Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik

Autor: Henzyk  |  16.04.2018, 08:52  |  2
Autor:
Henzyk
Henzyk
Napisano w dniu:
16.04.2018, 08:52
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
Prośba do moderatora gospodarza forum. Czy można ten temat "wrzucić" do wyszukiwarki Google tak, aby zachęcić innych do aktywnego uczestnictwa w dyskusji na ten temat? Szczegóły zagadnienia opisane w poście 2, poniżej. 

 
 
Ostatnia edycja: 16.04.2018, 12:00 przez Henzyk. Ilość zmian: 9.
Henzyk
Henzyk
Napisano w dniu:
16.04.2018, 09:57
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
Tu jest porzebna fachowa porada prawna - ekspertów "gospodarzy" forum lub innych.

Art. 27 $3 Prawa Spółdzielczego stanowi, iż:
Jeżeli egzekucja z innego majątku członka okaże się bezskuteczna a przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzyciel członka może skierować egzekucje do wniesionych przez członka wkładów. W takim wypadku roszczenie członka o zwrot wkładów lub ich równowartości staje sę wymagalne po upływie 6 miesięcy od dnia zajecia wkładów, chyba że wymagalność tego roszczenia nastąpiła wcześniej na podstawie innych przpisów.
Zgodnie z powyższym aby zajęcie wkładu mieszkaniowego w postępowaniu egzekucyjnym było możliwe w pierwszej kolejności musi być przeprowadzone postępowanie egzekucyjne w stosunku do pozostałych składników majątku (ruchomości, nieruchomości, praw) dłużnika  - uprawnionego z tytułu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Dopiero w sytuacji wydania przez komornika sądowego postępowaniu o umorzeniu z uwagi na bezskutecznosć egzekucji, na stosowny wniosek wierzyciela może ona zostać skierowana w stosunku do wkładu mieszkniowego. Komornik sądowy dokonuje wówczas zajęcia wkładu i niezwłocznie winien jest poinformować o tym fakcie Spółdzilnie doręczając odpis wydanego postanowienia.

Od chwili zajęcia wkładu mieszkaniowego wyłączona jest możliwość jego zwrotu (wyłaty wartości rynkowej lokalu) dłużnikowi w przypadku wygaśnięcia prawa do lokalu. Wypłata powyższego może nastapić tylko i wyłącznie na rachunek wskazany przez komornika. Przechodząc na grunt prawa upadłościowego stwierdzić należy, że jeżeli w toku postepowania ustanie stosunek członkostwa upadłego w spółdzielni sydyk może domagać się wypłaty wartości rynkowej lokalu.

Jeżeli to wygaśnięcie nie nastąpi wówczas dłużnik zachowuje
mieszkanie. Syndyk nie może wymuszać na Spółdzielni Mieszkaniowej lub dłużniku aby pozbawić członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej.  
Analizę prawną dokonał: ,

Przydałby się teraz osoba kto tą sprawę widzi od strony Spółdzielni Mieszkaniowych Lokatorskich i praktyk stosowanych, bowiem pozostane do wyjaśnienia tylko jedna kwestia prawna:

Czy komornik lub syndyk może zmuszać różnymi działaniami, "naciskami" na Zarząd Spółdzielni  a w konsekwencji na ich członków, którzy są dłużnikami zupełnie gdzie indziej - aby Ci sami wystapili ze spółdzielni lub ich usuwać?
Dłużnicy wobec spółdzielni nie są nic kompletnie winni. Wszystko jest regularnie płacone: czynsz, światło, gaz, ogrzewanie i ew. inne zobowiązania w obec spółdzielni.

Temat uboczny.
Uważam, że sprawa jest bardzo ważna zarówno dla samej idei spółdzielczości jak również potencjalnych dłużników. Jeżeli byłoby to mieszkanie spółdzielcze własnościowe wówczas podlega ono windykacji komorniczej nawet wówczas, gdy długi powstają nie z winy dłużników. Wydaje się być oczywistym, że zamiast likwidować spółdzielczość mieszkaniową lokatorską, trzeba ją rozwijać. W Polsce miliardy długów jest niezawinionych i ludzie tracą mieszkania. Spółdzielczość mieszkalna lokatorska ten proceder może skutecznie zahamować.

Bardzo proszę, aby ktoś kto się na tym zna udzielił fachowej odpowiedzi. Najlepszymi byłby chyba prawnik ze Spółdzielni Mieszkaniowych - choć niekoniecznie. Może być ktoś inny kto z podobną sprawę się spotkał, miał taką lub zna to zagadnienie w praktyce. Może taka sprawa była poruszana w orzecznictwie sądowym?
 
 
Ostatnia edycja: 18.04.2018, 05:46 przez Henzyk. Ilość zmian: 4.
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązanie dla osiedli bez gazu ziemnego »

Osiedle bez gazu ziemnego

W ubiegłym roku sejmiki wojewódzkie przyjęły tzw. uchwały antysmogowe,
które obligują do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła oraz wprowadzają zakaz spalania najgorszych jakościowo...
czytam dalej »


Co może Ci dać posiadanie kwalifikacji rolniczych ?

Kwalifikacje rolnicze

Pozwala przejąć gospodarstwo po rodzicach, ale przede wszystkim umożliwia zakup gruntu, gospodarstwa rolnego, na którym, można rozpocząć własną działalność rolniczą lub pozarolniczą ... czytam dalej »


Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym »
Budynek z barierami dla niepełnosprawnych i osób starszych - zobacz rozwiązanie »
rzeczoznawca maątkowy Jak pozbyć się barier architektonicznych
Praca rzeczoznawcy majątkowego polega na określaniu wartości nieruchomości wraz ze wszystkimi elementami, które są z nią... czytam dalej» Niestety często okazuje się, że fantazyjnie zaprojektowane schody stanowią dla mieszkających z nami osób starszych przeszkodę (...) czytaj dalej »

Szybki poradnik dla Zarządów Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych »

Ocieplanie dachów - 6 kroków do ciepła

6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku. Jak wykonać ocieplenie stropodachu w blokach osiedlowych, by mieszkańcom żyło się tam cieplej i taniej? (...) czytam dalej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
Jak naprawić rury kanalizacyjne bez ingerencji w budynek »
Problem psich odchodów na osiedlu Jak udrożnić rury kanalizacyjne
Problem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) czytaj dalej » Renowacja systemów kanalizacji nową technologią bez konieczności wymiany rur tradycyjną metodą. Technologia ta może być stosowana do wszystkich rodzajów rur, jest przyjazna dla środowiska, a co najważniejsze nieuciążliwa… czytam dalej »

Jaki powinien być zarządca? »

Zarządca nieruchomości

Wciąż podnoszone kwalifikacje i zdobyte przez lata doświadczenia, są w stanie wypracować rozwiązania (...) czytam dalej »


Blog okiem brokera - zapraszamy
Darmowe szkolenie: "Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym"
Blog okiem brokera szkolenie dla zarządców
Dla wspólnoty mieszkaniowej głównym ryzykiem jest ubezpieczenie budynku, a dokładnie części wspólnej. Zgodnie z Ustawą (...) Czytam dalej » Kolejny temat poruszany w ramach bezpłatnych szkoleń i warsztatów projektu Eko-lokator, dla osób zajmujących się zarządzaniem budynkami wielorodzinnymi. Gospodarka wodna jest jednym z najważniejszych aspektów w przypadku budownictwa wielorodzinnego.… czytam dalej »

środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2

Wyszukiwarka Forum

Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

4/2018

Aktualny numer:

Administrator 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O zawodzie zarządcy nieruchomości refleksji kilka
  • - Dojazd pożarowy do budynku zabytkowego
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 14977|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl