Miesięcznik Administrator

Archiwum:
Administrator 1/2013
Administrator 1/2013

Czy 2013 będzie rokiem przesilenia?

Gdy recesja puka mocno do drzwi, nawet analitycy rynkowi dzielą się na pesymistów i optymistów. Ci pierwsi zapowiadają, że pod koniec roku rozpocznie się proces stabilizacji, ale prawdziwego odbicia na rynku nieruchomości możemy spodziewać się za 3 lata. Przy tym Polacy będą mieli znacznie mniejsze możliwości zakupu mieszkań w 2013 roku, ponieważ zależność koniunktury na rynku nieruchomości od polityki bankowej jest wyjątkowo silna. Banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. Wymagany wyższy niż dotąd wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego w warunkach kryzysu, w postaci chociażby niższych zarobków, wyklucza dużą rzeszę osób z grupy potencjalnych kredytobiorców.

Optymiści liczą na Komisję Nadzoru Finansowego i jej sygnał dla banków do zwiększenia akcji kredytowej na rynku nieruchomości oraz na Radę Polityki Pieniężnej, która zapowiada dalsze obniżki stóp procentowych, co przełożyłoby się na poprawę dostępności kredytów. W ich opinii dla koniunktury na rynku mieszkaniowym swoje znaczenie ma także proces umacniania złotego wobec euro i franka szwajcarskiego. Związek pomiędzy kondycją złotego a polityką kredytową banków jest bowiem nadal bardzo silny.

Jedni i drudzy wiążą nadzieję z programem „Mieszkanie dla Młodych”. Wszystko wskazuje jednak na to, że wejdzie on w życie w roku 2014.

Zmiany przepisów, procedur dotkną również rynek zarządzania nieruchomościami. Ustawa tzw. deregulacyjna spędza sen z powiek wszystkim federacjom, które nadal walczą o pozostawienie obowiązku zdobywania wiedzy niezbędnej do zarządzania nieruchomościami. Jedną sprawę nad wyraz pozytywną załatwiła zapowiedź deregulacji zawodów – konsolidację środowiska. Po raz pierwszy federacje usiadły przy jednym stole, by podpisać porozumienie o współpracy i uzgodnić wspólne stanowisko.

Rok będzie upływał pod znakiem wielu zmian, jeśli nie strategicznych dla środowisk, to znacząco wpływających na zasady działalności. Np. w styczniu 2013 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o podatku VAT. Pozwala ona na rozliczanie podatku od towarów i usług metodą kasową. Nowe prawo będzie obowiązywało w gospodarce odpadami komunalnymi. Nie ma jednak jasności co do nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, nad którą pracowano w ubiegłym roku.

2013 rok zapowiada wiele nowego. I, aż sama nasuwa się tu starożytna klątwa chińska, która brzmi: – Obyś żył w ciekawych czasach!

Życząc Państwu wielu chwil wyciszenia, pozostaję z szacunkiem

Sabina Augustynowicz

... pokaż całość »

Spis treści

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17759|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl