rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla

Autor: mieszkan7  |  13.02.2018, 12:53  |  3
Autor:
mieszkan7
mieszkan7
Napisano w dniu:
13.02.2018, 12:53
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
witamWink we wspolnocie od poczatku powstania placilismy oplate stala za cieplo 0,80zł/m2. w roku 2017 przyjelismy nowy plan gosp i zatwierdzilismy ze zaliczki na oplate stala beda od 01.04.2017 do 31.12.2017 wynosil 1,2zł/m2. jednak nowe naliczenia za rok 2018 nadal sa z taka zaliczka 1,2zl/m2, czy nie powinny one wrocic do 0,8zl/m2. prosze o porade w tej sprawie
 
Fix
Fix
Napisano w dniu:
13.02.2018, 13:33
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
Nie da się merytorycznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

W pierwszszej kolejności proponuję  zapoznanie się z treścią art. 45a ustawy - Prawo energetyczne
Następnie trzeba zapoznać się z reulacjami przyjętymi w "Regulaminie rozliczeń ciepła...", który musi być wprowadzony do obiegu prawnego uchwałą wspólnoty mieszkaniowej. Obowiązek w tym zakresie wynika wprost z art. 45a ust. 10 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.
”Regulamin rozliczeń ciepła…” wprowadza wybraną metodę rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w  budynkach, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z obliczeniowych zapotrzebowań ciepła poszczególnych lokali oraz zapewnia ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

W opisie stanu faktycznego dziwi fakt naliczania zaliczki na poczet kosztów stałych centralnego ogrzewania od metra kwadratowego.
To jest rażąco sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym.
Opłaty za dostawę energii cieplnej w części nieruchomości wspólnej to koszty zarządu tą nieruchomością i powinny być pokrywane przez właścicieli w stosunku do ich udziałów, a nie do metra kwadratowego powierzchni użytkowej ich mieszkania.
Przepis art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali jednoznacznie i kategorycznie stanowi, że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.
W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

Należy każe pamiętać, że właściciele lokali przez cały rok uiszczają zaliczki.
Zaliczki podlegają rozliczeniu i po okresie rozliczeniowym może wystąpić niedopłata lub nadpłata.


 
mieszkan7
mieszkan7
Napisano w dniu:
13.02.2018, 15:51
rozliczenie za poprzedni rok we wspolnocie- koszy ciepla
Dziekuje za odpowiedź. Znalazłem taki wpis w regulaminie:
5.24. Rozliczenie energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania CO w budynku wyposażonym w odrębny, indywidualny ciepłomierz budynkowy CO, mierzący zużycie energii cieplnej tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, realizowane jest następująco:
a) ustalenie kosztów stałych i zmiennych CO:
- na koszty stałe CO składają się: opłaty za moc zamówioną, opłaty stałe za usługi przesyłowe, koszty konserwacji sieci i innych opłat abonamentowych. Koszty te na potrzeby rozliczeń CO wynoszą 40% kosztów CO ogółem za dany okres rozliczeniowy (rok);
- na koszty zmienne CO składają się: opłaty za zużytą energię cieplną, opłaty zmienne za usługi przesyłowe. Koszty te na potrzeby rozliczeń CO wynoszą 60% kosztów CO ogółem za dany okres rozliczeniowy (rok);
b) rozliczenie kosztów stałych CO na lokal:
- iloraz kosztów stałych CO wyrażony w złotych za dany okres rozliczeniowy i powierzchni grzewczej nieruchomości pozwala ustalić średni koszt stały CO w zł/m2 za dany okres rozliczeniowy ,
- iloczyn powierzchni grzewczej lokalu i średniego kosztu stałego CO w zł/m2 za dany okres rozliczeniowy, pozwala ustalić koszty stałe CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy,
c) rozliczenie kosztów zmiennych CO na lokal:
- iloraz kosztów zmiennych CO wyrażony w złotych za dany okres rozliczeniowy i sumy GJ odczytanych z ciepłomierzy lokalowych w nieruchomości, pozwala ustalić średni koszt zmienny CO w zł/GJ za dany okres rozliczeniowy,
- iloczyn odczytanej wartości GJ z ciepłomierza lokalowego w danym okresie rozliczeniowym i średniego kosztu zmiennego CO w zł/GJ za dany okres rozliczeniowy, pozwala ustalić koszty zmienne CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy,
d) łączne koszty CO przypadające na lokal za dany okres rozliczeniowy to: suma lokalowych kosztów stałych CO i suma lokalowych kosztów zmiennych CO,
e) rozliczenie centralnego ogrzewania w lokalu: jest to różnica pomiędzy naliczonymi zaliczkami w danym okresie rozliczeniowym (roku) o których mowa w § 5 pkt. 5.16 lit. a) a ustalonymi łącznymi kosztami CO przypadającymi na lokal za dany okres rozliczeniowy:
- jeśli wyliczone koszty są wyższe od naliczonych zaliczek powstaje niedopłata,
- jeśli wyliczone koszty są niższe od naliczonych zaliczek powstaje nadpłata
f) na potrzeby obciążenia kosztów części wspólnej o których mowa w pkt. 5.9 powyższe procedury stosuje się odpowiednio, w przypadku braku wodomierzy wody ciepłej w części wspólnej, koszty części wspólnej obciąża się ryczałtowo, według ryczałtu ustalonego w pkt. 5.30.
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Ruszają środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2»

Środki na termomodernizację Jessica2

Ponad 173 mln zł ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020  przeznaczone... czytaj dalej »


Top 5 korzyści z kredytu konsolidacyjnego » Uszkodzone rury kanalizacyjne - co robić? »
Kredyt konsolidacyjny uszkodzone rury kanalizacyjne
Kredyt konsolidacyjny może zapewnić szereg korzyści, jeśli masz dużo zaległych długów (...) czytaj dalej » Uszkodzone rury kanalizacyjne są niezwykle uciążliwą sprawą, zarówno dla administratora budynku, jak i lokatorów (...) czytaj dalej »

Gdzie szukać pomocy przy wskazaniu istotnych nieszczelności oraz sposobu ich naprawy?

Test nieszczelności budynku - nieruchomości

Zrób testy nieszczelności budynków i zobacz, gdzie warto uszczelnić Twój budynek (...) czytaj dalej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
Czy warto inwestować w platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych?
Problem psich odchodów na osiedlu platformy schodowe do budynków mieszkalnych
Problem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...)   czytaj dalej » Platformy schodowe są urządzeniami, które coraz częściej można spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy… czytaj dalej »

 


Jak ułatwić i skrócić czas odczytu wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania »

Odczyt liczników

Pojedynczy odczyt trwa ułamki sekundy i odbywa się bez bezpośredniego kontaktu urządzenia odczytującego czytaj dalej »


Koncepcja spółdzielni dostępnej dla mieszkańców»
Kredyt hipoteczny - wszystko co musisz o nim wiedzieć»
Spółdzielnia dostępna dla mieszkańców co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym
Opisy wszelkich istotnych działań Zarządu i Rady Nadzorczej przekazywane są do mieszkańców… czytaj dalej » Osoby decydujące się na zaciągnięcie takiego wieloletniego zobowiązania powinny dokładnie przeanalizować wszystkie elementy… czytaj dalej »

środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2

Wyszukiwarka Forum

Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

1/2/2018

Aktualny numer:

Administrator 1/2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zarządca z mieszkańcem tworzą związek niemal rodzinny
  • - Rewolucja w ochronie danych
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 14699|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl