Miesięcznik Administrator

Archiwum:
Administrator 4/2013
Administrator 4/2013


za darmo Administrator 4/2013

Zawód zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami został całkowicie otwarty. Dokonał tego w kwietniu br. Sejm, przyjmując zdecydowaną większością głosów I transzę tzw. ustawy deregulacyjnej.

Zmienią się zasady dostępu do 50 zawodów, podległych ośmiu ministrom. Deregulacja objęła grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób. Łatwiej będzie zostać m.in. taksówkarzem, ochroniarzem, trenerem sportu, notariuszem, zarządcą nieruchomości lub pośrednikiem obrotu nieruchomościami. Teraz pośrednikiem nieruchomości będzie mógł zostać niemal każdy: wyższe wykształcenie czy specjalistyczne studia podyplomowe przestaną być potrzebne. Niemal żadnych wymagań nie będzie musiał spełniać zarządca nieruchomości. Posłowie zdecydowali o usunięciu wszelkich wymogów. Do zarządzania wspólnotą mieszkaniową wystarczy zdolność do czynności prawnych.

Warto tu zauważyć, że propozycje rządu nie były tak radykalne – dotyczyły zmniejszenia wymogów dotyczących wykształcenia, jednak nadal przewidywały konieczność wpisu do rejestru ministra ds. budownictwa. Posłowie zdecydowali inaczej.

Trudno znaleźć środowiska zawodowe, którym podobałyby się zmiany. Notariusze podkreślają, że zagrażają one bezpieczeństwu obrotu gospodarczego, mówią o „drastycznym obniżeniu wymagań”. Trenerzy uważają, że do zawodu trafią dyletanci, a to zagraża zdrowiu trenujących. Z kolei taksówkarze skarżą się, że będzie ich zbyt wielu i nie zarobią na chleb; przewodnicy zaś twierdzą, że wycieczki po polskich miastach oprowadzać będą zagraniczni przewodnicy lub osoby do tego nieprzygotowane.
Niezadowolone jest także środowisko zarządców i pośredników. Na nic zdała się konsolidacja środowisk nieruchomościowych w walce o utrzymanie licencji. Środowiska te próbowały przekonywać decydentów, że aby ponosić odpowiedzialność za powierzony zarządcom przez właścicieli mieszkań majątek, trzeba mieć dużą wiedzę z zakresu prawa, finansów, techniki. Dyletanctwo nie ułatwi utrzymywania nieruchomości w stanie niepogorszonym. Przed wszystkimi trudny czas – dostosowywania  się do w pełni uwolnionego rynku nieruchomości.

Pozostaje mieć jednak nadzieję, że tenże rynek sam zweryfikuje zasady gry i postawi na profesjonalizm, zapewniający bezpieczeństwo właścicielom i użytkownikom lokali. I że wraz ze zmianą reguł gry, zmienią się sposoby zdobywania wiedzy z zakresu zarządzania nieruchomościami. Bo trudno sobie wyobrazić, by zwyciężył dyletantyzm.
Rynek się zmienia. Miesięcznik „Administrator” również. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom naszych P.T. Czytelników, doskonalimy makietę.

Mamy nadzieję, że graficzne zmiany przypadną Państwu do gustu, zwłaszcza, że treści przy tej samej objętości otrzymają Państwo więcej. W każdej działalności chodzi bowiem o to, by IŚĆ I WYGRAĆ. A więc Panie i Panowie: GO and WIN!

Sabina Augustynowicz

... pokaż całość »

Spis treści

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17555|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl