CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zarządca toleruję ciągłe zaległości Gminy w opłatach.

Autor: gor11  |  17.02.2019, 20:52  |  3
Autor:
gor11
gor11
Napisano w dniu:
17.02.2019, 20:52
Zarządca toleruję ciągłe zaległości Gminy w opłatach.

Sytuacja ma się tak.
1.. Zarządcą naszej Wspólnoty jest MPGL – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100 % udziałem Gminy, któraż to Gmina jest właścicielem 30,1 % mieszkań niewyodrębnionych.

2.. Jest to spółka powstała ma gruzach gminnego (postPRLowskiego) MZBM.

3.. Umowę notarialną Wspólnota 6 lat przed powstaniem Spółki (MPGL) z ówczesnym MZBM (tym postPRLowskim)

4.. Gmina bez nowej umowy przekazała zarządzanie wszystkimi dotychczas zarządzanymi Wspólnotami tejże nowo powstałej MPGL.

5.. Mieszkania w chwili ich wyodrębnienia – do roku 2010 (potem Gmina ustaliła zaporowe upusty i wykupy ustały) – kupowane były od Gminy – nie od ówczesnego MZBM.

6. Zarząd Spółki jest więc w pełni zależny od właściciela czyli Gminy – a to ciągły dłużnik Wspólnoty praktycznie nie wpłacający swoich należności pomimo regulowania przez najemców tychże 30,1 % mieszkań niewyodrębnionych należności.

7.. Z należności wpłacanych przez 69,1 % właścicieli mieszkań wyodrębnionych Gmina pokrywa wszystkie płatności wobec podmiotów zewnętrznych ( śmieci, woda, energia elektr. ciepło, usługi, ubezpieczenie itp.)

8.. Pomimo że Gmina jest ciągłym dłużnikiem wobec Wspólnoty pobiera (w rozliczeniach) sobie przy zadłużeniu (rzeczywistym tylko za miesiąc  styczeń2018 r.) 2 676,02 zł z tytułu wynagrodzenia za zarządzanie 828,54 zł + 236,73 zł z tytułu „wydumanych” nieudokumentowanych” dowodami kosztów administrowania, co daje jej poprawę kondycji finansowej o 3 737,29 zł tylko za jeden miesiąc a to narasta w skali roku, co daje dobry wynik przy ok. 150 zarządzanych nawet większych od naszej Wspólnot.

9.. Nadpłaty za ogrzewanie z własnej kotłowni (stawka prewencyjnie za zgodą Właścicieli zawyżona) zwraca – jeżeli właściciele sobie życzą w gotówce – w ratach nawet do 5. miesięcy po rozliczeniu kosztów, kapią niewielkie kwoty po ostrych interwencjach zarządu (właścicielskiego).

Podsumowanie.

Zarządca a tak naprawdę Gmina – bo to takie hybrydowe dwa w jednym - nic nie wnosząc pokrywa swoje zobowiązania z pieniędzy nie swoich, niejako” zdeponowanych”  Cry chociażby tylko z narastających nadpłat za ciepło) przez właścicieli mieszkań wyodrębnionych, łagodząc tym sposobem swój wizerunek, swoje kilkudziesięciomilionowe zadłużenie gdzie tylko się da za wyjątkiem należącej do Gminy w ok. ⅓ części  Spółki z o.o. wodociągów i kanalizacji i oczywiście wpłat na rzecz Urzędu Miejskiego z tytułu gospodarki odpadami.

Pytania:

1.. Czy mają tu zastosowanie art. 286 Kodeksu Karnego, art. 134 § 1 Kodeksu wykroczeń, art. 388 § 1 a może 405 Kodeksu cywilnego ?

2.. Czy skorzystanie z dobrodziejstwa tzw. Uzasadnionego Podejrzenia Popełnienia Przestępstwa – powiadomienia do Prokuratury ma szanse pozytywnego efektu ?

3.. A może jest jakiś inny przepis pozwalający na zdyscyplinowanie zarówno zarządcy jak i Gminy, na zakończenie tego stanu rzeczy ?

 
Ostatnia edycja: 17.02.2019, 21:47 przez gor11. Ilość zmian: 1.
Fix
Fix
Napisano w dniu:
19.02.2019, 11:29
Zarządca toleruję ciągłe zaległości Gminy w opłatach.
Sprawa wydaje się banalnie prosta.
Skoro gmina posiada tylko 30,1 % udziałów w nieruchomości wspólnej, to pozostali właściciele lokali mogą przegłosować każdą uchwałę.
Zamiast użerać się z zarządcą zorganizujcie większość właścicieli lokali w swoim budynku celem podjęcia uchwały o zmiane zarządcy.
Możecie także zmienić sposób zarządu nieruchomością wspólną i ustanowić zarząd właścicielski.
Wtedy w ogóle nie będzie zarządcy tylko zarząd wybrany przez właścicieli lokali, a administrowanie możecie zlecić podmiotowi zewnętrznemu.
 
Fix
Fix
Napisano w dniu:
19.02.2019, 12:42
Zarządca toleruję ciągłe zaległości Gminy w opłatach.
Otwartym pozostaje także pytanie, czy w tej wspólnocie mieszkaniowej naliczane są odsetki ustawowe od nieterminowych płatnośći ?
 
« Wróć do listy wątków

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Forum

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17297|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10792|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10365|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl