CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Prośba o pradę

Autor: Koli  |  14.06.2016, 10:53  |  2
Autor:
Koli
Koli
Napisano w dniu:
14.06.2016, 10:53
Prośba o pradę

Witam Państwa.

Jestem tu nowy - zalogowałem się w celu uzyskania - jeśli będziecie Państwo na tyle uprzejmi - porady w kwestii prawnej na temat zaistniałej u nas sytuacji.

Uprzejmie proszę zatem o poradę, z góry serdecznie za każdy wpis dziękując.

 

Aby uniknąć ponownego opisywania sytuacji przeklejam poniżej pismo, które wysłaliśmy do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Jest w nim dokładnie opisana zaistniała sytuacja.

Uprzejmie proszę o przeczytanie tego pisma i udzielenie nam porady w następującej kwestii: Czy przedstawiony w pismie Wniosek jest zasadny? Jak wygląda ta kwestia pod katem prawnym? Czy mam prawo do żądania przedstawionego w Pismie?

Poniżej moje Pismo z opisem sytuacji:

Szanowni Państwo.

Zwracamy się do Państwa z przedstawionym poniżej Wnioskiem. Podkreślamy, iż ze względu na nieposiadanie przez nas na tę chwilę wiedzy na temat stanu prawnego zaistniałej sytuacji (wiedzę tę zamierzamy nabyć w niedługim czasie), prosimy, aby Pismo niniejsze traktować jako Prośbę i Wniosek do uczciwego rozpatrzenia, a nie jako kategoryczne żądanie.

Jak doskonale Państwo wiecie, w sierpniu 2013 roku zamieniliśmy z Państwem […] najmowany dotąd lokal na lokal najmowany obecnie – za obopólną zgodą. Spłaciliśmy również zadłużenie występujące na lokalu – w wysokości ponad 13 000 zł.

Od samego początku byliśmy informowani, iż na mocy uchwał podjętych przez Wspólnotę Mieszkaniową budynek miał być niebawem wyposażony w kominy umożliwiające założenie centralnej instalacji gazowej. Dlatego też wstrzymywaliśmy się z remontem kapitalnym mieszkania (bezwzględnie wymaganym do wprowadzenia się do niego – lokal przejęliśmy
w stanie rudery). Sprawa, jak Państwo wiecie, przeciągnęła się na prawie 3 lata – przez cały ten czas informowano nas, iż trwają intensywne prace projektowe i inwestycja już niebawem powinna się zacząć. Niestety przed bodaj dwoma miesiącami na mocy nowej uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej inwestycja została odwołana.

Podczas rozmowy z Panem Dyrektorem […] zostały mi wyjaśnione przyczyny zmiany decyzji – i nie mogę powiedzieć, iż argumenty do mnie nie dotarły. Zrozumiałem je, dotyczyły bowiem newralgicznej kwestii finansów. Nie zmienia to jednak całościowego obrazu sytuacji
z naszej strony – niestety mimo racjonalności przedstawionych argumentów nasza sytuacja wygląda tak, iż … czujemy się zrobieni w przysłowiową trąbę…

Przez całe lata czekaliśmy na założenie kominów pod ogrzewanie gazowe, czekaliśmy na możliwość wszczęcia remontu kapitalnego i wprowadzenia się do najmowanego lokalu. Płaciliśmy regularnie czynsz i okołoczynszowe opłaty, ponosząc z tego tytułu znaczne koszty, samemu zamieszkując w tym czasie w użyczonym lokalu. Pragniemy jak najszybciej zakończyć tę długotrwałą sprawę i wprowadzić się do najmowanego mieszkania.

Uchwała wycofująca inwestycję nadała sprawie nowego biegu. Chcąc wysondować możliwości założenia centralnego ogrzewania węglowego lub też – gdyby była taka możliwość – wybudowania prywatnego komina pod instalację gazową, zaprosiliśmy do mieszkania Pana Zarządcę […] oraz – w konsekwencji tej wizyty – kominiarzy i w końcu Pana Inspektora […].

Kominiarze stwierdzili, iż nie mamy na te chwilę możliwości założenia ani instalacji gazowej, ani tez instalacji węglowej – okazało się bowiem, iż jedyny posiadany na mieszkaniu przewód wentylacyjny został zajęty przez sąsiadów z góry na potrzebę komina obsługującego ich piec węglowy. Pan Inspektor […] stwierdził ponadto, iż lokal nie spełnia żadnych standardów i jako taki nie może być zamieszkany – brak na mieszkaniu jakiejkolwiek wentylacji, a powinny być dwie: w kuchni oraz w łazience.

Rozumie się samo przez się, iż stan aktualny jest nieakceptowalny. Pan Zarządca […] podobno podjął w tej sprawie stosowne kroki i sprawa jest w toku rozwoju.

Ponadto, jak Państwo wiecie, cała ściana od ulicy […], we wszystkich pomieszczeniach, jest mocno zagrzybiona, co – jak stwierdził w swym piśmie Pan Inspektor […]  – powoduje postępującą degradację lokalu oraz zagraża lokalom sąsiadującym.

Podkreślę jeszcze w tym miejscu, iż nie jesteśmy prawnikami, nie posiadamy na tę chwilę wiedzy prawnej w tym temacie, dlatego też prosimy o rozeznanie tematu z Państwa prawnikami i uczciwe potraktowanie zgłoszonej sprawy. Na tę chwilę staramy się po prostu potraktować problem na gruncie logicznego myślenia, a szczegółową wiedzę prawną pewnie niebawem nabędziemy.

I teraz do meritum:

Uważamy, iż:

1)     Nie powinniście Państwo dopuścić / zgodzić się na zajęcie przez sąsiadów z góry jedynego kanału wentylacyjnego i przeznaczenie go na komin pyłowy.

2)     Jeśli wspomniane zajęcie miało miejsce przed zawarciem umowy najmu lokalu – nie powinniście Państwo tej umowy z nami podpisywać póki lokal nie zostanie dostosowany do stanu użyteczności. (Pozostaje w tym miejscu kwestia, iż gdybyśmy się jednak do lokalu wprowadzili – moglibyśmy się po prostu otruć!).

3)     W związku z powyższym i biorąc pod uwagę opinię Pana Inspektora […], od czasu zajęcia kanału wentylacyjnego przez sąsiadów (co może było ich samowolką, jednak Państwo nie dopatrzyliście swych obowiązków: nie wychwyciliście tego, czym dopuściliście do zaistnienia tego bezprawnego stanu) do chwili dostosowania lokalu do stanu użyteczności nie powinniście Państwo pobierać od nas czynszu i opłat okołoczynszowych – powinniście wyraźnie określić, iż na tę chwile lokal nie nadaje się do eksploatacji i bezzwłocznie rozwiązać zaistniały problem.

W związku z powyższym wnioskujemy niniejszym o:

1)     Pilne rozwiązanie zaistniałego problemu – co, jak rozumiemy, już się dzieje, nie jesteśmy jednak pewni czy intensywność rozwiązywania problemu jest adekwatna do natury samego problemu.

2)     Anulowanie nam opłaty czynszowej i opłat okołoczynszowych do czasu dostosowania lokalu do stanu umożliwiającego jego eksploatację.

3)     Stwierdzenie (obustronne, bowiem sami też zamierzamy się tego dowiedzieć) kiedy to miało miejsce zajęcie przez sąsiadów kanału wentylacyjnego – potwierdzone, rzecz jasna, fakturami z tytułu remontu sfinalizowanego zajęciem kanału wentylacyjnego, bądź innymi dowodami potwierdzającymi przedmiotową datę. Od stwierdzonej daty zajęcia kanału należy bowiem uznać, iż lokal jest niezdatny do eksploatacji.

4)     Zaliczenie nam opłat czynszowych i okołoczynszowych wpłaconych przez nas od stwierdzonej daty zajęcia kanału wentylacyjnego na poczet przyszłych opłat czynszowych.

5)     I ponadto, jeśli zajęcie kanału wentylacyjnego miało miejsce przed sierpniem 2013 roku (kiedy to nastąpiła zamiana mieszkania i podpisanie umowy najmu), biorąc pod uwagę prawdopodobną korelację pomiędzy brakiem wentylacji i powstaniem oraz rozwojem grzyba na ścianach: pełne usunięcie zagrzybienia z najmowanego przez nas lokalu.

Szanowni Państwo; nie chcemy nikomu robić problemów, ale to nam stworzono problem. My po prostu pragniemy jak najszybciej zakończyć tę sprawę i wprowadzić się do lokalu, rozwikłując w międzyczasie wszystkie wątpliwości natury prawnej na gruncie uczciwości
i wzajemnego szacunku.

Prosimy zatem o dokładne rozważenie zaistniałego problemu na gruncie obowiązującego prawa, życzliwe potraktowanie nas (gdyż w pełni na to zasługujemy) i – jeśli jest to zgodne
z prawem – uznanie przedstawionej w niniejszym Piśmie argumentacji i przychylenie się do przedstawionych w nim Wniosków.

W załączeniu umieszczamy kopię pisma Pana Inspektora […].

Pozdrawiam serdecznie.
Koli.

 
Koli
Koli
Napisano w dniu:
17.06.2016, 12:26
Prośba o pradę

Szanowni Forumowicze:
Rozumiem, że napisałem bardzo długiego posta i nikomu się nie chce czytać, ale jeszcze raz uprzejmie proszę o podpowiedź, jeśli kto co wie...

Streszczam problem do jednego pytania:
Czy administracja ma prawo naliczać nam czynsz za czas, w którym lokal ze względów technicznych nie nadawał się do zamieszkania?

Podpowiedzcie, plisss Wink

Pozdrawiam serdecznie.
Koli.

 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17974|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11255|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10828|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl