administrator24.info

Czy kredyt na termomodernizację budynku to dobra droga? Podpowiadamy!

Getin Noble Bank | 2022-06-15
Czy kredyt na termomodernizację budynku to dobra droga? Podpowiadamy!

Czy kredyt na termomodernizację budynku to dobra droga? Podpowiadamy!

Termomodernizacja, a więc ogół działań mających na celu zmniejszenie strat ciepła w budynku, jest niezwykle istotna z punktu widzenia mieszkańców. Pozwala podnieść wydajność systemów, a co za tym idzie – płacić mniej za prąd czy ogrzewanie. Jednak jej przeprowadzenie wiąże się z dużymi kosztami, które spędzają sen z powiek zarządcom i właścicielom budynków. Czy zaciągnięcie kredytu pozwoli sfinansować termomodernizację, a skorzystanie z niego to dobre rozwiązanie?

treść sponsorowana

Kredyt sposobem na pokrycie kosztów termomodernizacji

Zgodnie z treścią ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 21 listopada 2008 roku, termomodernizacja polega na przeprowadzeniu działań, których celem jest zarówno zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody, jak i samych strat energii. Aby ją przeprowadzić, niezbędna jest ingerencja w cały budynek, co z kolei wymaga sporych nakładów kapitału. Nie zmienia to jednak faktu, że taka zmiana to realne korzyści, wśród których warto wymienić m.in:

 • zwiększenie wydajności systemów znajdujących się w budynku i tym samym podniesienie komfortu życia mieszkańców;
 • ograniczenie kosztów zużycia energii, co pozwoli zmniejszyć rachunki płacone przez użytkowników budynku;
 • wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań ekobudownictwa, co pozwoli przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Sama termomodernizacja, choć niewątpliwie korzystna z punktu widzenia zarządców, jak i samych mieszkańców, stawia przed nimi zasadnicze wyzwanie – w jaki sposób pozyskać środki niezbędne do jej przeprowadzenia? Dofinansowanie na ten cel w postaci kredytu może okazać się skutecznym rozwiązaniem na pokrycie części, a nawet całości kosztów inwestycji planowanych przez zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, jak i jednostek samorządu terytorialnego. Takie rozwiązanie proponuje Getin Noble Bank. Kto i na jakich warunkach może z niego skorzystać?

Warunki kredytu na termomodernizację w Getin Noble Banku

Getin Noble Bank posiada w swojej ofercie program finansowania inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej w budynkach wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i jednostek samorządu terytorialnego, który pozwala sfinansować dzięki preferencyjnemu kredytowi  szeroki zakres inwestycji. Programem zostały objęte dwa województwa – pomorskie oraz kujawsko-pomorskie (dotyczy mieszkalnictwa w woj. kujawsko-pomorskim oraz mieszkalnictwa i użyteczności publicznej w woj. pomorskim). Warunki kredytu różnią się nieznacznie pomiędzy poszczególnymi województwami, a to, na jakie działania mogą zostać przeznaczone otrzymane środki, określają Regionalne Programy Operacyjne. Oto przykładowe prace, jakie mogą zostać zrealizowane dzięki uzyskaniu takiego wsparcia:

 • ocieplenie budynku;
 • montaż instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej i produkcji energii elektrycznej;
 • wymianę okien i drzwi;
 • remont i montaż instalacji centralnego ogrzewana oraz ciepłej wody użytkowej;
 • modernizację instalacji wentylacyjnych;
 • wymianę źródeł ciepła;
 • montaż instalacji energooszczędnego oświetlenia.

Getin Noble Bank udziela kredytu złożonego z dwóch części. Pierwszą jest kredyt inwestycyjny na preferencyjnych warunkach z oprocentowaniem stałym. Jego oprocentowanie wynosi tylko 0,2% w skali roku, a prowizja od tej części kredytu nie jest pobierana. W sytuacji, gdy po pracach termomodernizacyjnych oszczędności energetyczne przekroczą 60%, to oprocentowanie tej części kredytu wynosi 0%. To korzystne rozwiązanie ze względu na stale rosnące stawki bazowe.

Preferencyjna część finansowania obejmuje:

 • 90% wartości inwestycji w przypadku woj. pomorskiego;
 • 84% wartości inwestycji w przypadku woj. kujawsko-pomorskiego;

Drugą część inwestycji można sfinansować kredytem w Getin Noble Banku na standardowych warunkach cenowych: oprocentowanie stanowi: WIBOR 3M + marża banku 2,7% oraz prowizja przygotowawcza w wysokości 1%. Ta część finansowania obejmuje minimum:

 • 10% wartości finansowanej inwestycji w woj. pomorskim;
 • 16% wartości finansowanej inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim;

Oznacza to, że finansowanie może pokrywać inwestycję nawet w 100% jej wartości. Długość okresu kredytowania może zostać rozłożona nawet na 20 lat, a kredytobiorcom oferowane są dodatkowe korzyści, takie jak możliwość dopasowania cyklu transz do harmonogramu prac remontowych czy refinansowanie kosztów audytów i projektów budowlanych.

Getin Noble Bank refinansuje 100% kosztów poniesionych na audyty energetyczne i projekty budowlane dla mieszkalnictwa – po podpisaniu umowy kredytu, przy kosztach audytu lub projektu budowlanego nie wyższych niż 4 850 tys. PLN (czyli jeżeli jest refinansowanie audytu oraz projektu w jednej inwestycji, to limit na każdą fakturę wynosi 4 850 PLN brutto). Do dyspozycji kredytobiorców są też dedykowani doświadczeni doradcy, którzy pomogą dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb. Z warunkami oferty można zapoznać się na stronie udostępnianej przez Getin Noble Bank, gdzie zaprezentowano dodatkowe informacje na temat omawianego kredytu na termomodernizację ze wsparciem unijnym.

Pozostałe województwa także mogą liczyć na wsparcie – Getin Noble Bank ofertuje dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i jednostek samorządu terytorialnego kredyt z premią termomodernizacyjną lub remontową BGK, który może zostać przeznaczony finansowanie inwestycji określonych w ustawie z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Czy warto zdecydować się na kredyt na termomodernizację?

Efekty prac termomodernizacyjnych niosą wiele korzyści – nie tylko pozwalają zmniejszyć straty ciepła, ale także przyczyniają się do podniesienia wartości budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych. W oczach niejednego mieszkańca będą również wyrazem troski zarządcy o wspólną przestrzeń.

Kredyt z dofinansowaniem unijnym może okazać się korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy udzielany jest na lepszych niż standardowo warunkach, w wyniku czego jego koszty obsługi są niższe niż w przypadku innych ofert. Takie rozwiązanie zapewnia Getin Noble Bank. Wybór kredytu na preferencyjnych warunkach można potraktować jako inwestycję na lata. Warto rozważyć tę opcję i zdecydować się na termomodernizację budynku w dobie najnowszych standardów.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym?

Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym? Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym?

Atrakcyjny kredyt dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na inwestycję w część wspólną budynku »

Atrakcyjny kredyt dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na inwestycję w część wspólną budynku » Atrakcyjny kredyt dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na inwestycję w część wspólną budynku »

Atrakcyjne warunki finansowania wszelkich inwestycji w część wspólną budynku

Atrakcyjne warunki finansowania wszelkich inwestycji w część wspólną budynku

Beton architektoniczny na osiedlu - jak go wykorzystać?

Beton architektoniczny na osiedlu - jak go wykorzystać? Beton architektoniczny na osiedlu - jak go wykorzystać?

Jaki wodomierz wybrać? Zdalny odczyt wodomierza bez wchodzenia do mieszkań »

Jaki wodomierz wybrać? Zdalny odczyt wodomierza bez wchodzenia do mieszkań » Jaki wodomierz wybrać? Zdalny odczyt wodomierza bez wchodzenia do mieszkań »

8 pomysłów na ciekawą wiatę śmietnikową na osiedlu »

8 pomysłów na ciekawą wiatę śmietnikową na osiedlu » 8 pomysłów na ciekawą wiatę śmietnikową na osiedlu »

Odkryj najciekawsze rozwiązania dla budynku mieszkalnego »

Odkryj najciekawsze rozwiązania dla budynku mieszkalnego » Odkryj najciekawsze rozwiązania dla budynku mieszkalnego »

Czystość na osiedlu - jak o nią dbać?

Czystość na osiedlu - jak o nią dbać? Czystość na osiedlu - jak o nią dbać?

Bezpieczny sposób na podgrzanie wody w domu »

Bezpieczny sposób na podgrzanie wody w domu » Bezpieczny sposób na podgrzanie wody w domu »

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu? Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Księgowość i finanse dla wspólnot i zarządców nieruchomości »

Księgowość i finanse dla wspólnot i zarządców nieruchomości » Księgowość i finanse dla wspólnot i zarządców nieruchomości »

Aplikacje, które ułatwiają pracę zarządcy nieruchomości »

Aplikacje, które ułatwiają pracę zarządcy nieruchomości » Aplikacje, które ułatwiają pracę zarządcy nieruchomości »

Jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania »

Jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania » Jaki wybrać kocioł do centralnego ogrzewania »

Sposób na problemy ze skażeniem biologicznym wody spowodowane bakteriami i innymi patogenami »

Sposób na problemy ze skażeniem biologicznym wody spowodowane bakteriami i innymi patogenami » Sposób na problemy ze skażeniem biologicznym wody spowodowane bakteriami i innymi patogenami »

Niepewne czasy. Modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło?

Niepewne czasy. Modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło? Niepewne czasy. Modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło?

Opomiarowanie mediów - archiwizacja danych z wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania »

Opomiarowanie mediów - archiwizacja danych z wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania » Opomiarowanie mediów - archiwizacja danych z wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu » Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Prosty sposób, jak dbać o posadzkę w budynku?

Prosty sposób, jak dbać o posadzkę w budynku? Prosty sposób, jak dbać o posadzkę w budynku?

Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną?

Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną? Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną?

Co to jest SIMP dla wspólnot mieszkaniowych?

Co to jest SIMP dla wspólnot mieszkaniowych? Co to jest SIMP dla wspólnot mieszkaniowych?

Prawidłowa wentylacja kuchni - jakie rozwiązanie wybrać?

Prawidłowa wentylacja kuchni - jakie rozwiązanie wybrać? Prawidłowa wentylacja kuchni - jakie rozwiązanie wybrać?

Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać?

Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać? Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać?

Jest sposób jak zabezpieczyć lokale przed stratami ciepła »

Jest sposób jak zabezpieczyć lokale przed stratami ciepła » Jest sposób jak zabezpieczyć lokale przed stratami ciepła »

Posadzki na klatce - wymieniać czy naprawiać?

Posadzki na klatce - wymieniać czy naprawiać? Posadzki na klatce - wymieniać czy naprawiać?

Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków »

Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków » Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków »

Sposób na ciepłą wodę CWU »

Sposób na ciepłą wodę CWU » Sposób na ciepłą wodę CWU »

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze» Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.