• Jak kolejne regulacje zmieniają rynek nieruchomości
  • Czy wspólnota mieszkaniowa może odciąć dopływ wody?
  • Książka obiektu budowlanego narzędziem pomocnym w zarządzaniu budynkiem
  • Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej a zaliczki na koszty zarządu
  • Awarie kanalizacji w budynkach mieszkalnych a naprawa metodą natryskową

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak kolejne regulacje zmieniają rynek nieruchomości

Polski rynek nieruchomości od kilku lat świetnie się rozwija z niewielkim tylko wsparciem ze strony państwa. Nie oznacza to, że wszystko działa idealnie, ale nasilająca się rządowa ingerencja powinna być dobrze przemyślana, by usunąć istniejące bariery, nie tworząc...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Czy wspólnota mieszkaniowa może odciąć dopływ wody?

20.07.2018
1
Kwestia odcięcia dopływu wody poruszana jest najczęściej w kontekście nierzetelnych lokatorów, którzy nie wywiązują się z obowiązku zapłaty należności - odcięcie wody w tym wypadku ma „zachęcić” niechcianych lokatorów do opuszczenia zajmowanych nieruchomości. Sprawa...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Książka obiektu budowlanego narzędziem pomocnym w zarządzaniu budynkiem

W związku z uwolnieniem w Polsce zawodu zarządcy, budynkami mogą zarządzać osoby, które mają wykształcenie średnie, wyższe niepełne lub wyższe, niekoniecznie techniczne, bez konieczności posiadania licencji zarządcy. Licencja kojarzy się z posiadaniem odpowiedniej wiedzy...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej a zaliczki na koszty zarządu

12.06.2018
2
Autor podjął się próby rozwiania wątpliwości dotyczących mechanizmu prawidłowego ustalania wysokości zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Awarie kanalizacji w budynkach mieszkalnych a naprawa metodą natryskową

Metoda natryskowa wykorzystywana do usuwania awarii kanalizacji w budynkach mieszkalnych.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak dbać o posadzkę i schody w budynku? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10413,wlasciwa-pielegnacja-posadzki-i-schodow-z-lastryko
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryko. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację jest...
Kategorie: lastryko, posadzki, schody, czyszczenie lastryko, czyszczenie posadzek, pielęgnacja posadzek

Możliwości dobudowy wind są, tylko kasy brak i prawo kuleje

Debata redakcyjna
Na zdjęciu: uczestnicy debaty redakcyjnej - od lewej: Sabina Augustynowicz, Tomasz Adamiak, Adrian Smółka, Marcin Radwański oraz Anna Ostańska
Na zdjęciu: uczestnicy debaty redakcyjnej - od lewej: Sabina Augustynowicz, Tomasz Adamiak, Adrian Smółka, Marcin Radwański oraz Anna Ostańska
Rys. redakcja Administratora

W budynkach z wielkiej płyty mieszka w Polsce prawie 13 mln osób. Część z nich była budowana w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Są to głównie budynki cztero- i pięciokondygnacyjne. Oznacza to – bo ówczesne przepisy takie były – że nie są wyposażone w windy. Mieszkańcy tych budynków, młodzi, gdy się wprowadzali, obecnie w wieku emerytalnym, mają problem z dostaniem się i wydostaniem z własnego mieszkania. A akcja zamiany mieszkań i przeprowadzek starszego pokolenia na niższe kondygnacje na potrzebną skalę wymaga konkretnego zaangażowania zespołu ludzi.

O tym, czy istnieją możliwości techniczne pozwalające na taką modernizację budynków z wielkiej płyty, żeby dało się w nich zainstalować windy, rozmawiają:

  • dr inż. Anna Ostańska – adiunkt Politechniki Lubelskiej, specjalizująca się w problematyce rewitalizacji wielkiej płyty i cyklicznych interdyscyplinarnych badaniach ankietowych, w literaturze zwanych CIBA;
  • mgr inż. Tomasz Adamiak – kierownik Działu Rozwoju Winda-Warszawa Sp. z o.o., 20 lat w branży dźwigowej;
  • Adrian Smółka – specjalista ds. sprzedaży i Marcin Radwańskispecjalista ds. projektowania dźwigów z Fabryki Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie oraz
  • Sabina Augustynowicz redaktor naczelna „Administratora”.

Sabina Augustynowicz [S.A.]: Jako społeczeństwo starzejemy się, a prognozy demograficzne są niepokojące. Tymczasem budynki z wielkiej płyty często nie są dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Czy istnieją rozwiązania umożliwiające pogodzenie wielkiej płyty ze zmianami demograficznymi, by domy te nie stały się gettami dla starych ludzi?

Anna Ostańska [A.O.]: Od 2004 roku, tj. odkąd prowadzę badania społeczne, ich analizy potwierdzają, że zmiany demograficzne postępują i coraz więcej osób staje się więźniami swoich mieszkań, bo nie mogą się z nich samodzielnie wydostać, gdyż brakuje transportu pionowego.

W mojej ocenie – jako konstruktora – nie jest to sytuacja bez wyjścia. W większości wysokich budynków prefabrykowanych znajdzie się miejsce na szyb windowy czy przystanki.

Już w 2009 roku propozycje takie przedstawiłam choćby w mojej monografii, proponowałam rozwiązania dla lubelskich budynków z wielkiej płyty, np. poprzez likwidację komór zsypowych i ich przebudowę na potrzeby szybu windowego, co wymaga zorganizowania gromadzenia śmieci na zewnątrz, ale jednocześnie umożliwia ich segregację. Istniejący szyb zsypowy można wówczas dostosować do potrzeb instalacji dźwigów przeznaczonych dla osób poruszających się na wózkach, a komorę wykorzystywaną dotychczas na kontenery na śmieci przerobić na pierwszy przystanek windowy. Są już takie realizacje sprzed kilku lat w Europie Zachodniej. Widziałam je np. w Hamburgu w 2016 roku.

S.A.: U nas nie ma takich realizacji?

Tomasz Adamiak [T.A.]: W budynkach pięciokondygnacyjnych nie. Nasza firma prowadziła podobną realizację, ale w budynku wyższym. Wykorzystaliśmy przestrzeń zsypową, ale w tym wypadku chodziło o zwiększenie możliwości transportowych istniejącej windy i umożliwienie dostępu do niej z poziomu wejścia do budynku.

A.O.: No właśnie, bo wbrew pozorom to, że jest winda, nie oznacza, że spełnia ona warunki przewidziane do transportu osób na wózkach inwalidzkich, które powinny mieć zapewniony swobodny wjazd z poziomu chodnika.

Marcin Radwański [M.R.]: À propos ograniczeń. Większość instalowanych wind ma udźwig 500 kg, więc osoby niepełnosprawne trafiają na barierę już przy wejściu – jest ono za wąskie, by wózek inwalidzki mógł bez problemu wjechać do windy.

S.A.: A co wtedy, gdy do pierwszego spocznika trzeba jakoś dotrzeć, bo nie ma wejścia z poziomu i są schodki? Czy wystarczy klasyczna pochylnia dostosowana do transportu wózków?

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Adamiak i Adrian Smółka
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Adamiak i Adrian Smółka

T.A.: Wszystko zależy od tego, jak został zaprojektowany budynek. Jeśli klatki są wąskie, a żeby dotrzeć do poziomu przystanku, trzeba pokonać kilka stopni, to planując montaż windy, trzeba uważać, by nie zająć drogi pożarowej.

A.O.: Coraz częściej montuje się pochylnie, ale niestety niekiedy ażurowe. Mają one rozwiązać problem docierania do przystanku windowego znajdującego się na pierwszej kondygnacji, ale ten ażur od razu eliminuje korzystanie z nich przez np. kobiety w szpilkach – matki z dziećmi, niosące zakupy czy osoby idące z kulą bądź laską, która może utknąć w ażurze kraty.

Przeciwko temu rozwiązaniu przemawia również jego uciążliwość dla mieszkańców parteru, ponieważ odgłosy terkoczących na metalowym podjeździe kółek, ale też samo przechodzenie pod oknem może stanowić nie lada problem powodujący obniżenie komfortu psychicznego i korzystania z pomieszczeń od strony podjazdu.

Jednak nie tylko zsypy można wykorzystać na szyby windowe. Moją autorską propozycją jest wejście do klatki od drugiej strony niż obecnie i wjazd na każdą z kondygnacji przez wydzielony w pionie mieszkań, wtórnie wstawiony (we fragment pokoju) szyb windowy.

Już w 2004 roku stwierdziłam, że są mieszkania, w których kiedyś mieszkała pięcioosobowa rodzina (ja tak mieszkałam), a teraz pozostało jedno czy dwoje starszych ludzi, bo dzieci „wyfrunęły” w świat.

Starszym osobom duży metraż nie jest już potrzebny, generuje tylko comiesięczny obwiązek wynikający z kosztów utrzymania.

Moim zdaniem, gdyby mieszkańcy wyrazili zgodę na przebudowę jednego (najczęściej zbędnego) pokoju na potrzeby transportu poziomego, dzięki któremu będą mieli ułatwione wyjście z domu, problem byłby w zasadzie rozwiązany.

Czytaj też: Spółdzielnia zapłaci za wypadek w windzie >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące" »

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Ile można zaoszczędzić na ociepleniu stropodachów ??
Przegląd dachu i elewacji nieruchomości - termowizja pokaże wszystko»
Ocieplanie stropodachu w budynku Termowizja w przeglądzie nieruchomości - dachy i elewacje
Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

Jak niedrogo sprawić, aby elewacja budynku wyglądała ładnie i nowocześnie  »

imitacja deski elewacyjnej drewanianejNowoczesne elewacje wpisują się w panujące trendy – z jednej strony, z drugiej rozwiązanie wykazuje nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne... chcę wiedzieć »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Zarządco zabezpiecz dach budynku !
Ochrona budynku przed wilgocią Uszczelnianie dachu nieruchomości
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych (...) czytam dalej »

Jak niedrogo oczyścić elewację budynku z brudu, kurzu lub nalotu »

Czyszczenie elewacji budynku

Przed spółdzielnią czy zarządcą są zawsze nowe wyzwania stawiane przez ustawodawców i mieszkańców. Działania w oparciu o potrzeby remontowe i modernizacyjne (...) Czytam więcej »


Iniekcje uszczelniające w garażach podziemnych »
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Iniekcje garażowe jak się ich pozbyć Niższe koszty ciepła
Coraz ściślejsza zabudowa oraz efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni powodują, że nasze osiedla pną się nie tylko w górę, lecz także w dół... czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Czy hydrofor może być cichy ?

Czy hydrofor może być cichy

Czy możliwe jest, aby wysokociśnieniowe pompy wirowe w konstrukcji pomp z silnikiem mokrym (bezdławnicowe) zapewniały najcichszą pracę (...) czytam dalej »


Jak zmniejszyć koszty ogrzewania wody?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak zmniejszyć rachunki za ciepło Kotły do budynków mieszkalnych
Wiele instalacji c.w.u. w budynkach mieszkalnych nie spełnia technicznych, użytkowych oraz ekonomicznych wytycznych polskiego prawa budowlanego. Najpoważniejszym problemem jest brak (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15520|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl