CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Prośba o pradę

Autor: Koli  |  14.06.2016, 10:53  |  2
Autor:
Koli
Koli
Napisano w dniu:
14.06.2016, 10:53
Prośba o pradę

Witam Państwa.

Jestem tu nowy - zalogowałem się w celu uzyskania - jeśli będziecie Państwo na tyle uprzejmi - porady w kwestii prawnej na temat zaistniałej u nas sytuacji.

Uprzejmie proszę zatem o poradę, z góry serdecznie za każdy wpis dziękując.

 

Aby uniknąć ponownego opisywania sytuacji przeklejam poniżej pismo, które wysłaliśmy do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Jest w nim dokładnie opisana zaistniała sytuacja.

Uprzejmie proszę o przeczytanie tego pisma i udzielenie nam porady w następującej kwestii: Czy przedstawiony w pismie Wniosek jest zasadny? Jak wygląda ta kwestia pod katem prawnym? Czy mam prawo do żądania przedstawionego w Pismie?

Poniżej moje Pismo z opisem sytuacji:

Szanowni Państwo.

Zwracamy się do Państwa z przedstawionym poniżej Wnioskiem. Podkreślamy, iż ze względu na nieposiadanie przez nas na tę chwilę wiedzy na temat stanu prawnego zaistniałej sytuacji (wiedzę tę zamierzamy nabyć w niedługim czasie), prosimy, aby Pismo niniejsze traktować jako Prośbę i Wniosek do uczciwego rozpatrzenia, a nie jako kategoryczne żądanie.

Jak doskonale Państwo wiecie, w sierpniu 2013 roku zamieniliśmy z Państwem […] najmowany dotąd lokal na lokal najmowany obecnie – za obopólną zgodą. Spłaciliśmy również zadłużenie występujące na lokalu – w wysokości ponad 13 000 zł.

Od samego początku byliśmy informowani, iż na mocy uchwał podjętych przez Wspólnotę Mieszkaniową budynek miał być niebawem wyposażony w kominy umożliwiające założenie centralnej instalacji gazowej. Dlatego też wstrzymywaliśmy się z remontem kapitalnym mieszkania (bezwzględnie wymaganym do wprowadzenia się do niego – lokal przejęliśmy
w stanie rudery). Sprawa, jak Państwo wiecie, przeciągnęła się na prawie 3 lata – przez cały ten czas informowano nas, iż trwają intensywne prace projektowe i inwestycja już niebawem powinna się zacząć. Niestety przed bodaj dwoma miesiącami na mocy nowej uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej inwestycja została odwołana.

Podczas rozmowy z Panem Dyrektorem […] zostały mi wyjaśnione przyczyny zmiany decyzji – i nie mogę powiedzieć, iż argumenty do mnie nie dotarły. Zrozumiałem je, dotyczyły bowiem newralgicznej kwestii finansów. Nie zmienia to jednak całościowego obrazu sytuacji
z naszej strony – niestety mimo racjonalności przedstawionych argumentów nasza sytuacja wygląda tak, iż … czujemy się zrobieni w przysłowiową trąbę…

Przez całe lata czekaliśmy na założenie kominów pod ogrzewanie gazowe, czekaliśmy na możliwość wszczęcia remontu kapitalnego i wprowadzenia się do najmowanego lokalu. Płaciliśmy regularnie czynsz i okołoczynszowe opłaty, ponosząc z tego tytułu znaczne koszty, samemu zamieszkując w tym czasie w użyczonym lokalu. Pragniemy jak najszybciej zakończyć tę długotrwałą sprawę i wprowadzić się do najmowanego mieszkania.

Uchwała wycofująca inwestycję nadała sprawie nowego biegu. Chcąc wysondować możliwości założenia centralnego ogrzewania węglowego lub też – gdyby była taka możliwość – wybudowania prywatnego komina pod instalację gazową, zaprosiliśmy do mieszkania Pana Zarządcę […] oraz – w konsekwencji tej wizyty – kominiarzy i w końcu Pana Inspektora […].

Kominiarze stwierdzili, iż nie mamy na te chwilę możliwości założenia ani instalacji gazowej, ani tez instalacji węglowej – okazało się bowiem, iż jedyny posiadany na mieszkaniu przewód wentylacyjny został zajęty przez sąsiadów z góry na potrzebę komina obsługującego ich piec węglowy. Pan Inspektor […] stwierdził ponadto, iż lokal nie spełnia żadnych standardów i jako taki nie może być zamieszkany – brak na mieszkaniu jakiejkolwiek wentylacji, a powinny być dwie: w kuchni oraz w łazience.

Rozumie się samo przez się, iż stan aktualny jest nieakceptowalny. Pan Zarządca […] podobno podjął w tej sprawie stosowne kroki i sprawa jest w toku rozwoju.

Ponadto, jak Państwo wiecie, cała ściana od ulicy […], we wszystkich pomieszczeniach, jest mocno zagrzybiona, co – jak stwierdził w swym piśmie Pan Inspektor […]  – powoduje postępującą degradację lokalu oraz zagraża lokalom sąsiadującym.

Podkreślę jeszcze w tym miejscu, iż nie jesteśmy prawnikami, nie posiadamy na tę chwilę wiedzy prawnej w tym temacie, dlatego też prosimy o rozeznanie tematu z Państwa prawnikami i uczciwe potraktowanie zgłoszonej sprawy. Na tę chwilę staramy się po prostu potraktować problem na gruncie logicznego myślenia, a szczegółową wiedzę prawną pewnie niebawem nabędziemy.

I teraz do meritum:

Uważamy, iż:

1)     Nie powinniście Państwo dopuścić / zgodzić się na zajęcie przez sąsiadów z góry jedynego kanału wentylacyjnego i przeznaczenie go na komin pyłowy.

2)     Jeśli wspomniane zajęcie miało miejsce przed zawarciem umowy najmu lokalu – nie powinniście Państwo tej umowy z nami podpisywać póki lokal nie zostanie dostosowany do stanu użyteczności. (Pozostaje w tym miejscu kwestia, iż gdybyśmy się jednak do lokalu wprowadzili – moglibyśmy się po prostu otruć!).

3)     W związku z powyższym i biorąc pod uwagę opinię Pana Inspektora […], od czasu zajęcia kanału wentylacyjnego przez sąsiadów (co może było ich samowolką, jednak Państwo nie dopatrzyliście swych obowiązków: nie wychwyciliście tego, czym dopuściliście do zaistnienia tego bezprawnego stanu) do chwili dostosowania lokalu do stanu użyteczności nie powinniście Państwo pobierać od nas czynszu i opłat okołoczynszowych – powinniście wyraźnie określić, iż na tę chwile lokal nie nadaje się do eksploatacji i bezzwłocznie rozwiązać zaistniały problem.

W związku z powyższym wnioskujemy niniejszym o:

1)     Pilne rozwiązanie zaistniałego problemu – co, jak rozumiemy, już się dzieje, nie jesteśmy jednak pewni czy intensywność rozwiązywania problemu jest adekwatna do natury samego problemu.

2)     Anulowanie nam opłaty czynszowej i opłat okołoczynszowych do czasu dostosowania lokalu do stanu umożliwiającego jego eksploatację.

3)     Stwierdzenie (obustronne, bowiem sami też zamierzamy się tego dowiedzieć) kiedy to miało miejsce zajęcie przez sąsiadów kanału wentylacyjnego – potwierdzone, rzecz jasna, fakturami z tytułu remontu sfinalizowanego zajęciem kanału wentylacyjnego, bądź innymi dowodami potwierdzającymi przedmiotową datę. Od stwierdzonej daty zajęcia kanału należy bowiem uznać, iż lokal jest niezdatny do eksploatacji.

4)     Zaliczenie nam opłat czynszowych i okołoczynszowych wpłaconych przez nas od stwierdzonej daty zajęcia kanału wentylacyjnego na poczet przyszłych opłat czynszowych.

5)     I ponadto, jeśli zajęcie kanału wentylacyjnego miało miejsce przed sierpniem 2013 roku (kiedy to nastąpiła zamiana mieszkania i podpisanie umowy najmu), biorąc pod uwagę prawdopodobną korelację pomiędzy brakiem wentylacji i powstaniem oraz rozwojem grzyba na ścianach: pełne usunięcie zagrzybienia z najmowanego przez nas lokalu.

Szanowni Państwo; nie chcemy nikomu robić problemów, ale to nam stworzono problem. My po prostu pragniemy jak najszybciej zakończyć tę sprawę i wprowadzić się do lokalu, rozwikłując w międzyczasie wszystkie wątpliwości natury prawnej na gruncie uczciwości
i wzajemnego szacunku.

Prosimy zatem o dokładne rozważenie zaistniałego problemu na gruncie obowiązującego prawa, życzliwe potraktowanie nas (gdyż w pełni na to zasługujemy) i – jeśli jest to zgodne
z prawem – uznanie przedstawionej w niniejszym Piśmie argumentacji i przychylenie się do przedstawionych w nim Wniosków.

W załączeniu umieszczamy kopię pisma Pana Inspektora […].

Pozdrawiam serdecznie.
Koli.

 
Koli
Koli
Napisano w dniu:
17.06.2016, 12:26
Prośba o pradę

Szanowni Forumowicze:
Rozumiem, że napisałem bardzo długiego posta i nikomu się nie chce czytać, ale jeszcze raz uprzejmie proszę o podpowiedź, jeśli kto co wie...

Streszczam problem do jednego pytania:
Czy administracja ma prawo naliczać nam czynsz za czas, w którym lokal ze względów technicznych nie nadawał się do zamieszkania?

Podpowiedzcie, plisss Wink

Pozdrawiam serdecznie.
Koli.

 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16940|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10546|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10117|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl