CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Przekształcenie użytkowania wieczystego

Autor: 161zulu  |  23.04.2019, 09:36  |  4
Autor:
161zulu
161zulu
Napisano w dniu:
23.04.2019, 09:36
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Proszę o informację czy wspólnota mieszkaniowa może / musi w ramach ustawy dotyczącej przekszatłcenia użytkowania wieczystego w prawo własności przekształcić teren przynajmniej z jednej strony budynku tam gdzie jest chodnik i wejścia do klatek schodowych. 
Teren na którym znajduje się nasz blok oraz chodnik do klatek schodowych jest w całości gminny. Poszczególni mieszkańcy dokonają w ramach ustawy przekształcenia użytkowania wieczystego udział w gruncie pod budynkiem, a co z dojściem do klatek, który należy aktualnie do gminy? Czy gmina będzie mogła go np. zagrodzić uniemożliwiając dojście do klatek schodowych?


 
Jan
Jan
Napisano w dniu:
23.04.2019, 09:57
Przekształcenie użytkowania wieczystego
To nie tak dział !  
W pierwszej kolejności warto zajrzeć do macierzystej księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej na której znajduje się budynek wspólnoty mieszkaniowej, aby poznać parametry działki związanej z budynkiem.
Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności już nastąpiło z mocy prawa z dniem 01 stycznia 2019r. 
Pozostały tylko do przejścia sprawy o charakterze formalnym, czyli gmina wyda wszystkim współwłaścicielom gruntu zaświadczenia o przekształceniu.
Przez dwadzieścia lat co do zasady trzeba będzie wnosić opłatę przekształceniową.
W takim wariancie w ogóle nie trzeba podejmować żadnych czynności. 
Natomiast jeżeli ktoś chce skorzystać z przekształcenia na warunkach udzielonej bonifikaty to musi wystąpić do gminy z pisemnym wnioskiem.
Gmina naliczy wysokość jednorazowej opłaty przekształceniowej, a po jej wniesieniu wyda zaświadczenie o wniesieniu tej opłaty, które będzie potrzebne do wniosku o wykreślenie roszczenia z księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu mieszkalnego. 
Reasumując;
- wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa nie ma nic do roboty w procedurze przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu.
To poszczególni właściciele lokali we wspólnocie mieszkaniowej własnym staraniem i na własny koszt mogą skorzystać z trybu przyspieszonego.

 
161zulu
161zulu
Napisano w dniu:
23.04.2019, 10:15
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Dziekuję za odpowiedź. W kwestii przekształcenia z mocy ustawy jest dla mnie sprawa jasna. Natomiast zarzadca na zebraniu wspólnoty przekazał, ze należy się zastanowić nad "wykupem, przeksztalceniem" terenu z dojsciem do klatek. Nie do konca rozumiem, kto mialby ten teren "przejąć" w ramach przeksztacenia. 
Budynek zajmowany przez wspolnote stoi na terenie gminnym. Teren wokol budynku razem z dojsciem do klatek tez jest na terenie gminy.
 
Jan
Jan
Napisano w dniu:
23.04.2019, 17:11
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Granice gruntu związanego z budynkiem wspólnoty mieszkaniowej nie zawsze przebiegają po obrysie budynku. Dlatego należy sprawdzić to dokładnie w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków. Chodzi o ustalenie faktycznego przebiegu granic gruntu do którego właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową posiadają tytuł prawny.
Nie ma takiej opcji na "przejęcie" dodatkowego gruntu w ramach przekształcenia.
Oczywiście wspólnota może nabyć (kupić) przyległy grunt ale to nie ma żadnego związku z przekształceniem użytkowania wieczystego.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16501|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10173|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl