CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

O wymianie urządzeń domowych

Coraz więcej lokatorów starych budynków unowocześnia swoje mieszkania, wymieniając przestarzałe sprzęty na urządzenia nowszej generacji, bardziej energochłonne. Tymczasem budynki nie są przystosowane do zwiększonego poboru mocy elektrycznej. Z tego też powodu samowolna wymiana urządzeń domowych nie powinna być akceptowana przez właścicieli pozostałych mieszkań.

Postęp technologiczny w zakresie wszelkiego rodzaju urządzeń domowych pozwala lokatorom na używanie coraz doskonalszych ich wersji we własnym domu. Jednak właściciele praw do lokali w budynkach wielolokalowych często zapominają, że w bloku pojęcie „własny dom" ma nieco inne znaczenie. Sformułowanie „we własnym domu" nie może bowiem mieć pełnego zastosowania w budynku wielolokalowym, który niemal zawsze jest własnością nie jednego właściciela, lecz grupy osób.

Do kogo należy węzeł cieplny? ZOBACZ>>

Warto więc przypomnieć niektóre uwarunkowania dotyczące wymiany urządzeń domowych, zwłaszcza że zdarza się to coraz częściej. Przykładem, na który będę się powoływał, może być wymiana kuchenki gazowej na elektryczną, co oznacza zmianę rodzaju nośnika energii. Wprawdzie zostało usunięte urządzenie bardziej niebezpieczne i powodujące więcej komplikacji (związanych m.in. z koniecznością okresowych kontroli kanałów wentylacyjnych) zarówno dla zarządcy, jak i dla użytkownika, ale pojawia się problem instalacji elektrycznej. I o ile zrozumiałe jest przyzwolenie sąsiadów dla takiej wymiany urządzeń kuchennych, to brak jakichkolwiek zastrzeżeń, a nawet niekiedy wręcz aprobata podmiotów zarządzających nieruchomością budzi niepokój.

Aby jednak przekonać mieszkańców, że samowolna wymiana urządzeń domowych nie powinna być akceptowana przez pozostałych właścicieli lokali, potrzebne są rzeczowe argumenty. Sformułowanie tych argumentów to zadanie dla zarządcy budynku.

Pozostańmy przy wymianie kuchenki gazowej na elektryczną. Tu podstawowym argumentem przeciwko samowolnemu działaniu mieszkańców jest dodatkowe obciążenie instalacji elektrycznej. Trzeba przy tym pamiętać, że w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych urządzeń elektrycznych, coraz powszechniej wykorzystywanych w gospodarstwach domowych (np. zmywarki). A wszystkie te urządzenia powodują wzrost, niekiedy nawet kilkukrotny, obciążeń sieci elektrycznej, której parametry obliczane były według standardów obowiązujących w czasie wznoszenia i oddania budynku do użytkowania. Jeśli pochodzi on np. z lat 70. XX w., to nadmierne obciążenie sieci może oznaczać zmianę dotychczasowego sposobu korzystania z instalacji, będącej elementem budynku, który wchodzi w skład nieruchomości wspólnej. I już tylko z tego powodu problem ten powinien być rozstrzygany przez ogół współwłaścicieli budynku lub upoważnionego przez nich do takich działań zarządcę. Gdy właścicielem i zarządcą budynku jest spółdzielnia mieszkaniowa, to problem ten powinien być rozstrzygany przez uprawnione statutowo organy samorządowe tej spółdzielni.

Wymiana kuchenki jednego rodzaju na inną to tylko jeden z możliwych przykładów spontanicznego zastępowania przestarzałych technologicznie urządzeń nowymi. Zdarzają się też przypadki naruszenia normatywnego wyposażenia budynku w rozumieniu przepisów prawno-technicznych, czyli różnego rodzaju instalacji obsługujących więcej niż jedno mieszkanie w budynku. Wystarczy wspomnieć tu choćby przeróbki instalacji c.o. czy wymianę grzejnika, a nawet wszystkich grzejników w mieszkaniu. Innym problemem jest nieuzgodniona z nikim ingerencja w dotychczasowy sposób wentylacji mieszkania, np. przez wprowadzenie urządzeń do wentylacji mechanicznej i podłączenie ich do nieprzystosowanych kanałów wentylacyjnych. Takie nieprzemyślane działanie może zakłócić wentylację w mieszkaniach sąsiadów i stać się źródłem konfliktów. Ostatnio pojawił się też nowy problem, a mianowicie wyposażanie łazienek w różnego rodzaju nowości sanitarne pobierające, wprawdzie chwilowo, ogromne ilości wody.

Zgoda na termomodernizację budynków zarządzanych przez spółdzielnię ZOBACZ>>

Wszystkie te przykłady dowodzą, że mieszkańcy często zapominają, iż poszczególne elementy budynku tworzą spójną całość. A naruszenie któregoś z nich może utrudnić życie sąsiadom lub pozbawić ich możliwości korzystania z instalacji zaprojektowanych jako wspólne dla całego budynku. Niestety, czasem nie pamiętają o tym także zarządcy.

Źródłem informacji o możliwych zmianach w budynku powinna być dokumentacja, a ściślej dokumentacja poszczególnych instalacji. Z niej bowiem dowiemy się, czy i jakie urządzenia techniczne można w konkretnych lokalach przyłączyć do instalacji wspólnych budynku.

Być może poniższa propozycja dla zarządców budynków mieszkalnych zaoszczędzi im niepotrzebnych konfliktów z mieszkańcami, a tym ostatnim pomoże bezpiecznie planować unowocześnianie swojego mieszkania. Chodzi o opracowanie na podstawie dokumentacji technicznej krańcowych parametrów, jakie mogą mieć różne urządzenia, których funkcjonowanie powiązane jest z poszczególnymi instalacjami wewnętrznymi budynku, oraz informacji o skutkach przeciążenia.

Do przygotowania takiej informacji dla mieszkańców poza dokumentacją techniczną powinno się także wykorzystać wszelkie dostępne źródła wiedzy o stanie technicznym instalacji budynku, a zwłaszcza warunki przyłączenia do sieci zewnętrznych, np. sieci cieplnej, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, telekomunikacyjnej (parametry określone dla danego budynku przez usługodawców i dostawców) oraz wyniki kontroli okresowych, wpisywanych do książki budynku.

Warto też zasugerować, aby o najpoważniejszych skutkach naruszenia instalacji normatywnej budynku rozstrzygało najwyższe gremium właścicielskie budynku: w spółdzielni mieszkaniowej w drodze uchwały walnego zgromadzenia członków spółdzielni, a we wspólnocie mieszkaniowej w drodze uchwały właścicieli lokali.

Zarządcy budynków zrealizowanych w XX wieku muszą się liczyć z tym, że coraz więcej osób będzie chciało modernizować swoje mieszkania i stare urządzenia wymieniać na te nowej generacji oraz wprowadzać do nich nowe rozwiązania technologiczne. Wszystkie te urządzenia znacząco zwiększą pobór energii elektrycznej w budynku, a istniejąca instalacja nie jest do tego przygotowana. Aby spełnić oczekiwania mieszkańców, niezbędne więc będzie dostosowanie instalacji elektrycznej oraz modernizacja uwzględniająca stosowane obecnie standardy i wymagania techniczne.

Obowiązki właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej ZOBACZ>>

Podstawą do podjęcia prac modernizacyjnych powinna być ekspertyza istniejącej sieci elektrycznej, która powinna wskazać możliwości wprowadzenia zamierzonych zmian oraz sposób i skutki ich realizacji, a więc m.in. zakres koniecznych robót budowlanych oraz koszty. Po podjęciu odpowiednich uchwał przez spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową, akceptujących modernizację sieci, należy przygotować projekt techniczny. Konieczne jest też uzgodnienie nowego zapotrzebowania na energię elektryczną z jej dostawcą.


Czytaj też:

Wykorzystanie termowizji w budynkach

Jerzy Żurawski | Administrator nr 9/2010
Badania termowizyjne rejestrują wady izolacji termicznej budynku oraz wszelkie mostki i nieszczelności wpływające na zwiększenie strat ciepła. Dzięki temu pozwalają na precyzyjną i kompleksową ocenę izolacji termicznej budynków oraz stopnia ich zawilgocenia. W...  więcej »


 

O grzejnikach c.o. prawie wszystko

Jerzy Kosieradzki | Administrator nr 5/2010
Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość. więcej »


 

Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania. Wymiana instalacji

Jerzy Kosieradzki | Administrator nr 4/2010
Artykuł zawiera najważniejsze informacje dotyczące zakresu i form modernizacji instalacji c.o.: od stadium projektu, przez uzgodnienia projektowe i wybieranie grzejników, aż do jej właściwego montażu. więcej »


 

Modernizacja instalacji grzewczych. Straty ciepła

Jerzy Kosieradzki | Administrator nr 3/2010
Łagodne zimy, występujące w ostatnich latach, uśpiły trochę czujność administratorów budynków. Względnie niskie opłaty ponoszone przez użytkowników zmniejszyły naciski wywierane na... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18951|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12125|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11540|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl