Czy likwidacja szkód musi być czasochłonna i skomplikowana?

Aneta Majda  |  12.06.2017  |  4
foto: pixabay.com

Proces likwidacji szkód nie musi być trudny. Odpowiednie procedury likwidacji szkód, szkolenia w tym zakresie oraz właściwe narzędzia pracy mogą sprawić, że likwidacja szkód stanie się procesem łatwiejszym, szybszym i bardziej przyjaznym.

W moim ostatnim artykule na temat szkód osobowych opisywałam, jak radzić sobie z roszczeniami skierowanymi od osób trzecich i na co zwracać szczególną uwagę, aby nie popełniać podstawowych błędów.

Likwidacja szkody to proces składający się z kilku etapów, które należy zrealizować, aby osiągnąć zamierzony cel.

Zarówno w postępowaniu likwidacyjnym szkód zgłaszanych z polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jak i z polisy ubezpieczenia majątkowego, należy przyjąć schemat procesu likwidacji szkód, który uchroni nas przed  porażką. Ponownie wymienię poszczególne etapy postępowania, które należy przeprowadzić, aby przejść przez proces likwidacji szkód bez większych trudności:

 1. weryfikacja roszczenia.
 2. przeprowadzenie wewnętrznego postępowania wyjaśniającego.
 3. konsultacja z profesjonalnym doradcą / brokerem.
 4. zgłoszenie szkody z prawidłowej polisy - aktualnej na dzień szkody.
 • Dodatkowo w przypadku roszczeń z polisy OC:
 1. poinformowanie drogą pisemną poszkodowanego o przyjęciu roszczenia i skierowaniu sprawy do Ubezpieczyciela w celu jej rozpatrzenia.
 2. poinformowanie poszkodowanego lub jego pełnomocnika o decyzji, jaką wydał Ubezpieczyciel.

Powyższe etapy postępowania nie muszą być każdorazowo w całości przeprowadzone. Wykonanie poszczególnych czynności zależy wyłącznie od nas samych i od szkody, jaką będziemy musieli zlikwidować. Pamiętajmy, że nigdy nie mamy do czynienia z dwiema identycznymi sprawami. Każde zdarzenie szkodowe różni się poszczególnymi czynnikami, m. in.:

 • czas i miejsce zdarzenia,
 • przyczyna powstania szkody,
 • okoliczności, podczas których doszło do zdarzenia,
 • strony postępowania (poszkodowany, sprawca szkody, świadkowie).

Wdrożenie procedury likwidacji szkód

Procedury są niezbędne do właściwego przeprowadzania odpowiednich czynności w każdym systemie pracy. Proces, jakim jest likwidacja szkód, tak samo wymaga sporządzenia i wdrożenia procedury, dzięki której będziemy mogli nadzorować wszystkie etapy w całym przeprowadzanym przez nas postępowaniu i która pomoże nam usprawnić ten proces. Z pozoru wydaje się, że zgłoszenie szkody to czynność spisania notatki i przesłania zgłoszenia do zakładu ubezpieczeń, jednak każdy etap tego procesu składa się z określonych czynności, których niewłaściwe wykonanie może przynieść poważne konsekwencje!

Nowe ulepszenia technologiczne i procedury, dzięki którym ubezpieczony ma możliwość skorzystania z szybszej i łatwiejszej ścieżki w procesie likwidacji szkody, są wdrażane cały czas. Poprzez dokonywanie ulepszeń zakłady ubezpieczeń chcą ułatwić system pracy swoim klientom,
a dodatkowo polepszyć niezbędną w tym procesie komunikację.

Szkolenia z zakresu likwidacji szkód

Po wdrożeniu procedury likwidacji szkody do systemu pracy zarządcy dobrze byłoby przeprowadzić szkolenie dla pracowników zaangażowanych w ten proces. Szkolenie dokładnie zobrazuje, w jaki sposób poprawnie wykonywać określone czynności związane z likwidacją szkody.

Takie szkolenie może przeprowadzić broker ubezpieczeniowy dedykowany do obsługi danej firmy. Broker dokładnie zna możliwości, jakie daje ochrona ubezpieczeniowa, jak również wszystkie etapy i sposoby likwidacji szkód, które przeprowadza zakład ubezpieczeń.

Szkolenie może być również zorganizowane przez ubezpieczyciela przy udziale ekspertów z zakresu likwidacji szkód. Na takim spotkaniu można doprecyzować zapisy pisemnej „Procedury likwidacji szkód” zawartej pomiędzy stronami: ubezpieczonym a ubezpieczycielem.

Nowoczesne narzędzia pracy = lepszy nadzór i komunikacja

Proces likwidacji szkód, jak wszystkie inne wykonywane czynności, musi być odpowiednio nadzorowany i kontrolowany, zwłaszcza  jeżeli jest w niego zaangażowanych kilku pracowników. Kontrolować powinniśmy zarówno siebie, jak i ubezpieczyciela, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kontrola za pośrednictwem systemu informatycznego.

W przeprowadzaniu procesu likwidacji szkód istotnym czynnikiem jest właściwa komunikacja. Dzisiejsze technologie pozwalają, aby komunikacja pomiędzy stronami przebiegała prawidłowo i sprawnie, zmniejszając nieporozumienia, które lubią pojawiać się w każdych relacjach międzyludzkich.

Osobiście doświadczam na co dzień, jak dużym usprawnieniem pracy jest komunikowanie się z innymi za pośrednictwem systemu informatycznego.

„Czas jest cenny, marnuj go mądrze" (K. Bromberg)

Idąc z duchem postępu oraz wprowadzając nowoczesne technologie do naszej organizacji pracy, gwarantujemy sobie zaoszczędzenie czasu, który w dzisiejszym świecie jest nad wyraz cenny. Wygospodarowane chwile możemy spożytkować i przeznaczyć na inne czynności i powierzone nam zadania, jak również na własny rozwój i dokształcanie się.

Czy nie dążymy do ideału i wyznaczonego celu? Czy nie chcemy być doskonałymi profesjonalistami w swojej branży? Branży, która również się rozwija, zmienia i wymaga od nas coraz więcej? Nie wspominając już o konkurencji, z którą nieustannie rywalizujemy, a nasi klienci z dnia
na dzień są coraz bardziej wymagający.

Proces likwidacji szkód przede wszystkim będzie dla nas prostszy i przyjemniejszy, jeśli będziemy odpowiednio zabezpieczeni już na samym początku, czyli gdy nasza umowa ubezpieczenia będzie miała jak najszerszy zakres ubezpieczenia, dopasowany indywidualnie do naszych potrzeb i występujących ryzyk. Warto przy tym skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy - brokera ubezpieczeniowego, który opierając się na swoim doświadczeniu w branży nieruchomości, odpowiednio skonstruuje program ubezpieczenia, porówna wszystkie dostępne oferty na rynku i zarekomenduje nam tę najbardziej korzystną.

Pamiętajmy, że ubezpieczyciele stosują szereg wyłączeń zawartych głównie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, a jest to dokument, jaki większość ubezpieczonych studiuje najrzadziej. Dlatego przy zawieraniu ubezpieczenia warto wprowadzić do ochrony ubezpieczeniowej dodatkowe klauzule i postanowienia uwzględniające nasze potrzeby i niwelujące część tych wyłączeń.

Mam nadzieję, że po raz kolejny udało mi się przybliżyć specyfikę i przebieg procesu likwidacji szkód. Zapraszam do czytania kolejnych artykułów z cyklu „Okiem Brokera”.

Bierz  to, co chcesz i ile chcesz

Pamiętaj, że kiedy wdrażane są jakiekolwiek rozwiązania, zawsze należy wziąć pod uwagę specyfikę konkretnej firmy. Dlatego możesz czerpać z moich doświadczeń tyle, ile zechcesz. Biorąc pod uwagę swoją sytuację, wybierz to, co uważasz za korzystne. Pamiętaj jednocześnie, że informacje te są wyłącznie osobistymi poglądami ich autorów i nie stanowią w żadnym wypadku „rekomendacji brokerskich”.

Napisz koniecznie na maila lub w komentarzach, co udało ci się wykorzystać w twoim życiu zawodowym, a może nawet prywatnym? Jeśli nawet wykorzystasz tylko część  porad i  osiągniesz zadowalające rezultaty, dla mnie będzie to najlepszy dowód na sens tego projektu.

Chcesz wiedzieć wcześniej o kolejnych artykułach z tej serii? Kliknij tutaj » 

Zachęcam do czytania kolejnych odcinków cyklu. Miło mi również będzie, jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią i doświadczeniami. Każdy może mieć wpływ na tematy kolejnych artykułów. Wystarczy, że napiszesz, co konkretnie cię interesuje, jaki problem moglibyśmy wyjaśnić, a obiecuję, że postaram się go uwzględnić. Swoje propozycje i oceny możesz wysyłać na adres: kontakt@okiembrokera.pl 
lub wpisując je bezpośrednio do tego formularza >>

 

 


Aneta Majda

Ukończyła studia magisterskie na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe studia na Politechnice Wrocławskiej z dziedziny Gospodarowania Nieruchomościami. Jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości z kilkuletnim doświadczeniem na rynku wrocławskim. Od 2016 r. pracuje w spółce WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. w Zespole Likwidacji Szkód i Oceny Ryzyka. Współpracuje z klientami z branży zarządzania nieruchomościami, z którymi chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu likwidacji szkód.

 

Komentarze

(4)
Stanisław | 12.06.2017, 13:38
Dziękuje za cenne wskazówki, tematyka jak najbardziej interesują.
okiembrokera | 13.06.2017, 13:23
dziękujemy za pozytywny komentarz :-)
grzegorz abr | 04.10.2018, 09:08
Bardzo fajna seria, czekam na jeszcze ;)
Może jakieś szkolenia dla zarządców z tematyki?
okiembrokera | 16.10.2018, 09:02
@grzegorz abr
Dziękuję za pozytywną ocenę i komentarz.
Co do szkoleń to my je robimy ciągle, ale faktycznie głównie dla swoich Partnerów z którymi współpracujemy już od lat. Czasami też jesteśmy na różnych kongresach i szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenia Zarządców z różnych regionów Polski.

Może rzeczywiście warto byłoby zrobić ciekawe szkolenie w tym zakresie. Jak będzie więcej takich propozycji z waszej strony to jak najbardziej możemy to zrobić.

Piszcie z jakich miast jesteście i czy takie szkolenie byłoby dla was interesuyujące.
Krzysztof
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Stawka na specjalizację? - debata
 • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9660|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl