800 ha gruntów Skarbu Państwa pod nowe mieszkania

Eksperci KZN podkreślają, że o skuteczności działań publicznych decyduje nie tylko skala środków przeznaczonych na mieszkalnictwo, ale przede wszystkim sposób ich wykorzystania, fot. Freepik
W Polsce brakuje 1,5–2 mln mieszkań, dlatego konieczne jest przyspieszenie rozwoju społecznego budownictwa czynszowego. Skarb Państwa przeznaczył na ten cel 800 ha gruntów z Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Zobacz także
Redakcja news Konkurs: Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2025

Zapraszamy do udziału w konkursie Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2025! Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje 11. edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie...
Zapraszamy do udziału w konkursie Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2025! Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje 11. edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste wręczenie nagród wyłonionym Laureatom odbędzie się 25 września 2025 r. w Hotelu Zamek Ryn w Rynie, gdzie już dziś Państwa zapraszamy!
Redakcja news Projekt nowelizacji ustawy geodezyjnej

Proponowane zmiany odpowiadają na potrzeby cyfryzacji, poprawy jakości danych i usprawnienia procesów administracyjnych.
Proponowane zmiany odpowiadają na potrzeby cyfryzacji, poprawy jakości danych i usprawnienia procesów administracyjnych.
Redakcja news Rynek mieszkaniowy wchodzi w fazę ostrożnej równowagi

Wysoka podaż mieszkań utrzymuje się mimo wzrostu popytu.
Wysoka podaż mieszkań utrzymuje się mimo wzrostu popytu.
800 ha gruntów z Krajowego Zasobu Nieruchomości w różnych lokalizacjach, tak dużych miastach, jak i w mniejszych lokalizacjach nadaje się pod budownictwo mieszkaniowe. Raport PwC z 2022 roku wskazuje, że w Polsce luka mieszkaniowa szacowana była na 2 mln mieszkań, mimo, że zasób mieszkaniowy w kraju systematycznie się zwiększał. W latach 2010–2020 wzrósł z poziomu 13,5 mln do 15 mln, czyli o 1,5 mln. Z badań McKinseya wynika, że właśnie takiej liczby cały czas brakuje do zaspokojenia wszystkich potrzeb mieszkaniowych Polaków. Liczba pustostanów mogłaby zaspokoić szacowany deficyt, jednak jakość i lokalizacja tych mieszkań jest problematyczna. Lokali brakuje głównie w największych aglomeracjach i miejscowościach wokół nich, które gromadzą coraz większe skupiska ludzi, zaś w mniejszych miejscowościach z daleka od centrów brakuje mieszkańców.
Luka czynszowa to wyzwanie
Kolejnym wyzwaniem jest dość duża grupa osób pozostających w tzw. luce czynszowej, czyli takich, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i jednocześnie niespełniających kryteriów uzyskania mieszkania komunalnego. W obszarach, w których rynek komercyjny nie oferuje realnych rozwiązań, a potrzeby mieszkaniowe zaspokajane są wyłącznie w ramach rodziny, Krajowy Zasób Nieruchomości, we współpracy z samorządami, rozwija społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) – budujące mieszkania na wynajem oraz z opcją dojścia do własności. Są to inwestycje realizowane w miejscach, gdzie są one najbardziej potrzebne, a jednocześnie najmniej opłacalne dla sektora prywatnego. KZN jest udziałowcem w ponad 500 inwestycjach SIM w całym kraju.
KZN współpracuje z samorządami również w identyfikacji potrzeb mieszkaniowych dla konkretnego terenu, ile mieszkań można tam wybudować i jakiej wielkości. Według ekspertów, jest kilka zmian ustawowych, które mogłyby usprawnić działalność KZN, a tym samym wesprzeć w jeszcze większym stopniu budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Jedną z nich byłoby rozszerzenie katalogu gruntów Skarbu Państwa, które można analizować. Obecnie to 1 mln ha czyli zaledwie 10 proc. wszystkiego, co ma w swoich zasobach Skarb Państwa.
Może Cię zainteresować: Pięć tysięcy mieszkań z kopalni w zasobach komunalnych
Wsparcie rządowe
Przez ostatnie dwie dekady wprowadzono kilka rządowych programów mających wesprzeć dostępność mieszkań dla młodych rodzin. Pierwszym z nich była Rodzina na Swoim, w którego ramach Skarb Państwa dopłacał do rat kredytu mieszkaniowego przez pierwsze osiem lat okresu kredytowego. Program działał w latach 2007–2012. Jego następcą było Mieszkanie dla Młodych, z którego można było skorzystać w latach 2014–2018. Głównym założeniem programu było umożliwienie nabycia pierwszego domu lub mieszkania przez osoby młode poprzez jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego udzielane w momencie wypłaty kredytu hipotecznego. W 2023 roku przez pół roku działał jeszcze Bezpieczny Kredyt 2%, w którym państwo dopłacało do spłaty rat kredytu hipotecznego zaciąganego w bankach. We wszystkich tych przypadkach pomoc dotyczyła ułatwień w zaciągnięciu bądź spłacie kredytu komercyjnego.
Eksperci KZN podkreślają, że o skuteczności działań publicznych decyduje nie tylko skala środków przeznaczonych na mieszkalnictwo, ale przede wszystkim sposób ich wykorzystania. Podczas konferencji zorganizowanej przez NBP w Gdańsku porównywali oni polskie pomysły wspierania polityki mieszkaniowej do austriackich. Choć Polska wydaje więcej na ten cel niż Austria – zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i w relacji do PKB – efekty wsparcia są różne. W Polsce dominuje model bezzwrotnych grantów inwestycyjnych dla samorządów oraz dopłat do kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych. W Austrii środki publiczne są w znacznej mierze kierowane na instrumenty zwrotne, wspierające budowę mieszkań czynszowych oraz świadczenia dla osób o najniższych dochodach. W rezultacie powstaje więcej mieszkań w przeliczeniu na każde euro wsparcia publicznego, a także trwałość zasobu mieszkaniowego – właściciele nie mają motywacji do jego wyprzedaży, ponieważ czynsze pokrywają koszty utrzymania.
Budownictwo społeczne rośnie
Jak wskazuje KZN, w okresie styczeń–marzec 2025 roku oddano do użytkowania 740 mieszkań społecznych czynszowych, realizowanych w ramach TBS i SIM. To o 21,1 proc. więcej niż przed rokiem i więcej niż wszystkie mieszkania komunalne, spółdzielcze i na wynajem komercyjny razem wzięte (725 mieszkań). Z tego 122 mieszkania zostały oddane przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe z udziałem KZN, co stanowi najwięcej w historii (16,5 proc.).
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w okresie styczeń–kwiecień 2025 roku oddano do użytkowania 62,2 tys. mieszkań, czyli o 3,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2024 roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 37,7 tys. mieszkań – o 2,9 proc. mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni – 22,9 tys. mieszkań, czyli o 4,5 proc. mniej. W ramach tych dwóch form budownictwa oddano 97,5 proc. ogółu nowych mieszkań. W pozostałych formach (czyli w postaci budownictwa społecznego, komunalnego, spółdzielczego, zakładowego) przekazano do użytkowania łącznie tylko 1,5 tys. mieszkań.
Źródło: Newseria Biznes