Ryczałtowe rozliczanie miejsc parkingowych w hali - postawy utrzymania.

Autor: przemhb  |  26.02.2019, 23:09  |  1
Autor:
przemhb
przemhb
Napisano w dniu:
26.02.2019, 23:09
Ryczałtowe rozliczanie miejsc parkingowych w hali - postawy utrzymania.
Dzień dobry,

będę wdzieczny za pomoc w wyjaśnieniu niżej opisanych kwestii.

Informacje wstępne:

1. WM jest w posiadaniu dwóch budynków, w których poza lokalami mieszkalnymi są też trzy lokale niemieszkalne - dwie hale garażowe oraz dodatkowy lokal niemieszkalny z komórkami lokatorskimi.

2. W obu halach garażowych znajdują się także: komórki lokatorskie oraz pomieszczenia na akcesoria samochodowe.

3. Hale garażowe są na odrębnych KW. Tak samo dodatkowy lokal z częścią komórek lokatorskich.

4. Deweloper sprzedawał mieszkańcom miejsca parkingowe oraz komórki lokatorskie poprzez sprzedaż udziałów w halach garażowych. Zostało to zapisane w aktach notarialnych.

5. Zgodnie z aktami notarialnymi udziały w halach mogły być sprzedawane osobom, które nie mają mieszkań we WM.

6. Do dnia dzisiejszego deweloper ma niesprzedanych kilka komórek w obu halach garażowych.

7. Od czasu powstania WM w połowie 2016 roku do chwili obecnej zaliczki za miejsca parkingowe są liczone nie od udziału, ale ryczałtem.

8. Od czasu powstania WM do końca roku 2017 zaliczki za komórki lokatorskie naliczane były ryczałtem, a nie od udziału.

9. Naliczanie ryczałtowe za miejsca parkingowe oraz komórki lokatorskie zostało przegłosowane przez mieszkańców na zebraniu rocznym w roku 2017 (plan finansowy).

10. W roku kolejnym, 2018, poddano pod głosowanie plan finansowy zmieniający liczone od m2 stawki zaliczek oraz wprowadzający naliczanie udziałami zamiast ryczałtem za komórki lokatorskie. Plan do chwili obecnej nie został przegłosowany, jednak nowa wysokość zaliczek oraz sposób naliczania za komórki zostały wprowadzone (ze skutkiem od stycznia 2018).

11. W wyniku weryfikacji udziałów w roku 2018 ustalono, że część członków WM miała je błędnie ustalone.

Pytania:

1. Czy WM może kontynuować naliczanie ryczałtowe za miejsca parkingowe? W szczególności czy podstawą do tego może być Art. 3 ust. 7 UoWL?

2. Jeśli przeciwnie, tj. z uwagi na Art. 12 ust. 2 WM zobowiązana jest wprowadzić naliczanie za miejsca parkingowe oparte na udziałach to:

a. Czy wymagana jest do tego specjalna uchwała; inna niż plan finansowy?

b. Czy WM powinna skorygować wstecz wcześniejsze naliczenia i uwzględnić mieszkańcom ich nadpłaty lub niedopłaty przy kolejnych płatnościach? Z odsetkami? Czy może przeciwnie - korekta wstecz nie jest konieczna?

c. Czy można zastosować naliczanie udziałami, ale z odrębną stawką dla lokali mieszkalnych, a inną dla miejsc parkingowych i komórek lokatorskich?


Serdecznie dziękuję za pomoc.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Dlaczego nie warto wymieniać starej i zniszczonej posadzki w budynku?

Jak naprawić zniszczoną podłogę na klatce schodowej

Koszty wymiany starej i zniszczonej posadzki w budynku mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie każdą wspólnotę czy spółdzielnie stać na taki nie planowany wydatek. A czy są jakieś inne sposoby na  (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
3/2019

Aktualny numer:

Administrator 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zaskarżanie uchwał
  • - RODO w mieszkalnictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16171|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9798|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl