CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Przekształcenie użytkowania wieczystego

Autor: 161zulu  |  23.04.2019, 09:36  |  4
Autor:
161zulu
161zulu
Napisano w dniu:
23.04.2019, 09:36
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Proszę o informację czy wspólnota mieszkaniowa może / musi w ramach ustawy dotyczącej przekszatłcenia użytkowania wieczystego w prawo własności przekształcić teren przynajmniej z jednej strony budynku tam gdzie jest chodnik i wejścia do klatek schodowych. 
Teren na którym znajduje się nasz blok oraz chodnik do klatek schodowych jest w całości gminny. Poszczególni mieszkańcy dokonają w ramach ustawy przekształcenia użytkowania wieczystego udział w gruncie pod budynkiem, a co z dojściem do klatek, który należy aktualnie do gminy? Czy gmina będzie mogła go np. zagrodzić uniemożliwiając dojście do klatek schodowych?


 
Jan
Jan
Napisano w dniu:
23.04.2019, 09:57
Przekształcenie użytkowania wieczystego
To nie tak dział !  
W pierwszej kolejności warto zajrzeć do macierzystej księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej na której znajduje się budynek wspólnoty mieszkaniowej, aby poznać parametry działki związanej z budynkiem.
Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności już nastąpiło z mocy prawa z dniem 01 stycznia 2019r. 
Pozostały tylko do przejścia sprawy o charakterze formalnym, czyli gmina wyda wszystkim współwłaścicielom gruntu zaświadczenia o przekształceniu.
Przez dwadzieścia lat co do zasady trzeba będzie wnosić opłatę przekształceniową.
W takim wariancie w ogóle nie trzeba podejmować żadnych czynności. 
Natomiast jeżeli ktoś chce skorzystać z przekształcenia na warunkach udzielonej bonifikaty to musi wystąpić do gminy z pisemnym wnioskiem.
Gmina naliczy wysokość jednorazowej opłaty przekształceniowej, a po jej wniesieniu wyda zaświadczenie o wniesieniu tej opłaty, które będzie potrzebne do wniosku o wykreślenie roszczenia z księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu mieszkalnego. 
Reasumując;
- wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa nie ma nic do roboty w procedurze przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu.
To poszczególni właściciele lokali we wspólnocie mieszkaniowej własnym staraniem i na własny koszt mogą skorzystać z trybu przyspieszonego.

 
161zulu
161zulu
Napisano w dniu:
23.04.2019, 10:15
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Dziekuję za odpowiedź. W kwestii przekształcenia z mocy ustawy jest dla mnie sprawa jasna. Natomiast zarzadca na zebraniu wspólnoty przekazał, ze należy się zastanowić nad "wykupem, przeksztalceniem" terenu z dojsciem do klatek. Nie do konca rozumiem, kto mialby ten teren "przejąć" w ramach przeksztacenia. 
Budynek zajmowany przez wspolnote stoi na terenie gminnym. Teren wokol budynku razem z dojsciem do klatek tez jest na terenie gminy.
 
Jan
Jan
Napisano w dniu:
23.04.2019, 17:11
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Granice gruntu związanego z budynkiem wspólnoty mieszkaniowej nie zawsze przebiegają po obrysie budynku. Dlatego należy sprawdzić to dokładnie w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków. Chodzi o ustalenie faktycznego przebiegu granic gruntu do którego właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową posiadają tytuł prawny.
Nie ma takiej opcji na "przejęcie" dodatkowego gruntu w ramach przekształcenia.
Oczywiście wspólnota może nabyć (kupić) przyległy grunt ale to nie ma żadnego związku z przekształceniem użytkowania wieczystego.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17331|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10820|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10395|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl