Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik

Autor: Henzyk  |  16.04.2018, 08:52  |  3
Autor:
Henzyk
Henzyk
Napisano w dniu:
16.04.2018, 08:52
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
Prośba do moderatora gospodarza forum. Czy można ten temat "wrzucić" do wyszukiwarki Google tak, aby zachęcić innych do aktywnego uczestnictwa w dyskusji na ten temat? Szczegóły zagadnienia opisane w poście 2, poniżej. 

 
 
Ostatnia edycja: 16.04.2018, 12:00 przez Henzyk. Ilość zmian: 9.
Henzyk
Henzyk
Napisano w dniu:
16.04.2018, 09:57
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
Tu jest porzebna fachowa porada prawna - ekspertów "gospodarzy" forum lub innych.

Art. 27 $3 Prawa Spółdzielczego stanowi, iż:
Jeżeli egzekucja z innego majątku członka okaże się bezskuteczna a przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzyciel członka może skierować egzekucje do wniesionych przez członka wkładów. W takim wypadku roszczenie członka o zwrot wkładów lub ich równowartości staje sę wymagalne po upływie 6 miesięcy od dnia zajecia wkładów, chyba że wymagalność tego roszczenia nastąpiła wcześniej na podstawie innych przpisów.
Zgodnie z powyższym aby zajęcie wkładu mieszkaniowego w postępowaniu egzekucyjnym było możliwe w pierwszej kolejności musi być przeprowadzone postępowanie egzekucyjne w stosunku do pozostałych składników majątku (ruchomości, nieruchomości, praw) dłużnika  - uprawnionego z tytułu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Dopiero w sytuacji wydania przez komornika sądowego postępowaniu o umorzeniu z uwagi na bezskutecznosć egzekucji, na stosowny wniosek wierzyciela może ona zostać skierowana w stosunku do wkładu mieszkniowego. Komornik sądowy dokonuje wówczas zajęcia wkładu i niezwłocznie winien jest poinformować o tym fakcie Spółdzilnie doręczając odpis wydanego postanowienia.

Od chwili zajęcia wkładu mieszkaniowego wyłączona jest możliwość jego zwrotu (wyłaty wartości rynkowej lokalu) dłużnikowi w przypadku wygaśnięcia prawa do lokalu. Wypłata powyższego może nastapić tylko i wyłącznie na rachunek wskazany przez komornika. Przechodząc na grunt prawa upadłościowego stwierdzić należy, że jeżeli w toku postepowania ustanie stosunek członkostwa upadłego w spółdzielni sydyk może domagać się wypłaty wartości rynkowej lokalu.

Jeżeli to wygaśnięcie nie nastąpi wówczas dłużnik zachowuje
mieszkanie. Syndyk nie może wymuszać na Spółdzielni Mieszkaniowej lub dłużniku aby pozbawić członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej.  
Analizę prawną dokonał: ,

Przydałby się teraz osoba kto tą sprawę widzi od strony Spółdzielni Mieszkaniowych Lokatorskich i praktyk stosowanych, bowiem pozostane do wyjaśnienia tylko jedna kwestia prawna:

Czy komornik lub syndyk może zmuszać różnymi działaniami, "naciskami" na Zarząd Spółdzielni  a w konsekwencji na ich członków, którzy są dłużnikami zupełnie gdzie indziej - aby Ci sami wystapili ze spółdzielni lub ich usuwać?
Dłużnicy wobec spółdzielni nie są nic kompletnie winni. Wszystko jest regularnie płacone: czynsz, światło, gaz, ogrzewanie i ew. inne zobowiązania w obec spółdzielni.

Temat uboczny.
Uważam, że sprawa jest bardzo ważna zarówno dla samej idei spółdzielczości jak również potencjalnych dłużników. Jeżeli byłoby to mieszkanie spółdzielcze własnościowe wówczas podlega ono windykacji komorniczej nawet wówczas, gdy długi powstają nie z winy dłużników. Wydaje się być oczywistym, że zamiast likwidować spółdzielczość mieszkaniową lokatorską, trzeba ją rozwijać. W Polsce miliardy długów jest niezawinionych i ludzie tracą mieszkania. Spółdzielczość mieszkalna lokatorska ten proceder może skutecznie zahamować.

Bardzo proszę, aby ktoś kto się na tym zna udzielił fachowej odpowiedzi. Najlepszymi byłby chyba prawnik ze Spółdzielni Mieszkaniowych - choć niekoniecznie. Może być ktoś inny kto z podobną sprawę się spotkał, miał taką lub zna to zagadnienie w praktyce. Może taka sprawa była poruszana w orzecznictwie sądowym?
 
 
Ostatnia edycja: 18.04.2018, 05:46 przez Henzyk. Ilość zmian: 4.
Wlodson
Wlodson
Napisano w dniu:
16.07.2018, 07:17
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
W przypadku upadłości konsumenckiej warto zawsze korzystać z odpowiedniej pomocy. Są firmy, które zajmują się upadłościami konsumenckimi, więc jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji to moim zdaniem warto z tego skorzystać. Na fb - https://www.facebook.com/upadlosc.konsumencka.Szczecin/reviews/?ref=page_internal można poczytać opinie ludzi, którzy skorzystali z takiej pomocy, co dało im szansę na nowy start.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocieNie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam więcej »


Czujniki czadu i dymu dla wspólnot mieszkaniowych. Jak wybrać?
6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku »
Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Jak sprawdzają się kompleksowe usługi na zarządzanie nieruchomościami w fazie początkowej i właścicielskiej »

Zadbaj o nieruchomośćAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Komunikat dla zarządców. Łatwiejsze, szybsze i tańsze ocieplenie budynku »

Czym docieplić nieruchomość

Na rynku dostępne są różne materiały izolacyjne. Różnią się one parametrami, wytrzymałością i miejscem zastosowania. W zależności czy do docieplenia budynku wybierzemy (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

11/2018

Aktualny numer:

Administrator 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - VAT we wspólnocie
  • - Rynek wyprzedza legislację
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15656|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl