Artykuł sponsorowany

Modernizacja kotłowni w budownictwie wielorodzinnym - ważne aspekty

 Hoval  |  08.06.2017  |  1
Hoval

Każdy system ogrzewania po pewnym czasie potrzebuje modernizacji - częściowej lub całkowitej zwłaszcza, gdy rachunki za ogrzewanie wciąż rosną, a system staje się coraz bardziej nieefektywny. Z tego powodu spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele budynków wielorodzinnych coraz częściej decydują się na wymianę starego systemu ogrzewania na nowe energooszczędne przynoszące mniej strat ciepła oraz generujące znaczne oszczędności. Sprawdź dlaczego Spółdzielnia mieszkaniowa "Zacisze" zdecydowała się na modernizację kotłowni.

Modernizacja źródła ciepła

W latach 1950-1990 w Polsce nastąpił gwałtowny rozwój budownictwa z wielkiej płyty, które zaowocowało powstaniem setek tysięcy bloków mieszkalnych, wieżowców i wielopiętrowych budynków. Wszystkie z nich są na etapie modernizacji, niektóre właśnie ją zakończyły inne ją planują. Termomodernizacja jest niezbędna ponieważ w takich budynkach odnotowuje się duże straty energii cieplnej. Koszty ogrzewania budynku przekładają się również na znaczną część łącznych opłat za mieszkania. Inwestorzy dążący do obniżenia kosztów eksploatacyjnych, powinni zdecydować się na termomodernizację budynku, czyli poprawienie jego sprawności energetycznej. Dowiedz się więcej >>

Zdjęcie 1: Termomodernizacja przeprowadzona w oparciu o audyt energetyczny może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło nawet o 30-40 %.

 

Modernizacja starej kotłowni – osiedle Manhattan

Przykładem wielu efektywnych modernizacji systemu grzewczego są prace przeprowadzone przez spółdzielnię "Zacisze" w Ustroniu. Skupmy się jednak na ostatniej termomodernizacji na osiedlu Manhattan o której opowiada Prezes Spółdzielni - Pan Tadeusz Dybek

Jaki system ogrzewania był przed termomoderniazacją?
Wcześniej ogrzewanie zapewniały kotły węglowe z palnikami promiennikowymi zaadoptowane pod ogrzewanie gazowe. Niestety koszty ogrzewania były ogromne wahały się nawet do 1,5 miliona rocznie.

Czy już wcześniej instalowali Państwo systemy Hoval?
Tak, w 2010 roku odbył się przetarg na kompleksową modernizację kotłowni wygrała firma Hoval ze względu na jakość oraz bardzo dobre parametry techniczne. Po zbilansowaniu pierwszej kotłowni okazało się że systemy firmy Hoval przynoszą oszczędności. Później powstała kolejna kotłownia, następnie pakiet czterech kotłowni oraz większa z dwoma kotłami UltraGas®150Zużycie gazu na wszystkich inwestycjach spadło o 30% i więcej. W wyniku czego albo obniżaliśmy czynsz mieszkańcom albo zwracaliśmy po 500 - 700 złotych po sezonie grzewczym. 

Dlaczego zdecydowali się Państwo na kotly UltraGas®1000 H?
Pierwotnie myśleliśmy o kotłach dualnych cztery UltraGas®500, ponieważ Manhattan to osiedle składające się z 10 wieżowców - każdy po 11 kondygnacji, a w sumie jest to 700 mieszkań. Jednak po przeliczeniach projektanta oraz analizach ekonomicznych okazało się, że na całe osiedle spokojnie wystarczą dwa gazowe kotły kondensacyjne UltraGas®1000 H. Dowiedz się wiecej o produktach UltraGas >>


Zdjęcie 2: Modernizacja kotłowni na osiedlu Manhattan w Ustroniu.

Jakie były koszty inwestycji?
Prace modernizacyjne trwały całe lato. Na miejscu starej kotłowni powstała nowa, którą uruchomiliśmy 30 września 2016 roku. Całkowity koszt inwestycji to 1 200 000 zł; Środki własne spółdzielni to 200 000 zł, natomiast resztę dopłacił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Bazując na naszych poprzednich doświadczeniach mogę śmiało powiedzieć, że w ciągu 3 lat inwestycja się zwróci.

 

Podsumowanie

Ogrzewanie gazowe za pomocą kotłów kondensacyjnych jest wyjątkowo energooszczędne, ponieważ pobierana jest część ciepła zawartego w spalinach i przekształcana na ciepło grzewcze osiągając sprawność nawet do 109%, a przy tym ogrzewanie jest ekologiczne - dzięki niskiej emisji CO2. Kotły są solidne i trwałe na wszystkich poprzednich kotłowniach pracują bez awaryjnie oraz generują spore oszczędności.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dla budownictwa wielomieszkaniowego >>

Komentarze

(1)
Maciej00 | 15.12.2017, 10:05
Ile mniej więcej można oszczędzić na takim kotle?
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15517|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl