany instalacji, należy sprawdzić, co uległo zmianie od czasu, gdy instalacja była wykonywana. Mam na myśli takie kwestie jak: czy budynek został ocieplony, czy coś się działo lub będzie działo ze stolarką (była lub będzie wymieniana, i na jaką)? Czy rury będą mogły być prowadzone w tych samych miejscach (często rury ukryte w ścianach zostają, a nowe prowadzone są po wierzchu)?

Ustalenia te mają bardzo, podkreślam, bardzo poważny wpływ na pracę instalacji, należy je więc uwzględnić przy projektowaniu nowej. A że taki projekt należy wykonać, dla nikogo rozsądnego, liczącego się z pieniędzmi, nie powinno budzić wątpliwości. Późniejsze oszczędności w eksploatacji ogrzewania na pewno pokryją wydatek finansowy na projekt instalacji.

Nowe straty ciepła mogą być policzone orientacyjnie według wyliczonego średniego współczynnika przenikania ciepła „U” (dawniej „k”). Nie wolno przy tym zapomnieć o stratach ciepła przegród wewnętrznych, o różnicy temperatur większej niż 4oC.

Innym, nie mniej ważnym problemem, o którym często się zapomina, są parametry pracy instalacji. Stosowane kiedyś powszechnie 90/70oC lub nawet 95/70oC, teraz są niespotykane. Oznacza to, że mamy do czynienia z zupełnie innymi przepływami (wyższe parametry to mniejsze przepływy) niż przy parametrach 70/55oC, które to spotyka się teraz najczęściej, gdy źródłem ciepła jest kocioł gazowy. Jeśli źródłem jest pompa ciepła, nawet niższymi (55/45oC).

Wykonanie projektu

Prawidłowo wykonany projekt, najlepiej przy zastosowaniu jednego z programów komputerowych dostępnych na rynku, pozwala na obliczenie wszystkich przepływów i nastaw wstępnych oraz strat ciśnienia, tak aby instalacja pracowała prawidłowo i nie powodowała hałasu. W każdej chwili do projektu można wprowadzić zmiany i sprawdzić ich skutek.

Montaż

UWAGA

Nigdy nie należy pozostawiać instalacji bez wody. Po zakończeniu prac wymagających opróżnienia instalacji, ze względu na wewnętrzną korozję, należy zadbać o to, by instalacja była pusta przez jak najkrótszy czas.

Dobrze wykonany projekt jest na pewno podstawą sukcesu, ale równie ważne jest dobre i zgodne z projektem wykonawstwo. Nie wolno dopuścić, żeby monterzy pod wpływem „dodatkowych argumentów” zmieniali projekt. Dotyczy to szczególnie nastaw wstępnych. Źle wykonane nastawy nie zapewnią prawidłowego rozdziału gorącej wody do każdego grzejnika. Ktoś będzie miał cieplej kosztem innego lokatora, dla którego zabraknie ciepła.

Nie wyobrażam sobie nowej instalacji bez zaworów termostatycznych. Bez względu na to, czy grzejniki mają wkładkę regulacyjną (tylko głowica termostatyczna jest widoczna), czy są to osobno montowane zawory, ich działanie jest takie same. Ma to zapewnić w otoczeniu grzejnika określoną, nastawioną temperaturę, bez stałego kręcenia gałką lub otwierania okna, gdy jest zbyt ciepło.

Najczęściej popełniane błędy

Błędów, które można popełnić w trakcie projektowania i wykonawstwa, a później niewłaściwej eksploatacji, jest sporo. Nie da się opisać wszystkich, ale te najważniejsze to:

  • błędne założenie strat ciepła (ankiety wypełniane przez lokatorów nie dają żadnych danych i podstaw do obliczeń strat ciepła),
  • wykonywanie instalacji przez wymianę rur 1:1, czyli pozostaje dawna średnica rury,
  • wymiana grzejnika bez uwzględnienia rzeczywistych przepływów wody grzejnej (bez obliczeń),
  • nienanoszenie do projektu zmian pojawiających w trakcie wykonawstwa,
  • zezwolenie monterom na nastawianie innych nastaw niż przewidziane w projekcie (powoduje to inne przepływy, niż założono),
  • przyjmowanie grzejników (ich mocy grzejnej) dla innych parametrów, niż założono w projekcie,
  • zbyt duże ciśnienie dyspozycyjne w instalacji powodujące powstawanie uciążliwych szumów na zaworach regulacyjnych.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym uczestnicy procesu inwestycyjnego odpowiadają za jakość wykonanej pracy i mogą odpowiadać przed sądem za źle wykonane roboty i skutki z tym związane (późniejsze przeróbki). Warto o tym pamiętać w trakcie prowadzenia rozmów z uczestnikami procesu inwestycyjnego.  

Czytaj też: Jak zmodernizować instalację CO, by zmniejszyć wydatki wspólnoty mieszkaniowej? >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16894|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10513|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10080|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl