• Zmiany klimatyczne wymuszają zmiany na rynku nieruchomości
 • 5 sposobów polskich miast na walkę ze smogiem
 • Jak kolejne regulacje zmieniają rynek nieruchomości
 • Czy wspólnota mieszkaniowa może odciąć dopływ wody?
 • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła!

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Zmiany klimatyczne wymuszają zmiany na rynku nieruchomości

2 grudnia uwaga międzynarodowej społeczności skupi się na zagadnieniach związanych ze stanem klimatu i z działaniami, które mają zapobiec grożącej nam w perspektywie kilkudziesięciu lat katastrofie ekologicznej. W Katowicach rozpocznie się szczyt klimatyczny COP24. Zgromadzi on...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

5 sposobów polskich miast na walkę ze smogiem

Niezależnie od tego, czy chodzi o stolicę Polski czy 10-tysięczny Sztum, miasta szukają sposobów na poprawę jakości powietrza. Niezwykle ważna jest efektywność energetyczna budynków oraz źródła ciepła, ponieważ to ogrzewanie budynków jest głównym źródłem smogu w Polsce.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak kolejne regulacje zmieniają rynek nieruchomości

Polski rynek nieruchomości od kilku lat świetnie się rozwija z niewielkim tylko wsparciem ze strony państwa. Nie oznacza to, że wszystko działa idealnie, ale nasilająca się rządowa ingerencja powinna być dobrze przemyślana, by usunąć istniejące bariery, nie tworząc...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Czy wspólnota mieszkaniowa może odciąć dopływ wody?

20.07.2018
1
Kwestia odcięcia dopływu wody poruszana jest najczęściej w kontekście nierzetelnych lokatorów, którzy nie wywiązują się z obowiązku zapłaty należności - odcięcie wody w tym wypadku ma „zachęcić” niechcianych lokatorów do opuszczenia zajmowanych nieruchomości. Sprawa...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła!

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10732,styropian-austrotherm-10-powodow-dlaczego-warto
Oszczędności, szybki zwrot z inwestycji, wysoki komfort cieplny, trwały i odporny produkt – to tylko jedne z wielu korzyści...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, system etics, docieplanie budynków, styropian elewacyjny, ETICS, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację

Możliwości dobudowy wind są, tylko kasy brak i prawo kuleje

Debata redakcyjna
Na zdjęciu: uczestnicy debaty redakcyjnej - od lewej: Sabina Augustynowicz, Tomasz Adamiak, Adrian Smółka, Marcin Radwański oraz Anna Ostańska
Na zdjęciu: uczestnicy debaty redakcyjnej - od lewej: Sabina Augustynowicz, Tomasz Adamiak, Adrian Smółka, Marcin Radwański oraz Anna Ostańska
Rys. redakcja Administratora

W budynkach z wielkiej płyty mieszka w Polsce prawie 13 mln osób. Część z nich była budowana w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Są to głównie budynki cztero- i pięciokondygnacyjne. Oznacza to – bo ówczesne przepisy takie były – że nie są wyposażone w windy. Mieszkańcy tych budynków, młodzi, gdy się wprowadzali, obecnie w wieku emerytalnym, mają problem z dostaniem się i wydostaniem z własnego mieszkania. A akcja zamiany mieszkań i przeprowadzek starszego pokolenia na niższe kondygnacje na potrzebną skalę wymaga konkretnego zaangażowania zespołu ludzi.

O tym, czy istnieją możliwości techniczne pozwalające na taką modernizację budynków z wielkiej płyty, żeby dało się w nich zainstalować windy, rozmawiają:

 • dr inż. Anna Ostańska – adiunkt Politechniki Lubelskiej, specjalizująca się w problematyce rewitalizacji wielkiej płyty i cyklicznych interdyscyplinarnych badaniach ankietowych, w literaturze zwanych CIBA;
 • mgr inż. Tomasz Adamiak – kierownik Działu Rozwoju Winda-Warszawa Sp. z o.o., 20 lat w branży dźwigowej;
 • Adrian Smółka – specjalista ds. sprzedaży i Marcin Radwańskispecjalista ds. projektowania dźwigów z Fabryki Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie oraz
 • Sabina Augustynowicz redaktor naczelna „Administratora”.

Sabina Augustynowicz [S.A.]: Jako społeczeństwo starzejemy się, a prognozy demograficzne są niepokojące. Tymczasem budynki z wielkiej płyty często nie są dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Czy istnieją rozwiązania umożliwiające pogodzenie wielkiej płyty ze zmianami demograficznymi, by domy te nie stały się gettami dla starych ludzi?

Anna Ostańska [A.O.]: Od 2004 roku, tj. odkąd prowadzę badania społeczne, ich analizy potwierdzają, że zmiany demograficzne postępują i coraz więcej osób staje się więźniami swoich mieszkań, bo nie mogą się z nich samodzielnie wydostać, gdyż brakuje transportu pionowego.

W mojej ocenie – jako konstruktora – nie jest to sytuacja bez wyjścia. W większości wysokich budynków prefabrykowanych znajdzie się miejsce na szyb windowy czy przystanki.

Już w 2009 roku propozycje takie przedstawiłam choćby w mojej monografii, proponowałam rozwiązania dla lubelskich budynków z wielkiej płyty, np. poprzez likwidację komór zsypowych i ich przebudowę na potrzeby szybu windowego, co wymaga zorganizowania gromadzenia śmieci na zewnątrz, ale jednocześnie umożliwia ich segregację. Istniejący szyb zsypowy można wówczas dostosować do potrzeb instalacji dźwigów przeznaczonych dla osób poruszających się na wózkach, a komorę wykorzystywaną dotychczas na kontenery na śmieci przerobić na pierwszy przystanek windowy. Są już takie realizacje sprzed kilku lat w Europie Zachodniej. Widziałam je np. w Hamburgu w 2016 roku.

S.A.: U nas nie ma takich realizacji?

Tomasz Adamiak [T.A.]: W budynkach pięciokondygnacyjnych nie. Nasza firma prowadziła podobną realizację, ale w budynku wyższym. Wykorzystaliśmy przestrzeń zsypową, ale w tym wypadku chodziło o zwiększenie możliwości transportowych istniejącej windy i umożliwienie dostępu do niej z poziomu wejścia do budynku.

A.O.: No właśnie, bo wbrew pozorom to, że jest winda, nie oznacza, że spełnia ona warunki przewidziane do transportu osób na wózkach inwalidzkich, które powinny mieć zapewniony swobodny wjazd z poziomu chodnika.

Marcin Radwański [M.R.]: À propos ograniczeń. Większość instalowanych wind ma udźwig 500 kg, więc osoby niepełnosprawne trafiają na barierę już przy wejściu – jest ono za wąskie, by wózek inwalidzki mógł bez problemu wjechać do windy.

S.A.: A co wtedy, gdy do pierwszego spocznika trzeba jakoś dotrzeć, bo nie ma wejścia z poziomu i są schodki? Czy wystarczy klasyczna pochylnia dostosowana do transportu wózków?

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Adamiak i Adrian Smółka
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Adamiak i Adrian Smółka

T.A.: Wszystko zależy od tego, jak został zaprojektowany budynek. Jeśli klatki są wąskie, a żeby dotrzeć do poziomu przystanku, trzeba pokonać kilka stopni, to planując montaż windy, trzeba uważać, by nie zająć drogi pożarowej.

A.O.: Coraz częściej montuje się pochylnie, ale niestety niekiedy ażurowe. Mają one rozwiązać problem docierania do przystanku windowego znajdującego się na pierwszej kondygnacji, ale ten ażur od razu eliminuje korzystanie z nich przez np. kobiety w szpilkach – matki z dziećmi, niosące zakupy czy osoby idące z kulą bądź laską, która może utknąć w ażurze kraty.

Przeciwko temu rozwiązaniu przemawia również jego uciążliwość dla mieszkańców parteru, ponieważ odgłosy terkoczących na metalowym podjeździe kółek, ale też samo przechodzenie pod oknem może stanowić nie lada problem powodujący obniżenie komfortu psychicznego i korzystania z pomieszczeń od strony podjazdu.

Jednak nie tylko zsypy można wykorzystać na szyby windowe. Moją autorską propozycją jest wejście do klatki od drugiej strony niż obecnie i wjazd na każdą z kondygnacji przez wydzielony w pionie mieszkań, wtórnie wstawiony (we fragment pokoju) szyb windowy.

Już w 2004 roku stwierdziłam, że są mieszkania, w których kiedyś mieszkała pięcioosobowa rodzina (ja tak mieszkałam), a teraz pozostało jedno czy dwoje starszych ludzi, bo dzieci „wyfrunęły” w świat.

Starszym osobom duży metraż nie jest już potrzebny, generuje tylko comiesięczny obwiązek wynikający z kosztów utrzymania.

Moim zdaniem, gdyby mieszkańcy wyrazili zgodę na przebudowę jednego (najczęściej zbędnego) pokoju na potrzeby transportu poziomego, dzięki któremu będą mieli ułatwione wyjście z domu, problem byłby w zasadzie rozwiązany.

Czytaj też: Spółdzielnia zapłaci za wypadek w windzie >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocieNie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam więcej »


Czujniki czadu i dymu dla wspólnot mieszkaniowych. Jak wybrać?
6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku »
Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Jak sprawdzają się kompleksowe usługi na zarządzanie nieruchomościami w fazie początkowej i właścicielskiej »

Zadbaj o nieruchomośćAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Komunikat dla zarządców. Łatwiejsze, szybsze i tańsze ocieplenie budynku »

Czym docieplić nieruchomość

Na rynku dostępne są różne materiały izolacyjne. Różnią się one parametrami, wytrzymałością i miejscem zastosowania. W zależności czy do docieplenia budynku wybierzemy (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

11/2018

Aktualny numer:

Administrator 11/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - VAT we wspólnocie
 • - Rynek wyprzedza legislację
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15683|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl