administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Będzie obowiązkowy montaż urządzeń do rozliczania CO i CWU

Redakcja | 2022-08-01
Zdalny odczyt mediów; pixabay

Zdalny odczyt mediów; pixabay

Dnia 7 maja 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2021 poz. 868). Tą ustawą zmienione zostały także przepisy art. 45a Prawa energetycznego, implementujące postanowienia art. 9a –11a Dyrektywy 2018/2002/UE w sprawie efektywności energetycznej. Na uwagę zasługują zmienione przepisy art. 45a, wprowadzające obowiązek montażu urządzeń do rozliczania kosztów c.o. oraz kosztów CWU, czyli ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy ciepłej wody; wszystkie te urządzenia mają mieć funkcję zdalnego odczytu.

Zobacz także

Redakcja Zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków

Zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków Zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na II kwartał 2021 roku znalazł się projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na II kwartał 2021 roku znalazł się projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

Redakcja Pomoc od rządu na zakup, najem mieszkania albo budowę domu jednorodzinnego

Pomoc od rządu na zakup, najem mieszkania albo budowę domu jednorodzinnego Pomoc od rządu na zakup, najem mieszkania albo budowę domu jednorodzinnego

Bon mieszkaniowy i rządowy program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych to elementy Polskiego Ładu, który w minionym tygodniu ogłosił rząd. Pomoc będzie skierowana zarówno dla małżeństw...

Bon mieszkaniowy i rządowy program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych to elementy Polskiego Ładu, który w minionym tygodniu ogłosił rząd. Pomoc będzie skierowana zarówno dla małżeństw z dziećmi, jak i singli.

Paroc Polska Sp. z o.o. Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny?

Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny? Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny?

W dobie trwających nieustannie, gigantycznych niekiedy wzrostów cen energii, odczuwanych zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i samorządy, kluczowym zagadnieniem staje się efektywność energetyczna....

W dobie trwających nieustannie, gigantycznych niekiedy wzrostów cen energii, odczuwanych zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i samorządy, kluczowym zagadnieniem staje się efektywność energetyczna. Do kolejnego sezonu grzewczego zostało już tylko pół roku, trzeba zatem ten czas maksymalnie wykorzystać. Zgodnie z dostępnymi danymi, działaniem przynoszącym najszybsze i najbardziej trwałe efekty jest termomodernizacja budynku.

Instalowanie urządzeń ze zdalnym odczytem należy rozpocząć od dnia wejścia w życie ustawy i zakończyć najpóźniej do dnia 1 stycznia 2027 r. Natomiast urządzenia już zainstalowane, jeśli nie posiadają funkcji zdalnego odczytu, należy zamienić na posiadające taką funkcję.

Instalowanie urządzeń uwarunkowane zostało technicznymi możliwościami oraz opłacalnością stosowania. Właściciel/zarządca budynku jest obowiązany rozliczać koszty ogrzewania oraz koszty ciepłej wody według indywidualnego zużycia w lokalach w budynkach wielolokalowych – przy stosowaniu odpowiednio ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy ciepłej wody. Natomiast rozliczanie kosztów ogrzewania według powierzchni może być stosowane wyłącznie w przypadku, kiedy stosowanie urządzeń jest technicznie niemożliwe lub jest nieopłacalne.

Warunki techniczne instalowania urządzeń oraz opłacalności ich stosowania ma określić rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska. To rozporządzenie określi także szczegółowe warunki wyboru metody rozliczeń oraz zakres informacji, jakie na indywidualnych rozliczeniach będzie otrzymywał użytkownik lokalu. Ustawa określa terminy rozliczeń i informacji oraz ich częstotliwość. Przepisy stanowią, że zadania te właściciel lub zarządzający budynkiem ma wykonywać nieodpłatnie.

Podobnie jak w dyrektywie, zapisane zostały sankcje dla właściciela/zarządcy budynku, który nie stosuje przepisów w zakresie instalowania odpowiednich urządzeń i nie rozlicza kosztów według indywidualnego zużycia. Sankcje dopisane zostały do katalogu innych kar w ustawie Prawo energetyczne. Ustawa doprecyzowuje zasady rozliczania kosztów ogrzewania m.in. przy podziale kosztów na stałe i zmienne; uzależnienie podziału kosztów ciepłej wody od ilości zamieszkałych osób lub powierzchni lokali.

Dodany przepis art. 45d ust. 2 zobowiązuje właściwego ministra, aby w wydanym rozporządzeniu uwzględnił m.in. sposób doprowadzenia ciepła do budynku i lokali, efektywność kosztową zastosowanych urządzeń, promowanie energooszczędnych zachowań, uwzględnienie współczynników wyrównawczych położenia lokali, ustalenie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła, a także zakres informacji niezbędnych do indywidualnych rozliczeń oraz zapewnienia czytelności danych.

Bez zmian w art. 45a pozostawiono m.in. przepis ust. 11a, który reguluje zasady rozliczania kosztów ogrzewania w przypadkach, kiedy użytkownik lokalu nie udostępnia urządzeń do indywidualnego rozliczania kosztów lub dokonuje ingerencji w takie urządzenia w celu zafałszowania rozliczenia. Taki użytkownik lokalu nadal ma być obciążony kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania odniesionej do m² powierzchni budynku i lokalu lub m³ kubatury budynku i kubatury takiego lokalu.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

BMETERS POLSKA Sp. z o.o.

ul. Główna 60, 51-188 Psary k.Wrocławia
tel. 71 388 90 83, faks 71 387 15 37
e-mail: biuro@bmeters.plwww.bmeters.pl

 

Zintegrowany system zdalnego odczytu HYDROLINK

 

Firma BMETERS Polska od lat bada, rozwija i na bieżąco doskonali system zdalnego odczytu i rozliczeń mediów. Obecnie produkowane nasze urządzenia są przystosowane, lub z funkcją zdalnego odczytu. W trosce o maksymalną wygodę użytkowników wszystkie urządzenia BMETERS wyposażone w komunikację radiową są ze sobą w pełni kompatybilne  co oznacza, że można je samodzielnie i w wygodny sposób odczytać za pomocą jednego zestawu inkasenckiego.

Przeznaczenie i elementy systemu

 

Zdalny odczyt wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania montowany jest głównie w budynkach wielolokalowych. W skład systemu wchodzą:

 

wodomierze: GSD8-I, GSD8-RFM, GMDM-I, WDE-K50 są przystosowane do zdalnego odczytu. Można je doposażyć w moduły radiowe, przewodowe M-BUS, lub impulsowe. Wodomierze elektroniczne HYDRODIGIT są w standardzie z wbudowanym modułem radiowym.

 

 

Hydrolink

 

• ciepłomierze: HYDROCAL M3 - kompaktowy mechaniczny, HYDROSONIS ULC T230, T330 – kompaktowy ultradźwiękowy, HYDROSONIS M3 - rozłączny ultradźwiękowy, HYDROSPLIT M3 - rozłączny mechaniczny, w zależności od zastosowanego modułu komunikacyjnego radiowego, lub przewodowego M-BUS mogą być podłączenie do sieci systemów bezprzewodowych, lub przewodowych automatyki budynkowej.

• podzielniki kosztów ogrzewania Hydroclima 2.

 

Podzielnik Hydroclima

 

Podstawowe zalety systemu HYDROLINK

 

  • odczyt różnych urządzeń jednym, intuicyjnym w obsłudze zestawem inkasenckim,
  • krótki czas odczytu (brak konieczności wchodzenia do lokali),
  • eliminacja błędu ludzkiego podczas odczytu wskazań (zwłaszcza w trudnodostępnych miejscach),
  • możliwość rozbudowy systemu o koncentratory danych umożliwiające transmisję przez Internet lub infrastrukturę GSM/LTE,
  • bezpośrednie komunikaty o próbach manipulacji przy urządzeniach (szeroka lista alarmów),
  • archiwizacja i możliwość analizy zużycia wody lub ciepła z całego roku na komputerze,
  • samodzielna możliwość konfiguracji i obsługi urządzeń.

 

Dowiedz się więcej o systemie >>

 

Architektura systemu HYDROLINK

 

W zależności od wymagań użytkowników można wyróżnić trzy główne struktury zintegrowanego systemu zdalnego odczytu HYDROLINK:

Walk-by – (odczyt inkasencki) – urządzenia wyposażone w moduły radiowe odczytywane bezpośrednio zestawem inkasenckim będącym w zasięgu transmisji radiowej tych urządzeń (np. sprzed budynku). Odczyt za pomocą netbooka, tabletu lub smartfonu z dedykowanym oprogramowaniem,

Walk-by z wykorzystaniem repeterów – system typu walk-by, w którym sygnał radiowy z liczników przedłużany jest za pomocą urządzeń stacjonarnych na większe odległości. Połączenie repeterów w grupy umożliwia stworzenie sieci i przekazanie sygnału na jeszcze dalsze odległości,

System stacjonarny z odczytem przez Internet – system w pełni zdalny oparty na współpracujących ze sobą koncentratorach, które odbierają, magazynują i transmitują dane z urządzeń końcowych. Dostęp do tych danych możliwy jest na kilka sposobów: z poziomu naszych programów do odczytu, przez Internet na dedykowanym portalu HYDROLINK-Online oraz wskazanym serwerze FTP lub wskazanym adresie e-mail. Koncentratory mogą przesyłać dane wykorzystując infrastrukturę sieci 3G/LTE lub sieci Wifi/LAN.

System HYDROLINK


Rys.1
Wodomierze, ciepłomierze, podzielniki z komunikacją radiową, oraz zestawy do odczytu oparte o sieć koncentratorów do automatycznego odczytu, oraz odbiorniki radiowe z notebookiem, smartfonem do samodzielnego odczytu.

 

Ważne dla użytkownika programu HYDROLINK:

 

  1. Licencja na zakupiony program HYDROLINK jest bezterminowa
  2. Program nie posiada limitu obsługiwanych urządzeń
  3. Aktualizacja oprogramowania jest bezpłatna
  4. Szkolenie z pełnej obsługi programu jest w cenie zakupionej licencji

 

Dane techniczne systemu HYDROLINK

 

• Częstotliwość pracy: 868 MHz;

• Zasilanie: bateria litowa,

• Zasięg: maksymalnie 350m w terenie otwartym, dla standardu LoRAWAN do 5 km;

• Obsługa standardów transmisji: WMBUS OMS, LoRAWAN oraz planowane wdrożenie technologii NB-IoT.

 

Zobacz karty katalogowe systemu >>

 

Dane przesyłane drogą radiową

 

• Wodomierze – zużycie w litrach, historia 12 ostatnich miesięcy wskazań, informacja o próbach manipulacji (przyłożenie magnesu, demontaż modułu, przepływ wsteczny i maksymalny, brak przyrostu wskazań, ciągły przepływ, niski poziom baterii),

• Ciepłomierze – aktualne zużycie ciepła i chłodu, historia 12 ostatnich miesięcy wskazań ciepła i chłodu, przepływ całkowity, moc chwilowa, temperatury zasilania i powrotu,

• Podzielniki kosztów ogrzewania – jednostki za aktualny i 9 poprzednich okresów rozliczeniowych, średnia temperatura otoczenia za aktualny i poprzedni okres rozliczeniowy,
12 ostatnich miesięcy wskazań jednostek i śr. temp. otoczenia. Temperatura maksymalna wraz z datą wystąpienia, średnia temperatur grzejnika, statystyki temperaturowe – rejestracja czasu pracy podzielnika w różnych zakresach temperatur.

 

Oprogramowanie do odczytu

 

Dzięki naszym programom samodzielnie odczytasz media, skonfigurujesz urządzenia oraz rozliczysz wszystkie koszty na podstawie uzyskanych danych. Wszystkie programy współpracują ze sobą i są łatwe w obsłudze. Dzięki temu system opomiarowania i rozliczeń BMETERS zapewnia wygodę, samowystarczalność i kontrolę nad zarządzaną nieruchomością.

 

 

• Mogą zostać zainstalowane na Twoim urządzeniu przenośnym,

• Możliwość odczytów online,

• Współpracują z programami rozliczeniowymi,

• Umożliwiają import i eksport danych do/z programów rozliczeniowych,

• Sygnalizują próby manipulacji urządzeniami pomiarowymi,

• Archiwizują historię odczytów,

• Pozwalają indywidualnie skonfigurować urządzenia.

 

Open metering system (OMS)

 

System zdalnego odczytu HYDROLINK jak i urządzenia w nim pracujące jest w pełni kompatybilny z popularnym w Europie standardem OMS (Open Metering System).

 

OMS czyli otwarty system opomiarowania mediów jest jednolitym standardem komunikacji dla urządzeń pomiarowych wody, ciepła, energii i gazu i służącym do ich odczytu. W praktyce oznacza to, że urządzenia działające w tym standardzie komunikują się tym samym „językiem” niezależnie od producenta. Możliwy jest ich odczyt jednym odbiornikiem lub włączenie ich do jednego systemu odczytu danych przez Internet.

 

Działające w oparciu o standard OMS urządzenia pomiarowe zostały opracowane i stworzone z myślą o przyszłych kierunkach rozwoju europejskich sieci inteligentnych mierników energii, wody, ciepła i gazu. Oznacza to, że stanowią inwestycję na wiele lat.

 

system HYDROLINK

 

LoRaWAN – nowy standard transmisji bezprzewodowej

 

Wodomierz cyfrowy Hydrodigit może być wyprodukowany w wersji do transmisji danych w standardzie LoRaWAN. Posiadamy w ofercie moduły LoRaWAN do wodomierzy przystosowanych do systemu zdalnego odczytu. Planowane jest udostępnienie portalu internetowego do odczytu urządzeń pracujących w sieci LoRaWAN.

LoRa to technologia radiowa LPWAN (Low Power Wide Area Network), która umożliwia transmisję danych na duże odległości przy niewielkim zużyciu energii, co pozwala na używanie małej baterii przez kilka lat i zapewnienie trwałej łączności. LoRa działa w wolnym paśmie 868 MHz i umożliwia transmisję do 5 km. Struktura sieci zapewnia istnienie przynajmniej bramy LoRa obejmującej szeroki obszar, zdolnej do zarządzania tysiącami punktów końcowych, zbieranie z nich danych i przesyłanie do chmury.

Firma Bmeters wybrała standard LoRaWAN jako obiecującą technologię do przesyłania danych odczytowych i od początku 2018 roku dołączyliśmy do LoRa Alliance (globalnego stowarzyszenia firm wspierających otwarty protokół LoRaWAN™ dla Internetu rzeczy IoT).

 

Sprawdź jak działa system >>

 

system transmisji LoRaWAN

 

Komentarze

  • Artur Artur, 08.11.2021r., 13:58:23 Nastepna stacja "radarowa" w domu ale wszystko w imie wygody a o zdrowie nikt nie pyta

Powiązane

Joanna Ryńska Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej...

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej przez całą instalację. W procesie doboru i eksploatacji tych urządzeń ważne jest uwzględnienie rozwiązań, które pozwolą pompom automatycznie dostosować się do warunków panujących w budynkach, a tym samym uzyskać znaczne oszczędności energii.

Redakcja news 6 października – Dzień Efektywności Energetycznej

6 października – Dzień Efektywności Energetycznej 6 października – Dzień Efektywności Energetycznej

Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty...

Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty energii elektrycznej. Sposobem na oszczędności z pewnością będzie wysoka efektywność energetyczna zamieszkiwanego budynku.

Redakcja Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.

Joanna Ryńska Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna  komunikacja

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać...

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać zdalny odczyt wskazań, albo będą musiały zostać wyposażone w tę funkcjonalność wkrótce.

Joanna Ryńska Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne

Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne

Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają...

Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać możliwości regulacji przepływu wody grzewczej.

Anna Ruszczak news Dopłaty do domowych pomp ciepła już wkrótce

Dopłaty do domowych pomp ciepła już wkrótce Dopłaty do domowych pomp ciepła już wkrótce

Resort klimatu i środowiska zapowiada uruchomienie programu „Moje ciepło” w drugim kwartale 2022 roku. Na dotacje w wysokości nawet do 21 tys. zł mogą liczyć właściciele tych budynków, które spełnią surowe...

Resort klimatu i środowiska zapowiada uruchomienie programu „Moje ciepło” w drugim kwartale 2022 roku. Na dotacje w wysokości nawet do 21 tys. zł mogą liczyć właściciele tych budynków, które spełnią surowe normy energooszczędności.

Maciej Dolny Indywidualne opomiarowanie staje się faktem

Indywidualne opomiarowanie staje się faktem Indywidualne opomiarowanie  staje się faktem

Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej, wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem, porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Dzieje się tak m.in. dzięki wprowadzeniu obowiązku jego indywidualnego...

Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej, wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem, porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Dzieje się tak m.in. dzięki wprowadzeniu obowiązku jego indywidualnego opomiarowania. Zmiany te mogą przynieść bezpośrednie korzyści odbiorcom ciepła, a przy tym będą minimalizowały negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Anna Ruszczak news Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca?

Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca? Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia br. Czy fotowoltaika dalej się opłaca?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia br. Czy fotowoltaika dalej się opłaca?

Anna Ruszczak news Zmiana polityki energetycznej i uniezależnienie od Rosji

Zmiana polityki energetycznej i uniezależnienie od Rosji Zmiana polityki energetycznej i uniezależnienie od Rosji

Zmiana polityki energetycznej jest konieczna – wskazują eksperci. Polska i Unia Europejska przygotowują się do ograniczenia importu surowców z Rosji.

Zmiana polityki energetycznej jest konieczna – wskazują eksperci. Polska i Unia Europejska przygotowują się do ograniczenia importu surowców z Rosji.

Anna Ruszczak news Dekarbonizacja polskiego sektora budowlanego

Dekarbonizacja polskiego sektora budowlanego Dekarbonizacja polskiego sektora budowlanego

Według szacunków ONZ, 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla jest wywołanych przez budynki i cały przemysł budowlany. Podwojenie tych zasobów do 2050 roku spowoduje również ogromny wzrost tych emisji...

Według szacunków ONZ, 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla jest wywołanych przez budynki i cały przemysł budowlany. Podwojenie tych zasobów do 2050 roku spowoduje również ogromny wzrost tych emisji – wynika z raportu opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC i EBOiR. Co należy zrobić, żeby je ograniczyć?

TAURON Fotowoltaika w bloku – czy to może się udać?

Fotowoltaika w bloku – czy to może się udać? Fotowoltaika w bloku – czy to może się udać?

Instalacja fotowoltaiczna gwarantuje realne korzyści, pozwala na podjęcie współpracy z siecią energetyczną i stanowi niewyczerpalne źródło energii. Nie bez powodu coraz częściej pojawia się na dachach...

Instalacja fotowoltaiczna gwarantuje realne korzyści, pozwala na podjęcie współpracy z siecią energetyczną i stanowi niewyczerpalne źródło energii. Nie bez powodu coraz częściej pojawia się na dachach domów jednorodzinnych, budynków firmowych i komercyjnych. Czy mieszkając w bloku, również można korzystać z odnawialnych źródeł energii? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Sowa Finansowa Rankomat.pl Sp. z o.o. Pompa ciepła – zalety i wady. Czy warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła – zalety i wady. Czy warto w nią zainwestować? Pompa ciepła – zalety i wady. Czy warto w nią zainwestować?

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła i szukasz „za” i „przeciw”? W takim razie zapoznaj się z zaletami i wadami tego rozwiązania.

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła i szukasz „za” i „przeciw”? W takim razie zapoznaj się z zaletami i wadami tego rozwiązania.

Anna Ruszczak news Rosja zakręciła kurek z gazem. Co to oznacza dla polskiej gospodarki?

Rosja zakręciła kurek z gazem. Co to oznacza dla polskiej gospodarki? Rosja zakręciła kurek z gazem. Co to oznacza dla polskiej gospodarki?

Rosja zakręciła kurek z gazem. Polski rząd zdecydował, że nie będzie płacić za rosyjski gaz w rublach. Co to oznacza dla Polaków?

Rosja zakręciła kurek z gazem. Polski rząd zdecydował, że nie będzie płacić za rosyjski gaz w rublach. Co to oznacza dla Polaków?

Michał Kozak, IRKOM Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać...

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), można montować ciepłomierze lokalowe lub podzielniki kosztów ogrzewania i odpowiednio według tych urządzeń rozliczać koszty ogrzewania”? – pyta Czytelnik.

Jacek Frydryszak Rozliczenie ciepła po nowemu

Rozliczenie ciepła po nowemu Rozliczenie ciepła po nowemu

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia...

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia 23 grudnia 2022 roku nowych regulaminów rozliczania ciepła. Analiza wskazanych przepisów, niestety po raz kolejny, dowodzi, że ich autorzy mają ograniczoną wiedzę zarówno w zakresie zagadnień technicznych, jak i w zakresie praktyki prowadzenia tego typu rozliczeń. Rozliczanie ciepła w budynkach wielolokalowych...

Redakcja Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – wszystko o pompach CO i CWU

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – wszystko o pompach CO i CWU Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – wszystko o pompach CO i CWU

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy do pieca CO? Czym różni się pompa obiegowa od pompy cyrkulacyjnej?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy do pieca CO? Czym różni się pompa obiegowa od pompy cyrkulacyjnej?

Redakcja news Jak prawidłowo wykonać ocieplenie podłogi? Rozwiązania, materiały i koszty

Jak prawidłowo wykonać ocieplenie podłogi? Rozwiązania, materiały i koszty Jak prawidłowo wykonać ocieplenie podłogi? Rozwiązania, materiały i koszty

Ocieplenie podłogi to rozwiązanie konieczne praktycznie w każdym budynku. Na co zwrócić uwagę, wybierając materiały? Jakich kosztów spodziewać się przy zakładaniu termoizolacji?

Ocieplenie podłogi to rozwiązanie konieczne praktycznie w każdym budynku. Na co zwrócić uwagę, wybierając materiały? Jakich kosztów spodziewać się przy zakładaniu termoizolacji?

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

Anna Ruszczak news Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem

Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem

Wiele ciepłowni może nie przetrwać najbliższego sezonu grzewczego. Ceny opału już nie tylko spędzają sen z powiek klientów indywidualnych, ale i dostawców ciepła.

Wiele ciepłowni może nie przetrwać najbliższego sezonu grzewczego. Ceny opału już nie tylko spędzają sen z powiek klientów indywidualnych, ale i dostawców ciepła.

Waldemar Joniec Pompy głębinowe

Pompy głębinowe Pompy głębinowe

Pompy głębinowe są niezastąpione w ujęciach wód o małych średnicach i znajdujących się na dużej głębokości.

Pompy głębinowe są niezastąpione w ujęciach wód o małych średnicach i znajdujących się na dużej głębokości.

Danfoss Poland Sp. z o.o. Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej Leanheat®Building - optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.

Anna Ruszczak news Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania...

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Redakcja news KE ma plan na zmniejszenie zużycia gazu

KE ma plan na zmniejszenie zużycia gazu KE ma plan na zmniejszenie zużycia gazu

Za kilka dni Komisja Europejska (KE) przedstawi szczegółowy plan działania w celu uniknięcia kryzysu gazowego zimą. Chodzi przede wszystkim o obniżenie popytu na ten surowiec, także wśród indywidualnych...

Za kilka dni Komisja Europejska (KE) przedstawi szczegółowy plan działania w celu uniknięcia kryzysu gazowego zimą. Chodzi przede wszystkim o obniżenie popytu na ten surowiec, także wśród indywidualnych konsumentów.

Anna Ruszczak news Nadchodzi trudny sezon grzewczy: podwyżki cen ciepła i energii

Nadchodzi trudny sezon grzewczy: podwyżki cen ciepła i energii Nadchodzi trudny sezon grzewczy: podwyżki cen ciepła i energii

Najbliższy sezon grzewczy w Polsce może być najtrudniejszy od lat. Odbiorcy mogą spodziewać się podwyżek rachunków nawet o kilkaset procent. Poza wzrostem cen energii elektrycznej, niewiadomą jest dostępność...

Najbliższy sezon grzewczy w Polsce może być najtrudniejszy od lat. Odbiorcy mogą spodziewać się podwyżek rachunków nawet o kilkaset procent. Poza wzrostem cen energii elektrycznej, niewiadomą jest dostępność gazu i węgla.

Wybrane dla Ciebie

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii » Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać? Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.