administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

#GorącaLinia – czy balkon jest nieruchomością wspólną?

Eugenia Śleszyńska | 2020-05-04
fot. redakcja

fot. redakcja

Czytelnik pyta:

czy balkon jest nieruchomością wspólną?

Zobacz także

Jacek Frydryszak Opłaty za odpady

Opłaty za odpady Opłaty za odpady

– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...

– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty

#GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty

Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?

Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym

#GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym

Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?

Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?

Ekspert odpowiada:

Właścicielowi lokalu przysługuje prawo własności lokalu, jak też udział w nieruchomości wspólnej; przy czym udział majątkowy w nieruchomości wspólnej jest częścią składową majątku głównego, prawa własności lokalu, w rozumieniu art. 50 Kodeksu cywilnego. 

Przypomnijmy, że nieruchomość wspólną, w rozumieniu definicji określonej w art. 3 ust. 2 UWL, stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. 

Nieruchomością wspólną jest w szczególności grunt oraz te części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. W myśl orzecznictwa za elementy takie w częściach wspólnych budynku uważa się fundamenty, dach, ściany, klatkę schodową, przewody, urządzenia i instalacje, w tym instalacje wodne, ogrzewcze, a także windy, schody, itp. Jest to współwłasność przymusowa, tj. takie elementy, które znajdują się poza lokalami, jak i takie elementy, które znajdują się w lokalach [por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 czerwca 2012 r., VII SA/Wa 550/12].

Tak więc, na nieruchomość wspólną składa się:

  • grunt, na którym usytuowany jest budynek i jego otoczenie,
  • części budynku, które służą wszystkim właścicielom,
  • instalacje i urządzenia, które służą wszystkim właścicielom.

Powstaje pytanie, czy balkon, loggia, taras stanowią nieruchomość wspólną? 

W orzecznictwie przyjęto, że balkon, loggia, taras [z której korzysta właściciel], są z jednej strony tzw. "pomieszczeniem pomocniczym", a z drugiej – należą zazwyczaj do elementów zewnętrznych i konstrukcyjnych oraz do elewacji budynku, tym samym można je uznać za część nieruchomości wspólnej.

Wyjaśniono w orzecznictwie, że pod pojęciem balkonu/tarasu, jako części budynku stanowiącego zarazem część lokalu, należy rozumieć przestrzeń wewnętrzną, z reguły wyodrębnioną podłogą i balustradą, a niekiedy ścianami bocznymi i sufitem, z wyłączeniem zawsze ściany przedniej. W związku z tym elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku należy uznać za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, zatem stanowią nieruchomość wspólną. Takie rozumienie pojęcia balkonu i części wspólnych nie odbiega zasadniczo od pojęcia samodzielnego lokalu mieszkalnego z art. 2 ust. 2 i części wspólnych z art. 3 ust. 2 UWL [por. uchwała SN z dnia 7 marca 2008 r., III CZP 10/08]. Szczególnie należy podkreślić to, że według orzecznictwa, "jeśli przemawiają za tym względy natury architektonicznej lub estetycznej, to balkony lub ich elementy mogą być uznane za wchodzące w skład nieruchomości wspólnej, choćby w praktyce służyły one do wyłącznego użytku osób zajmujących określony lokal" (wyrok SA w Białymstoku z dnia 26 kwietnia 2018 r. , I ACa 17/18). 

W uzasadnieniu do wyroku SA w Poznaniu z dnia 31 stycznia 2018 r., I ACa 840/17 czytamy, że pod pojęciem balkonu (także tarasu), jako części budynku stanowiącego zarazem część lokalu mieszkalnego, należy rozumieć przestrzeń wewnętrzną, z reguły wyodrębnioną podłogą i balustradą, a niekiedy ścianami bocznymi i sufitem, z wyłączeniem zawsze ściany przedniej. W związku z tym elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku należy uznać za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, zatem stanowią nieruchomość wspólną. Zauważyć należy, że takie rozumienie pojęcia balkonu i części wspólnych nie odbiega zasadniczo od pojęcia samodzielnego lokalu mieszkalnego z art. 2 ust. 2 i części wspólnych z art. 3 ust. 2 UWL.

Balkony mogą, zależnie od koncepcji architektonicznej danego budynku, być zarówno częścią elewacji, spełniającą jedynie funkcję zdobniczą lub zostać przeznaczone do użytku ogółu właścicieli, albo przynależeć do poszczególnych lokali mieszkalnych i być przeznaczone do wyłącznego użytku ich właścicieli.

W przypadku balkonów/tarasów nie jest możliwe precyzyjne ustalenie podziału odnośnie tego, gdzie zaczyna się prawo własności jednego lokatora, a gdzie nieruchomość wspólna. Zwykle balkony/tarasy służą co najmniej 2 mieszkaniom (jako swoisty taras oraz zadaszenie) oraz są elementem konstrukcyjnym nieruchomości. Takimi elementami konstrukcyjnymi są więc: ściany, balustrada i posadzki, albowiem są częścią założeń architektonicznych, nie służą wyłącznie konkretnym osobom, a stan ich wpływa na stan budynku.

Niewątpliwie elementami konstrukcyjnymi nieruchomości są ściany, balustrada i posadzki, albowiem są częścią założeń architektonicznych i nie służą wyłącznie konkretnym osobom, a stan ich wpływa na stan budynku. Tym samym, obciążenie kosztami remontu tych elementów właścicieli poszczególnych lokali nakłada na nich obowiązek dotyczący elementów wspólnych.

Uchwała SN z dnia 7 marca 2008 r., III CZP 10/08 stanowi: "Ani ustawa o własności lokali, ani Prawo budowlane nie zawierają ustawowej definicji pojęcia "balkon", .. pod pojęciem tym określa się zróżnicowane pod względem konstrukcyjnym, architektonicznym i wizualnym części budynku. W tej sytuacji, wobec braku jurydycznych kryteriów pozwalających na dookreślenie tego pojęcia, należy przyjąć, że pod pojęciem "balkonu" jako części budynku stanowiącej zarazem część składową lokalu mieszkalnego rozumieć należy tę tylko jego część, która służy wyłącznie do użytku właściciela lokalu i osób z nim zamieszkałych. Jest nią przestrzeń wewnętrzna, z reguły wyodrębniona podłogą i balustradą, a niekiedy także ścianami bocznymi i sufitem, z wyłączeniem zawsze ściany przedniej, której brak pozwala na uznanie tej części budynku za balkon i umożliwia zarazem korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem. 

Wobec tego elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, zatem – na podstawie art. 3 ust. 2 UWL – powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną. W konsekwencji należy przyjąć, na podstawie art. 14 pkt 1 UWL, że wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością, które obciążają wspólnotę mieszkaniową".

Z wyroku SA w Białymstoku z dnia 26 kwietnia 2018 r. , I ACa 17/18:  

1. Pod pojęciem "balkonu" jako części budynku stanowiącej zarazem część składową lokalu mieszkalnego rozumieć należy tę tylko jego część, która służy wyłącznie do użytku właściciela lokalu i osób z nim zamieszkałych. Jest nią przestrzeń wewnętrzna, z reguły wyodrębniona podłogą i balustradą, a niekiedy także ścianami bocznymi i sufitem, z wyłączeniem zawsze ściany przedniej, której brak pozwala na uznanie tej części budynku za balkon i umożliwia zarazem korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem. Wobec tego elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, zatem – na podstawie art. 3 ust. 2 UWL – powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną.

2. Jeśli przemawiają za tym względy natury architektonicznej lub estetycznej, to balkony lub ich elementy mogą być uznane za wchodzące w skład nieruchomości wspólnej, choćby w praktyce służyły one do wyłącznego użytku osób zajmujących określony lokal.

Przegląd orzecznictwa

Wyrok NSA z dnia 23 października 2015 r. , II OSK 1245/14 

Jeśli dostęp do tarasu czy balkonu ma więcej mieszkańców, to jest on częścią nieruchomości wspólnej, gdy dostęp jest możliwy tylko z jednego lokalu i taras służy do wyłącznego użytku właściciela tego lokalu, nie wchodzi w skład nieruchomości wspólnej. Jego przebudowa nie wymaga więc zgody całej wspólnoty.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2014 r. , I ACa 763/13 

Elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu, uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, zatem – na podstawie art. 3 ust. 2 UWL – powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 6 grudnia 2013 r., I ACa 773/13 

Z art. 3 ust. 2 UWL a contrario wynika, że art. 13 ust. 1 UWL należy rozumieć w ten sposób, iż wydatki związane z utrzymaniem urządzeń służących wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali obciążają właścicieli tych lokali. Przeciwstawieniem tego przepisu jest art. 14 pkt 1 UWL, z którego wynika, że wspólnotę mieszkaniową obciążają jedynie wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej. W okolicznościach sprawy daszki nad balkonami to element nieruchomości wspólnej, a niezależnie od tego na pozwanej Wspólnocie spoczywał obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, naruszonego w wyniku remontu nieruchomości wspólnej.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 12 sierpnia 2015 r. , I ACa 168/15 

Nie można przyjąć, że ocieplenie wnętrza balkonów, a więc co do zasady części pomocniczej konkretnego lokalu, zależne jest jedynie od woli właściciela lokalu, do którego balkon ten przynależy. Niewątpliwie bowiem fakt ocieplenia balkonów wpływa na sytuację wszystkich właścicieli, obniża koszty ogrzania całego budynku... Na wspólnocie mieszkaniowej ciąży także obowiązek utrzymania odpowiedniego stanu tych części budynku oraz ich estetyki. Czynności takie, jak docieplenie uznać więc należy za zmierzające do utrzymania nieruchomości w należytym stanie, co jest obowiązkiem wspólnoty. Zatem choć w przypadku balkonów, nie jest możliwym precyzyjne ustalenie podziału, odnośnie tego, gdzie zaczyna się prawo własności jednego właściciela, a gdzie nieruchomość wspólna zachodzą podstawy do uznania, że ich utrzymanie w należytym stanie czy też ocieplenie ciąży na wspólnocie mieszkaniowej.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 25 maja 2016 r. , VI ACa 605/15

Wyrok stanowi, że kategoria części wspólnej nieruchomości ma charakter funkcjonalny i zarazem jest na tyle elastyczna, że status prawny danego elementu nieruchomości budynkowej uzależnia od okoliczności konkretnego przypadku w tym sensie, iż ani nie przesądza, ani też nie wyklucza kwalifikowania go jako części wspólnej.

Wnioski

Pomimo podwójnego charakteru prawno-rzeczowego balkonu/tarasu/loggii, jeśli przemawiają za tym względy natury architektonicznej lub estetycznej, to balkony lub ich elementy w części są uznawane za wchodzące w skład nieruchomości wspólnej, choćby w praktyce służyły one do wyłącznego użytku osób zajmujących określony lokal. 

Podkreślenia wymaga również to, że "Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali". Podobnie w wyroku SA w Szczecinie z dnia 15 stycznia 2015 r., I ACa 727/14 : "nie jest dopuszczalne "uzupełnianie" na podstawie uchwały wspólnoty – zakreślonego przez ustawę przedmiotu nieruchomości wspólnej".

Komentarze

  • Halina22 Halina22, 13.09.2021r., 21:51:44 Zawsze problemy z tymi balkonami

Powiązane

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – objęcie izolacją lokatora w bloku

#GorącaLinia – objęcie izolacją lokatora w bloku #GorącaLinia – objęcie izolacją lokatora w bloku

Pytanie: jak należy postępować przy objęciu izolacją lokatora w bloku?

Pytanie: jak należy postępować przy objęciu izolacją lokatora w bloku?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej

#GorącaLinia – zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej #GorącaLinia – zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej

Pytanie: czy nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa?

Pytanie: czy nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – kontakt międzyludzki

#GorącaLinia – kontakt międzyludzki #GorącaLinia – kontakt międzyludzki

Pytanie: czy można odwiedzać osoby w bloku, które nie są na kwarantannie czy w izolacji?

Pytanie: czy można odwiedzać osoby w bloku, które nie są na kwarantannie czy w izolacji?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy

#GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy #GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy

Pytanie: Za jaki okres obowiązuje dodatek mieszkaniowy?

Pytanie: Za jaki okres obowiązuje dodatek mieszkaniowy?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy przyznany z mocą wsteczną

#GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy przyznany z mocą wsteczną #GorącaLinia – dodatek mieszkaniowy przyznany z mocą wsteczną

Pytanie: Jak przyznawany jest dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną?

Pytanie: Jak przyznawany jest dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – podstawa prawna ustalenia dodatku mieszkaniowego

#GorącaLinia – podstawa prawna ustalenia dodatku mieszkaniowego #GorącaLinia – podstawa prawna ustalenia dodatku mieszkaniowego

Pytanie: Jaka jest podstawa ustalenia dodatku mieszkaniowego?

Pytanie: Jaka jest podstawa ustalenia dodatku mieszkaniowego?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – dopłata do czynszu

#GorącaLinia – dopłata do czynszu #GorącaLinia – dopłata do czynszu

Pytanie: Jaka kwota przysługuje z dopłaty do czynszu? ​

Pytanie: Jaka kwota przysługuje z dopłaty do czynszu? ​

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – warunki przyznania dodatku mieszkaniowego

#GorącaLinia – warunki przyznania dodatku mieszkaniowego #GorącaLinia – warunki przyznania dodatku mieszkaniowego

Pytanie: Jakie są warunki przyznania dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu?

Pytanie: Jakie są warunki przyznania dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu?

Eugenia Śleszyńska #GorącaLinia – głosowanie uchwały ws. sprawozdania finansowego

#GorącaLinia – głosowanie uchwały ws. sprawozdania finansowego #GorącaLinia – głosowanie uchwały ws. sprawozdania finansowego

Czytelnik pyta: która uchwała pozwoli konwalidować/doprowadzić do głosowania uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2019?

Czytelnik pyta: która uchwała pozwoli konwalidować/doprowadzić do głosowania uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2019?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – obowiązki właściciela i zarządcy nieruchomości w pandemii

#GorącaLinia – obowiązki właściciela i zarządcy nieruchomości w pandemii #GorącaLinia – obowiązki właściciela i zarządcy nieruchomości w pandemii

Pytanie: Jakie są obowiązki właścicieli i zarządcy nieruchomości związane z pandemią COVID-19?

Pytanie: Jakie są obowiązki właścicieli i zarządcy nieruchomości związane z pandemią COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – inspekcja sanitarna w domu/mieszkaniu

#GorącaLinia – inspekcja sanitarna w domu/mieszkaniu #GorącaLinia – inspekcja sanitarna w domu/mieszkaniu

Pytanie: Czy inspekcja sanitarna może wejść na teren posesji?

Pytanie: Czy inspekcja sanitarna może wejść na teren posesji?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zakażenia COVID-19 a postępowanie zarządcy

#GorącaLinia – zakażenia COVID-19 a postępowanie zarządcy #GorącaLinia – zakażenia COVID-19 a postępowanie zarządcy

Pytanie: Jak powinno wyglądać postępowanie zarządcy wobec osoby chorej na COVID-19?

Pytanie: Jak powinno wyglądać postępowanie zarządcy wobec osoby chorej na COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – podstawa do nałożenia kwarantanny

#GorącaLinia – podstawa do nałożenia kwarantanny #GorącaLinia – podstawa do nałożenia kwarantanny

Pytanie: Czy można nałożyć kwarantanne przymusową?

Pytanie: Czy można nałożyć kwarantanne przymusową?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – środki przymusu w pandemii COVID-19

#GorącaLinia – środki przymusu w pandemii COVID-19 #GorącaLinia – środki przymusu w pandemii COVID-19

Pytanie: Jakie są środki przymusu w pandemii?

Pytanie: Jakie są środki przymusu w pandemii?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zwolnienie z kwarantanny

#GorącaLinia – zwolnienie z kwarantanny #GorącaLinia – zwolnienie z kwarantanny

Pytanie: Kiedy można zwolnić osobę z kwarantanny?

Pytanie: Kiedy można zwolnić osobę z kwarantanny?

Redakcja #GorącaLinia – obowiązek zakrywania ust i nosa

#GorącaLinia – obowiązek zakrywania ust i nosa #GorącaLinia – obowiązek zakrywania ust i nosa

Pytanie: Czy nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa?

Pytanie: Czy nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – organizowanie zebrań

#GorącaLinia – organizowanie zebrań #GorącaLinia – organizowanie zebrań

Pytanie: Czy obecnie można zorganizować zebranie?

Pytanie: Czy obecnie można zorganizować zebranie?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – odpad zakaźny

#GorącaLinia – odpad zakaźny #GorącaLinia – odpad zakaźny

Pytanie: Kiedy uznać odpad za zakaźny?

Pytanie: Kiedy uznać odpad za zakaźny?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zanieczyszczenia uznawane za zakaźne

#GorącaLinia – zanieczyszczenia uznawane za zakaźne #GorącaLinia – zanieczyszczenia uznawane za zakaźne

Pytanie: Jakie zanieczyszczenia uznawane są za zakaźne?

Pytanie: Jakie zanieczyszczenia uznawane są za zakaźne?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – stan higieniczny budynków podczas COVID-19

#GorącaLinia – stan higieniczny budynków podczas COVID-19 #GorącaLinia – stan higieniczny budynków podczas COVID-19

Pytanie: Czy właściciel nieruchomości lub zarządzający nią mają obowiązek utrzymania czystości w budynku podczas pandemii COVID-19?

Pytanie: Czy właściciel nieruchomości lub zarządzający nią mają obowiązek utrzymania czystości w budynku podczas pandemii COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – deratyzacja podczas pandemii COVID-19

#GorącaLinia – deratyzacja podczas pandemii COVID-19 #GorącaLinia – deratyzacja podczas pandemii COVID-19

Pytanie: Czy jest obowiązek przeprowadzania deratyzacji podczas pandemii COVID-19?

Pytanie: Czy jest obowiązek przeprowadzania deratyzacji podczas pandemii COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – mieszkanie zagrożone czynnikami środowiskowymi

#GorącaLinia – mieszkanie zagrożone czynnikami środowiskowymi #GorącaLinia – mieszkanie zagrożone czynnikami środowiskowymi

Pytanie: Czy inspektor może podczas COVID-19 wejść do lokalu, w którym podejrzewa się zakażenie ze strony czynników środowiskowych?

Pytanie: Czy inspektor może podczas COVID-19 wejść do lokalu, w którym podejrzewa się zakażenie ze strony czynników środowiskowych?

Redakcja #GorącaLinia – zadania inspektora sanitarnego

#GorącaLinia – zadania inspektora sanitarnego #GorącaLinia – zadania inspektora sanitarnego

Pytanie: Jakie są zadania inspektora sanitarnego w lokalu podczas COVID-19?

Pytanie: Jakie są zadania inspektora sanitarnego w lokalu podczas COVID-19?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – środek przymusu wynikający z COVID-19

#GorącaLinia – środek przymusu wynikający z COVID-19 #GorącaLinia – środek przymusu wynikający z COVID-19

Pytanie: Jakie są środki przymusu wynikające z COVID-19?

Pytanie: Jakie są środki przymusu wynikające z COVID-19?

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.