Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik

Autor: Henzyk  |  16.04.2018, 08:52  |  3
Autor:
Henzyk
Henzyk
Napisano w dniu:
16.04.2018, 08:52
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
Prośba do moderatora gospodarza forum. Czy można ten temat "wrzucić" do wyszukiwarki Google tak, aby zachęcić innych do aktywnego uczestnictwa w dyskusji na ten temat? Szczegóły zagadnienia opisane w poście 2, poniżej. 

 
 
Ostatnia edycja: 16.04.2018, 12:00 przez Henzyk. Ilość zmian: 9.
Henzyk
Henzyk
Napisano w dniu:
16.04.2018, 09:57
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
Tu jest porzebna fachowa porada prawna - ekspertów "gospodarzy" forum lub innych.

Art. 27 $3 Prawa Spółdzielczego stanowi, iż:
Jeżeli egzekucja z innego majątku członka okaże się bezskuteczna a przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzyciel członka może skierować egzekucje do wniesionych przez członka wkładów. W takim wypadku roszczenie członka o zwrot wkładów lub ich równowartości staje sę wymagalne po upływie 6 miesięcy od dnia zajecia wkładów, chyba że wymagalność tego roszczenia nastąpiła wcześniej na podstawie innych przpisów.
Zgodnie z powyższym aby zajęcie wkładu mieszkaniowego w postępowaniu egzekucyjnym było możliwe w pierwszej kolejności musi być przeprowadzone postępowanie egzekucyjne w stosunku do pozostałych składników majątku (ruchomości, nieruchomości, praw) dłużnika  - uprawnionego z tytułu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Dopiero w sytuacji wydania przez komornika sądowego postępowaniu o umorzeniu z uwagi na bezskutecznosć egzekucji, na stosowny wniosek wierzyciela może ona zostać skierowana w stosunku do wkładu mieszkniowego. Komornik sądowy dokonuje wówczas zajęcia wkładu i niezwłocznie winien jest poinformować o tym fakcie Spółdzilnie doręczając odpis wydanego postanowienia.

Od chwili zajęcia wkładu mieszkaniowego wyłączona jest możliwość jego zwrotu (wyłaty wartości rynkowej lokalu) dłużnikowi w przypadku wygaśnięcia prawa do lokalu. Wypłata powyższego może nastapić tylko i wyłącznie na rachunek wskazany przez komornika. Przechodząc na grunt prawa upadłościowego stwierdzić należy, że jeżeli w toku postepowania ustanie stosunek członkostwa upadłego w spółdzielni sydyk może domagać się wypłaty wartości rynkowej lokalu.

Jeżeli to wygaśnięcie nie nastąpi wówczas dłużnik zachowuje
mieszkanie. Syndyk nie może wymuszać na Spółdzielni Mieszkaniowej lub dłużniku aby pozbawić członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej.  
Analizę prawną dokonał: ,

Przydałby się teraz osoba kto tą sprawę widzi od strony Spółdzielni Mieszkaniowych Lokatorskich i praktyk stosowanych, bowiem pozostane do wyjaśnienia tylko jedna kwestia prawna:

Czy komornik lub syndyk może zmuszać różnymi działaniami, "naciskami" na Zarząd Spółdzielni  a w konsekwencji na ich członków, którzy są dłużnikami zupełnie gdzie indziej - aby Ci sami wystapili ze spółdzielni lub ich usuwać?
Dłużnicy wobec spółdzielni nie są nic kompletnie winni. Wszystko jest regularnie płacone: czynsz, światło, gaz, ogrzewanie i ew. inne zobowiązania w obec spółdzielni.

Temat uboczny.
Uważam, że sprawa jest bardzo ważna zarówno dla samej idei spółdzielczości jak również potencjalnych dłużników. Jeżeli byłoby to mieszkanie spółdzielcze własnościowe wówczas podlega ono windykacji komorniczej nawet wówczas, gdy długi powstają nie z winy dłużników. Wydaje się być oczywistym, że zamiast likwidować spółdzielczość mieszkaniową lokatorską, trzeba ją rozwijać. W Polsce miliardy długów jest niezawinionych i ludzie tracą mieszkania. Spółdzielczość mieszkalna lokatorska ten proceder może skutecznie zahamować.

Bardzo proszę, aby ktoś kto się na tym zna udzielił fachowej odpowiedzi. Najlepszymi byłby chyba prawnik ze Spółdzielni Mieszkaniowych - choć niekoniecznie. Może być ktoś inny kto z podobną sprawę się spotkał, miał taką lub zna to zagadnienie w praktyce. Może taka sprawa była poruszana w orzecznictwie sądowym?
 
 
Ostatnia edycja: 18.04.2018, 05:46 przez Henzyk. Ilość zmian: 4.
Wlodson
Wlodson
Napisano w dniu:
16.07.2018, 07:17
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
W przypadku upadłości konsumenckiej warto zawsze korzystać z odpowiedniej pomocy. Są firmy, które zajmują się upadłościami konsumenckimi, więc jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji to moim zdaniem warto z tego skorzystać. Na fb - https://www.facebook.com/upadlosc.konsumencka.Szczecin/reviews/?ref=page_internal można poczytać opinie ludzi, którzy skorzystali z takiej pomocy, co dało im szansę na nowy start.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Dlaczego nie warto wymieniać starej i zniszczonej posadzki w budynku?

Jak naprawić zniszczoną podłogę na klatce schodowej

Koszty wymiany starej i zniszczonej posadzki w budynku mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie każdą wspólnotę czy spółdzielnie stać na taki nie planowany wydatek. A czy są jakieś inne sposoby na  (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
3/2019

Aktualny numer:

Administrator 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zaskarżanie uchwał
  • - RODO w mieszkalnictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16171|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9797|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl