Artykuł sponsorowany

Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić?

 Redakcja  |  13.05.2019  |  2
Elżbieta Rackiewicz, CURN Sp. z o. o.
Elżbieta Rackiewicz, CURN Sp. z o. o.

Ostatnimi czasy wyraźniej widać coraz większe niedobory specjalistów, praktycznie w każdej branży. Problem ten nie ominął też księgowych. Tym większa wydaje się trudność w znalezieniu księgowego specjalizującego się w branży nieruchomości, a szczególnie w tematyce rachunkowości wspólnot mieszkaniowych.

Rozwiązaniem problemu może okazać się zlecenie obsługi księgowej firmie specjalizującej się w tematyce rachunkowości wspólnot mieszkaniowych.

Jak i czym zatem kierować się wybierając biuro rachunkowe do współpracy spośród ofert wielu biur rachunkowych dostępnych na rynku?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, czy firma specjalizuje się w zagadnieniach wspólnot mieszkaniowych, czy może wyłącznie prowadziła dotąd jedynie rachunkowość przedsiębiorstw – mówi Elżbieta Rackiewicz, kierownik sekcji księgowości wspólnot mieszkaniowych i Członek Zarządu Centrum Usług Rynku Nieruchomości. – Zawiłość przepisów rachunkowych i podatkowych sprawia, że nie każdy księgowy może, a przede wszystkim chce, zajmować się zagadnieniami księgowości wspólnot mieszkaniowych.

Elżbieta Rackiewicz zwraca także uwagę na fakt braku przejrzystości przepisów i interpretacji podatkowych (także ich częste zmiany) w zakresie gospodarki nieruchomościami, który często powoduje nieprawidłowe naliczanie podatku przez wspólnotę a w efekcie błędne przygotowanie rocznego zeznania podatkowego.

Wspólnoty mieszkaniowe i podatki

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje. Faktem natomiast jest konieczność kalkulacji zarówno podatku CIT chociażby z tytułu wpłat dokonywanych przez właścicieli lokali użytkowych (zwolnieniu, na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlega wyłącznie tzw. zasób mieszkaniowy), jak również podatku VAT np. w przypadku tzw. odsprzedaży mediów dla poszczególnych lokali we wspólnocie.

To drugie niesie za sobą konieczność prawidłowego ewidencjonowania i dokumentowania świadczeń dla lokali, takich jak woda czy centralne ogrzewanie, gdyż w świetle obowiązujących przepisów i interpretacji podatkowych jest to traktowane właśnie jako sprzedaż dokonywana przez wspólnotę na rzecz właścicieli lokali. Dlatego też należy pamiętać, że wspólnota mieszkaniowa, korzystająca z tzw. „zwolnienia podmiotowego VAT” w zakresie redystrybucji mediów, musi mieć rzetelnie i na bieżąco prowadzoną prawidłową ewidencję zakupów i sprzedaży świadczeń dla lokali, ponieważ przekraczając ustawowo określony roczny próg wielkości przychodów z takiej działalności, konieczna staje się rejestracja takiej wspólnoty jako czynnego płatnika podatku VAT.

Profesjonalne usługi informatyczne dla zarządców nieruchomości i wspólnot

Centrum Usług Rynku Nieruchomości to także dostawca profesjonalnych rozwiązań informatycznych dla zarządców i administratorów nieruchomości, indywidualnych wspólnot mieszkaniowych oraz firm trudniących się wynajmem powierzchni użytkowych bądź handlowych.

Dzięki kompleksowemu podejściu, oferujemy naszym klientom nie tylko szeroko pojętą obsługę księgową zarządzanych nieruchomości (w tym usługi takie jak windykacja należności czy rozliczenia mediów w nieruchomości), ale także oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomością. Dodatkowo, dzięki własnemu zespołowi programistów, nasza obsługa może objąć przygotowanie profesjonalnej strony internetowej oraz wkomponowanej w nią dedykowanej strefy mieszkańca (w barwach i z logotypem klienta) z funkcjonalnością elektronicznej kartoteki czy głosowania uchwał przez Internet. Dowiedz się więcej >>

 

Nasi księgowi stale podnoszą swoje kwalifkacje w tematyce rachunkowości wspólnot mieszkaniowych. Naszą główną działalnością jest świadczenie kompleksowych usług w zakresie gospodarki finansowo - księgowej wspólnot mieszkaniowych a takze nieruchomości komercyjnych".


Dla kogo usługi świadczone przez Centrum?

Usługi świadczone przez Centrum doceniają zarówno profesjonalni zarządcy nieruchomości jak i indywidualne wspólnoty mieszkaniowe. Dzięki autorskim, nowoczesnym narzędziom informatycznym, Centrum świadczy usługi dla setek nieruchomości w całej Polsce.

Oprogramowanie do zarządzania nieruchomościami w ramach obsługi księgowej

Współpracujący z nami zarządcy, poza dedykowanym księgowym obsługującym zarządzane nieruchomości, zyskują profesjonalne oprogramowanie do obsługi nieruchomości, dzięki któremu mają stały dostęp do stanu bieżących finansów obsługiwanych nieruchomości a także wgląd online w każdą fakturę dokumentującą wydatek zarządzanej wspólnoty. Właściciele lokali w obsługiwanych przez nas nieruchomościach mają natomiast wgląd online do swoich indywidualnych rozrachunków. Także indywidualne wspólnoty mieszkaniowe, zlecając nam obsługę rachunkowości, mają pewność, że jej księgowość na stałe pozostaje w dobrych rękach, niezależnie od np. konieczności zmiany administratora – kończy Elżbieta Rackiewicz.

Centrum Usług Rynku Nieruchomości Sp. z o.o.

223 499 441

http://curn.pl

Komentarze

(2)
Grizzly | 18.04.2018, 15:48
a czy we wspólnocie jest potrzebna licencjonowana księgowa?
HANIA | 22.04.2018, 17:02
nie musi mieć licencji

- choć może ktoś mnie wyprowadzi z błędu???
   1 / 1   

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17579|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10958|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10536|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl