CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

problem z Zarzadca nieruchomosci

Autor: bart1312  |  29.04.2014, 11:16  |  6
Autor:
bart1312
bart1312
Napisano w dniu:
29.04.2014, 11:16
problem z Zarzadca nieruchomosci
witam
Mamy problem  z zarzadca nieruchomosci
1) w umowie jest zapis o wypowiedzeniu ktory brzmi ze wypowiedzenie mozna zlozyc na koniec kwartalu   +3 miesieczy okres wypowiedzenia. czy taki zapis jest zgodny z prawem?
2) w grudniu 2013 roku na zebraniu wspolnoty zostalo "uchwalone" tresc pisma ktore zarzadca mial wyslac do dewelopera aby usunol usterki w ramach gwarancji. Pismo zostalo wyslane w marcu 2014 po kilku krotnych upomnieniach(telefonicznych). czy mozna zerwac umowe z jego winy za niestosowanie sie do ustalen wspolnoty?

 
Kwatermistrz
Kwatermistrz
Napisano w dniu:
29.04.2014, 12:04
problem z Zarzadca nieruchomosci
Jak zrozumiałem z opisu sytuacji, umowa jaką zawarła wspólnota mieszkaniowa z licencjonowanym zarządcą jest umową o administrowanie.
Jeżeli tak, to po pierwsze wskazać należy, że umowa o administrowanie jest szczególnego typu umową, opartą na ustawie o własności lokali oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Umowy cywilnoprawne dzielą się na tzw. umowy nazwane (ujęte wprost w kodesie cywilnym lub innych ustawach cywilistycznych) oraz tzw. umowy nienazwane (które nie są wprost ujęte w aktach prawnych, wówczas obowiązują przy nich - prócz postanowień umowy - zasady ogólne zobowiązń opisane w Kodesie Cywilnym).
O ile umowa o administrowanie nie jest ujęta stricte w przepisach jako oddzielny typ umów, jednakże orzecznictwo wskazuje, że jest to typ umowy nazwanej, a dokładnie - umowy zlecenia.(uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2007 r. sygn.akt III CZP 69/07)
Zgodnie z brzmieniem art.746 Kodeksu Cywilnego dający zlecenie  (w tym wypadku wspólnota mieszkaniowa) może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonanania zlecenia.
Trzeba jednak pamiętać żeby podać, co jest istotnym powodem wypowiedzenia umowy.
W tym przypadku przesłanka braku zaufania do administratora jest wystarczającym powodem do wypowiedzenia umowy.
Pozdrawiam Tomasz Światły
www.wspolnoty-mieszkaniowe.com.pl


 
jkowszuk
jkowszuk
Napisano w dniu:
29.04.2014, 14:22
problem z Zarzadca nieruchomosci

Odnosząc się do przedmiotowej kwestii zauważyć należy co następuje:

  1. Podział umów cywilnoprawnych jest dużo większy niż tylko na umowy nazwane i nienazwane.
  2. Mimo, iż umowa o zarządzenie nieruchomością jest uregulowana w ustawie o gospodarce nieruchomościami, to stosuje się do niej zasadę swobody kontraktacji, która oczywiście nie jest nieograniczona. Dlatego też w przedmiotowej sprawie należy przed udzieleniem odpowiedzi na zadane pytania zbadać treść umowy. Rzeczone orzeczenie Sądu Najwyższego nie wydaje się być odpowiedzią na zadane pytanie.
  3. Niezależnie od powyższego warto rozważyć skorzystania z pomocy prawnika przy prowadzeniu spraw wspólnoty – czy jako zarząd (właściciele), czy też jako zarządca nieruchomości.  
 
Kwatermistrz
Kwatermistrz
Napisano w dniu:
30.04.2014, 10:01
problem z Zarzadca nieruchomosci
W odpowiedzi na dywagacje Pana jkowszuk:
Szanowny Panie...oczywiście podział umów jest daleko szerszy niż tylko nazwanie i nienazwane, jednakże mój wywód sprowadzał się do określenia jaką jest umowa o administrowanie nieruchomością i wykazanie, że jest ona umową nazwaną.
Wątpliwość, którą Pan wskazuje jakoby uchwała SN przeze mnie cytowana nie jest odpowiedzią na zadane pytanie, poraża mnie. Oczywiście sama uchwała SN nie odpowiada wprost na zadane pytanie ale daje możliwość odwołania się do zapisów art. 746 K.C. a co za tym idzie, skutecznego wypowiedzenia umowy o administrowanie nieruchomością przez wspólnotę mieszkaniową.
Dalej stoję na stanowisku, bez względu na treść umowy, że art. 746 K.C. daje wspólnocie mieszkaniowej mozliwość skutecznego wypowiedzenia umowy w każdym czasie z pominięciem zapisów umownych o okresie wypowiedzenia.
Pozdrawiam Tomasz Światły
www.wspolnoty-mieszkaniowe.com.pl
 
jkowszuk
jkowszuk
Napisano w dniu:
06.05.2014, 20:09
problem z Zarzadca nieruchomosci

Nawiązując do przemyśleń Pana ,,Kwatermistrz” zauważyć należy co następuje:

  1. Nie kwestionuje treści art. 746 k.c. Niemniej jednak jeżeli dojdzie do wypowiedzenia bez zachowania umownych terminów to wypadałoby wykazać na przyczynę takiego postępowania nawet jak brak zaufania. Pozostanie wtedy kwestia udowodnienia, że zaistniały rzeczywiście sytuacje, na które się powołuje. Dobrze, gdy w tego typu sprawach istnieją dowody, które są bezsporne, np. wezwania pisemne, czy mailowe. W przedmiotowej sprawie wezwania były telefoniczne, więc pozostanie kwestia przeprowadzenia dowodu ze świadków, których notabene może mieć zarządcza lub tzw. administrator. Zauważyć należy także, iż sytuacje, w których dochodzi do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym częstokroć wiążą się z konfliktem. Gdy dojdzie do sporu, należy mieć też na uwadze bezpieczeństwo wspólnoty i nie dopuścić, aby np. ,,zaginęły” dokumenty wspólnoty powierzone podmiotowy zarządzającemu wspólnotą. Dlatego też warto wpierw zbadać najpierw zapisy umowne, i o ile to możliwe i zasadne, doprowadzić do polubownego rozwiązania problemu. Nie zawsze bowiem opłaca się korzystać ze wszystkich instrumentów prawych, które nam przysługują. Należy także podkreślić, iż w nie ma pewności, czy stan prawy i faktyczny przedstawiony zgodny jest z rzeczywistym, co notabene nie musi wynikać ze złej woli pytającego, lecz np. z braku fachowej wiedzy

  2. Uprzedzając możliwe późniejsze emocjonalne dywagacje na temat formy wypowiedzi zauważyć należy ponadto, iż wiele kancelarii unika porad prawych przez telefon, czy przez Internet. Jeżeli zaś to czynią, to zwracają uwagę na podstawowe problemy i przepisy jakie wiążą się z zadanym pytaniem. Może się to wydawać zbyt ,,ogólnikowe”. Takie postępowanie nie wynika jednak z chęci uzyskania dochodu, czy też z powodu nieznajomości regulacji prawych, lecz z uczciwego, rzetelnego podejścia do klienta. Takie podejście jednak ciężko realizować przez telefon czy przez Internet.

 
Ostatnia edycja: 06.05.2014, 20:17 przez jkowszuk. Ilość zmian: 1.
Anette37
Anette37
Napisano w dniu:
16.07.2019, 09:43
problem z Zarzadca nieruchomosci
Znam ten problem, bo u nas na początku było podobnie. W końcu zdecydowaliśmy, że tak być nie może, bo to są przeciez nasze pieniądze. Nie dajcie się, choć nie powiem, że znalezienie nowego zarządcy będzie łatwe. U nas jest teraz Integrum Management. Kontakt jest sprawny, bo raczej mają nowoczesne podejście. Ostatnio pisałam do nich na fb i wszystko udało się załatwić w ten sposób.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17596|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10971|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10546|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl