Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik

Autor: Henzyk  |  16.04.2018, 08:52  |  3
Autor:
Henzyk
Henzyk
Napisano w dniu:
16.04.2018, 08:52
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
Prośba do moderatora gospodarza forum. Czy można ten temat "wrzucić" do wyszukiwarki Google tak, aby zachęcić innych do aktywnego uczestnictwa w dyskusji na ten temat? Szczegóły zagadnienia opisane w poście 2, poniżej. 

 
 
Ostatnia edycja: 16.04.2018, 12:00 przez Henzyk. Ilość zmian: 9.
Henzyk
Henzyk
Napisano w dniu:
16.04.2018, 09:57
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
Tu jest porzebna fachowa porada prawna - ekspertów "gospodarzy" forum lub innych.

Art. 27 $3 Prawa Spółdzielczego stanowi, iż:
Jeżeli egzekucja z innego majątku członka okaże się bezskuteczna a przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzyciel członka może skierować egzekucje do wniesionych przez członka wkładów. W takim wypadku roszczenie członka o zwrot wkładów lub ich równowartości staje sę wymagalne po upływie 6 miesięcy od dnia zajecia wkładów, chyba że wymagalność tego roszczenia nastąpiła wcześniej na podstawie innych przpisów.
Zgodnie z powyższym aby zajęcie wkładu mieszkaniowego w postępowaniu egzekucyjnym było możliwe w pierwszej kolejności musi być przeprowadzone postępowanie egzekucyjne w stosunku do pozostałych składników majątku (ruchomości, nieruchomości, praw) dłużnika  - uprawnionego z tytułu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Dopiero w sytuacji wydania przez komornika sądowego postępowaniu o umorzeniu z uwagi na bezskutecznosć egzekucji, na stosowny wniosek wierzyciela może ona zostać skierowana w stosunku do wkładu mieszkniowego. Komornik sądowy dokonuje wówczas zajęcia wkładu i niezwłocznie winien jest poinformować o tym fakcie Spółdzilnie doręczając odpis wydanego postanowienia.

Od chwili zajęcia wkładu mieszkaniowego wyłączona jest możliwość jego zwrotu (wyłaty wartości rynkowej lokalu) dłużnikowi w przypadku wygaśnięcia prawa do lokalu. Wypłata powyższego może nastapić tylko i wyłącznie na rachunek wskazany przez komornika. Przechodząc na grunt prawa upadłościowego stwierdzić należy, że jeżeli w toku postepowania ustanie stosunek członkostwa upadłego w spółdzielni sydyk może domagać się wypłaty wartości rynkowej lokalu.

Jeżeli to wygaśnięcie nie nastąpi wówczas dłużnik zachowuje
mieszkanie. Syndyk nie może wymuszać na Spółdzielni Mieszkaniowej lub dłużniku aby pozbawić członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej.  
Analizę prawną dokonał: ,

Przydałby się teraz osoba kto tą sprawę widzi od strony Spółdzielni Mieszkaniowych Lokatorskich i praktyk stosowanych, bowiem pozostane do wyjaśnienia tylko jedna kwestia prawna:

Czy komornik lub syndyk może zmuszać różnymi działaniami, "naciskami" na Zarząd Spółdzielni  a w konsekwencji na ich członków, którzy są dłużnikami zupełnie gdzie indziej - aby Ci sami wystapili ze spółdzielni lub ich usuwać?
Dłużnicy wobec spółdzielni nie są nic kompletnie winni. Wszystko jest regularnie płacone: czynsz, światło, gaz, ogrzewanie i ew. inne zobowiązania w obec spółdzielni.

Temat uboczny.
Uważam, że sprawa jest bardzo ważna zarówno dla samej idei spółdzielczości jak również potencjalnych dłużników. Jeżeli byłoby to mieszkanie spółdzielcze własnościowe wówczas podlega ono windykacji komorniczej nawet wówczas, gdy długi powstają nie z winy dłużników. Wydaje się być oczywistym, że zamiast likwidować spółdzielczość mieszkaniową lokatorską, trzeba ją rozwijać. W Polsce miliardy długów jest niezawinionych i ludzie tracą mieszkania. Spółdzielczość mieszkalna lokatorska ten proceder może skutecznie zahamować.

Bardzo proszę, aby ktoś kto się na tym zna udzielił fachowej odpowiedzi. Najlepszymi byłby chyba prawnik ze Spółdzielni Mieszkaniowych - choć niekoniecznie. Może być ktoś inny kto z podobną sprawę się spotkał, miał taką lub zna to zagadnienie w praktyce. Może taka sprawa była poruszana w orzecznictwie sądowym?
 
 
Ostatnia edycja: 18.04.2018, 05:46 przez Henzyk. Ilość zmian: 4.
Wlodson
Wlodson
Napisano w dniu:
16.07.2018, 07:17
Upadłość konsumencka, a kwestia mieszkania spółdzielczego - lokatorskiego, syndyk - komornik
W przypadku upadłości konsumenckiej warto zawsze korzystać z odpowiedniej pomocy. Są firmy, które zajmują się upadłościami konsumenckimi, więc jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji to moim zdaniem warto z tego skorzystać. Na fb - https://www.facebook.com/upadlosc.konsumencka.Szczecin/reviews/?ref=page_internal można poczytać opinie ludzi, którzy skorzystali z takiej pomocy, co dało im szansę na nowy start.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam, gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego?

Brak gazu ziemnego na osiedlu - rozwiązanieTwoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania......
chcę wiedzieć ile to kosztuje »


Rozliczanie kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników ?
Jak wygląda przegląd termograficzny dachu i elewacji nieruchomości»
Podzielniki kosztów ogrzewania Termowizja w przeglądzie nieruchomości - dachy i elewacje
Podzielnik kosztów ogrzewania dzięki zainstalowanemu układowi akcelerometru umożliwia precyzyjną detekcję próby... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji w celu zlecenia poprawy... czytam dalej »

Podpowiadamy, jak zmniejszyć koszty ogrzewania, nie wyziebiając mieszkań »

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanieCzy można zmniejszyć koszty ciepła bez narażania się na skargi mieszkańców na niskie temperatury? Można! Bez skomplikowanych konfiguracji sprzętowych. Bez dużych ingerencji w budynek. Bez dużych nakładów finansowych... zadzwoń 506 536 232 i dowiedz się więcej »


Pokrycie dachowe - jak szybko i niedrogo
naprawić ?
Czym uszczelnić dach budynku »
Zadbane dachy budynków Uszczelnianie dachu nieruchomości
Masa uszczelniającą, która po związaniu jest trwale elastyczna, odporna na czynniki atmosferyczne (absorbery UV hamują powstawanie szkód w wyniku działania promieni ultrafioletowych), gazy przemysłowe... czytam więcej» Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych (...) czytam dalej »

Jak niedrogo oczyścić elewację budynku z brudu, kurzu lub nalotu »

Czyszczenie elewacji budynku

Przed spółdzielnią czy zarządcą są zawsze nowe wyzwania stawiane przez ustawodawców i mieszkańców. Działania w oparciu o potrzeby remontowe i modernizacyjne (...) Czytam więcej »


Dwa nowe kierunki studiów podyplomowych od października - inwestycje i nieruchomości »
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Studia podyplomowe nieruchomości Niższe koszty ciepła
Katedra Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza od października na dwa kierunki studiów podyplomowych... czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »

Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomoś

Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed (...) czytam dalej »


Jak zmniejszyć koszty ogrzewania wody?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak zmniejszyć rachunki za ciepło Kotły do budynków mieszkalnych
Wiele instalacji c.w.u. w budynkach mieszkalnych nie spełnia technicznych, użytkowych oraz ekonomicznych wytycznych polskiego prawa budowlanego. Najpoważniejszym problemem jest brak (...) czytaj dalej » Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »

Wyszukiwarka Forum

Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15427|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl