CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Przekształcenie użytkowania wieczystego

Autor: 161zulu  |  23.04.2019, 09:36  |  4
Autor:
161zulu
161zulu
Napisano w dniu:
23.04.2019, 09:36
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Proszę o informację czy wspólnota mieszkaniowa może / musi w ramach ustawy dotyczącej przekszatłcenia użytkowania wieczystego w prawo własności przekształcić teren przynajmniej z jednej strony budynku tam gdzie jest chodnik i wejścia do klatek schodowych. 
Teren na którym znajduje się nasz blok oraz chodnik do klatek schodowych jest w całości gminny. Poszczególni mieszkańcy dokonają w ramach ustawy przekształcenia użytkowania wieczystego udział w gruncie pod budynkiem, a co z dojściem do klatek, który należy aktualnie do gminy? Czy gmina będzie mogła go np. zagrodzić uniemożliwiając dojście do klatek schodowych?


 
Jan
Jan
Napisano w dniu:
23.04.2019, 09:57
Przekształcenie użytkowania wieczystego
To nie tak dział !  
W pierwszej kolejności warto zajrzeć do macierzystej księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej na której znajduje się budynek wspólnoty mieszkaniowej, aby poznać parametry działki związanej z budynkiem.
Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności już nastąpiło z mocy prawa z dniem 01 stycznia 2019r. 
Pozostały tylko do przejścia sprawy o charakterze formalnym, czyli gmina wyda wszystkim współwłaścicielom gruntu zaświadczenia o przekształceniu.
Przez dwadzieścia lat co do zasady trzeba będzie wnosić opłatę przekształceniową.
W takim wariancie w ogóle nie trzeba podejmować żadnych czynności. 
Natomiast jeżeli ktoś chce skorzystać z przekształcenia na warunkach udzielonej bonifikaty to musi wystąpić do gminy z pisemnym wnioskiem.
Gmina naliczy wysokość jednorazowej opłaty przekształceniowej, a po jej wniesieniu wyda zaświadczenie o wniesieniu tej opłaty, które będzie potrzebne do wniosku o wykreślenie roszczenia z księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu mieszkalnego. 
Reasumując;
- wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa nie ma nic do roboty w procedurze przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu.
To poszczególni właściciele lokali we wspólnocie mieszkaniowej własnym staraniem i na własny koszt mogą skorzystać z trybu przyspieszonego.

 
161zulu
161zulu
Napisano w dniu:
23.04.2019, 10:15
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Dziekuję za odpowiedź. W kwestii przekształcenia z mocy ustawy jest dla mnie sprawa jasna. Natomiast zarzadca na zebraniu wspólnoty przekazał, ze należy się zastanowić nad "wykupem, przeksztalceniem" terenu z dojsciem do klatek. Nie do konca rozumiem, kto mialby ten teren "przejąć" w ramach przeksztacenia. 
Budynek zajmowany przez wspolnote stoi na terenie gminnym. Teren wokol budynku razem z dojsciem do klatek tez jest na terenie gminy.
 
Jan
Jan
Napisano w dniu:
23.04.2019, 17:11
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Granice gruntu związanego z budynkiem wspólnoty mieszkaniowej nie zawsze przebiegają po obrysie budynku. Dlatego należy sprawdzić to dokładnie w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków. Chodzi o ustalenie faktycznego przebiegu granic gruntu do którego właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową posiadają tytuł prawny.
Nie ma takiej opcji na "przejęcie" dodatkowego gruntu w ramach przekształcenia.
Oczywiście wspólnota może nabyć (kupić) przyległy grunt ale to nie ma żadnego związku z przekształceniem użytkowania wieczystego.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16912|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10526|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10096|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl