CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

problem z Zarzadca nieruchomosci

Autor: bart1312  |  29.04.2014, 11:16  |  6
Autor:
bart1312
bart1312
Napisano w dniu:
29.04.2014, 11:16
problem z Zarzadca nieruchomosci
witam
Mamy problem  z zarzadca nieruchomosci
1) w umowie jest zapis o wypowiedzeniu ktory brzmi ze wypowiedzenie mozna zlozyc na koniec kwartalu   +3 miesieczy okres wypowiedzenia. czy taki zapis jest zgodny z prawem?
2) w grudniu 2013 roku na zebraniu wspolnoty zostalo "uchwalone" tresc pisma ktore zarzadca mial wyslac do dewelopera aby usunol usterki w ramach gwarancji. Pismo zostalo wyslane w marcu 2014 po kilku krotnych upomnieniach(telefonicznych). czy mozna zerwac umowe z jego winy za niestosowanie sie do ustalen wspolnoty?

 
Kwatermistrz
Kwatermistrz
Napisano w dniu:
29.04.2014, 12:04
problem z Zarzadca nieruchomosci
Jak zrozumiałem z opisu sytuacji, umowa jaką zawarła wspólnota mieszkaniowa z licencjonowanym zarządcą jest umową o administrowanie.
Jeżeli tak, to po pierwsze wskazać należy, że umowa o administrowanie jest szczególnego typu umową, opartą na ustawie o własności lokali oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Umowy cywilnoprawne dzielą się na tzw. umowy nazwane (ujęte wprost w kodesie cywilnym lub innych ustawach cywilistycznych) oraz tzw. umowy nienazwane (które nie są wprost ujęte w aktach prawnych, wówczas obowiązują przy nich - prócz postanowień umowy - zasady ogólne zobowiązń opisane w Kodesie Cywilnym).
O ile umowa o administrowanie nie jest ujęta stricte w przepisach jako oddzielny typ umów, jednakże orzecznictwo wskazuje, że jest to typ umowy nazwanej, a dokładnie - umowy zlecenia.(uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2007 r. sygn.akt III CZP 69/07)
Zgodnie z brzmieniem art.746 Kodeksu Cywilnego dający zlecenie  (w tym wypadku wspólnota mieszkaniowa) może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonanania zlecenia.
Trzeba jednak pamiętać żeby podać, co jest istotnym powodem wypowiedzenia umowy.
W tym przypadku przesłanka braku zaufania do administratora jest wystarczającym powodem do wypowiedzenia umowy.
Pozdrawiam Tomasz Światły
www.wspolnoty-mieszkaniowe.com.pl


 
jkowszuk
jkowszuk
Napisano w dniu:
29.04.2014, 14:22
problem z Zarzadca nieruchomosci

Odnosząc się do przedmiotowej kwestii zauważyć należy co następuje:

  1. Podział umów cywilnoprawnych jest dużo większy niż tylko na umowy nazwane i nienazwane.
  2. Mimo, iż umowa o zarządzenie nieruchomością jest uregulowana w ustawie o gospodarce nieruchomościami, to stosuje się do niej zasadę swobody kontraktacji, która oczywiście nie jest nieograniczona. Dlatego też w przedmiotowej sprawie należy przed udzieleniem odpowiedzi na zadane pytania zbadać treść umowy. Rzeczone orzeczenie Sądu Najwyższego nie wydaje się być odpowiedzią na zadane pytanie.
  3. Niezależnie od powyższego warto rozważyć skorzystania z pomocy prawnika przy prowadzeniu spraw wspólnoty – czy jako zarząd (właściciele), czy też jako zarządca nieruchomości.  
 
Kwatermistrz
Kwatermistrz
Napisano w dniu:
30.04.2014, 10:01
problem z Zarzadca nieruchomosci
W odpowiedzi na dywagacje Pana jkowszuk:
Szanowny Panie...oczywiście podział umów jest daleko szerszy niż tylko nazwanie i nienazwane, jednakże mój wywód sprowadzał się do określenia jaką jest umowa o administrowanie nieruchomością i wykazanie, że jest ona umową nazwaną.
Wątpliwość, którą Pan wskazuje jakoby uchwała SN przeze mnie cytowana nie jest odpowiedzią na zadane pytanie, poraża mnie. Oczywiście sama uchwała SN nie odpowiada wprost na zadane pytanie ale daje możliwość odwołania się do zapisów art. 746 K.C. a co za tym idzie, skutecznego wypowiedzenia umowy o administrowanie nieruchomością przez wspólnotę mieszkaniową.
Dalej stoję na stanowisku, bez względu na treść umowy, że art. 746 K.C. daje wspólnocie mieszkaniowej mozliwość skutecznego wypowiedzenia umowy w każdym czasie z pominięciem zapisów umownych o okresie wypowiedzenia.
Pozdrawiam Tomasz Światły
www.wspolnoty-mieszkaniowe.com.pl
 
jkowszuk
jkowszuk
Napisano w dniu:
06.05.2014, 20:09
problem z Zarzadca nieruchomosci

Nawiązując do przemyśleń Pana ,,Kwatermistrz” zauważyć należy co następuje:

  1. Nie kwestionuje treści art. 746 k.c. Niemniej jednak jeżeli dojdzie do wypowiedzenia bez zachowania umownych terminów to wypadałoby wykazać na przyczynę takiego postępowania nawet jak brak zaufania. Pozostanie wtedy kwestia udowodnienia, że zaistniały rzeczywiście sytuacje, na które się powołuje. Dobrze, gdy w tego typu sprawach istnieją dowody, które są bezsporne, np. wezwania pisemne, czy mailowe. W przedmiotowej sprawie wezwania były telefoniczne, więc pozostanie kwestia przeprowadzenia dowodu ze świadków, których notabene może mieć zarządcza lub tzw. administrator. Zauważyć należy także, iż sytuacje, w których dochodzi do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym częstokroć wiążą się z konfliktem. Gdy dojdzie do sporu, należy mieć też na uwadze bezpieczeństwo wspólnoty i nie dopuścić, aby np. ,,zaginęły” dokumenty wspólnoty powierzone podmiotowy zarządzającemu wspólnotą. Dlatego też warto wpierw zbadać najpierw zapisy umowne, i o ile to możliwe i zasadne, doprowadzić do polubownego rozwiązania problemu. Nie zawsze bowiem opłaca się korzystać ze wszystkich instrumentów prawych, które nam przysługują. Należy także podkreślić, iż w nie ma pewności, czy stan prawy i faktyczny przedstawiony zgodny jest z rzeczywistym, co notabene nie musi wynikać ze złej woli pytającego, lecz np. z braku fachowej wiedzy

  2. Uprzedzając możliwe późniejsze emocjonalne dywagacje na temat formy wypowiedzi zauważyć należy ponadto, iż wiele kancelarii unika porad prawych przez telefon, czy przez Internet. Jeżeli zaś to czynią, to zwracają uwagę na podstawowe problemy i przepisy jakie wiążą się z zadanym pytaniem. Może się to wydawać zbyt ,,ogólnikowe”. Takie postępowanie nie wynika jednak z chęci uzyskania dochodu, czy też z powodu nieznajomości regulacji prawych, lecz z uczciwego, rzetelnego podejścia do klienta. Takie podejście jednak ciężko realizować przez telefon czy przez Internet.

 
Ostatnia edycja: 06.05.2014, 20:17 przez jkowszuk. Ilość zmian: 1.
Anette37
Anette37
Napisano w dniu:
16.07.2019, 09:43
problem z Zarzadca nieruchomosci
Znam ten problem, bo u nas na początku było podobnie. W końcu zdecydowaliśmy, że tak być nie może, bo to są przeciez nasze pieniądze. Nie dajcie się, choć nie powiem, że znalezienie nowego zarządcy będzie łatwe. U nas jest teraz Integrum Management. Kontakt jest sprawny, bo raczej mają nowoczesne podejście. Ostatnio pisałam do nich na fb i wszystko udało się załatwić w ten sposób.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18246|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11463|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11033|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl