Czy twoje ubezpieczenia są dziurawe jak ser szwajcarski? - część 1

Krzysztof  Cichecki  |  11.10.2017  |  7
Dzisiaj każde ubezpieczenie to złożony produkt finansowy - a co za tym idzie, trudno jest go dobrze ocenić pod kątem spełnienia naszych oczekiwań.
Dzisiaj każde ubezpieczenie to złożony produkt finansowy - a co za tym idzie, trudno jest go dobrze ocenić pod kątem spełnienia naszych oczekiwań.
foto: pixabay.com

Ile razy zdarzyło ci się, że zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania z uwagi na to, że zakres ubezpieczenia nie obejmował odpowiedzialności za określone zdarzenia? Ile razy dostałeś zaniżone odszkodowanie, bo np. część szkód była wyłączona z odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się całkiem często i wcale nie muszą wynikać z tego, że zakład ubezpieczeń nie chce wypłacić odszkodowania, tylko z tego, że umowa ubezpieczenia w wielu przypadkach nie przewiduje wypłaty odszkodowania. Ważne jest odpowiednie skonstruowanie naszego ubezpieczenia -jednakw jaki sposób ktoś, kto się tym profesjonalnie nie zajmuje, może tego dokonać? Zobacz, jak sobie z tym poradzić.

ZASADA 1. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Ubezpieczenie jest takim urządzeniem gospodarczym, którego podstawowym zadaniem jest łagodzenie lub wręcz eliminowanie negatywnych skutków wystąpienia określonych zdarzeń np. ognia. Dzisiaj każde ubezpieczenie to w zasadzie złożony produkt finansowy - a co za tym idzie, trudno jest go dobrze ocenić pod kątem spełnienia naszych oczekiwań. Najlepiej zwrócić się do brokera ubezpieczeniowego doświadczonego w zakresie ubezpieczeń rynku zarządców nieruchomości. Tylko obszerna wiedza ubezpieczeniowa w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem z rynku nieruchomościowego da ci pewność, że wszelkie sprawy związane z obszarem zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym, negocjacjami, lokowaniem i bieżącą administracją ubezpieczeniami będą prowadzone w odpowiedni sposób.

ZASADA 2. Przeprowadź analizę swoich potrzeb

Dzisiaj nie wystarczy wiedzieć, że wspólnota mieszkaniowa potrzebuje ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Różnorodność produktów ubezpieczeniowych dostępnych na rynku oraz ich różne ograniczenia powodują, że należy zbadać nasze potrzeby znacznie głębiej. Mało tego. Tutaj też niezastąpiony może okazać się broker, ujawniając często potrzeby, o których zarządca nigdy wcześniej nawet nie pomyślał. Szeroka wiedza brokera często uświadamia nam coś, o czym nigdy sami byśmy nie pomyśleli. Takim przykładem może być np. potrzeba zabezpieczenia wspólnoty przed stratami związanymi z utratą wody z powodu ukrytej awarii instalacji, która często zostaje wykryta dopiero na skutek zauważenia podwyższonych rachunków za wodę. Takie ryzyko jest niestandardowe i zwykłe ubezpieczenie budynku go
nie obejmuje, a wspólnota czy zarządca często nawet nie wiedzą o istnieniu takiej potrzeby.

ZASADA 3. Przeprowadź audyt obecnych ubezpieczeń

Określenie „audyt” budzi często złe skojarzenia, co wynika z tego, że nadal wielu postrzega go jako mechanizm kontrolny nastawiony na wyłapywanie różnych nieprawidłowości. Jednak obecnie wszelkie audyty - te zewnętrzne i wewnętrzne - mają na celu usprawnianie organizacji. Audyt ubezpieczeniowy zdiagnozuje stan obecny i przedstawi propozycje ulepszeń, jakie można wprowadzić, aby cały system ubezpieczeń u danego klienta był bardziej efektywny i zoptymalizowany zarówno pod kątem jego bezpieczeństwa, jak również pod kątem ponoszonych kosztów. Do przeprowadzenia takiego audytu niezbędna jest równieżwiedza i doświadczenie. Korzystając z zewnętrznego eksperta, będziesz miał gwarancję rzetelnej i obiektywnej informacji o tym, jak obecnie wyglądają u ciebie ubezpieczenia i co należałoby poprawić, aby w przyszłości uniknąć kłopotów związanych z brakiem odpowiednio dobranych i dostosowanych do twoich potrzeb produktów ubezpieczeniowych.

ZASADA 4. Przygotuj wzorcowy program ubezpieczeń

Znając swoje potrzeby i obraz obecnie funkcjonujących u ciebie ubezpieczeń, możesz zacząć projektować optymalny program ubezpieczenia. Nigdy jednak nie rób tego sam! Gdy lekarz postawi pacjentowi diagnozę, na co choruje i powie mu, jak powinien przebiegać proces leczenia, to przecież pacjent sam nie wystawia sobie recepty. A opracowanie odpowiedniego programu ubezpieczenia to taka „recepta” na uzdrowienie twoich ubezpieczeń. Jeśli taki projekt ubezpieczeń zostanie przez ciebie zaakceptowany, wystarczytylko go zrealizować.

ZASADA 5.  Znajdź odpowiedni zakład ubezpieczeń

Zasadniczo znalezienie odpowiedniego ubezpieczyciela nie różni się od znalezienia dobrego banku, domu maklerskiego, a nawet wykonawcy remontu. Sprawdzasz jego doświadczenie, weryfikujesz, czy zakres jego działania pokrywa się z twoim zamówieniem, itd. Wybierając jakiegokolwiek oferenta, powinieneś znać kryteria, które zapewnią, że to właśnie ten jeden jedyny najlepiej spełni twoje oczekiwania. Pamiętaj jednak, że po drodze czeka cię jeszcze negocjowanie z ubezpieczycielami oferty, która wcale nie musi w 100% spełniać oczekiwań zawartych w programie ubezpieczenia. Ponadto należy wynegocjować cenę i szereg innych rzeczy, jak udziały własne, franczyzę, sposób likwidacji szkód, itd. Tutaj też nieodzowną pomocą może okazać się broker ubezpieczeniowy, który zdejmie z ciebie ciężar tych działań i na koniec przedstawi raport z porównania ofert wraz ze swoją  rekomendacją.

Skoro już w tytule użyłem porównania ubezpieczeń do dziurawego sera szwajcarskiego, warto byłoby omówić, czym te dziury właściwie są? O tym opowiem w drugiej części artykułu.

Chcesz wiedzieć wcześniej o kolejnych artykułach z tej serii? Kliknij tutaj » 

Skoro doczytałeś do tego miejsca, to z góry ci za to dziękuję. Zachęcam do czytania kolejnych odcinków tego cyklu. Miło mi również będzie, jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią.

Przypominam, że każdy może mieć wpływ na tematy kolejnych artykułów. Wystarczy, że napiszesz, co konkretnie cię interesuje, jaki problem moglibyśmy wyjaśnić, a obiecuję, że postaram się go uwzględnić. Swoje propozycje i oceny możesz wysłać na adres: kontakt@okiembrokera.pl lub wpisując je bezpośrednio do tego formularza >>

 

Krzysztof Cichecki

Od wielu lat pomaga ludziom zrozumieć, że lepiej stracić niewiele dzisiaj, by uniknąć ogromnych strat jutro. Ukończył Wyższą Szkołę Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie. Posiada zdany egzamin brokerski. Z rynkiem ubezpieczeniowym związany zawodowo od 1991 roku. Pracował w kilku zakładach ubezpieczeń oraz dużych spółkach brokerskich. Obecnie pełni funkcje zarządcze, zasiada w radach nadzorczych i jest akcjonariuszem w kilku spółkach oraz zajmuje się inwestowaniem.

Od 2008 roku związany z WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A., gdzie jest również jednym z większych akcjonariuszy.

 

 

 

Komentarze

(6)
szymanekwojciech | 14.11.2017, 10:39
Jak mam rozmawiać z przedstawicielem ubezpieczyciela, gdy pózniej mam problem z odszkodowaniem on się pózniej wyprze, że nic takiego nie mówił, przecież takich rozmów się nie nagrywa, a w dokumentach nie ma tego napisane, gdy się dopisze nie wiadomo co się pózniej z nimi stanie,każdy mówi, że trzeba wierzyć przedstawicielowi, ale wiara to jest dobra tylko w kościele, bo jak zdarzy się wypadek i trzeba dostać odszkodowanie to zaczyna się problem.
okiembrokera | 21.02.2018, 13:52
Zgadzam się z tym, że każdy może się wyprzeć swoich słów, albo zwyczajnie nie pamiętać. Dlatego w ubezpieczeniach jak w wielu innych dziedzinach, a szczególnie przy produktach finansowych, należy opierać się na tym co zapisane, a nie na tym co mówione! Jeżeli ktoś nam obiecuje cokolwiek słownie, a jest to dla nas istotne, to nalezy go poprosić, aby zapisał to na polisie ubezpieczeniowej i po kłopocie. Ewentualnie niech napisze nam w ofercie mailowej, że to ubezpieczenie gwarantuje nam... to czy tamto! Ważne jest co mamy na piśmie, bo pamięć ludzka jest zawodna i często krótka.
Co do kościoła to nawet ksiądz chodząc po kolędzie zawsze coś tam sobie skrzętnie notuje w papierach - czyż nie? ;-)
pozdrawiam i życzę przezorności w dokumentowaniu obietnic słownych na piśmie!
jowita | 18.04.2018, 14:26
ja miałam szczęście skorzystania z pomocy brata, który zajmuje się ubezpieczeniami - nie martwiłam się kruczkami, bo powiedział mi, na co zwracać uwagę. ale wiem, że ludzie prywatnie ubezpieczycielom z reguły nie ufają i często wybierają ich losowo
szymanek | 22.04.2018, 16:30
...a efekty źle podjętych decyzji widać dopiero, gdy coś się wydarzy
okiembrokera | 17.09.2018, 15:00
@jowita @szymanek @Gibson
Dzięki za komentarz
W ubezpieczeniach rzeczywiście bardzo często spotykam się z opiniami, że warunki ubezpieczenia są zawiłe a gdy coś się wydarzy to nagle są problemy z odszkodowaniem. Ubezpieczyciela mają na tym polu jeszcze dużo do zrobienia.
Wiem jednak z mojego ponad 20-to letniego doświadczenia, że dobrze przygotowane ubezpieczenie jest naprawdę najlepszą formą zabezpieczenia - szczególnie tych dużych, katastrofalnych szkód, z którymi samemu trudno sobie poradzić nawet mając dobre wynagrodzenie. Najlepiej więc wyrównać szanse w starciu z ubezpieczycielami biorąc sobie dobrego doradcę, brokera, który zadba o nasz interes :-) A jak pojawi się szkoda to tez pomoże.
Krzysztof
OEPolisaPlus | 27.09.2018, 10:42
Dzień dobry, w ramach programu Polisa Plus pomagamy osobom, które otrzymały zaniżone odszkodowanie (lub jego odmowę) zarówno z polisy OC jak i AC. Zachecam do kontaktu z infolinią pod numerem 781 000 781 lub porozmawiania z naszym konsultantem na stronie polisaplus.pl

Pozdrawiam,
Kasia z Polisa Plus
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
  • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły
Wyświetleń: 9520|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl