Artykuł sponsorowany

Niezawodne mocowania izolacji termicznej budynku – łączniki do dociepleń

 Trutek Fasteners Polska Sp. z o.o.  |  27.09.2017  |  2
Trutek Fasteners Polska Sp. z o.o

 

 

Łączniki do mocowania izolacji termicznej obiektu to bardzo ważny element zapewniający bezpieczeństwo i stabilność warstwy docieplenia.

W związku z powyższym łączniki te powinny być dobrane z uwzględnieniem następujących parametrów:

 

 

  • typu izolacji np.: polistyren spieniony popularnie zwany styropianem lub wełna mineralna,
  • rodzaju podłoża np.: beton, cegła pełna, gazobeton, bloczki Porotherm, bloczki silikatowe itp.
  • ciężaru kompletnego systemu (ciężar izolacji łącznie z klejem, siatką i warstwą tynku zewnętrznego),
  • siły ssącej wiatru oddziałującej na fasadę budynku, czyli w pierwszej kolejności na warstwę docieplenia budynku,
  • ewentualnych wymagań związanych ochroną przeciwpożarową – wymóg niepalności termoizolacji.

 

Elewacja budynku połączona jest z materiałem termoizolacyjnym za pomocą zaprawy klejowej, natomiast łącznik mechaniczny stosowany jest, jako dodatkowe mocowanie przeciwdziałające siłom ssącym wiatru zabezpieczając warstwę docieplenia przed oderwaniem się od ściany.

Aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość, łącznik powinien mieć sztywny odpowiedniej wielkości talerzyk, dociskający izolację do podłoża, oraz element rozporowy, który zapewni właściwe zamocowanie łącznika w różnych podłożach. W przypadku, gdy połączenie klejowe izolacji z elewacją budynku zostanie zerwane, łącznik jest jedynym elementem zabezpieczającym przed oderwaniem warstwy izolacji tym samym wybór odpowiedniego systemu mocowania termoizolacji gwarantuje prawidłową eksploatację docieplenia przez cały okres jego użytkowania.

Systemy mocowań dla budownictwa i przemysłu

Firma Trutek Fasteners Polska Sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji najwyższej, jakości systemów zamocowań dla budownictwa i przemysłu w tym szeregu łączników do mocowania izolacji. W obszernej ofercie znajdują się zarówno wyroby tradycyjne od wielu lat stosowane w przemyśle budowlanym, jak i nowatorskie zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz łatwość i szybkość aplikacji. Poznaj szeroki asortyment firmy Trutek Fasteners Polska Sp. z o.o. http://katalog.trutek.com.pl/

Firma Trutek Fasteners Polska Sp. z o.o., wdrożyła do produkcji m.in. łączniki tworzywowe z trzpieniami tworzywowymi i metalowymi do mocowania termoizolacji typu FDP i FDM, które posiadają krajową Aprobatę Techniczną nr AT-15-9817/2016:

Łączniki typu FDP z trzpieniem tworzywowym i krótką strefą rozporową. Łączniki FDP składają się z korpusu tworzywowego oraz tworzywowego trzpienia rozporowego, który eliminuje mostki termiczne. Łączniki typu FDM z trzpieniem metalowym i długą strefą rozporową. Łączniki FDM składają się z korpusu tworzywowego oraz stalowego trzpienia rozporowego ocynkowanego galwanicznie, który zapewnia lepsze mocowanie w podłożu.

Łączniki typu FDP i FDM

Łączniki typu FDP i FDM mają zastosowanie przy dociepleniach budynków, jako wyroby do mocowania płyt izolacji termicznej ze styropianu lub z wełny mineralnej do podłoża z betonu zwykłego, klasy C20/25 wg. normy PN-EN 206+A1:2016. Łączniki FDP i FDM z dłuższą strefą rozporową są zalecane do mocowania materiałów termoizolacyjnych lekkich do podłoży z cegły dziurawki, bloczków poryzowanych Porotherm, bloczków silikatowych i gazobetonu

Najnowszym innowacyjnym produktem Trutek Fasteners Polska Sp. z o.o., są łączniki tworzywowe do mocowanie termoizolacji są łączniki TIF60 i TIF90 wykonane z wysokiej jakości tworzywa, w których elementem mocującym do podłoża jest gwóźdź stalowy wbijany automatycznie przy pomocy osadzaków gazowych TRUTEK TGT IS200 lub prochowych TRUTEK LV600M zaopatrzonych w prowadnicę kołka LV60017. Firma Trutek Fasteners Polska Sp. z o.o., kończy właśnie przygotowania do masowej produkcji tego typu kołków i jest w trakcie ubiegania się o Krajową Ocenę Techniczną.

Innowacyjna jest tutaj przede wszystkim technologia montażu, która wyklucza wiercenie otworów pod kołki a sam montaż odbywa się błyskawicznie poprzez osadzenie gwoździa bezpośrednio w podłoże betonowe. Sprawia to, że montaż tego typu łączników do termoizolacji jest minimum 5 razy szybszy niż montaż tradycyjną metodą oraz nie wymaga zasilenia urządzeń w energię elektryczną (urządzenia gazowe zasilane są gazem wystarczającym na blisko 1000 osadzeń a urządzenia prochowe zasilane są z magazynku zawierającego 10 ładunków prochowych).

Stalowy utwardzony gwóźdź mocujący znajduje się wewnątrz łącznika i po założeniu łącznika na prowadnicę tłoka w urządzeniu gazowym lub prochowym, należy energicznie wepchnąć łącznik w materiał termoizolacyjny do oporu i nacisnąć spust.  Wybuch mieszanki gazowej lub prochowej w zależności od użytego urządzenia powoduje błyskawiczny ruch tłoka, który wbija stalowy gwóźdź w podłoże betonowe. Po zakończeniu osadzenia łącznika zamykamy wieczko w talerzyku zamykając w środku łącznika powietrze, które jest doskonałym izolatorem i zabezpiecza przed powstaniem tzw. mostków termicznych a w konsekwencji zapobiega powstaniu efektu „biedronki” na elewacji. 

Ze względu na ogromną siłę, z jaką gwóźdź jest osadzany w podłożu tego typu łączniki sprawdzają się w podłożach twardych i pełnych takich jak stal, beton, cegła pełna i bloczek silikatowy. Obecnie prowadzone są prace projektowe przy użyciu tej techniki również w przypadku podłoży porowatych takich jak cegła dziurawka, bloczki poryzowane Porotherm oraz w przypadku podłoży lekkich takich jak gazobeton.

 

Łączniki typu TIF60 do mocowania płyt ze styropianu (średnica talerzyka dociskowego 60mm).

 

Łączniki typu TIF90 do mocowania płyt z wełny mineralnej (średnica talerzyka dociskowego 90mm)

Osadzak gazowy TRUTEK TGT IS200

 

Osadzak prochowy TRUTEK LV600M z prowadnicą tłoka LV60017

Osadzak TRUTEK

Łączniki metalowe TIFM08

Produktem uzupełniającym ofertę Trutek Fasteners Polska Sp. z o.o., w zakresie mocowania różnego typu płyt izolujących są łączniki metalowe TIFM08 wykonane ze stali ocynkowanej galwanicznie lub ze stali nierdzewnej kwasoodpornej A4 oraz talerzyki dociskowe do miękkich materiałów izolacyjnych TIMC85 wykonanych ze stali ocynkowanej galwanicznie lub ze stali nierdzewnej kwasoodpornej A4. Łączniki te wykonane są z odpowiednio wyprofilowanej blachy stalowej i przeznaczone są do montażu w otworach o średnicy 8mm. Stosowane są do montażu różnego typu płyt izolacyjnych na zewnątrz jak i wewnątrz budynków zarówno na ścianach jak i na stropach. Zastosowanie tych łączników ma miejsce w przypadku montażu izolacji niepalnych zabezpieczających elementy konstrukcyjne budynku przed działaniem wysokiej temperatury a w szczególności ognia. Obecnie dysponujemy badaniami odporności ogniowej dla tychże łączników i jesteśmy w trakcie ubiegania się o Krajową Ocenę Techniczną.

 

Łączniki typu TIFM08 wykonane ze stali węglowej ocynkowanej galwanicznie lub ze stali nierdzewnej kwasoodpornej A4 do mocowania twardych płyt izolacyjnych (płyt izolacyjnych o dużej gęstości) i talerzyki dociskowe typu TIMC85M wykonane ze stali węglowej ocynkowanej galwanicznie lub ze stali nierdzewnej kwasoodpornej A4 do stosowania razem z ww. łącznikami w przypadku mocowania miękkich płyt izolacyjnych (płyt izolacyjnych o małej gęstości).

 

W przypadku klasycznego montażu tworzywowych kołków do dociepleń FDP i FDM oraz metalowych łączników TIFM polecamy obecne w naszej ofercie profesjonalne elektronarzędzia renomowanej koreańskiej marki KEYANG oraz niezawodne i wytrzymałe wiertła trójostrzowe TRUTEK TCPP >>

Młot udarowo-obrotowy SDS+ DH-18BL >>

Młot udarowo-obrotowy SDS+ DH-3600L >>

Pozostałe produkty Keyang >>


 

 

Trutek Fasteners Polska Sp. z o.o.

Al. Krakowska 55, Sękocin Nowy

05-090 Raszyn, Polska

Telefon: 22 701 93 24-25

Faks: 22 100 12 31

info@trutek.com.pl

www.trutek.com.pl

https://www.facebook.com/trutek.fasteners/

Komentarze

(2)
Marek | 08.04.2018, 10:11
przymierzam się do ocieplenia domu i zastanawia mnie, czy stosowanie kołków jest obowiązkowe, czy to tylko kwestia dodatkowego zabezpieczenia?
lipski | 17.04.2018, 21:07
a jaki to budynek? w przypadku niskich, jednokondygnacyjnych nie jest to konieczne i wystarczy klej
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17998|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11275|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10847|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl