Miesięcznik Administrator

Archiwum:
Administrator 3/2013
Administrator 3/2013

Jak to na wojence ładnie…

Recesja daje w kość rynkowi nieruchomości. Budynków do zarządzania jakby mniej, bo zastój jest i w budownictwie, i w sprzedaży mieszkań. Bezpardonowa walka o miejsce na rynku zarządzania nieruchomościami sprawia, że dumping cenowy jest wszechobecny jak Polska długa i szeroka.
Na poprawę w najbliższym czasie nie ma co liczyć, bo deweloperzy mają problem ze zbyciem wybudowanych mieszkań. Prześcigają się wręcz w pomysłach na kampanie promocyjne. Jedna z firm deweloperskich propaguje akcję „Rodzina na Twoim”, inna „Rodzina na gotowym”, albo „Sprzęt AGD za darmo” czy „Garaż gratis”.
Chęć sprzedaży jest tak ogromna, że nie zawsze informuje się potencjalnych nabywców mieszkań, iż od udzielonych bonusów przez dewelopera, jeżeli ich wartość przekroczy 760 zł, będą musieli zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wartości całej nagrody.
Najbardziej wyszukane nawet finansowo korzystne oferty nie chwycą, gdy tak bardzo wyśrubowane są kryteria dostępu do kredytów hipotecznych. Niezbyt liczna jest bowiem grupa zainteresowanych zakupem mieszkania i posiadających zdolność kredytową.
Deweloperzy więc zmuszeni koniecznością zarabiania chociażby na utrzymanie półpustych budynków, wynajmują apartamenty na doby, robiąc konkurencję hotelom. W ogłoszeniach wręcz podają: Apartamenty na doby, taniej niż w hotelu.
Rynku w najbliższym czasie nie ożywi również program dofinansowania budowy domu/mieszkania energooszczędnego. Dlaczego? Bo nie ma firm deweloperskich zainteresowanych budową energooszczędnych budynków.
Sytuacja wydaje się patowa. Rynek nieruchomości to naczynia połączone. Zastój odbija się rykoszetem i na rynku zarządzania nieruchomościami, i rzeczoznawstwa, i pośrednictwa w obrocie nimi.
Małe firmy, niezależnie od segmentu w jakim działają mają problemy z przetrwaniem tych trudnych czasów. Co prawda specjaliści twierdzą, że jest segment mieszkań, który nieustannie ma się dobrze – to segment luksusowych apartamentów – sprzedających się zawsze jednakowo dobrze niezależnie od czasów, ale jest to jedynie niewielki fragment rynku.
Reszta osiągnęła poziom, od którego już należałoby tylko się odbijać, piąć w górę. Ale zanim przyjdzie ten moment odbicia, zanim pojawi się trampolina, część firm może polec. I będzie jak w piosence o ułanach i wojence. Tyle, że zamiast spaść z konia mogą wypaść z rynku.
Żeby nie było zbyt pesymistycznie warto chyba na koniec powołać się na opinie analityków, którzy twierdzą, że drgnęło nieco na rynku nieruchomości w kilku dużych miastach (o 1–2 pkt. proc.). Oby była to zapowiedź pojawienia się owej trampoliny, która pomoże wskoczyć znowu w siodło...
Sabina Augustynowicz

... pokaż całość »

Spis treści

6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19396|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl