• Komunikacja w pracy zarządcy
  • Profesjonalny zarządca w okresie deweloperskim szczególnie pożądany
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
  • Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy ubezpieczenia nieruchomości

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Komunikacja w pracy zarządcy

Gwarancją sukcesu w zarządzaniu nieruchomościami są nie tylko – choć najważniejsze – wysokie kwalifikacje i doświadczenie. Niezbędnym uzupełnieniem jest umiejętność komunikacji, argumentacji i prowadzenia dialogu przydatna w codziennej pracy zarządcy.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Profesjonalny zarządca w okresie deweloperskim szczególnie pożądany

10.09.2019
Nowy budynek jest gotowy do zamieszkania, deweloper oddaje lokale przyszłym właścicielom. Do czasu podpisania aktów notarialnych ktoś musi naliczać koszty, rozliczać media, zorganizować całą pozostałą obsługę – sprzątanie, przeglądy, konserwator. To tzw. okres deweloperski,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich...

09.09.2019
Czym jest konflikt i jakie są jego rodzaje, konflikt w pracy zarządcy nieruchomości, sposoby radzenia sobie z trudnym rozmówcą, sprawna komunikacja jako metoda radzenia sobie w sytuacji konfliktowej, wygaszanie konfliktów, współpraca z mieszkańcami i podmiotami – to tylko wybrane...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy...

08.07.2019
Mając za sobą wieloletnią współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi i powtarzające się pytania dotyczące sposobu ustalania sum ubezpieczenia dla budynków wielomieszkaniowych, zamierzamy w telegraficznym skrócie przekazać niezbędną wiedzę związaną z tym zagadnieniem.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Możliwości dobudowy wind są, tylko kasy brak i prawo kuleje

Debata redakcyjna
Na zdjęciu: uczestnicy debaty redakcyjnej - od lewej: Sabina Augustynowicz, Tomasz Adamiak, Adrian Smółka, Marcin Radwański oraz Anna Ostańska
Na zdjęciu: uczestnicy debaty redakcyjnej - od lewej: Sabina Augustynowicz, Tomasz Adamiak, Adrian Smółka, Marcin Radwański oraz Anna Ostańska
Rys. redakcja Administratora

W budynkach z wielkiej płyty mieszka w Polsce prawie 13 mln osób. Część z nich była budowana w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Są to głównie budynki cztero- i pięciokondygnacyjne. Oznacza to – bo ówczesne przepisy takie były – że nie są wyposażone w windy. Mieszkańcy tych budynków, młodzi, gdy się wprowadzali, obecnie w wieku emerytalnym, mają problem z dostaniem się i wydostaniem z własnego mieszkania. A akcja zamiany mieszkań i przeprowadzek starszego pokolenia na niższe kondygnacje na potrzebną skalę wymaga konkretnego zaangażowania zespołu ludzi.

O tym, czy istnieją możliwości techniczne pozwalające na taką modernizację budynków z wielkiej płyty, żeby dało się w nich zainstalować windy, rozmawiają:

  • dr inż. Anna Ostańska – adiunkt Politechniki Lubelskiej, specjalizująca się w problematyce rewitalizacji wielkiej płyty i cyklicznych interdyscyplinarnych badaniach ankietowych, w literaturze zwanych CIBA;
  • mgr inż. Tomasz Adamiak – kierownik Działu Rozwoju Winda-Warszawa Sp. z o.o., 20 lat w branży dźwigowej;
  • Adrian Smółka – specjalista ds. sprzedaży i Marcin Radwańskispecjalista ds. projektowania dźwigów z Fabryki Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie oraz
  • Sabina Augustynowicz redaktor naczelna „Administratora”.

Sabina Augustynowicz [S.A.]: Jako społeczeństwo starzejemy się, a prognozy demograficzne są niepokojące. Tymczasem budynki z wielkiej płyty często nie są dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Czy istnieją rozwiązania umożliwiające pogodzenie wielkiej płyty ze zmianami demograficznymi, by domy te nie stały się gettami dla starych ludzi?

Anna Ostańska [A.O.]: Od 2004 roku, tj. odkąd prowadzę badania społeczne, ich analizy potwierdzają, że zmiany demograficzne postępują i coraz więcej osób staje się więźniami swoich mieszkań, bo nie mogą się z nich samodzielnie wydostać, gdyż brakuje transportu pionowego.

W mojej ocenie – jako konstruktora – nie jest to sytuacja bez wyjścia. W większości wysokich budynków prefabrykowanych znajdzie się miejsce na szyb windowy czy przystanki.

Już w 2009 roku propozycje takie przedstawiłam choćby w mojej monografii, proponowałam rozwiązania dla lubelskich budynków z wielkiej płyty, np. poprzez likwidację komór zsypowych i ich przebudowę na potrzeby szybu windowego, co wymaga zorganizowania gromadzenia śmieci na zewnątrz, ale jednocześnie umożliwia ich segregację. Istniejący szyb zsypowy można wówczas dostosować do potrzeb instalacji dźwigów przeznaczonych dla osób poruszających się na wózkach, a komorę wykorzystywaną dotychczas na kontenery na śmieci przerobić na pierwszy przystanek windowy. Są już takie realizacje sprzed kilku lat w Europie Zachodniej. Widziałam je np. w Hamburgu w 2016 roku.

S.A.: U nas nie ma takich realizacji?

Tomasz Adamiak [T.A.]: W budynkach pięciokondygnacyjnych nie. Nasza firma prowadziła podobną realizację, ale w budynku wyższym. Wykorzystaliśmy przestrzeń zsypową, ale w tym wypadku chodziło o zwiększenie możliwości transportowych istniejącej windy i umożliwienie dostępu do niej z poziomu wejścia do budynku.

A.O.: No właśnie, bo wbrew pozorom to, że jest winda, nie oznacza, że spełnia ona warunki przewidziane do transportu osób na wózkach inwalidzkich, które powinny mieć zapewniony swobodny wjazd z poziomu chodnika.

Marcin Radwański [M.R.]: À propos ograniczeń. Większość instalowanych wind ma udźwig 500 kg, więc osoby niepełnosprawne trafiają na barierę już przy wejściu – jest ono za wąskie, by wózek inwalidzki mógł bez problemu wjechać do windy.

S.A.: A co wtedy, gdy do pierwszego spocznika trzeba jakoś dotrzeć, bo nie ma wejścia z poziomu i są schodki? Czy wystarczy klasyczna pochylnia dostosowana do transportu wózków?

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Adamiak i Adrian Smółka
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Adamiak i Adrian Smółka

T.A.: Wszystko zależy od tego, jak został zaprojektowany budynek. Jeśli klatki są wąskie, a żeby dotrzeć do poziomu przystanku, trzeba pokonać kilka stopni, to planując montaż windy, trzeba uważać, by nie zająć drogi pożarowej.

A.O.: Coraz częściej montuje się pochylnie, ale niestety niekiedy ażurowe. Mają one rozwiązać problem docierania do przystanku windowego znajdującego się na pierwszej kondygnacji, ale ten ażur od razu eliminuje korzystanie z nich przez np. kobiety w szpilkach – matki z dziećmi, niosące zakupy czy osoby idące z kulą bądź laską, która może utknąć w ażurze kraty.

Przeciwko temu rozwiązaniu przemawia również jego uciążliwość dla mieszkańców parteru, ponieważ odgłosy terkoczących na metalowym podjeździe kółek, ale też samo przechodzenie pod oknem może stanowić nie lada problem powodujący obniżenie komfortu psychicznego i korzystania z pomieszczeń od strony podjazdu.

Jednak nie tylko zsypy można wykorzystać na szyby windowe. Moją autorską propozycją jest wejście do klatki od drugiej strony niż obecnie i wjazd na każdą z kondygnacji przez wydzielony w pionie mieszkań, wtórnie wstawiony (we fragment pokoju) szyb windowy.

Już w 2004 roku stwierdziłam, że są mieszkania, w których kiedyś mieszkała pięcioosobowa rodzina (ja tak mieszkałam), a teraz pozostało jedno czy dwoje starszych ludzi, bo dzieci „wyfrunęły” w świat.

Starszym osobom duży metraż nie jest już potrzebny, generuje tylko comiesięczny obwiązek wynikający z kosztów utrzymania.

Moim zdaniem, gdyby mieszkańcy wyrazili zgodę na przebudowę jednego (najczęściej zbędnego) pokoju na potrzeby transportu poziomego, dzięki któremu będą mieli ułatwione wyjście z domu, problem byłby w zasadzie rozwiązany.

Czytaj też: Spółdzielnia zapłaci za wypadek w windzie >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak utrzymać ciśnienie, usuwać zanieczyszczenia i odgazować systemy HVAC?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17090|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10656|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10229|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl