14 grudnia 2023 roku TSUE orzekł, że bieg przedawnienia nie może rozpoczynać się dopiero od dnia, w którym umowa kredytowa staje się trwale bezskuteczna. Banki nie mogą też powoływać się na zarzut zatrzymania, jeżeli będzie to prowadziło do utraty przez konsumentów ustawowych odsetek za opóźnienie. Według prawników orzeczenie TSUE przyśpieszy nie tylko postępowania sądowych, ale przede wszystkim rozliczenia spraw prawomocnie wygranych.
Zapraszamy do udziału w konkursie Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2025! Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje 11. edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie...
Zapraszamy do udziału w konkursie Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2025! Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje 11. edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste wręczenie nagród wyłonionym Laureatom odbędzie się 25 września 2025 r. w Hotelu Zamek Ryn w Rynie, gdzie już dziś Państwa zapraszamy!
Wysoka podaż mieszkań utrzymuje się mimo wzrostu popytu.
Wysoka podaż mieszkań utrzymuje się mimo wzrostu popytu.
To kolejne korzystne orzeczenie dla osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. 14 grudnia br. TSUE rozstrzygnął, że sprzeczna z dyrektywą 93/13 jest wykładnia prawa krajowego, zgodnie z którą biegu przedawnienia roszczeń banku o zwrot kapitału wypłaconego w wykonaniu umowy kredytu, która okazała się nieważna z powodu zamieszczonych w niej nieuczciwych postanowień, rozpoczyna się z chwilą gdy umowa stała się "trwale bezskuteczna".
Stanowisko Trybunału
"Sytuacja, w której przedawnienie roszczeń konsumenta wynikających ze stwierdzenia nieważności umowy kredytu rozpoczyna swój bieg wcześniej, niż ma to miejsce w odniesieniu do analogicznych roszczeń banku, prowadzi do asymetrii mogącej naruszać ochronę konsumenta przewidzianą w dyrektywie" - głosi czwartkowy wyrok TSUE.
"Przyjęcie, że przedawnienie roszczeń banku biegnie dopiero od uprawomocnienia się wyroku, mogłoby zachęcać bank do bezczynności lub przedłużania negocjacji z konsumentem tak, aby termin przedawnienia jego roszczeń upłynął, zanim zacznie biec termin przedawnienia roszczeń banku. Mogłoby to także prowadzić do pozbawienia konsumenta odsetek za opóźnienie od dnia wniesienia przez niego pozwu z żądaniem zwrotu przez bank kwot zapłaconych na podstawie unieważnionej umowy" - wyjaśnił Trybunał.
TSUE przesądził, że niezgodna z art. 7 ust 1 dyrektywy 93/13 jest wykładnia prawa krajowego, przyznająca bankowi, w przypadku nieważności umowy kredytu z powodu zamieszczenia w niej nieuczciwych postanowień, prawo uzależnienia zwrotu nienależnych świadczeń otrzymanych od konsumenta, od zaoferowania przez konsumenta zwrotu otrzymanych od banku świadczeń lub zabezpieczenia dokonania takiego zwrotu, jeżeli skorzystanie przez bank z takiego uprawnienia, prowadziłoby do ograniczenie przysługującego konsumentowi prawa do odsetek ustawowych za opóźnienie banku w zwrocie nienależnych świadczeń, liczonych od daty wezwania banku do zwrotu nienależnych świadczeń.
Prawnicy zadowoleni z orzeczenia TSUE
Według prawników, orzeczenie TSUE przyspieszy nie tylko postępowania sądowe, ale przede wszystkim rozliczenia spraw prawomocnie wygranych. Interpretują oni ten wyrok w taki sposób, że termin przedawnienia roszczeń stron w sporze frankowym powinien rozpocząć się w tożsamym momencie, który wiążę ze zdarzeniem np. w postaci złożenia reklamacji do banku lub wezwania do zapłaty kwestionującego treść umowy kredytowej. Oświadczenie banku z pewnością nie będzie biegło od prawomocnego wyroku lub złożenia przez konsumenta oświadczenia w sądzie o skutkach nieważności.
Jest to dobra sytuacja, ponieważ Bank może pozostać bierny po zakwestionowaniu umowy przez konsumenta, ale przestaje mu się to opłacać. TSUE wyrzuca do kosza koncepcję trwałej bezskuteczności w rozumieniu konieczności składania oświadczenia do kosza. Bieg przedawnienia roszczeń banku nie może też rozpocząć się później, niż konsumenta. Bank już nic nie zyskuje na bierności, jego wybór – twierdzą eksperci.
Koniec z oddawaniem głosów na piśmie oraz ograniczenia w udzielaniu pełnomocnictw – takie propozycje zmian w spółdzielniach mieszkaniowych zapowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Cel? Uzdrowienie...
Koniec z oddawaniem głosów na piśmie oraz ograniczenia w udzielaniu pełnomocnictw – takie propozycje zmian w spółdzielniach mieszkaniowych zapowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Cel? Uzdrowienie funkcjonowania organizacji.
W projekcie nowelizacji ustawy o rynku mocy znalazł się przepis dotyczący oświadczeń o skorzystaniu z niższych cen prądu. Przedsiębiorcy mieliby więcej czasu na ich złożenie - nie do 28 lutego, a do 30...
W projekcie nowelizacji ustawy o rynku mocy znalazł się przepis dotyczący oświadczeń o skorzystaniu z niższych cen prądu. Przedsiębiorcy mieliby więcej czasu na ich złożenie - nie do 28 lutego, a do 30 czerwca 2025 r.
Mieszkania oferowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego stanowią alternatywę dla osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na zakup mieszkania na rynku komercyjnym. Ubiegający się o mieszkanie...
Mieszkania oferowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego stanowią alternatywę dla osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na zakup mieszkania na rynku komercyjnym. Ubiegający się o mieszkanie muszą spełniać określone kryteria.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) 3 lutego uruchomiło drugą edycję konkursu na rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN). Samorządy mogą liczyć na 65 mln zł na powołanie i rozwój SAN.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) 3 lutego uruchomiło drugą edycję konkursu na rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN). Samorządy mogą liczyć na 65 mln zł na powołanie i rozwój SAN.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Stopa referencyjna oprocentowania w NBP dalej wynosi 5,75 proc.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Stopa referencyjna oprocentowania w NBP dalej wynosi 5,75 proc.
Partia Polska 2050 przygotowała poselski projekt ustawy, zgodnie z którym deweloperom będą grozić kary za brak jawności w cenach mieszkań. Brak takiej informacji może grozić karą grzywny do 5 tys. złotych.
Partia Polska 2050 przygotowała poselski projekt ustawy, zgodnie z którym deweloperom będą grozić kary za brak jawności w cenach mieszkań. Brak takiej informacji może grozić karą grzywny do 5 tys. złotych.
W wyniku wzrostu kosztów utrzymania budynków, z którymi mierzą się spółdzielnie i właściciele nieruchomości, podwyżki mogą wynieść nawet 30% w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław....
W wyniku wzrostu kosztów utrzymania budynków, z którymi mierzą się spółdzielnie i właściciele nieruchomości, podwyżki mogą wynieść nawet 30% w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. W mniejszych miastach zmiany cen również będą odczuwalne, choć na mniejszą skalę.
27 listopada w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie w ramach projektu „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego. Zwiększanie udziału przedstawicieli i przedstawicielek...
27 listopada w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie w ramach projektu „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego. Zwiększanie udziału przedstawicieli i przedstawicielek branż w rozwoju kształcenia zawodowego i uczenia się w miejscu pracy”.
W Polsce mamy aktualnie najdroższą energię elektryczną w Europie. Jedną z możliwości obniżenia cen energii odbiorcy końcowego jest produkowanie jej ze źródeł odnawialnych. O ile jeszcze do niedawna możliwość...
W Polsce mamy aktualnie najdroższą energię elektryczną w Europie. Jedną z możliwości obniżenia cen energii odbiorcy końcowego jest produkowanie jej ze źródeł odnawialnych. O ile jeszcze do niedawna możliwość taka nie dotyczyła mieszkańców budynków wielolokalowych, to dzięki m.in. naszej inicjatywie IGN i we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii powstał prosument lokatorski, który to umożliwia.
Sektor nieruchomości odgrywa kluczową rolę w gospodarce, zaspokajając podstawowe potrzeby mieszkalne i przestrzenne. Jednak dynamiczne zmiany na rynku oraz rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych...
Sektor nieruchomości odgrywa kluczową rolę w gospodarce, zaspokajając podstawowe potrzeby mieszkalne i przestrzenne. Jednak dynamiczne zmiany na rynku oraz rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów wymuszają stworzenie mechanizmów umożliwiających lepsze dopasowanie kompetencji zawodowych do potrzeb rynku pracy.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stworzyć jeden rejestr mieszkańców, co przyczyni się do uszczelnienia systemu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i za wodę - wskazał resort w uwagach do...
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stworzyć jeden rejestr mieszkańców, co przyczyni się do uszczelnienia systemu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i za wodę - wskazał resort w uwagach do projektu ustawy o zatwierdzaniu taryfy za wodę i ścieki przez gminy.
Z początkiem 2025 roku wzrosła inflacja. Według GUS, wskaźnik CPI za styczeń urósł do 5,3 proc. rok do roku, najwyższego poziomu od grudnia 2023 r. Winne temu były wyższe ceny żywności i podwyżki paliw.
Z początkiem 2025 roku wzrosła inflacja. Według GUS, wskaźnik CPI za styczeń urósł do 5,3 proc. rok do roku, najwyższego poziomu od grudnia 2023 r. Winne temu były wyższe ceny żywności i podwyżki paliw.
Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Polsce powinien zostać wprowadzony nowy podatek od nieruchomości tzw. podatek katastralny. Mimo że temat nie...
Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Polsce powinien zostać wprowadzony nowy podatek od nieruchomości tzw. podatek katastralny. Mimo że temat nie jest przesądzony, wzbudza wiele kontrowersji.
W dniach 11-14 lutego 2025 odbyła się w Poznaniu kolejna, już 33., edycja targów BUDMA. Była to znakomita okazja do poznania najnowszych trendów i technologii w budownictwie.
W dniach 11-14 lutego 2025 odbyła się w Poznaniu kolejna, już 33., edycja targów BUDMA. Była to znakomita okazja do poznania najnowszych trendów i technologii w budownictwie.
W 2025 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczy 200 mln zł na usuwanie nielegalnie nagromadzonych odpadów. Za tę kwotę można zlikwidować dziewięć niebezpiecznych wysypisk.
W 2025 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczy 200 mln zł na usuwanie nielegalnie nagromadzonych odpadów. Za tę kwotę można zlikwidować dziewięć niebezpiecznych wysypisk.
Wspólnota mieszkaniowa, jej obowiązki podatkowe oraz odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe; Podatnik zwykły a podatnik VAT czynny i jego obowiązki; Ewidencja sprzedaży dla celów VAT; Obowiązkowy JPK_VAT;...
Wspólnota mieszkaniowa, jej obowiązki podatkowe oraz odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe; Podatnik zwykły a podatnik VAT czynny i jego obowiązki; Ewidencja sprzedaży dla celów VAT; Obowiązkowy JPK_VAT; Raportowanie JPK CIT od 2025 roku – to tylko kilka z długiej listy zagadnień, które zostaną poruszone przez p. Eugenię Śleszyńską podczas szkolenia. Zapraszamy!
Konferencja FERN zaprezentuje kompleksowe ekologiczne rozwiązania i regulacje prawne, które kształtują przyszłość rynku. Wydarzenie odbędzie się 7 kwietnia w hotelu Scandic Wrocław i zgromadzi wielu ekspertów,...
Konferencja FERN zaprezentuje kompleksowe ekologiczne rozwiązania i regulacje prawne, które kształtują przyszłość rynku. Wydarzenie odbędzie się 7 kwietnia w hotelu Scandic Wrocław i zgromadzi wielu ekspertów, aby wspólnie dyskutować o zrównoważonym rozwoju m.in. w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.
Budżet szóstej edycji programu "Mój Prąd" został zwiększony o dodatkowe 600 mln zł, do 1,85 mld zł. Nabór wniosków będzie prowadzony do 29 sierpnia 2025 roku lub do wyczerpania środków.
Budżet szóstej edycji programu "Mój Prąd" został zwiększony o dodatkowe 600 mln zł, do 1,85 mld zł. Nabór wniosków będzie prowadzony do 29 sierpnia 2025 roku lub do wyczerpania środków.
Rozliczenie ciepła przy braku urządzeń pomiarowych, przy ciepłomierzach, przy podzielnikach kosztów; Ogrzewanie pośrednie zgodnie z WT (garaże, piwnice i inne części wspólne); Sposób rozliczenia kosztów...
Rozliczenie ciepła przy braku urządzeń pomiarowych, przy ciepłomierzach, przy podzielnikach kosztów; Ogrzewanie pośrednie zgodnie z WT (garaże, piwnice i inne części wspólne); Sposób rozliczenia kosztów przy wyposażeniu lokalu w logotermy. Zapraszamy na szkolenie!
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...
Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.
Nowoczesna gospodarka odpadami to nie tylko obowiązek, ale również sposób na poprawę estetyki otoczenia, zwiększenie efektywności systemów komunalnych i realne wsparcie dla środowiska. Dlatego powstał...
Nowoczesna gospodarka odpadami to nie tylko obowiązek, ale również sposób na poprawę estetyki otoczenia, zwiększenie efektywności systemów komunalnych i realne wsparcie dla środowiska. Dlatego powstał Katalog rozwiązań do segregacji 2025 – kompleksowy przegląd innowacyjnych pojemników na odpady zmieszane i do segregacji, przystosowanych do zastosowań w przestrzeni publicznej, osiedlowej, edukacyjnej i komercyjnej.
Srebrna moneta Amerykański Orzeł 1 oz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów oraz kolekcjonerów z całego świata. Jej historia nie jest bardzo długa, Srebrny Amerykański Orzeł został...
Srebrna moneta Amerykański Orzeł 1 oz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów oraz kolekcjonerów z całego świata. Jej historia nie jest bardzo długa, Srebrny Amerykański Orzeł został wybity po raz pierwszy dopiero w 1985 roku, a do emisji trafił w 1986 r. Mimo to – wraz ze Złotym Orłem – ta srebrna moneta stała się ikoną inwestycji w kruszce.
Hydroizolacja dachów jest kluczowym elementem ochrony budynków wielorodzinnych przed szkodliwym wpływem wilgoci i wody opadowej. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich...
Hydroizolacja dachów jest kluczowym elementem ochrony budynków wielorodzinnych przed szkodliwym wpływem wilgoci i wody opadowej. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zniszczenia konstrukcji, rozwój pleśni czy pogorszenie komfortu mieszkańców.
Współczesna architektura coraz częściej uwzględnia potrzeby osób z ograniczoną mobilnością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym możliwe jest tworzenie przestrzeni dostępnych dla każdego. Firma...
Współczesna architektura coraz częściej uwzględnia potrzeby osób z ograniczoną mobilnością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym możliwe jest tworzenie przestrzeni dostępnych dla każdego. Firma Windy Schodowe od ponad 15 lat dostarcza sprawdzone urządzenia dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, które pomagają skutecznie pokonywać bariery architektoniczne w domach prywatnych i budynkach publicznych.
Daniel Małysa, prezes zarządu ProFM Sp. z o.o., wiodącej firmy zarządzającej obiektami z siedzibą w Krakowie, podkreśla znaczący wpływ systemu QRmaint: „System QRmaint znacznie usprawnia nasze procesy....
Daniel Małysa, prezes zarządu ProFM Sp. z o.o., wiodącej firmy zarządzającej obiektami z siedzibą w Krakowie, podkreśla znaczący wpływ systemu QRmaint: „System QRmaint znacznie usprawnia nasze procesy. Daje nam lepszą kontrolę nad zgłoszeniami, inspekcjami i zasobami. System umożliwia również analizę danych, co pomaga optymalizować koszty i podejmować lepsze decyzje. Aplikacja mobilna QRmaint ułatwia pracę naszym technikom terenowym, dając im dostęp w czasie rzeczywistym do niezbędnych informacji....
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.