Jak ubezpieczenia grupowe sprawdzają się w życiu?

Paulina Gromadzka  |  07.07.2017  |  4
Więcej ubezpieczonych, to więcej składek, a te przekładają się na rosnący portfel.
Więcej ubezpieczonych, to więcej składek, a te przekładają się na rosnący portfel.
foto: pixabay.com

W artykule Żyje się tylko raz, czyli szybka ściąga o ubezpieczeniach na życiemożna było przeczytać, że ubezpieczenia na życie, choć niedoceniane, są najistotniejszym elementem ochrony ubezpieczeniowej, jaką możemy zapewnić sobie oraz naszym najbliższym. Ponieważ chronią nas w najbardziej dramatycznych momentach życia i gwarantują pomoc finansową, kiedy jest ona najbardziej potrzebna.

W tym artykule skupię się na jednej z najkorzystniejszych dla potencjalnego ubezpieczonego form ubezpieczenia na życie: ubezpieczeniu grupowym. Największymi zaletami ubezpieczenia się w formie grupowej, najczęściej występującej jako ubezpieczenie pracownicze w zakładzie pracy, w którym pracujemy, są atrakcyjna składka i bardzo korzystne warunki ubezpieczenia, niedostępne dla osoby chcącej ubezpieczyć się indywidualnie.

Efekt skali

Powyższe plusy wiążą się z tzw. „efektem skali”; im więcej osób przystąpi do ubezpieczenia, tym będzie ono atrakcyjniejsze w swojej formie dla ubezpieczonych i ich rodzin. Należy bowiem pamiętać, iż niemal w każdej polisie ubezpieczenia grupowego pracowników, istnieje opcja ubezpieczenia nie tylko samego pracownika, ale również jego małżonka, partnera czy pełnoletnich dzieci. Nawet, jeśli nie są oni pracownikami danej firmy.

Wysokie sumy ubezpieczenia, stosunkowo niska składka czy korzystne zapisy do oferty, funkcjonują w grupowym ubezpieczeniu na życie z powodów czysto ekonomicznych - dla Ubezpieczyciela ryzyko ubezpieczeniowe zmniejsza się proporcjonalnie do wzrostu liczby osób ubezpieczonych. Więcej ubezpieczonych, to więcej składek a te przekładają się na rosnący portfel, z którego Towarzystwo może wypłacać należne świadczenia swoim ubezpieczonym Klientom, bez obawy, iż portfel ten stanie się „szkodowy”, czyli, że Towarzystwo będzie wypłacało więcej świadczeń niż zbierze składki.

Szeroki wybór

Kolejną cechą ubezpieczeń grupowych jest szeroki wachlarz dostępnej ochrony: w przypadku ubezpieczenia indywidualnego lub zrzeszającego kilka osób, Ubezpieczyciel nie zgodzi się na przedstawienie nam kilku wariantów ubezpieczenia do wyboru. Inaczej wygląda to w ubezpieczeniu grupowym: tutaj Towarzystwo ma interes w tym, żeby zagwarantować swoim potencjalnym Klientom możliwość wyboru najkorzystniejszej dla niego oferty. Więcej wariantów, to większa ilość osób ubezpieczonych, a co za tym idzie, większy przypis dla Ubezpieczyciela.

Nierealnym jest, aby osoba indywidualnie negocjująca ochronę ubezpieczenia, otrzymała ofertę choćby zbliżoną do ofert proponowanych w zakładach pracy. Przy dwóch identycznych zakresach i warunkach ubezpieczenia, składka w opcji indywidualnej wynieść może nawet kilkaset procent więcej niż ta w opcji grupowej.

Zwrócić należy również uwagę na tzw. okresy karencyjne. Karencja, to nic innego jak okres, w trakcie trwania którego, płacimy Ubezpieczycielowi składkę, ale mamy ograniczony zakres ochrony. Ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić nam świadczenia za np. urodzenie dziecka, bo karencja na to świadczenie wynosi 9 miesięcy. W ubezpieczeniu grupowym, karencje są bardzo często zupełnie znoszone lub znacząco zminimalizowane, więc już od początku funkcjonowania ubezpieczenia, jesteśmy chronieni w pełnym jego zakresie i bez żadnych ograniczeń.

Obsługa posprzedażowa

Kolejną kwestią przemawiającą za wyborem grupowych ubezpieczeń na życie, jest obsługa po stornie Towarzystwa Ubezpieczeniowego i kancelarii brokerskiej. Choć nie wydaje się nam to szczególnie istotne przy zawieraniu ochrony, okazać może się niezwykle ważne w sytuacjach dyskusyjnych czy spornych. Faktem jest, że jako pojedynczy Klient mamy znacznie mniejszą siłę przebicia niż w przypadku kilkudziesięciu lub kilkusetosobowej grupy. Zwłaszcza, jeśli firmą zajmuje się dodatkowo broker, który jako specjalista w dziedzinie ubezpieczeń działający na rzecz Klienta, ma obowiązek otaczać opieką każdego ubezpieczonego pracownika od początku współpracy aż do momentu jej zakończenia.

Porównując ubezpieczenie grupowe z ubezpieczeniem indywidualnym, ciężko jest znaleźć argumenty przemawiające na niekorzyść tego pierwszego, jedyne co może okazać się problemem, to fakt, że w momencie rezygnacji z pracy w danej firmie lub przejścia na emeryturę, tracimy jednocześnie możliwość korzystania z ochrony funkcjonującej w dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Jednak i w tym przypadku Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie pozostawiają osoby zainteresowanej ubezpieczeniem samej sobie i proponują przejście na tzw. IKU (indywidualna kontynuację ubezpieczenia). Warunki takich umów, różnią się od tych funkcjonujących w firmach, ale są one, w dalszym ciągu, bardziej atrakcyjne niż to co uda nam się wynegocjować bezpośrednio z Ubezpieczycielem.

Oczywiście, jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczeń na życie w Polsce, tak i ubezpieczenia grupowe są całkowicie dobrowolne i tylko od decyzji pracownika zależy okres w jakim chce on być objęty ochroną. Wystarczy, zgłosić do osoby, która zajmuje się ubezpieczeniem w naszej firmie, chęć rezygnacji z ubezpieczenie i zostaniemy z niego usunięci już od początku kolejnego miesiąca.

Reasumując więc kwestię ubezpieczeń grupowych, jeśli w Państwa firmie funkcjonuje grupowe ubezpieczenia na życie, to zdecydowanie warto jest zapoznać się z jego warunkami i przeanalizować przystąpienie do niego. Jeśli natomiast firma nie posiada polisy grupowej, to w naszym interesie jest namówić pracodawcę na zorganizowanie ochrony w formie grupowej dla zatrudnianej przez niego załogi. Nigdy bowiem, nie ubezpieczymy się indywidualnie na warunkach jakie gwarantuje nam ubezpieczenie w zakładzie pracy.

Chcesz wiedzieć wcześniej o kolejnych artykułach z tej serii? Kliknij tutaj » 

Zachęcam do czytania kolejnych odcinków cyklu. Miło mi również będzie, jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią i doświadczeniami. Każdy może mieć wpływ na tematy kolejnych artykułów. Wystarczy, że napiszesz, co konkretnie cię interesuje, jaki problem moglibyśmy wyjaśnić, a obiecuję, że postaram się go uwzględnić. Swoje propozycje i oceny możesz wysyłać na adres: kontakt@okiembrokera.pl
lub wpisując je bezpośrednio do tego formularza >>


Paulina Gromadzka

Absolwentka Wydziału Filologicznego oraz Podyplomowych Studiów Przekładu na Uniwersytecie Wrocławskim. Z rynkiem ubezpieczeń związana od 2009 roku. Posiada zdany egzamin brokerski oraz certyfikaty potwierdzające odbycie wielu szkoleń z zakresu ubezpieczeń grupowych na życie i zdrowie, majątkowych oraz finansowanych. W WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. odpowiedzialna jest za nadzór nad Zespołem Ubezpieczeń Grupowych oraz kontakt z kluczowymi Klientami i Partnerami obcojęzycznymi.


Komentarze

(3)
iwtg | 09.09.2017, 22:31
BZDURY!
Emil | 14.11.2017, 14:59
Ja korzystam z ubezpieczenia grupowego i jestem zadowolony.
Na pewno lepiej tak, niż ubezpieczać się samemu.
okiembrokera | 21.02.2018, 14:04
@Emil
@Flurry
Dzięki serdeczne za komentarze.

@iwtg
"Milczenie jest złotem" pasuje tu idealnie!
Trudno się bowiem odnieść do tak oszczędnego i zarazem niemerytorycznego komentarza!
Łatwo wszystko hejtować chowając się za internetową kurtyną, ale taki komentarz niczego wartościowego nie wnosi, ani dla autora artykułu, ani dla innych czytelników!
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i więcej merytorycznej treści w komentowaniu.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9659|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl