rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla

Autor: mieszkan7  |  13.02.2018, 12:53  |  3
Autor:
mieszkan7
mieszkan7
Napisano w dniu:
13.02.2018, 12:53
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
witamWink we wspolnocie od poczatku powstania placilismy oplate stala za cieplo 0,80zł/m2. w roku 2017 przyjelismy nowy plan gosp i zatwierdzilismy ze zaliczki na oplate stala beda od 01.04.2017 do 31.12.2017 wynosil 1,2zł/m2. jednak nowe naliczenia za rok 2018 nadal sa z taka zaliczka 1,2zl/m2, czy nie powinny one wrocic do 0,8zl/m2. prosze o porade w tej sprawie
 
Fix
Fix
Napisano w dniu:
13.02.2018, 13:33
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
Nie da się merytorycznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

W pierwszszej kolejności proponuję  zapoznanie się z treścią art. 45a ustawy - Prawo energetyczne
Następnie trzeba zapoznać się z reulacjami przyjętymi w "Regulaminie rozliczeń ciepła...", który musi być wprowadzony do obiegu prawnego uchwałą wspólnoty mieszkaniowej. Obowiązek w tym zakresie wynika wprost z art. 45a ust. 10 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.
”Regulamin rozliczeń ciepła…” wprowadza wybraną metodę rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w  budynkach, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z obliczeniowych zapotrzebowań ciepła poszczególnych lokali oraz zapewnia ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

W opisie stanu faktycznego dziwi fakt naliczania zaliczki na poczet kosztów stałych centralnego ogrzewania od metra kwadratowego.
To jest rażąco sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym.
Opłaty za dostawę energii cieplnej w części nieruchomości wspólnej to koszty zarządu tą nieruchomością i powinny być pokrywane przez właścicieli w stosunku do ich udziałów, a nie do metra kwadratowego powierzchni użytkowej ich mieszkania.
Przepis art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali jednoznacznie i kategorycznie stanowi, że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.
W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

Należy każe pamiętać, że właściciele lokali przez cały rok uiszczają zaliczki.
Zaliczki podlegają rozliczeniu i po okresie rozliczeniowym może wystąpić niedopłata lub nadpłata.


 
mieszkan7
mieszkan7
Napisano w dniu:
13.02.2018, 15:51
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
Dziekuje za odpowiedź. Znalazłem taki wpis w regulaminie:
5.24. Rozliczenie energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania CO w budynku wyposażonym w odrębny, indywidualny ciepłomierz budynkowy CO, mierzący zużycie energii cieplnej tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, realizowane jest następująco:
a) ustalenie kosztów stałych i zmiennych CO:
- na koszty stałe CO składają się: opłaty za moc zamówioną, opłaty stałe za usługi przesyłowe, koszty konserwacji sieci i innych opłat abonamentowych. Koszty te na potrzeby rozliczeń CO wynoszą 40% kosztów CO ogółem za dany okres rozliczeniowy (rok);
- na koszty zmienne CO składają się: opłaty za zużytą energię cieplną, opłaty zmienne za usługi przesyłowe. Koszty te na potrzeby rozliczeń CO wynoszą 60% kosztów CO ogółem za dany okres rozliczeniowy (rok);
b) rozliczenie kosztów stałych CO na lokal:
- iloraz kosztów stałych CO wyrażony w złotych za dany okres rozliczeniowy i powierzchni grzewczej nieruchomości pozwala ustalić średni koszt stały CO w zł/m2 za dany okres rozliczeniowy ,
- iloczyn powierzchni grzewczej lokalu i średniego kosztu stałego CO w zł/m2 za dany okres rozliczeniowy, pozwala ustalić koszty stałe CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy,
c) rozliczenie kosztów zmiennych CO na lokal:
- iloraz kosztów zmiennych CO wyrażony w złotych za dany okres rozliczeniowy i sumy GJ odczytanych z ciepłomierzy lokalowych w nieruchomości, pozwala ustalić średni koszt zmienny CO w zł/GJ za dany okres rozliczeniowy,
- iloczyn odczytanej wartości GJ z ciepłomierza lokalowego w danym okresie rozliczeniowym i średniego kosztu zmiennego CO w zł/GJ za dany okres rozliczeniowy, pozwala ustalić koszty zmienne CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy,
d) łączne koszty CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy to: suma lokalowych kosztów stałych CO i suma lokalowych kosztów zmiennych CO,
e) rozliczenie centralnego ogrzewania w lokalu: jest to różnica pomiędzy naliczonymi zaliczkami w danym okresie rozliczeniowym (roku) o których mowa w § 5 pkt. 5.16 lit. a) a ustalonymi łącznymi kosztami CO przypadającymi na lokal za dany okres rozliczeniowy:
- jeśli wyliczone koszty są wyższe od naliczonych zaliczek powstaje niedopłata,
- jeśli wyliczone koszty są niższe od naliczonych zaliczek powstaje nadpłata
f) na potrzeby obciążenia kosztów części wspólnej o których mowa w pkt. 5.9 powyższe procedury stosuje się odpowiednio, w przypadku braku wodomierzy wody ciepłej w części wspólnej, koszty części wspólnej obciąża się ryczałtowo, według ryczałtu ustalonego w pkt. 5.30.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące" »

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Ile można zaoszczędzić na ociepleniu stropodachów ??
Przegląd dachu i elewacji nieruchomości - termowizja pokaże wszystko»
Ocieplanie stropodachu w budynku Termowizja w przeglądzie nieruchomości - dachy i elewacje
Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

Jak niedrogo sprawić, aby elewacja budynku wyglądała ładnie i nowocześnie  »

imitacja deski elewacyjnej drewanianejNowoczesne elewacje wpisują się w panujące trendy – z jednej strony, z drugiej rozwiązanie wykazuje nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne... chcę wiedzieć »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Zarządco zabezpiecz dach budynku !
Ochrona budynku przed wilgocią Uszczelnianie dachu nieruchomości
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych (...) czytam dalej »

Jak niedrogo oczyścić elewację budynku z brudu, kurzu lub nalotu »

Czyszczenie elewacji budynku

Przed spółdzielnią czy zarządcą są zawsze nowe wyzwania stawiane przez ustawodawców i mieszkańców. Działania w oparciu o potrzeby remontowe i modernizacyjne (...) Czytam więcej »


Iniekcje uszczelniające w garażach podziemnych »
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Iniekcje garażowe jak się ich pozbyć Niższe koszty ciepła
Coraz ściślejsza zabudowa oraz efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni powodują, że nasze osiedla pną się nie tylko w górę, lecz także w dół... czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Czy hydrofor może być cichy ?

Czy hydrofor może być cichy

Czy możliwe jest, aby wysokociśnieniowe pompy wirowe w konstrukcji pomp z silnikiem mokrym (bezdławnicowe) zapewniały najcichszą pracę (...) czytam dalej »


Jak zmniejszyć koszty ogrzewania wody?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak zmniejszyć rachunki za ciepło Kotły do budynków mieszkalnych
Wiele instalacji c.w.u. w budynkach mieszkalnych nie spełnia technicznych, użytkowych oraz ekonomicznych wytycznych polskiego prawa budowlanego. Najpoważniejszym problemem jest brak (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Wyszukiwarka Forum

Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15516|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl