Artykuł sponsorowany

Wentylacja hybrydowa w aspekcie wykorzystania urządzeń wentylacyjnych firmy Uniwersal

Firma Uniwersal  |  29.09.2017  |  2
Praktyczne wykorzystanie wentylacji mechanicznej przy pomocy wentylatorów dachowych DAs.
Praktyczne wykorzystanie wentylacji mechanicznej przy pomocy wentylatorów dachowych DAs.
Uniwersal

Szeroko stosowany system wentylacji naturalnej od dawna zakorzeniony w naszym budownictwie ma szereg zalet, ma jednak również i wady. Są chwile, gdy nie spełnia swej funkcji. Co wtedy? Wentylacja mechaniczna – odpowiedź wydaje się prosta. Prosta, ale z różnych przyczyn kosztowna. Dodajmy więc nieco finezji i praktycznie wykorzystajmy system mieszany –wentylację hybrydową.

Zacznijmy od początku. W wielu domach, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, w wielu obiektach biurowych i w halach produkcyjnych szeroko stosowany jest obecnie system wentylacji naturalnej, zwanej również grawitacyjną. Praktycznie sprowadza się to do: kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu wentylowanym, kanału wentylacyjnego wykonanego z różnego materiału od cegieł począwszy, poprzez pustaki wentylacyjne, kształtki metalowe, przewody Spiro, na bloczkach typ Schiedel kończąc; oraz nasady wentylacyjnej, która wieńczy tak zbudowany system. Poznaj szeroki asortyment firmy UNIWERSAL >>

Przykład wykorzystania nasad grawitacyjnych DUO do wentylacji szkoły w Bielsku-Białej
Przykład wykorzystania nasad grawitacyjnych DUO do wentylacji szkoły w Bielsku-Białej

Zadaniem takiego układu jest zapewnienie norm higienicznych wymiany powietrza w pomieszczeniach w ilościach odpowiednio:

 • kuchnia z oknem zewnętrznym wyposażona w kuchenkę gazową lub węglową - 70m3/h
 • kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchenkę elektryczną
  - w mieszkaniu do 3 osób -30 m3/h ,
  - w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h
 • kuchnia bez okna zewnętrznego wyposażona w kuchenkę elektryczną - 50 m3/h
 • kuchnia bez okna zewnętrznego, wyposażona w kuchenkę gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną - 70 m3/h
 • łazienka z wc lub bez - 50m3/h
 • oddzielny wc - 30m3/h
 • pomieszczenie bezokienne (garderoba) - 15m3/h
 • pokój mieszkalny oddzielony od pomieszczeń kuchni, łazienki i wc więcej niż dwojgiem drzwi lub pokój znajdujący się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domujednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego - 30 m3/h. Wymiana powietrza w ciągu godziny powinna być równa co najmniej kubaturze pokoju.

Czy wentylacja grawitacyjna spełnia swoje zadanie?

Wywietrznik grawitacyjny WLO
Wywietrznik grawitacyjny WLO
Wywietrznik grawitacyjny Bryza
Wywietrznik grawitacyjny Bryza
Wywietrznik grawitacyjny Zefir
Wywietrznik grawitacyjny Zefir
Wywietrznik grawitacyjny Bora
Wywietrznik grawitacyjny Bora
Wywietrznik grawitacyjny Sir 

Zdawać musimy sobie sprawę ze zmiennej skuteczności działania takiej wentylacji. Wielu użytkowników obserwuje w swoich mieszkaniach bezruch powietrza w kanałach wentylacyjnych, a w skrajnych przypadkach ciągi wsteczne, w których kratka wentylacyjna wywiewna zamienia się nagle w nawiewną i nieprzyjemne chłodne powietrze z różnymi zapachami w sposób niekontrolowany rozchodzi się po pomieszczeniu.

Odpowiada za to wiele czynników: usytuowanie budynku względem najczęściej występujących kierunków wiatru, jego wysokość, umiejscowienie wywietrznika na dachu – częste są przypadki gdy wywietrznik jest zabudowany w strefie występujących zawirowań powietrznych; temperatura powietrza zewnętrznego, temperatura pomieszczenia, jak również sposób doprowadzania powietrza do budynku czy pomieszczenia.

Oczywiście można zaradzić tym negatywnym efektom wentylacji naturalnej, spełniając wszystkie kryteria dobrego jej doboru i właściwego podejścia do niej już na etapie projektowym. Mamy jednak w naszej świadomości zakorzenioną potrzebę termomodernizacji i tym samym stosujemy ciepłą, wręcz hermetyczną stolarkę okienną i trudno jest przekonać się do stosowania nawiewnej kratki wentylacyjnej.

A przecież nawet najlepiej zaprojektowany wywietrznik nie wytworzy, przy optymalnych dla jego pracy warunkach pogodowych, takiego podciśnienia, które wystarczy, by przeciągnąć powietrze z pomieszczenia na zewnątrz. Skąd bowiem na jego miejsce ma napłynąć powietrze świeże? Nie ma przecież możliwości przedostania się przez szczelną stolarkę, a mikroszczeliny okienne są zazwyczaj niewystarczające.

Producenci wywietrzników prześcigają się w pomysłach: konstrukcje Zefir, Bora, Bryza, Sir - każda z nich, odpowiednio użyta, potrafi zapewnić normatyw wentylacyjny w pomieszczeniu, ale nie sama. Konieczny jest odpowiednio skonstruowany, o dużym przekroju kanał wentylacyjny, dobrze oczywiście zaizolowany, niskooporowa kratka wentylacyjna zamontowana w pomieszczeniu wentylowanym i właściwy sposób dopływu powietrza zewnętrznego do pomieszczenia i - wreszcie jakże istotny punkt - duża świadomość użytkownika, że bez spełnienia tych kryteriów dobrze nie będzie.

Efekty negatywne widoczne są bardzo szybko, skraplająca się wilgoć na ścianach tworzy na początku nieciekawe zacieki, woda strużkami płynie po wewnętrznych szybach okna, a wkrótce na ścianach, gdzie niedawno było mokro, pojawiają się czarne punkciki, początkowo małe, tworząc z czasem całą kolonię czarnych plam – zarodniki pleśni i grzybów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już ma na to diagnozę: ten budynek jest chory, a mieszkający w nim ludzie stają się mimowolnie ofiarami syndromu chorego budynku. Ogólna apatia, częste bóle głowy, niezadowolenie z występującego w pomieszczeniu mikroklimatu.
Należy dodać , że wilgotność w pomieszczeniu już od 70%, powoduje kłopoty z dotlenieniem organizmu, człowiek czuje się zmęczony, rozkojarzony i ma wrażenie
"duszności". Skorzystaj z porady ekspertów firmy UNIWERSAL >>

Jak temu zaradzić?

Oczywiście zapewnić właściwą wymianę powietrza. Bardzo dobrze, kiedy myśli się o tym już na etapie projektowym, kiedy jest jeszcze przestrzeń, kiedy można wyobrazić sobie i wykonać system wentylacyjny tak, by powietrze w niczym nie skrępowany sposób mogło swobodnie przepływać przez nasze mieszkania i biura, zapewniając higieniczne normatywy. Jeśli można rozwiązać to przy pomocy wentylacji naturalnej, to mamy zysk w postaci niskiej ceny eksploatacyjnej i komfort wynikający z jej bezgłośnej pracy. Co jednak gdy mimo starań projektowych ten typ wentylacji nie wystarczy?

Przejść na wentylację mechaniczną - chciałoby się powiedzieć - uwaga jak najbardziej trafna. Tutaj ciągła praca wentylatorów stworzy właściwe strumienie powietrza w kanałach wentylacyjnych i jeśli projektant przeliczył dokładnie opory sieci i właściwie dobrał wentylatory, normatywy higieniczne ilości powietrza wywiewanego będą spełnione.

Pojawia się problem hałasu i zasilania elektrycznego. Te dwa czynniki zmuszają do stosowania urządzeń nowoczesnych wyposażonych w energooszczędne silniki, a wentylatory nierzadko muszą być wyposażane w tłumiki akustyczne i to zarówno od strony wlotowej, jak i wylotowej.

Co jednak będzie, gdy z różnych powodów następuje zatrzymanie pracy koła wirnikowego wentylatora? Oczywiście do czasu usunięcia usterki, pomieszczenia są całkowicie "zakorkowane", wirnik wentylatora, wraz z całą jego konstrukcją, skutecznie blokuje drogę dla ruchu powietrza w kanale wentylacyjnym i wentylacja w sposób naturalny ustaje.

 Wentylator dachowy DAs-160  Wentylator dachowy DAs-500  Wentylator dachowy Sztil
Wentylator dachowy DAs-160 Wentylator dachowy DAs-500 Wentylator dachowy Sztil


Wróćmy więc do początku tekstu tego artykułu i "dodajmy nieco finezji".

Wykorzystajmy system wentylacji hybrydowej

Wentylator dachowy FEN
Wentylator dachowy FEN

Jest to swoisty znak czasu w rozwoju technik wentylacyjnych, wykorzystujący zalety działania obu systemów – mechanicznego i naturalnego.

System taki działa naprzemiennie, wykorzystując siły natury, gdy potrafią być na tyle wydolne, by zapewnić poprawną jakość powietrza w budynku lub mechanikę pracy wirnika wentylatora, stwarzającego w tym przypadku warunki podobne jak siły natury.

Wentylacja hybrydowa działa więc naprzemiennie w sposób mechaniczny lub naturalny.

Pozwala to użytkownikowi czerpać z zalet tych dwóch systemów w sposób jednoczesny, zarazem minimalizując koszty wynikające z uciążliwości pracy mechanicznej wentylatora.

Jeśli dodamy do tego układ automatyki sterującej, otrzymamy system, który w zależności od wybranego sposobu kontroli będzie nadzorował poziom i kierunek przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym lub poziom wilgotności względnej w pomieszczeniach, w których czujnik będzie zamontowany.

Wentylatory hybrydowe są urządzeniami energooszczędnymi. Wystarczy powiedzieć, że dwubiegowy silnik wentylatora FENKO zużywa odpowiednio 9.5 [W] lub 6.2 [W] w zależności od wybranego biegu pracy silnika i zapewnia dla jednego pomieszczenia wydajność na poziomie 180 [m3/h] lub odpowiednio na niższym biegu 120 [m3/h].

Wentylator dachowy FEN
Wentylator dachowy FEN

Proste przeliczenie cen mówi, że nawet w przypadku gdyby wentylator pracował ciągle na wyższym biegu, łączny koszt zużytej energii

Nasada hybrydowa FENKO 

elektrycznej wynosiłby nieco ponad 30 zł rocznie.

Niebagatelną zaletą jest również jego cicha praca - 41 dBA lub 33dBA bezpośrednio przy nim, powoduje, że w pomieszczeniu jest praktycznie niesłyszalny.

Można go również montować na przewodach wentylacyjnych różnej konstrukcji, jest wariant montowany na kanale tradycyjnym z cegły, pustak wentylacyjny typ P, rurę wentylacyjną o średnicy 160 mm, istnieją adaptację na dachówkę typ Brass, jak również szeroko rozpowszechnione bloczki wentylacyjne typ Schiedel, na których w zależności od konfiguracji budowlanej stworzono kilka odmian wentylatora.

Uniwersal
Uniwersal
Nasada hybrydowa FENKO
Nasada hybrydowa FENKO
Nasada hybrydowa FENKO
Nasada hybrydowa FENKO
na pustak wentylacyjny Schiedel

Co z regulacją pracy wentylatora? Wydaje się, że zaproponowany przez producenta system HIGSTER jest sposobem najwłaściwszym.

Nasada hybrydowa FENKO na rurę PCV
Nasada hybrydowa FENKO
na rurę PCV
Nasada hybrydowa FENKO na dachówkę Braas
Nasada hybrydowa FENKO
na dachówkę Braas

Pozwala on automatycznie wybrać między pracą mechaniczną a grawitacyjną wentylatora FENKO.

Jego działanie polega bowiem na ciągłym pomiarze wilgotności względnej panującej w pomieszczeniu.

Przekroczenie progu nastawionego przez użytkownika powoduje automatyczne włączenie pracy mechanicznej. Dodatkową funkcją jest wykorzystanie czujnika światła, w który również wyposażony jest HIGSTER.

W tym przypadku wentylator pracuje mechanicznie. Tak długo jak czujnik światła "wychwytuje" działające oświetlenie, nie jest aktywna funkcja pomiaru wilgotności.

Wilgoć przejmuje kontrolę nad pracą wentylatora, w chwili gdy oświetlenie jest wyłączone.

W przypadku gdy próg wilgotności względnej nie jest przekroczony, wentylator hybrydowy FENKO pracuje jako nasada wentylacyjna grawitacyjna, gdyż taki był jego zamysł projektowy.

Nasady hybrydowa FENKO Nasada hybrydowa FENKO
Nasady hybrydowa FENKO w wariantach montażowych na pokrywach cokołów wentylacyjnych wg indywidualnych potrzeb wymiarowych inwestora

UNIWERSAL

 

Biuro Techniczno-Handlowe "UNIWERSAL" Sp. z o.o.
40-186 Katowice, ul. Karoliny 4
tel./fax. (32) 203 71 47, (32) 201 87 04

www.uniwersal.com.pl

Produkcja i Magazyny "UNIWERSAL" Sp. z o.o.
40-219 Katowice, ul. Zakopiańska 1a
tel./fax (32) 203-87-20

Komentarze

(2)
Remek | 29.09.2017, 11:37
Bardzo interesująca publikacja
szymanekwojciech | 08.10.2017, 10:28
Na ten temat nie będę się za dużo wypowiadał, gdyż nie chcę robić na złość prezesom, bo oni czy potrzeba czy nie to i tak za wszelką cenę chcą coś zrobić bo w tern sposób chcą dodatkowo zarobić.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Produkty i technologie

1/2/2018

Aktualny numer:

Administrator 1/2/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Zarządca z mieszkańcem tworzą związek niemal rodzinny
 • - Rewolucja w ochronie danych
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 14699|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl