System kaucyjny od 2025
Nowe przepisy przewidują wprowadzenie m.in. zamkniętego obiegu kaucji, fot. Pixabay
Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Nowelizacja ustawy o odpadach
Nowe przepisy dotyczą organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (odpady BiR). Celem zmian jest uelastycznienie organizacji przez przedsiębiorców segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz wyeliminowanie zgłaszanych przez branżę wątpliwości interpretacyjnych.
Może Cię zainteresuje: System kaucyjny nadzieją w walce ze śmieceniem
Zmiany umożliwią przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi, który przejmie obowiązek ich wysegregowania poza miejscem ich wytworzenia. Nie oznacza to jednak całkowitego zwolnienia wytwórcy odpadów budowlanych i rozbiórkowych z odpowiedzialności za wykonanie obowiązku wysegregowania.
Dodatkowo nowe przepisy umożliwią przekazywanie organom administracji, m.in. gminom środków z rezerwy celowej budżetu państwa w ramach dofinansowania na usuwanie nielegalnie zdeponowanych odpadów, zagrażających życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku. Przepis ten ma obowiązywać w latach 2025-2027 i stanowić uzupełniające źródło finansowania zadania usuwania nielegalnie zdeponowanych odpadów, w przypadku dostępności środków z rezerwy celowej.
Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Projekt doprecyzowuje przepisy dotyczące wydawania, cofania i zmieniania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce.
Nowe przepisy przewidują wprowadzenie zamkniętego obiegu kaucji. W każdej gminie wprowadzony zostanie wymóg funkcjonowania co najmniej jednego stacjonarnego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego.
Wprowadzony zostanie ponadto obowiązek przyjmowania przez sklepy szklanych opakowań wielokrotnego użytku, jeśli w danym miejscu sprzedawane są takie napoje.
Nie będzie natomiast obowiązku zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych.
Wojewódzki inspektor ochrony środowiska będzie kontrolował tzw. podmioty reprezentujące, czyli firmy, które prowadzą systemy kaucyjne w imieniu przedsiębiorców wprowadzających napoje w opakowaniach.
Rząd zdecydował, że system kaucyjny zacznie obowiązywać od 1 października 2025 roku.
Źródło: MKiŚ