administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja news Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce – warsztaty online

Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce – warsztaty online Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce – warsztaty online

Rozliczenie ciepła przy braku urządzeń pomiarowych, przy ciepłomierzach, przy podzielnikach kosztów; Ogrzewanie pośrednie zgodnie z WT (garaże, piwnice i inne części wspólne); Sposób rozliczenia kosztów...

Rozliczenie ciepła przy braku urządzeń pomiarowych, przy ciepłomierzach, przy podzielnikach kosztów; Ogrzewanie pośrednie zgodnie z WT (garaże, piwnice i inne części wspólne); Sposób rozliczenia kosztów przy wyposażeniu lokalu w logotermy. Zapraszamy na szkolenie!

Jak zlokalizować przeciek w budynku?

Jak zlokalizować przeciek w budynku? Jak zlokalizować przeciek w budynku?

Jakie kosze do segregacji wybrać?

Jakie kosze do segregacji wybrać? Jakie kosze do segregacji wybrać?

Kiedy występuje służebność przesyłu?

Redakcja | 2025-03-10
Rekomendowanym rozwiązaniem dla każdej ze stron jest ustanowienie służebności przesyłu na podstawie zawartej umowy. Umowę zawiera przedsiębiorca przesyłowy z właścicielem nieruchomości, która ma zostać obciążona poprzez przeprowadzenie odpowiedniej instalacji, fot. Pixabay

Rekomendowanym rozwiązaniem dla każdej ze stron jest ustanowienie służebności przesyłu na podstawie zawartej umowy. Umowę zawiera przedsiębiorca przesyłowy z właścicielem nieruchomości, która ma zostać obciążona poprzez przeprowadzenie odpowiedniej instalacji, fot. Pixabay

Jedną z ważnych kwestii prawno-budowlanych przy zakupie działki pod budowę domu lub dom jest służebność przesyłu. Co właściciel działki powinien wiedzieć na ten temat?

Zobacz także

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

Redakcja news Ulgi na bezpieczeństwo czekają na akceptację rządu

Ulgi na bezpieczeństwo czekają na akceptację rządu Ulgi na bezpieczeństwo czekają na akceptację rządu

Krajowa Izba Doradców Podatkowych proponuje wprowadzenie nowej ulgi na bezpieczeństwo, która mogłaby objąć wydatki na m.in. zabezpieczenia przeciwpożarowe, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i udzielania...

Krajowa Izba Doradców Podatkowych proponuje wprowadzenie nowej ulgi na bezpieczeństwo, która mogłaby objąć wydatki na m.in. zabezpieczenia przeciwpożarowe, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy

Redakcja news Najem krótkoterminowy w obliczu nowych regulacji

Najem krótkoterminowy w obliczu nowych regulacji Najem krótkoterminowy w obliczu nowych regulacji

Rząd planuje zmiany przepisów dotyczących najmu krótkoterminowego. Szara strefa najmu krótkoterminowego to ok. 80 tys. obiektów wynajmowanych dzięki platformom Airbnb i Bookig.com.

Rząd planuje zmiany przepisów dotyczących najmu krótkoterminowego. Szara strefa najmu krótkoterminowego to ok. 80 tys. obiektów wynajmowanych dzięki platformom Airbnb i Bookig.com.

Służebność przesyłu polega na obciążeniu nieruchomości tak, aby można było przeprowadzić przez nią urządzenia przesyłowe, np. energii elektrycznej, prądu, światłowodów oraz umożliwić dostęp do tych urządzeń w przypadku naprawy lub konserwacji. Regulują ją zapisy w Kodeksie Cywilnym w art. 1 pkt 2 ustawy z 30 maja 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 116, poz. 731) zmieniającej ustawę Kodeks Cywilny. Kluczową rolę odgrywa regulacja kwestii związanych z służebnością przesyłu dla wielu inwestycji. Pozwalają one prowadzić działalność przedsiębiorstwom infrastrukturalnym, jednocześnie chroniąc prawo własności.

Służebność przesyłu to ograniczone prawo rzeczowe, które daje przedsiębiorcy (np. dostawcy energii, gazu, wody, telekomunikacji) możliwość korzystania z nieruchomości w zakresie niezbędnym do eksploatacji urządzeń przesyłowych. Właściciel gruntu musi więc zaakceptować infrastrukturę techniczną (np. linie energetyczne, wodociągi, rury gazowe) i umożliwiać dostęp do nich w celach konserwacji, naprawy czy modernizacji.

Służebność ta może zostać ustanowiona tylko na rzecz przedsiębiorstwa zajmującego się przesyłem mediów (np. gazowni, elektrowni, telekomu), a właściciel nieruchomości może żądać wynagrodzenia za ustanowienie służebności. Ustanowienie służebności może nastąpić na podstawie umowy między właścicielem a przedsiębiorstwem lub – przy braku porozumienia – na drodze sądowej. Służebność musi być wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Jeśli urządzenia przesyłowe przestaną być wykorzystywane, właściciel nieruchomości może dążyć do zniesienia służebności.

Na czym polega służebność przesyłu?

Dzięki służebności przesyłu, przedsiębiorca przesyłowy (np. elektrownia, gazownia), posiada prawo do korzystania w określonym zakresie, na potrzebę świadczenia przesyłu, z cudzej nieruchomości (gruntu, budynku lub lokalu). Zapewnia ona dostęp do tej nieruchomości w razie potrzeby instalacji urządzeń, konserwacji, naprawy lub wymiany.

Istnieje kilka sposobów na ustanowienie służebności: w drodze umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a właścicielem sieci władnącej (urządzeń), z mocy orzeczenia sądowego, przez zasiedzenie i w trybie decyzji administracyjnej. Służebność przesyłu może zostać ustanowiona wyłącznie na przedsiębiorcę, tzn. osobę prowadzącą działalność gospodarczą, a nie na osobę fizyczną.

Może Cię zainteresuje: Rozporządzenie MSWiA w sprawie schronów w garażach podziemnych

Właścicielom nieruchomości może przeszkadzać linia energetyczna czy inna infrastruktura, gdyż może wpływać negatywnie na wizualny wygląd działki, co z kolei obniży wartość działki. Warto więc pamiętać o tym, że właścicielowi nieruchomości, która ma zostać obciążona służebnością przesyłu, przysługuje wynagrodzenie z tego tytułu, jeżeli strony tak postanowią. Wynagrodzenie takie jest nie tylko odszkodowaniem za spadek wartości nieruchomości, ale też rekompensatą za korzystanie podmiotu trzeciego z cudzej własności.

Umowa u notariusza i wynagrodzenie

Rekomendowanym rozwiązaniem dla każdej ze stron jest ustanowienie służebności przesyłu na podstawie zawartej umowy. Umowę zawiera przedsiębiorca przesyłowy z właścicielem nieruchomości, która ma zostać obciążona poprzez przeprowadzenie odpowiedniej instalacji. Musi ona mieć postać aktu notarialnego, należy ją więc zawrzeć z udziałem notariusza. W treści zawieranej umowy muszą znaleźć się informacje o zakresie i sposobie korzystania z nieruchomości oraz wskazanie wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu, jeżeli ma zastosowanie.

Właściciel nieruchomości, która ma zostać obciążona tym prawem, ma możliwość odmowy zawarcia umowy o ustanowienie służebności. W takiej sytuacji, jeśli umowa jest potrzebna, aby właściwie móc korzystać z urządzeń, przedsiębiorca może żądać ustanowienia służebności za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie wypłacane jest z transzach lub w płatności jednorazowej, jednak nie jest to powszechne rozwiązanie.

Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia na powołanie służebności przesyłu, przyjęło, że do ustalenia wysokości wynagrodzenia uwzględnia się wartość rynkową nieruchomości nieobciążonej, stosunek powierzchni nieruchomości dotkniętej oddziaływaniem urządzeń przesyłowych, jak również uciążliwości związane z istnieniem na nieruchomości urządzeń oraz przewidywany czas trwania służebności. Ważne jest, że od uzyskanego wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu, nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego.

Działka już obciążona

Służebność przesyłu może być także ustanowiona dla urządzeń, które znajdowały się na nieruchomości przed ustanowieniem tego prawa. Wtedy właściciel nieruchomości obciążonej może domagać się wynagrodzenia maksymalnie za ostatnie 10 lat korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorcę przesyłowego.

Służebność wygasa najpóźniej z dniem zakończenia likwidacji przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca zobowiązany jest do usunięcia z nieruchomości urządzeń, jeśli utrudniają one korzystanie z niej oraz do naprawienia ewentualnej szkody. Do służebności przesyłu zastosowanie mają przepisy dotyczące służebności gruntowej. Przejście służebności przesyłu następuje na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń.

Źródło: blog.ongeo.pl

Komentarze

Powiązane

news Więcej obowiązków w związku z nową ustawą kaucyjną

Więcej obowiązków w związku z nową ustawą kaucyjną Więcej obowiązków w związku z nową ustawą kaucyjną

Ustawa kaucyjna czeka na podpis prezydenta. Za kilkanaście miesięcy za zwróconą do sklepu butelkę lub puszkę klient dostanie zwrot pieniędzy. Trzeba jednak zbudować cały system zbierania, a to oznacza...

Ustawa kaucyjna czeka na podpis prezydenta. Za kilkanaście miesięcy za zwróconą do sklepu butelkę lub puszkę klient dostanie zwrot pieniędzy. Trzeba jednak zbudować cały system zbierania, a to oznacza nowe wymagania dla sklepów i producentów napojów.

news Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana

Reforma planistyczna została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia. Wprowadza ona zintegrowane plany inwestycyjne.

Reforma planistyczna została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia. Wprowadza ona zintegrowane plany inwestycyjne.

Anna Ruszczak news Uruchomienie CSIRE czyli Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii

Uruchomienie CSIRE czyli Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii Uruchomienie CSIRE czyli Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii

Centralny System Informacji Rynku Energii ma służyć do przetwarzania informacji rynku energii na potrzeby procesów rynku energii elektrycznej oraz wymiany informacji pomiędzy jego użytkownikami.

Centralny System Informacji Rynku Energii ma służyć do przetwarzania informacji rynku energii na potrzeby procesów rynku energii elektrycznej oraz wymiany informacji pomiędzy jego użytkownikami.

Anna Ruszczak news Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Anna Ruszczak news Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków

Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków

8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną...

8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną ze zmian jest możliwość szerszego zastosowania elementów drewnianych przy budowie obiektów i doprecyzowanie przepisów związanych z usytuowaniem budynków na działce budowlanej.

Anna Ruszczak news Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Anna Ruszczak news Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową

Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową

NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany...

NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza obowiązek segregacji śmieci.

Anna Ruszczak news E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację...

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację e-paragony - resort uruchomi swój HUB paragonowy. Nowe rozwiązanie jest dobrowolne dla sprzedawców.

Anna Ruszczak news Powrót podatku minimalnego w 2024 roku

Powrót podatku minimalnego w 2024 roku Powrót podatku minimalnego w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku – po dwuletnim okresie zawieszenia – zaczną mieć zastosowanie przepisy o podatku minimalnym.

Od 1 stycznia 2024 roku – po dwuletnim okresie zawieszenia – zaczną mieć zastosowanie przepisy o podatku minimalnym.

Anna Ruszczak news Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych

Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych

Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.

Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.

Redakcja AiMN news Nowela rozporządzenia taryfowego

Nowela rozporządzenia taryfowego Nowela rozporządzenia taryfowego

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, wprowadza...

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, wprowadza m.in. premie dla gospodarstw domowych za świadome korzystanie z energii elektrycznej.

Anna Ruszczak news Czy będzie opłata ekologiczna i obowiązek rejestracji fotowoltaiki?

Czy będzie opłata ekologiczna i obowiązek rejestracji fotowoltaiki? Czy będzie opłata ekologiczna i obowiązek rejestracji fotowoltaiki?

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się doniesienia, że rząd zamierza wprowadzić podatek od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązek ich rejestracji. Doniesienia zdementowało Ministerstwo...

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się doniesienia, że rząd zamierza wprowadzić podatek od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązek ich rejestracji. Doniesienia zdementowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Anna Ruszczak news Samorządy nie zdążą uchwalić planów ogólnych

Samorządy nie zdążą uchwalić planów ogólnych Samorządy nie zdążą uchwalić planów ogólnych

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe...

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe zasady partycypacji społecznej wydłużą procedowanie.

Anna Ruszczak news Czy Polska zdąży z OZE do 2030 roku?

Czy Polska zdąży z OZE do 2030 roku? Czy Polska zdąży z OZE do 2030 roku?

Zgodnie z nowelizacją dyrektywy państwa członkowskie UE muszą do 2030 roku pozyskiwać 45 proc. energii z OZE.

Zgodnie z nowelizacją dyrektywy państwa członkowskie UE muszą do 2030 roku pozyskiwać 45 proc. energii z OZE.

Anna Ruszczak news Nowe przepisy prawa pracy mogą wstrząsnąć rynkiem

Nowe przepisy prawa pracy mogą wstrząsnąć rynkiem Nowe przepisy prawa pracy mogą wstrząsnąć rynkiem

Rząd już pięć lat zwleka z wdrożeniem unijnej dyrektywy o sygnalistach, a niebawem Polska będzie musiała implementować kolejne przepisy, które mogą zatrząść rynkiem pracy.

Rząd już pięć lat zwleka z wdrożeniem unijnej dyrektywy o sygnalistach, a niebawem Polska będzie musiała implementować kolejne przepisy, które mogą zatrząść rynkiem pracy.

Anna Ruszczak news Wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na nowo

Wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na nowo Wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na nowo

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku...

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Anna Ruszczak news Niższe limity podatkowe w 2024 roku

Niższe limity podatkowe w 2024 roku Niższe limity podatkowe w 2024 roku

W 2024 roku limity podatkowe będą niższe o ponad 400 tys. zł. Szybciej będzie można stracić status małego podatnika w PIT, CIT i VAT oraz prawo do rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych....

W 2024 roku limity podatkowe będą niższe o ponad 400 tys. zł. Szybciej będzie można stracić status małego podatnika w PIT, CIT i VAT oraz prawo do rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zmianie ulegnie też limit przychodów, po przekroczeniu którego konieczne będzie prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych.

Anna Ruszczak news Unijne rozporządzenie AFIR już w 2024 roku

Unijne rozporządzenie AFIR już w 2024 roku Unijne rozporządzenie AFIR już w 2024 roku

W Polsce od kwietnia 2024 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie AFIR dotyczące infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodorem.

W Polsce od kwietnia 2024 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie AFIR dotyczące infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodorem.

Anna Ruszczak news Transformacja energetyczna przyspieszy dzięki dyrektywie

Transformacja energetyczna przyspieszy dzięki dyrektywie Transformacja energetyczna przyspieszy dzięki dyrektywie

10 października zaczęła obowiązywać zmodyfikowana wersja europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.

10 października zaczęła obowiązywać zmodyfikowana wersja europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.

Anna Ruszczak news e-Doręczenia obowiązkowe w urzędach od grudnia 2023

e-Doręczenia obowiązkowe w urzędach od grudnia 2023 e-Doręczenia obowiązkowe w urzędach od grudnia 2023

Od grudnia 2023 roku e-Doręczenia będą obowiązywać w większości urzędów, m.in. administracji publicznej i jednostek samorządowych. Zastąpią one list polecony.

Od grudnia 2023 roku e-Doręczenia będą obowiązywać w większości urzędów, m.in. administracji publicznej i jednostek samorządowych. Zastąpią one list polecony.

Anna Ruszczak news Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła

Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła

W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do...

W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo ws. rekomendowanych zmian w programie.

Anna Ruszczak news Negocjacje dotyczące dyrektywy ws. opodatkowania energii

Negocjacje dotyczące dyrektywy ws. opodatkowania energii Negocjacje dotyczące dyrektywy ws. opodatkowania energii

Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie...

Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do jak najszybszego zakończenia negocjacji.

Anna Ruszczak news Opóźnienie dyrektywy ws. jakości wody pitnej

Opóźnienie dyrektywy ws. jakości wody pitnej Opóźnienie dyrektywy ws. jakości wody pitnej

Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.

Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.

Anna Ruszczak news Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków

Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte...

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte z gminnej ewidencji zabytków (GEZ) – poinformował stołeczny konserwator zabytków i zaapelował o pilną zmianę przepisów.

Wybrane dla Ciebie

Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Jak osuszyć budynek po zalaniu? Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.