CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Przekształcenie użytkowania wieczystego

Autor: 161zulu  |  23.04.2019, 09:36  |  4
Autor:
161zulu
161zulu
Napisano w dniu:
23.04.2019, 09:36
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Proszę o informację czy wspólnota mieszkaniowa może / musi w ramach ustawy dotyczącej przekszatłcenia użytkowania wieczystego w prawo własności przekształcić teren przynajmniej z jednej strony budynku tam gdzie jest chodnik i wejścia do klatek schodowych. 
Teren na którym znajduje się nasz blok oraz chodnik do klatek schodowych jest w całości gminny. Poszczególni mieszkańcy dokonają w ramach ustawy przekształcenia użytkowania wieczystego udział w gruncie pod budynkiem, a co z dojściem do klatek, który należy aktualnie do gminy? Czy gmina będzie mogła go np. zagrodzić uniemożliwiając dojście do klatek schodowych?


 
Jan
Jan
Napisano w dniu:
23.04.2019, 09:57
Przekształcenie użytkowania wieczystego
To nie tak dział !  
W pierwszej kolejności warto zajrzeć do macierzystej księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej na której znajduje się budynek wspólnoty mieszkaniowej, aby poznać parametry działki związanej z budynkiem.
Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności już nastąpiło z mocy prawa z dniem 01 stycznia 2019r. 
Pozostały tylko do przejścia sprawy o charakterze formalnym, czyli gmina wyda wszystkim współwłaścicielom gruntu zaświadczenia o przekształceniu.
Przez dwadzieścia lat co do zasady trzeba będzie wnosić opłatę przekształceniową.
W takim wariancie w ogóle nie trzeba podejmować żadnych czynności. 
Natomiast jeżeli ktoś chce skorzystać z przekształcenia na warunkach udzielonej bonifikaty to musi wystąpić do gminy z pisemnym wnioskiem.
Gmina naliczy wysokość jednorazowej opłaty przekształceniowej, a po jej wniesieniu wyda zaświadczenie o wniesieniu tej opłaty, które będzie potrzebne do wniosku o wykreślenie roszczenia z księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu mieszkalnego. 
Reasumując;
- wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa nie ma nic do roboty w procedurze przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu.
To poszczególni właściciele lokali we wspólnocie mieszkaniowej własnym staraniem i na własny koszt mogą skorzystać z trybu przyspieszonego.

 
161zulu
161zulu
Napisano w dniu:
23.04.2019, 10:15
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Dziekuję za odpowiedź. W kwestii przekształcenia z mocy ustawy jest dla mnie sprawa jasna. Natomiast zarzadca na zebraniu wspólnoty przekazał, ze należy się zastanowić nad "wykupem, przeksztalceniem" terenu z dojsciem do klatek. Nie do konca rozumiem, kto mialby ten teren "przejąć" w ramach przeksztacenia. 
Budynek zajmowany przez wspolnote stoi na terenie gminnym. Teren wokol budynku razem z dojsciem do klatek tez jest na terenie gminy.
 
Jan
Jan
Napisano w dniu:
23.04.2019, 17:11
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Granice gruntu związanego z budynkiem wspólnoty mieszkaniowej nie zawsze przebiegają po obrysie budynku. Dlatego należy sprawdzić to dokładnie w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków. Chodzi o ustalenie faktycznego przebiegu granic gruntu do którego właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową posiadają tytuł prawny.
Nie ma takiej opcji na "przejęcie" dodatkowego gruntu w ramach przekształcenia.
Oczywiście wspólnota może nabyć (kupić) przyległy grunt ale to nie ma żadnego związku z przekształceniem użytkowania wieczystego.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19241|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12612|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11740|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl