• Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
  • Cała prawda o właścicielach lokali we wspólnocie mieszkaniowej
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Od kiedy spadkobierca jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej?
  • Zakup mieszkania w Polsce przez cudzoziemca

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich...

02.08.2019
Czym jest konflikt i jakie są jego rodzaje, konflikt w pracy zarządcy nieruchomości, sposoby radzenia sobie z trudnym rozmówcą, sprawna komunikacja jako metoda radzenia sobie w sytuacji konfliktowej, wygaszanie konfliktów, współpraca z mieszkańcami i podmiotami – to tylko wybrane...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Cała prawda o właścicielach lokali we wspólnocie mieszkaniowej

23.07.2019
Minął okres podsumowań i planów dokonywanych w I kwartale roku na zebraniach wspólnot mieszkaniowych. Zarządy wspólnot i zarządcy nieruchomości w imieniu tych pierwszych – pełniących administracyjne, często ważne decyzyjne funkcje, mają teraz chwilę oddechu, jeśli...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Od kiedy spadkobierca jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej?

22.07.2019
Spadkobierca nabywa mieszkanie w momencie otwarcia spadku, czyli z chwilą śmierci spadkodawcy, staje się jego właścicielem i ma obowiązek uiszczać koszty zarządu i opłaty eksploatacyjne za mieszkanie. Późniejsze postanowienie o stwierdzeniu spadku jest tylko potwierdzeniem...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Zakup mieszkania w Polsce przez cudzoziemca

31.07.2019
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało raport, z którego wynika, że polskie mieszkania cieszą się zainteresowaniem cudzoziemców. W minionym roku aż o 41% wzrosła powierzchnia lokali mieszkalnych nabywanych przez obcokrajowców. Ten rekordowy wzrost jest...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Przezorny nie zawsze ubezpieczony

Rozmowa z Krzysztofem Cicheckim z firmy WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi SA
Sabina Augustynowicz  |  Administrator 5/2017  |  20.06.2017
Krzysztof Cichecki, broker ubezpieczeniowy z firmy WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi SA
Krzysztof Cichecki, broker ubezpieczeniowy z firmy WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi SA
Fot. arch. prywatne K. Cicheckiego

O meandrach ubezpieczeń nieruchomości, pojęciu ryzyka i kontrowersjach wokół odpowiedzialności za zaistniałe szkody z Krzysztofem Cicheckim – brokerem ubezpieczeniowym z firmy WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi SA – rozmawia Sabina Augustynowicz.

***

Sabina Augustynowicz: Od jakich ryzyk warto się ubezpieczyć, mieszkając we wspólnocie bądź spółdzielni?

Krzysztof Cichecki: Jeśli używamy takiego pojęcia jak „ryzyko”, to z uwagi na jego wieloznaczność warto na wstępie ustalić, co mamy na myśli.
Przyjmijmy więc, że właściciel mieszkania powinien spojrzeć na ryzyko przez pryzmat siebie jako osoby posiadającej nieruchomość na własność oraz siebie jako członka wspólnoty mieszkaniowej.

W pierwszym przypadku – jako właściciel – będzie odpowiadał za szkody, które sam wyrządzi lub które powstaną w związku z posiadaniem nieruchomości i innego mienia. Zatem należy rozważyć ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych lokalu mieszkalnego (murów) i mieszkania (wyposażenia) oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jako właściciela nieruchomości.

W przypadku wspólnoty mieszkaniowej ryzyko nie spoczywa bezpośrednio na właścicielu, a na wspólnocie, chociaż w istocie to on – jako współwłaściciel nieruchomości wspólnej – finansuje koszty utrzymania i ubezpieczenia nieruchomości. Dlatego w tym przypadku wspólnota powinna także ubezpieczyć budynek od ognia i innych zdarzeń losowych oraz siebie od odpowiedzialności cywilnej.

SA: Kiedy zarządca odpowiada za szkody? Jakie OC powinien on posiadać?
Czy zniknięcie definicji zarządzania nieruchomościami wraz z deregulacją zawodów nie utrudniło z kolei definiowania ryzyk, od których powinien ubezpieczyć się zarządca?

KC: Rzeczywiście brak definicji zarządzania stanowi problem przy określeniu ram działania zarządcy nieruchomości.

Nie chciałbym się wypowiadać za ubezpieczycieli, bo jako broker ubezpieczeniowy reprezentuję jednak stronę wspólnoty i zarządcy nieruchomości.

Z mojego punktu widzenia mamy szereg innych przepisów, na bazie których działają zarządcy. Mamy podpisane umowy pomiędzy wspólnotą a zarządcą nieruchomości lub administratorem – i na ich podstawie możemy również określić zakres obowiązków leżący po każdej ze stron.

W praktyce obowiązkowe ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości jest dość szerokie, co oczywiście jest zaletą zarówno dla zarządcy, jak i samych poszkodowanych.

Co ciekawe: przy ubezpieczeniu OC każdy zakład ubezpieczeń występuje trochę w roli obrońcy ubezpieczonego. Sprawdza, czy rzeczywiście ubezpieczony ponosi odpowiedzialność za szkodę. Jeśli tak, a sama szkoda jest objęta zakresem ochrony polisy OC, to ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie poszkodowanemu.

Jeśli natomiast wykaże brak odpowiedzialności ubezpieczonego, będzie go bronił nawet przed sądem, bo wtedy broni również własnych pieniędzy.

SA: No właśnie. Nie zawsze odpowiedzialność ciąży na zarządcy, czasami ponosi ją wspólnota. Z czego to wynika?

KC: Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za działania swoje czy osób bliskich, za zwierzęta itp., ale także z tytułu zawartych umów (kontraktów).
Notabene, w Polsce odpowiedzialność cywilna dzieli się na deliktową z art. 415 kodeksu cywilnego oraz kontraktową, zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego.

Jeśli firma dekarska nie wykonała na czas pokrycia dachu, to możemy zażądać zapłacenia kary umownej z tego tytułu, a także odszkodowania, jeśli to opóźnienie doprowadziło do szkody, np. zalania mieszkań.

Jednak sam fakt korzystania przez wspólnotę z usług zarządcy nieruchomości nie wyklucza odpowiedzialności wspólnoty. Dlatego wspólnota powinna dobrze przemyśleć, czy warto pozbawiać się ochrony ubezpieczeniowej w tym zakresie.

SA: To z czyjej polisy powinno być wypłacone odszkodowanie np. w przypadku gdy ktoś złamie nogę, bo poślizgnął się na mokrej podłodze na korytarzu lub gdy podczas wichury konar drzewa uszkodził samochód?

KC: Odszkodowanie zawsze powinno być wypłacane z polisy sprawcy szkody, jeśli oczywiście jesteśmy w stanie wykazać jego winę, lub też z naszej własnej polisy – gdy nikt nie zawinił lub nie jesteśmy w stanie nikomu udowodnić winy.

Gdy ktoś złamie nogę, ponieważ poślizgnął się na mokrej podłodze na korytarzu, należy wyjaśnić, kto odpowiada za to, że podłoga była mokra.

W życiu bywa różnie, więc każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Aczkolwiek zwykle poszkodowany swoje pierwsze kroki kieruje do wspólnoty, która może wykazać, że powierzyła zarządzanie nieruchomością profesjonaliście – zarządcy. Profesjonalista natomiast może wskazać na firmę sprzątającą, której powierzył sprzątanie części wspólnych.

Jak widać, odpowiedzialność może przechodzić z podmiotu na podmiot, więc ważne jest, aby dotrzeć do ostatecznego sprawcy szkody.

Inaczej jest w przypadku uszkodzenia auta przez drzewo powalone podczas wichury. Tutaj bowiem mamy do czynienia z siłą wyższą i może być trudno wykazać czyjąkolwiek winę. Chyba że udowodnimy, że np. drzewo było w złym stanie i wymagało wycięcia, a wspólnota lub zarządca nie dokonali przeglądu drzew, czego skutkiem było powalenie drzewa przez wichurę i uszkodzenie auta.

Żyje się tylko raz, czyli szybka ściąga o ubezpieczeniach na życie >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16900|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10518|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10085|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl