rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla

Autor: mieszkan7  |  13.02.2018, 12:53  |  3
Autor:
mieszkan7
mieszkan7
Napisano w dniu:
13.02.2018, 12:53
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
witamWink we wspolnocie od poczatku powstania placilismy oplate stala za cieplo 0,80zł/m2. w roku 2017 przyjelismy nowy plan gosp i zatwierdzilismy ze zaliczki na oplate stala beda od 01.04.2017 do 31.12.2017 wynosil 1,2zł/m2. jednak nowe naliczenia za rok 2018 nadal sa z taka zaliczka 1,2zl/m2, czy nie powinny one wrocic do 0,8zl/m2. prosze o porade w tej sprawie
 
Fix
Fix
Napisano w dniu:
13.02.2018, 13:33
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
Nie da się merytorycznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

W pierwszszej kolejności proponuję  zapoznanie się z treścią art. 45a ustawy - Prawo energetyczne
Następnie trzeba zapoznać się z reulacjami przyjętymi w "Regulaminie rozliczeń ciepła...", który musi być wprowadzony do obiegu prawnego uchwałą wspólnoty mieszkaniowej. Obowiązek w tym zakresie wynika wprost z art. 45a ust. 10 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.
”Regulamin rozliczeń ciepła…” wprowadza wybraną metodę rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w  budynkach, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z obliczeniowych zapotrzebowań ciepła poszczególnych lokali oraz zapewnia ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

W opisie stanu faktycznego dziwi fakt naliczania zaliczki na poczet kosztów stałych centralnego ogrzewania od metra kwadratowego.
To jest rażąco sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym.
Opłaty za dostawę energii cieplnej w części nieruchomości wspólnej to koszty zarządu tą nieruchomością i powinny być pokrywane przez właścicieli w stosunku do ich udziałów, a nie do metra kwadratowego powierzchni użytkowej ich mieszkania.
Przepis art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali jednoznacznie i kategorycznie stanowi, że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.
W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

Należy każe pamiętać, że właściciele lokali przez cały rok uiszczają zaliczki.
Zaliczki podlegają rozliczeniu i po okresie rozliczeniowym może wystąpić niedopłata lub nadpłata.


 
mieszkan7
mieszkan7
Napisano w dniu:
13.02.2018, 15:51
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
Dziekuje za odpowiedź. Znalazłem taki wpis w regulaminie:
5.24. Rozliczenie energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania CO w budynku wyposażonym w odrębny, indywidualny ciepłomierz budynkowy CO, mierzący zużycie energii cieplnej tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, realizowane jest następująco:
a) ustalenie kosztów stałych i zmiennych CO:
- na koszty stałe CO składają się: opłaty za moc zamówioną, opłaty stałe za usługi przesyłowe, koszty konserwacji sieci i innych opłat abonamentowych. Koszty te na potrzeby rozliczeń CO wynoszą 40% kosztów CO ogółem za dany okres rozliczeniowy (rok);
- na koszty zmienne CO składają się: opłaty za zużytą energię cieplną, opłaty zmienne za usługi przesyłowe. Koszty te na potrzeby rozliczeń CO wynoszą 60% kosztów CO ogółem za dany okres rozliczeniowy (rok);
b) rozliczenie kosztów stałych CO na lokal:
- iloraz kosztów stałych CO wyrażony w złotych za dany okres rozliczeniowy i powierzchni grzewczej nieruchomości pozwala ustalić średni koszt stały CO w zł/m2 za dany okres rozliczeniowy ,
- iloczyn powierzchni grzewczej lokalu i średniego kosztu stałego CO w zł/m2 za dany okres rozliczeniowy, pozwala ustalić koszty stałe CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy,
c) rozliczenie kosztów zmiennych CO na lokal:
- iloraz kosztów zmiennych CO wyrażony w złotych za dany okres rozliczeniowy i sumy GJ odczytanych z ciepłomierzy lokalowych w nieruchomości, pozwala ustalić średni koszt zmienny CO w zł/GJ za dany okres rozliczeniowy,
- iloczyn odczytanej wartości GJ z ciepłomierza lokalowego w danym okresie rozliczeniowym i średniego kosztu zmiennego CO w zł/GJ za dany okres rozliczeniowy, pozwala ustalić koszty zmienne CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy,
d) łączne koszty CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy to: suma lokalowych kosztów stałych CO i suma lokalowych kosztów zmiennych CO,
e) rozliczenie centralnego ogrzewania w lokalu: jest to różnica pomiędzy naliczonymi zaliczkami w danym okresie rozliczeniowym (roku) o których mowa w § 5 pkt. 5.16 lit. a) a ustalonymi łącznymi kosztami CO przypadającymi na lokal za dany okres rozliczeniowy:
- jeśli wyliczone koszty są wyższe od naliczonych zaliczek powstaje niedopłata,
- jeśli wyliczone koszty są niższe od naliczonych zaliczek powstaje nadpłata
f) na potrzeby obciążenia kosztów części wspólnej o których mowa w pkt. 5.9 powyższe procedury stosuje się odpowiednio, w przypadku braku wodomierzy wody ciepłej w części wspólnej, koszty części wspólnej obciąża się ryczałtowo, według ryczałtu ustalonego w pkt. 5.30.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Pokrycie dachowe - jak szybko i niedrogo naprawić ?

Naprawa dachu

Masa uszczelniającą, która po związaniu jest trwale elastyczna, odporna na czynniki atmosferyczne (absorbery UV hamują powstawanie szkód w wyniku działania promieni ultrafioletowych), gazy przemysłowe... czytam dalej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody do odbiorców ?

Zapewnienie ciągłości dostaw wody

Konserwacja zestawów hydroforowych jest tańsza niż naprawy, gwarantuje spokój i brak telefonów o awarii oraz komfort odbiorców. ... czytam dalej »


Rozwiązanie dla osiedli bez gazu ziemnego »

Osiedle bez gazu ziemnego

W ubiegłym roku sejmiki wojewódzkie przyjęły tzw. uchwały antysmogowe,
które obligują do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła oraz wprowadzają zakaz spalania najgorszych jakościowo...
czytam dalej »


Jak dobrze rejestrować zużycie wody u lokatorów?
Czy warto stosować nawiewniki? »
Licznik wody u lokatorów Nawiewniki okienne
Przyrządy pomiarowe będące połączeniem przepływomierza z licznikiem od dawna rejestrują zużycie wody w budynkach wielomieszkaniowych... czytam dalej» Wentylacja to ciągły proces jednoczesnego dostarczania świeżego oraz usuwania zużytego powietrza z pomieszczeń  (...) czytaj dalej »

Szybki poradnik dla Zarządów Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych »

Ocieplanie dachów - 6 kroków do ciepła

6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku. Jak wykonać ocieplenie stropodachu w blokach osiedlowych, by mieszkańcom żyło się tam cieplej i taniej? (...) czytam dalej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
Koniec z uciążliwymi remontami balkonów i tarasów! »
Problem psich odchodów na osiedlu Remonty balkonów
Problem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) czytaj dalej » Problem z trwałością balkonów i dotyczy nie tylko obiektów dawno oddanych do użytkowania, ale również tych powstałych 2-3 lata temu.… czytam dalej »

Bezobsługowy i wydajny system grzewczy dla mieszkańców » Darmowe szkolenie: "Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym"
Zapewnienie mieszkańcom ogrzewania szkolenie dla zarządców
Jednym z zadań właścicieli i zarządców budynków jest zapewnienie mieszkańcom ogrzewania. Tam, gdzie to możliwe, stosuje się ciepło systemowe lub gaz ziemny (...) Czytam dalej » Kolejny temat poruszany w ramach bezpłatnych szkoleń i warsztatów projektu Eko-lokator, dla osób zajmujących się zarządzaniem budynkami wielorodzinnymi. Gospodarka wodna jest jednym z najważniejszych aspektów w przypadku budownictwa wielorodzinnego.… czytam dalej »

Wyszukiwarka Forum

Co jest ważne w pracy zarządcy?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

4/2018

Aktualny numer:

Administrator 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O zawodzie zarządcy nieruchomości refleksji kilka
  • - Dojazd pożarowy do budynku zabytkowego
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15064|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl