CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zarządca toleruję ciągłe zaległości Gminy w opłatach.

Autor: gor11  |  17.02.2019, 20:52  |  3
Autor:
gor11
gor11
Napisano w dniu:
17.02.2019, 20:52
Zarządca toleruję ciągłe zaległości Gminy w opłatach.

Sytuacja ma się tak.
1.. Zarządcą naszej Wspólnoty jest MPGL – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100 % udziałem Gminy, któraż to Gmina jest właścicielem 30,1 % mieszkań niewyodrębnionych.

2.. Jest to spółka powstała ma gruzach gminnego (postPRLowskiego) MZBM.

3.. Umowę notarialną Wspólnota 6 lat przed powstaniem Spółki (MPGL) z ówczesnym MZBM (tym postPRLowskim)

4.. Gmina bez nowej umowy przekazała zarządzanie wszystkimi dotychczas zarządzanymi Wspólnotami tejże nowo powstałej MPGL.

5.. Mieszkania w chwili ich wyodrębnienia – do roku 2010 (potem Gmina ustaliła zaporowe upusty i wykupy ustały) – kupowane były od Gminy – nie od ówczesnego MZBM.

6. Zarząd Spółki jest więc w pełni zależny od właściciela czyli Gminy – a to ciągły dłużnik Wspólnoty praktycznie nie wpłacający swoich należności pomimo regulowania przez najemców tychże 30,1 % mieszkań niewyodrębnionych należności.

7.. Z należności wpłacanych przez 69,1 % właścicieli mieszkań wyodrębnionych Gmina pokrywa wszystkie płatności wobec podmiotów zewnętrznych ( śmieci, woda, energia elektr. ciepło, usługi, ubezpieczenie itp.)

8.. Pomimo że Gmina jest ciągłym dłużnikiem wobec Wspólnoty pobiera (w rozliczeniach) sobie przy zadłużeniu (rzeczywistym tylko za miesiąc  styczeń2018 r.) 2 676,02 zł z tytułu wynagrodzenia za zarządzanie 828,54 zł + 236,73 zł z tytułu „wydumanych” nieudokumentowanych” dowodami kosztów administrowania, co daje jej poprawę kondycji finansowej o 3 737,29 zł tylko za jeden miesiąc a to narasta w skali roku, co daje dobry wynik przy ok. 150 zarządzanych nawet większych od naszej Wspólnot.

9.. Nadpłaty za ogrzewanie z własnej kotłowni (stawka prewencyjnie za zgodą Właścicieli zawyżona) zwraca – jeżeli właściciele sobie życzą w gotówce – w ratach nawet do 5. miesięcy po rozliczeniu kosztów, kapią niewielkie kwoty po ostrych interwencjach zarządu (właścicielskiego).

Podsumowanie.

Zarządca a tak naprawdę Gmina – bo to takie hybrydowe dwa w jednym - nic nie wnosząc pokrywa swoje zobowiązania z pieniędzy nie swoich, niejako” zdeponowanych”  Cry chociażby tylko z narastających nadpłat za ciepło) przez właścicieli mieszkań wyodrębnionych, łagodząc tym sposobem swój wizerunek, swoje kilkudziesięciomilionowe zadłużenie gdzie tylko się da za wyjątkiem należącej do Gminy w ok. ⅓ części  Spółki z o.o. wodociągów i kanalizacji i oczywiście wpłat na rzecz Urzędu Miejskiego z tytułu gospodarki odpadami.

Pytania:

1.. Czy mają tu zastosowanie art. 286 Kodeksu Karnego, art. 134 § 1 Kodeksu wykroczeń, art. 388 § 1 a może 405 Kodeksu cywilnego ?

2.. Czy skorzystanie z dobrodziejstwa tzw. Uzasadnionego Podejrzenia Popełnienia Przestępstwa – powiadomienia do Prokuratury ma szanse pozytywnego efektu ?

3.. A może jest jakiś inny przepis pozwalający na zdyscyplinowanie zarówno zarządcy jak i Gminy, na zakończenie tego stanu rzeczy ?

 
Ostatnia edycja: 17.02.2019, 21:47 przez gor11. Ilość zmian: 1.
Fix
Fix
Napisano w dniu:
19.02.2019, 11:29
Zarządca toleruję ciągłe zaległości Gminy w opłatach.
Sprawa wydaje się banalnie prosta.
Skoro gmina posiada tylko 30,1 % udziałów w nieruchomości wspólnej, to pozostali właściciele lokali mogą przegłosować każdą uchwałę.
Zamiast użerać się z zarządcą zorganizujcie większość właścicieli lokali w swoim budynku celem podjęcia uchwały o zmiane zarządcy.
Możecie także zmienić sposób zarządu nieruchomością wspólną i ustanowić zarząd właścicielski.
Wtedy w ogóle nie będzie zarządcy tylko zarząd wybrany przez właścicieli lokali, a administrowanie możecie zlecić podmiotowi zewnętrznemu.
 
Fix
Fix
Napisano w dniu:
19.02.2019, 12:42
Zarządca toleruję ciągłe zaległości Gminy w opłatach.
Otwartym pozostaje także pytanie, czy w tej wspólnocie mieszkaniowej naliczane są odsetki ustawowe od nieterminowych płatnośći ?
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16500|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10172|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl