Blogi // Zwierzęta na osiedlu

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna
Walczmy o czysty trawnik!

Walczmy o czysty trawnik!

Monika Glińska  |  31.03.2017
Piesek do adopcji
Piesek do adopcji
Fot. pionki.org.pl

Miasta, gminy czy administracje osiedli wprowadzają zazwyczaj w życie regulaminy porządku, czyli zbiór pewnych norm w zachowaniu i pożyciu społecznym.

Wszystkim znany jest zapis o ciszy nocnej i najczęściej bez większego problemu jest on respektowany. Kolejnym z takich sztandarowych punktów jest dbanie o zieleń miejską oraz tę w przestrzeni osiedlowej.

Kto z nas nie kojarzy tabliczek z zakazem gry w piłkę pomiędzy blokami, choć tu chodzi o podwójną ochronę: zarówno dla trawników, jak i okien.

Wszystkim znane są również tabliczki z zakazem wyrzucania śmieci, nie mówię tu o całych workach odpadów domowych, ale o zwykłych opakowaniach po chipsach, puszkach po napojach czy niedopałkach papierosów.

Szkoda, że brakuje czasem nie tylko poczucia estetyki, ale i wyobraźni. Spójrzmy choćby na potłuczoną butelkę, która poza szpeceniem tego, co ładne, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla  dzieci czy łap naszych zwierząt. Wiem, że niektórym ciężko przychodzi myślenie o innych, ale postarajmy się, bo sami możemy poczuć czyjąś niedbałość na skórze swojej lub naszych bliskich.

Kocham zwierzęta i przez wiele lat miałam psa. Posiadanie zwierzaka w domu oznaczało wychodzenie z nim na spacery, podczas których poza zabawą, bieganiem za patykami, załatwiał on oczywiście swoje potrzeby.

Pamiętam, że gdy mieszkałam na dużym poznańskim osiedlu, nie było szansy, żebym wróciła do domu z czystymi butami. Znajomi na urodziny kupili mi smycz w formie regulowanej taśmy, żebym po przyjściu do domu miała szansę zająć się czymś innym niż myciem obuwia.

Przyszło mi także mieszkać na parterze i choć rzadko wyglądałam przez okno, to podczas tych sporadycznych sytuacji miałam pod nosem dość przykry widok. Zamiast zieleni i kwiatów widziałam papierki, a pośród nich psie odchody.

Ktoś może powiedzieć, że przecież sama wychodziłam z psem i zapewne podobne „niespodzianki” zostawiał on pod innym oknem. Otóż nie! Zamówiłam w sklepie internetowym zbieraczkę do odchodów oraz woreczki i sprzątałam po swoim pupilu, czym wzbudzałam przeróżne reakcje sąsiadów, a także przypadkowo mijających mnie osób. Byłam zaskoczona, że takie odpowiedzialne podejście do norm pożycia społecznego, a także eliminacja pretensji o zabrudzanie wspólnej przestrzeni może być tak różnie odbierane.

Do adopcji z Przytuliska Pionki. Pionki to miejscowość położona koło Radomia - 100 km od Warszawy. Zapraszam osoby zainteresowane adopcją do odwiedzenia Przytuliska. Kontakt: www.pionki.org.pl

Jestem zwolennikiem sprzątania po psach, jestem zwolennikiem upomnień dla osób łamiących pewne reguły. Sprzątanie nie tylko  NIE JEST ujmą na honorze ani też niczym w dzisiejszych czasach szokującym (ja zaczynałam ponad 15 lat temu), a jest wykazywaniem odpowiedzialności oraz troski o, i tak ciasną, wspólną przestrzeń, o dzieci (nawet jeśli swoich nie mamy), o minimalizowanie ryzyka zarażenia się pasożytami czy o zwykłą estetykę otoczenia.

Nie chcę, żeby wyżywano się na psach, które załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne tam, gdzie pozwoli im człowiek, bo to ludzie są odpowiedzialni za czystość , a nie zwierzęta (ich przestrzeń życiowa jest wytyczona granicami stawianymi przez nas).

Dodatkowo dziwi mnie fakt, że ci, którzy bardzo głośno alarmują o przypadkach brudzenia przez zwierzęta, sami niejednokrotnie „wypuszczają” z rąk papierek po cukierku, niedopałkiem strzelają gdzie bądź jak pestką z czereśni, nie jest dla nich także problemem, gdy ich dziecko lub wnuk biega jak szalone po kwiatkach na osiedlowym trawniku lub rabatce.

Jeśli mamy dbać o otoczenie, róbmy to wszyscy, biorąc pod uwagę i innych ludzi w nim żyjących. Nie wstydźmy się troszczyć o świat wokół nas - nie jesteśmy ani jedyni, ani pierwsi, ani też ostatni.

Dobro wspólne nie oznacza, że możemy oglądać się na innych i liczyć, że ktoś coś za nas zrobi. Reagujmy, gdy jesteśmy świadkami niszczenia tego, o co powinniśmy dbać. Poprośmy o zabranie ze sobą papierka po słodyczach, puszki po napoju, butelki po piwie, poprośmy, żeby dzieci bawiły się na placu zabaw lub w piaskownicy zamiast na tych kilku mozolnie wyhodowanych kwiatach. Nie bójmy się spokojnie porozmawiać, gdy sąsiad udaje, że nie widzi, jak jego pies zostawia „niespodziankę”. Można w takiej sytuacji podać mu foliową torebkę ze słowami “pewnie się panu skończyły” - to działa!

Sprzątanie po sobie i zwierzętach to małe gesty, ale jaki wpływ mają na piękno naszego placu zieleni we wspólnym osiedlowym ogródku

 

Zobacz pieski, suczki i koty do adopcji z Przytulistka Pionki koło Radomia (100 km od Warszawy):

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16710|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10358|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl