Czy kredyt na termomodernizację budynku to dobra droga? Podpowiadamy!

Czy kredyt na termomodernizację budynku to dobra droga? Podpowiadamy!
Termomodernizacja, a więc ogół działań mających na celu zmniejszenie strat ciepła w budynku, jest niezwykle istotna z punktu widzenia mieszkańców. Pozwala podnieść wydajność systemów, a co za tym idzie – płacić mniej za prąd czy ogrzewanie. Jednak jej przeprowadzenie wiąże się z dużymi kosztami, które spędzają sen z powiek zarządcom i właścicielom budynków. Czy zaciągnięcie kredytu pozwoli sfinansować termomodernizację, a skorzystanie z niego to dobre rozwiązanie?
Kredyt sposobem na pokrycie kosztów termomodernizacji
Zgodnie z treścią ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 21 listopada 2008 roku, termomodernizacja polega na przeprowadzeniu działań, których celem jest zarówno zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody, jak i samych strat energii. Aby ją przeprowadzić, niezbędna jest ingerencja w cały budynek, co z kolei wymaga sporych nakładów kapitału. Nie zmienia to jednak faktu, że taka zmiana to realne korzyści, wśród których warto wymienić m.in:
- zwiększenie wydajności systemów znajdujących się w budynku i tym samym podniesienie komfortu życia mieszkańców;
- ograniczenie kosztów zużycia energii, co pozwoli zmniejszyć rachunki płacone przez użytkowników budynku;
- wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań ekobudownictwa, co pozwoli przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
Sama termomodernizacja, choć niewątpliwie korzystna z punktu widzenia zarządców, jak i samych mieszkańców, stawia przed nimi zasadnicze wyzwanie – w jaki sposób pozyskać środki niezbędne do jej przeprowadzenia? Dofinansowanie na ten cel w postaci kredytu może okazać się skutecznym rozwiązaniem na pokrycie części, a nawet całości kosztów inwestycji planowanych przez zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, jak i jednostek samorządu terytorialnego. Takie rozwiązanie proponuje Getin Noble Bank. Kto i na jakich warunkach może z niego skorzystać?
Warunki kredytu na termomodernizację w Getin Noble Banku
Getin Noble Bank posiada w swojej ofercie program finansowania inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej w budynkach wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i jednostek samorządu terytorialnego, który pozwala sfinansować dzięki preferencyjnemu kredytowi szeroki zakres inwestycji. Programem zostały objęte dwa województwa – pomorskie oraz kujawsko-pomorskie (dotyczy mieszkalnictwa w woj. kujawsko-pomorskim oraz mieszkalnictwa i użyteczności publicznej w woj. pomorskim). Warunki kredytu różnią się nieznacznie pomiędzy poszczególnymi województwami, a to, na jakie działania mogą zostać przeznaczone otrzymane środki, określają Regionalne Programy Operacyjne. Oto przykładowe prace, jakie mogą zostać zrealizowane dzięki uzyskaniu takiego wsparcia:
- ocieplenie budynku;
- montaż instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej i produkcji energii elektrycznej;
- wymianę okien i drzwi;
- remont i montaż instalacji centralnego ogrzewana oraz ciepłej wody użytkowej;
- modernizację instalacji wentylacyjnych;
- wymianę źródeł ciepła;
- montaż instalacji energooszczędnego oświetlenia.
Getin Noble Bank udziela kredytu złożonego z dwóch części. Pierwszą jest kredyt inwestycyjny na preferencyjnych warunkach z oprocentowaniem stałym. Jego oprocentowanie wynosi tylko 0,2% w skali roku, a prowizja od tej części kredytu nie jest pobierana. W sytuacji, gdy po pracach termomodernizacyjnych oszczędności energetyczne przekroczą 60%, to oprocentowanie tej części kredytu wynosi 0%. To korzystne rozwiązanie ze względu na stale rosnące stawki bazowe.
Preferencyjna część finansowania obejmuje:
- 90% wartości inwestycji w przypadku woj. pomorskiego;
- 84% wartości inwestycji w przypadku woj. kujawsko-pomorskiego;
Drugą część inwestycji można sfinansować kredytem w Getin Noble Banku na standardowych warunkach cenowych: oprocentowanie stanowi: WIBOR 3M + marża banku 2,7% oraz prowizja przygotowawcza w wysokości 1%. Ta część finansowania obejmuje minimum:
- 10% wartości finansowanej inwestycji w woj. pomorskim;
- 16% wartości finansowanej inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim;
Oznacza to, że finansowanie może pokrywać inwestycję nawet w 100% jej wartości. Długość okresu kredytowania może zostać rozłożona nawet na 20 lat, a kredytobiorcom oferowane są dodatkowe korzyści, takie jak możliwość dopasowania cyklu transz do harmonogramu prac remontowych czy refinansowanie kosztów audytów i projektów budowlanych.
Getin Noble Bank refinansuje 100% kosztów poniesionych na audyty energetyczne i projekty budowlane dla mieszkalnictwa – po podpisaniu umowy kredytu, przy kosztach audytu lub projektu budowlanego nie wyższych niż 4 850 tys. PLN (czyli jeżeli jest refinansowanie audytu oraz projektu w jednej inwestycji, to limit na każdą fakturę wynosi 4 850 PLN brutto). Do dyspozycji kredytobiorców są też dedykowani doświadczeni doradcy, którzy pomogą dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb. Z warunkami oferty można zapoznać się na stronie udostępnianej przez Getin Noble Bank, gdzie zaprezentowano dodatkowe informacje na temat omawianego kredytu na termomodernizację ze wsparciem unijnym.
Pozostałe województwa także mogą liczyć na wsparcie – Getin Noble Bank ofertuje dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i jednostek samorządu terytorialnego kredyt z premią termomodernizacyjną lub remontową BGK, który może zostać przeznaczony finansowanie inwestycji określonych w ustawie z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Czy warto zdecydować się na kredyt na termomodernizację?
Efekty prac termomodernizacyjnych niosą wiele korzyści – nie tylko pozwalają zmniejszyć straty ciepła, ale także przyczyniają się do podniesienia wartości budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych. W oczach niejednego mieszkańca będą również wyrazem troski zarządcy o wspólną przestrzeń.
Kredyt z dofinansowaniem unijnym może okazać się korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy udzielany jest na lepszych niż standardowo warunkach, w wyniku czego jego koszty obsługi są niższe niż w przypadku innych ofert. Takie rozwiązanie zapewnia Getin Noble Bank. Wybór kredytu na preferencyjnych warunkach można potraktować jako inwestycję na lata. Warto rozważyć tę opcję i zdecydować się na termomodernizację budynku w dobie najnowszych standardów.