Blogi // Zwierzęta na osiedlu

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna
Walczmy o czysty trawnik!

Walczmy o czysty trawnik!

Monika Glińska  |  31.03.2017
Piesek do adopcji
Piesek do adopcji
Fot. pionki.org.pl

Miasta, gminy czy administracje osiedli wprowadzają zazwyczaj w życie regulaminy porządku, czyli zbiór pewnych norm w zachowaniu i pożyciu społecznym.

Wszystkim znany jest zapis o ciszy nocnej i najczęściej bez większego problemu jest on respektowany. Kolejnym z takich sztandarowych punktów jest dbanie o zieleń miejską oraz tę w przestrzeni osiedlowej.

Kto z nas nie kojarzy tabliczek z zakazem gry w piłkę pomiędzy blokami, choć tu chodzi o podwójną ochronę: zarówno dla trawników, jak i okien.

Wszystkim znane są również tabliczki z zakazem wyrzucania śmieci, nie mówię tu o całych workach odpadów domowych, ale o zwykłych opakowaniach po chipsach, puszkach po napojach czy niedopałkach papierosów.

Szkoda, że brakuje czasem nie tylko poczucia estetyki, ale i wyobraźni. Spójrzmy choćby na potłuczoną butelkę, która poza szpeceniem tego, co ładne, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla  dzieci czy łap naszych zwierząt. Wiem, że niektórym ciężko przychodzi myślenie o innych, ale postarajmy się, bo sami możemy poczuć czyjąś niedbałość na skórze swojej lub naszych bliskich.

Kocham zwierzęta i przez wiele lat miałam psa. Posiadanie zwierzaka w domu oznaczało wychodzenie z nim na spacery, podczas których poza zabawą, bieganiem za patykami, załatwiał on oczywiście swoje potrzeby.

Pamiętam, że gdy mieszkałam na dużym poznańskim osiedlu, nie było szansy, żebym wróciła do domu z czystymi butami. Znajomi na urodziny kupili mi smycz w formie regulowanej taśmy, żebym po przyjściu do domu miała szansę zająć się czymś innym niż myciem obuwia.

Przyszło mi także mieszkać na parterze i choć rzadko wyglądałam przez okno, to podczas tych sporadycznych sytuacji miałam pod nosem dość przykry widok. Zamiast zieleni i kwiatów widziałam papierki, a pośród nich psie odchody.

Ktoś może powiedzieć, że przecież sama wychodziłam z psem i zapewne podobne „niespodzianki” zostawiał on pod innym oknem. Otóż nie! Zamówiłam w sklepie internetowym zbieraczkę do odchodów oraz woreczki i sprzątałam po swoim pupilu, czym wzbudzałam przeróżne reakcje sąsiadów, a także przypadkowo mijających mnie osób. Byłam zaskoczona, że takie odpowiedzialne podejście do norm pożycia społecznego, a także eliminacja pretensji o zabrudzanie wspólnej przestrzeni może być tak różnie odbierane.

Do adopcji z Przytuliska Pionki. Pionki to miejscowość położona koło Radomia - 100 km od Warszawy. Zapraszam osoby zainteresowane adopcją do odwiedzenia Przytuliska. Kontakt: www.pionki.org.pl

Jestem zwolennikiem sprzątania po psach, jestem zwolennikiem upomnień dla osób łamiących pewne reguły. Sprzątanie nie tylko  NIE JEST ujmą na honorze ani też niczym w dzisiejszych czasach szokującym (ja zaczynałam ponad 15 lat temu), a jest wykazywaniem odpowiedzialności oraz troski o, i tak ciasną, wspólną przestrzeń, o dzieci (nawet jeśli swoich nie mamy), o minimalizowanie ryzyka zarażenia się pasożytami czy o zwykłą estetykę otoczenia.

Nie chcę, żeby wyżywano się na psach, które załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne tam, gdzie pozwoli im człowiek, bo to ludzie są odpowiedzialni za czystość , a nie zwierzęta (ich przestrzeń życiowa jest wytyczona granicami stawianymi przez nas).

Dodatkowo dziwi mnie fakt, że ci, którzy bardzo głośno alarmują o przypadkach brudzenia przez zwierzęta, sami niejednokrotnie „wypuszczają” z rąk papierek po cukierku, niedopałkiem strzelają gdzie bądź jak pestką z czereśni, nie jest dla nich także problemem, gdy ich dziecko lub wnuk biega jak szalone po kwiatkach na osiedlowym trawniku lub rabatce.

Jeśli mamy dbać o otoczenie, róbmy to wszyscy, biorąc pod uwagę i innych ludzi w nim żyjących. Nie wstydźmy się troszczyć o świat wokół nas - nie jesteśmy ani jedyni, ani pierwsi, ani też ostatni.

Dobro wspólne nie oznacza, że możemy oglądać się na innych i liczyć, że ktoś coś za nas zrobi. Reagujmy, gdy jesteśmy świadkami niszczenia tego, o co powinniśmy dbać. Poprośmy o zabranie ze sobą papierka po słodyczach, puszki po napoju, butelki po piwie, poprośmy, żeby dzieci bawiły się na placu zabaw lub w piaskownicy zamiast na tych kilku mozolnie wyhodowanych kwiatach. Nie bójmy się spokojnie porozmawiać, gdy sąsiad udaje, że nie widzi, jak jego pies zostawia „niespodziankę”. Można w takiej sytuacji podać mu foliową torebkę ze słowami “pewnie się panu skończyły” - to działa!

Sprzątanie po sobie i zwierzętach to małe gesty, ale jaki wpływ mają na piękno naszego placu zieleni we wspólnym osiedlowym ogródku

 

Zobacz pieski, suczki i koty do adopcji z Przytulistka Pionki koło Radomia (100 km od Warszawy):

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17127|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10686|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10257|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl