Miesięcznik Administrator

Archiwum:
Administrator 5/2013
Administrator 5/2013

za darmo Administrator 5/2013

Dura lex, sed lex?!

 

Zarządzanie nieruchomościami wzbudza nieustannie emocje. Deregulacja niby jest przesądzona, ale ciągle toczą się o nią boje.

Ostatnio Senat wniósł do ustawy deregulacyjnej 180 poprawek, w tym zaproponował utrzymanie
obowiązkowego ubezpieczenia OC zarządcy.

Prof. Marek Chmaj wydał opinię, potwierdzającą niekonstytucyjność zapisów ustawy deregulacyjnej.

Opinię profesora otrzymali senatorowie i cofnęli ustawę do Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej, w której posiedzeniu partnerzy społeczni nie wzięli co prawda udziału, ale członkowie Komisji i tak uznali, że liczba senackich poprawek jest ogromna i wymaga wyjaśnienia prawników.

W opinii profesora Chmaja ustawa jest w wielu aspektach nie tylko niekonstytucyjna, a daleki od zgodności z konstytucją był także sam proces legislacyjny.

O – delikatnie mówiąc niedoróbkach – świadczą również inne zapisy tejże ustawy.

Przewidują one np. możliwość powierzenia rzeczoznawcom majątkowym gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa. Przypadek? Raczej niechlujstwo legislacyjne, którego skutkiem byłoby ustawowe powierzenie zarządzania nieruchomościami Skarbu Państwa rzeczoznawcom majątkowym.

Czy ustawa okaże się kolejnym bublem prawnym?

I jak tu wierzyć, że dura lex, sed lex ma sens? Twarde prawo, nawet niewygodne, może przekonywać do jego respektowania, ale pod warunkiem, że jest prawem dobrym.

Nikt nie kwestionuje potrzeby zmiany zasad dostępu do zawodów, ale czy warto było w takim pośpiechu bez konsultacji – jak twierdzi środowisko zarządców – wprowadzać zmiany, gdy w Unii Europejskiej prawdopodobnie już w przyszłym roku pojawi się karta, którą jedni nazywają kartą profesjonalisty, a inni kompetencji? Karta owa mogłaby z powodzeniem zastąpić dotychczasowe licencje i otworzyć zawody.

Sabina Augustynowicz

... pokaż całość »

Spis treści

6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19172|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl