rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla

Autor: mieszkan7  |  13.02.2018, 12:53  |  3
Autor:
mieszkan7
mieszkan7
Napisano w dniu:
13.02.2018, 12:53
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
witamWink we wspolnocie od poczatku powstania placilismy oplate stala za cieplo 0,80zł/m2. w roku 2017 przyjelismy nowy plan gosp i zatwierdzilismy ze zaliczki na oplate stala beda od 01.04.2017 do 31.12.2017 wynosil 1,2zł/m2. jednak nowe naliczenia za rok 2018 nadal sa z taka zaliczka 1,2zl/m2, czy nie powinny one wrocic do 0,8zl/m2. prosze o porade w tej sprawie
 
Fix
Fix
Napisano w dniu:
13.02.2018, 13:33
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
Nie da się merytorycznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

W pierwszszej kolejności proponuję  zapoznanie się z treścią art. 45a ustawy - Prawo energetyczne
Następnie trzeba zapoznać się z reulacjami przyjętymi w "Regulaminie rozliczeń ciepła...", który musi być wprowadzony do obiegu prawnego uchwałą wspólnoty mieszkaniowej. Obowiązek w tym zakresie wynika wprost z art. 45a ust. 10 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.
”Regulamin rozliczeń ciepła…” wprowadza wybraną metodę rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w  budynkach, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z obliczeniowych zapotrzebowań ciepła poszczególnych lokali oraz zapewnia ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

W opisie stanu faktycznego dziwi fakt naliczania zaliczki na poczet kosztów stałych centralnego ogrzewania od metra kwadratowego.
To jest rażąco sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym.
Opłaty za dostawę energii cieplnej w części nieruchomości wspólnej to koszty zarządu tą nieruchomością i powinny być pokrywane przez właścicieli w stosunku do ich udziałów, a nie do metra kwadratowego powierzchni użytkowej ich mieszkania.
Przepis art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali jednoznacznie i kategorycznie stanowi, że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.
W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

Należy każe pamiętać, że właściciele lokali przez cały rok uiszczają zaliczki.
Zaliczki podlegają rozliczeniu i po okresie rozliczeniowym może wystąpić niedopłata lub nadpłata.


 
mieszkan7
mieszkan7
Napisano w dniu:
13.02.2018, 15:51
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
Dziekuje za odpowiedź. Znalazłem taki wpis w regulaminie:
5.24. Rozliczenie energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania CO w budynku wyposażonym w odrębny, indywidualny ciepłomierz budynkowy CO, mierzący zużycie energii cieplnej tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, realizowane jest następująco:
a) ustalenie kosztów stałych i zmiennych CO:
- na koszty stałe CO składają się: opłaty za moc zamówioną, opłaty stałe za usługi przesyłowe, koszty konserwacji sieci i innych opłat abonamentowych. Koszty te na potrzeby rozliczeń CO wynoszą 40% kosztów CO ogółem za dany okres rozliczeniowy (rok);
- na koszty zmienne CO składają się: opłaty za zużytą energię cieplną, opłaty zmienne za usługi przesyłowe. Koszty te na potrzeby rozliczeń CO wynoszą 60% kosztów CO ogółem za dany okres rozliczeniowy (rok);
b) rozliczenie kosztów stałych CO na lokal:
- iloraz kosztów stałych CO wyrażony w złotych za dany okres rozliczeniowy i powierzchni grzewczej nieruchomości pozwala ustalić średni koszt stały CO w zł/m2 za dany okres rozliczeniowy ,
- iloczyn powierzchni grzewczej lokalu i średniego kosztu stałego CO w zł/m2 za dany okres rozliczeniowy, pozwala ustalić koszty stałe CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy,
c) rozliczenie kosztów zmiennych CO na lokal:
- iloraz kosztów zmiennych CO wyrażony w złotych za dany okres rozliczeniowy i sumy GJ odczytanych z ciepłomierzy lokalowych w nieruchomości, pozwala ustalić średni koszt zmienny CO w zł/GJ za dany okres rozliczeniowy,
- iloczyn odczytanej wartości GJ z ciepłomierza lokalowego w danym okresie rozliczeniowym i średniego kosztu zmiennego CO w zł/GJ za dany okres rozliczeniowy, pozwala ustalić koszty zmienne CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy,
d) łączne koszty CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy to: suma lokalowych kosztów stałych CO i suma lokalowych kosztów zmiennych CO,
e) rozliczenie centralnego ogrzewania w lokalu: jest to różnica pomiędzy naliczonymi zaliczkami w danym okresie rozliczeniowym (roku) o których mowa w § 5 pkt. 5.16 lit. a) a ustalonymi łącznymi kosztami CO przypadającymi na lokal za dany okres rozliczeniowy:
- jeśli wyliczone koszty są wyższe od naliczonych zaliczek powstaje niedopłata,
- jeśli wyliczone koszty są niższe od naliczonych zaliczek powstaje nadpłata
f) na potrzeby obciążenia kosztów części wspólnej o których mowa w pkt. 5.9 powyższe procedury stosuje się odpowiednio, w przypadku braku wodomierzy wody ciepłej w części wspólnej, koszty części wspólnej obciąża się ryczałtowo, według ryczałtu ustalonego w pkt. 5.30.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Kompleksowe usługi na zarządzanieAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym (...) czytam więcej »


Seminarium wymagania prawne dot. znakowania znakiem budowlanym wyrobów do wentylacji i klimatyzacji budynków »

Przepisy techniczno budowlaneObowiązkowym oznakowaniem objęte zostaną wyroby do wentylacji i klimatyzacji – to zapowiedź zmian, które przyniesie 2019 rok. (...) czytam więcej »


Urządzenia, które mogą uratować życie i mienie mieszkańców!
Najniższe ceny w internecie dla Zarządców, Wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni »

Ile zapłacisz za ocieplenie stropodachu w budynku wielolokalowym?
Odpowiada ekspert.

Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Czy donice betonowe na placach i deptakach osiedlowych to dobry pomysł »

Donice betonoweAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
czyszcenie i renowacja elewacji Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
  • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15888|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9536|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl