administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Domy coraz bardziej eko

Domy coraz bardziej eko. Fot. Pixabay

Domy coraz bardziej eko. Fot. Pixabay

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej. Przyjrzyjmy się zatem, co trzeba zrobić, żeby ratować klimat oraz czy i jakie działania podejmuje w tej sprawie sektor budownictwa.

Zobacz także

Polskie Pojemniki Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

Anna Ruszczak news Najbliższe lata mogą być najgorętszymi w historii

Najbliższe lata mogą być najgorętszymi w historii Najbliższe lata mogą być najgorętszymi w historii

WMO ostrzega, że nadchodzą kolejne lata rekordowych temperatur. Na 98 procent Polska wkrótce doświadczy najcieplejszego roku w historii pomiarów. Prawdopodobieństwo przekroczenia krytycznego punktu globalnego...

WMO ostrzega, że nadchodzą kolejne lata rekordowych temperatur. Na 98 procent Polska wkrótce doświadczy najcieplejszego roku w historii pomiarów. Prawdopodobieństwo przekroczenia krytycznego punktu globalnego ocieplenia również wzrosło.

Anna Ruszczak news Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk”

Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk” Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.

Na wstępie alarmujące, twarde fakty: Polska gospodarka oparta jest na paliwach kopalnych. 74% energii pochodzi w Polsce z węgla. Szacuje się, że ponad 30 mln Europejczyków, w tym aż 3,5 mln Polaków dotkniętych jest ubóstwem energetycznym. Budynki w Polsce są w opłakanym stanie energetycznym.  Większość to prawdziwe wampiry energetyczne.

Obecnie sektor budownictwa jest największym konsumentem energii w Unii Europejskiej. Zużywa 40 proc. energii, co przekłada się na 36% emisji CO2 generowanych na terenie UE.

W grudniu ub.r. Komisja Europejska zaprezentowała najnowsze propozycje w obszarze legislacji dotyczącej efektywności energetycznej, aby dostosować ją do nowych założeń unijnej polityki klimatycznej. Jeśli za przyjęciem nowych regulacji opowiedzą się inne instytucje Unii Europejskiej, wówczas wymogi dotyczące efektywności energetycznej w budownictwie zostaną wyraźnie podniesione.

Zmiany, jakie szykuje UE

Komisja Europejska chce mocno ograniczyć zużycie energii w budynkach już w perspektywie obecnej dekady. Zapowiedziała to (15.12.22 r.) unijna komisarz ds. energii Kadri Simson, prezentując nowy pakiet regulacji dotyczących efektywności energetycznej. – Budynki w Unii Europejskiej nie są efektywne energetycznie i nadal są zasilane głównie paliwami kopalnymi. Musimy szybko coś z tym zrobić, ponieważ ponad 85 proc. wybudowanych dotąd budynków nadal będzie stało w roku 2050, kiedy Europa na być neutralna klimatycznie. Poprawa efektywności to także odpowiedź na wysokie ceny energii. Najmniej efektywne budynki konsumują kilkakrotnie więcej energii niż nowe lub poddane odpowiedniej renowacji, i to właśnie w takich budynkach mieszkają najbiedniejsi, którzy mają trudności z opłaceniem rachunków – powiedziała Kadri Simson.

Zgodnie z najnowszą propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą nowelizacji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków wszystkie nowe budynki, które będą powstawać od 2030 roku na terenie Unii Europejskiej, będą musiały spełniać warunek zeroemisyjności. Jeszcze szybciej ten warunek ma zostać wprowadzony w przypadku inwestycji w budynki należące do sektora publicznego. Nowe obiekty użyteczności publicznej będą musiały być zeroemisyjne już od 2027 roku. 

Nowe budownictwo o zerowej emisyjności od 2030 roku ma stać się standardem na terenie unijnej wspólnoty. Zadecydowała o tym Rada Europejska, osiągając porozumienie w zakresie dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Istniejące już nieruchomości mają zostać przekształcone w zeroemisyjne do 2050 roku.

Emisyjne domy – jak szkodzimy środowisku?

Emisja to jedno, ale do rozwiązania jest jeszcze problem gigantycznego apetytu na prąd. W samej UE budynki odpowiadają za 40% całkowitego zużycia energii elektrycznej. Widoczne nadal w Polsce znaczne uzależnienie systemu energetycznego od szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych powoduje, że bez wprowadzenia gruntownych zmian, nieodwracalnie zatruwamy życie kolejnym pokoleniom.

Dlaczego zmierzamy w stronę zerowej emisyjności budownictwa? Wystarczy spojrzeć za okno. Skutków postępujących zmian klimatu doświadczamy już praktycznie wszędzie. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) określił, że do połowy XXI wieku musimy zatrzymać wzrost globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Tymczasem sektor budownictwa odpowiada już za 38% światowych emisji CO2 do atmosfery (w Europie, przypomnijmy, to 36%).

powerhouse norwegia

Fot. 1. Powerhouse Brattørkaia w Norwegii


/źródło: Lyndsayclose; za: Wikimedia/

Mogłoby się wydawać, że najwięcej szkodliwych gazów cieplarnianych emituje sam proces budowy. Tymczasem ślad węglowy który powstaje w wyniku produkcji i transportu materiałów budowlanych określany mianem śladu wbudowanego to tylko 10%. Pozostałe 28% to tzw. ślad operacyjny, związany z bieżącym użytkowaniem gotowej nieruchomości. Innymi słowy, to nie budowa domu najbardziej szkodzi środowisku, lecz jego późniejsze użytkowanie.

Zerowa emisyjność to tak naprawdę równowaga między emisją CO2 a pochłanianiem CO2 z atmosfery. Na razie nic nie jest w stanie dorównać pod tym względem naturalnym pochłaniaczom dwutlenku węgla – lasom, oceanom oraz glebie – ale sama przyroda nie da sobie z nimi rady. Dlatego już na etapie projektowania musimy uwzględniać zerową emisyjność nowych budynków.

Budynek zeroemisyjny, to w zasadzie jaki? 

Budynek o zerowej emisji powinien zostać zbudowany na bazie naturalnych, biodegradowalnych, recyklingowanych lub bezodpadowych materiałów. Stosuje się w nim szereg systemów oszczędzających zużycie wody pitnej i maksymalne wykorzystanie wody opadowej (np. zbiorniki na deszczówkę, ogrody deszczowe, niecki filtracyjne, przepuszczalne nawierzchnie).

Energia elektryczna do zasilania budynku zeroemisyjnego powinna pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych (słońce, woda, wiatr). Już samo umiejscowienie budynku może wpłynąć na maksymalne wykorzystanie warunków i klimatu. Ogrzewanie budynku to kolejny element układanki. Kotły i piece na paliwa kopalne muszą zostać zastąpione przez nowoczesne instalacje, takie jak panele słoneczne czy pompa ciepła, która pobiera ciepło z powietrza oraz z gruntu.

To wszystko jednak na nic, jeśli ciepło będzie „uciekać” z budynku. Słaba izolacja ścian, nieszczelne okna czy nieprawidłowo zaprojektowany system wentylacji mogą powodować utratę ciepła w takiej nieruchomości nawet o kilkadziesiąt procent. Zataczamy w ten sposób koło, wracając do wykorzystania nowoczesnych materiałów budowlanych i wyposażenia budynku już na etapie projektu.

bloomberg londyn

Fot 2. i 3. Siedziba Bloomberg w Londynie


/za: Wikimedia, proj. Foster + Partners/

Poziom wyżej – budynki zeroenergetyczne i plusenergetyczne

W idealnym świecie przyszłości każdy budynek będzie samodzielnie zaspokajać swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Będzie więc samowystarczalny i zeroenergetyczny. Oprócz wykorzystania źródeł odnawialnych jego wyposażenie musi korzystać z energooszczędnych technologii. Natomiast budynki wytwarzające nadwyżkę energii elektrycznej, nazywane heliotropami, zaliczane są do kategorii plusenergetycznych.

Dobrym przykładem tego typu rozwiązania jest słynny biurowiec Powerhouse Brattørkaia z miasta Trondheim w Norwegii, która już od lat jest liderem w dążeniu do neutralnego klimatycznie budownictwa. To budynek, który wytwarza więcej energii niż jest w stanie zużyć. Nadwyżka energii wędruje do sąsiadujących budynków, autobusów, samochodów elektrycznych oraz pobliskiego systemu transportu promowego. Można? Jak widać, można. Ośmiopiętrowy biurowiec Powerhouse Brattørkaia w całym cyklu życia generuje więcej energii, niż wymaga jego budowa (także transport materiałów budowlanych), eksploatacja i rozbiórka. Budynek ma 3000 m² paneli słonecznych i pompę ciepła z naturalnym czynnikiem chłodniczym u źródła wody, która zapewnia chłodzenie i ogrzewanie. Jest bardzo wydajny – przy jego budowie zastosowano środki adaptacyjne zarówno pasywne (materiały budowlane), jak i aktywne (ogrzewanie, oświetlenie). Budynek zasilany jest energią z paneli słonecznych, którą magazynuje tak zwany „bioakumulator”. To wyjątkowe urządzenie przechowuje energię cieplną za pomocą trzech ton wosku i systemu pomp ciepła. To jeden z bardziej oryginalnych pomysłów na zasilanie zeroemisyjnego budynku.

BUDYNEK ZEROEMISYJNY

Budynek zeroemisyjny to budynek wykorzystujący dostępne na miejscu źródła energii odnawialnych, które równoważą emisje spowodowane przez używanie nieodnawialnych źródeł energii.

/za: Wikipedia/

Istniejące budynki – zeroemisyjne od 2050 roku

Unijna dyrektywa będzie regulować również dostosowanie istniejących budynków do spełnienia warunków zerowej emisyjności. Do 2050 roku wszystkie mają zostać przekształcone w budynki zeroemisyjne.

Co to oznacza w praktyce, czyli na jakie inwestycje musimy być i w Polsce gotowi? Czy będziemy musieli przebudować swoje domy i mieszkania? Przypomnijmy, że w połowie września ubiegłego roku polski Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącej poprawy efektywności energetycznej budynków.

Dostosowuje ona polskie prawo do unijnego i ma pomóc w oszczędności energii oraz zmniejszeniu kosztów eksploatacji budynków. Zakłada też, że każdy budynek indywidualny oraz wielorodzinny będzie musiał mieć sporządzane świadectwo charakterystyki energetycznej.  Będzie więc wiadomo, ile każdy budynek potrzebuje energii elektrycznej do swojego użytkowania.

Izolacja cieplna oraz źródło ogrzewania będą mieć w tej materii ogromne znaczenie. Z pewnością w wielu gospodarstwach domowych w Polsce będzie się w najbliższych latach mówić więcej o inwestycjach w termomodernizację, nowoczesne źródło ciepła, fotowoltaikę, energię wiatrową oraz o energooszczędnych technologiach wyposażenia domu. Niezależnie od tego czy mieszkamy w dużych miastach czy małych wsiach, temat dotknie nas wszystkich prawdopodobnie po równo.

Przypomnijmy, zeroemisyjny budynek cechuje się zerowym zużyciem energii netto. Oznacza to, że całkowita ilość zużywanej przez niego energii w skali roku równa się ilości energii odnawialnej wytworzonej w danym miejscu.

Jakie rozwiązania stosowane są w zeroemisyjnych budynkach? Budynek zeroemisyjny, według Komisji Europejskiej, definiuje się jako budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej. Cechuje go bardzo niskie zużycie energii, w całości pokrytej energią ze źródeł odnawialnych. Jak sama nazwa wskazuje, eksploatacja takiego budynku odbywa się bez lokalnej emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych.

Szacuje się, że powierzchnia budynków na świecie podwoi się do 2060 roku, a tylko 3% światowych inwestycji w nowe konstrukcje spełnia wymagania emisyjności i wydajności. To jednak może, a nawet musi – w świetle nowych regulacji UE – wkrótce się zmienić, przynajmniej w naszej części świata. 

Dlaczego zagadnienia związane z budynkami zeroemisyjnymi są tak ważne już teraz? Dlatego, że, przypomnijmy, wymóg zeroemisyjności w państwach Unii Europejskiej będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2027 roku w przypadku nowych budynków zajmowanych przez instytucje publiczne lub będących ich własnością, a w odniesieniu do wszystkich nowych budynków w UE, obowiązek zeroemisyjności ma mieć zastosowanie od 1 stycznia 2030 roku. 

W pierwszej kolejności do wymogów zeroemisyjności mają zostać dostosowane budynki o prawie zerowym zużyciu energii – ang. Nearly Zero Energy Building, dalej: NZEB.   Budynek o niemal zerowym zużyciu energii to taki, który ma bardzo wysoką charakterystykę energetyczną, przy czym prawie zerowa lub bardzo niska ilość wymaganej energii powinna być pokryta w bardzo istotnym stopniu energią ze źródeł odnawialnych, w tym OZE wytwarzanymi na miejscu lub w pobliżu (źródło: Komisja Europejska).

Budynki o niemal zerowym zużyciu energii charakteryzują się rozwiązaniami, takimi jak m.in.: ocieplenie dachu, filtracja powietrza i wentylacja, wydajne oraz energooszczędne oświetlenie i ogrzewanie, instalacja fotowoltaiczna, okna o wysokiej wydajności w zatrzymywaniu ciepła, wydajny sprzęt RTV i AGD, inteligentny termostat, a nawet ładowarka do auta elektrycznego. 

W celu osiągnięcia zeroemisyjności budownictwa Komisja Europejska kieruje się zasadą „przede wszystkim efektywność energetyczna”. Zasada ta nie tylko przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych oraz zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa dostaw, ale podkreśla również znaczenie ograniczenia produkcji energii.

Komisja Europejska nakłada na budownictwo państw UE konkretne obowiązki, takie jak m.in. obliczenie współczynnika globalnego ocieplenia w całym cyklu życia budynków. Oznacza to, że współczynnik ten musi znaleźć się w charakterystyce energetycznej budynków. Przepis ten znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2027 roku w odniesieniu do nowych budynków o powierzchni użytkowej większej niż 2000 m2, a od 1 stycznia 2030 roku wobec wszystkich nowych budynków.

Co to oznacza w praktyce? W budowie każdego budynku obowiązywać będzie zasada pozyskiwania materiałów o jak najniższym śladzie węglowym.

W najbliższych latach coraz częściej stosowane będą nowoczesne materiały, takie jak chociażby beton o obniżonym śladzie węglowym oraz beton z recyklingu opon. Powszechnie wykorzystywane będą także: biodegradowalne drewno, wełna mineralna, celuloza, surowce pochodzące z recyklingu, „zielone kafelki” – materiały ceramiczne wykonane w ponad 55% z przetworzonego szkła i innych minerałów i lamboo (przetworzony bambus).

Zdjęcia 2. i 3. na stronie obok przedstawiają najbardziej zrównoważony budynek biurowy na świecie. To europejska siedziba firmy Bloomberg, światowego potentata w dziedzinie mediów, danych finansowych i oprogramowania. Ten wyjątkowy budynek otwarto w londyńskim City w 2018 roku. Obiekt o ogromnej powierzchni ponad 100 tys. metrów kwadratowych, został wyposażony w zintegrowane z sufitami oświetlenie LED, naturalną wentylację, wychwytywanie, oczyszczanie i recykling wody deszczowej oraz połączony system ogrzewania i zasilania. W efekcie budynek zużywa o 73% mniej wody i o 35% mniej energii niż typowy, standardowy biurowiec.

Biurowiec Bloomberga zdobył tytuł najbardziej zrównoważonego budynku biurowego na świecie za połączenie innowacyjnych projektów inżynieryjnych i wykorzystanych materiałów. Jest nominowany do kolejnych, prestiżowych nagród architektonicznych.

Na koniec życzenie: żebyśmy w Polsce w przechodzeniu na zeroemisyjność budynków nie zatrzymali się na etapie deklaracji i postulatów, bo na razie zarówno elektrociepłownie, jak i prywatne domy wciąż dymią.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Helena Śpiewak Jak zdążyć przed końcem świata?

Jak zdążyć przed końcem świata? Jak zdążyć przed końcem świata?

Co roku przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos organizatorzy publikują Raport o globalnych zagrożeniach („Global Risks Report”). W tym roku po raz pierwszy, aż pięć z najczęściej wymienianych zagrożeń...

Co roku przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos organizatorzy publikują Raport o globalnych zagrożeniach („Global Risks Report”). W tym roku po raz pierwszy, aż pięć z najczęściej wymienianych zagrożeń związanych było z katastrofą klimatyczną!

Helena Śpiewak Pandemia – ulga dla Natury?

Pandemia – ulga dla Natury? Pandemia – ulga dla Natury?

W czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy spadek emisji CO2 w historii pomiarów! Ale czy to wystarczy, aby zatrzymać globalne ocieplenie?

W czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy spadek emisji CO2 w historii pomiarów! Ale czy to wystarczy, aby zatrzymać globalne ocieplenie?

Redakcja Ekologiczne trendy na osiedlach

Ekologiczne trendy na osiedlach Ekologiczne trendy na osiedlach

Rosnąca świadomość zmian klimatycznych pociąga za sobą zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi. Fotowoltaika, garaże wyposażone w ładowarki dla aut elektrycznych czy szanowanie zieleni to tylko...

Rosnąca świadomość zmian klimatycznych pociąga za sobą zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi. Fotowoltaika, garaże wyposażone w ładowarki dla aut elektrycznych czy szanowanie zieleni to tylko przykładowe elementy, które coraz częściej zaczynają być obecne na osiedlach mieszkaniowych.

Redakcja Producenci opakowań coraz bardziej zainteresowani ekologią

Producenci opakowań coraz bardziej zainteresowani ekologią Producenci opakowań coraz bardziej zainteresowani ekologią

Producenci opakowań coraz częściej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne swojej działalności. Wprowadzają na rynek biodegradowalne i kompostowalne opakowania. Ten pozytywny sygnał nie oznacza jeszcze,...

Producenci opakowań coraz częściej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne swojej działalności. Wprowadzają na rynek biodegradowalne i kompostowalne opakowania. Ten pozytywny sygnał nie oznacza jeszcze, że w najbliższych latach plastik całkowicie zniknie z rynku opakowań. Wygoda jego użytkowania przewyższa względy ekologiczne.

Redakcja Śląsk stawia na innowacje społeczne i zielone technologie

Śląsk stawia na innowacje społeczne i zielone technologie Śląsk stawia na innowacje społeczne i zielone technologie

Polskie miasta stają przed wyzwaniem, jakim jest dostosowywanie się do europejskiej polityki klimatycznej. Pandemia znacząco komplikuje i utrudnia sytuację – samorządy tracą miliony złotych m.in. przez...

Polskie miasta stają przed wyzwaniem, jakim jest dostosowywanie się do europejskiej polityki klimatycznej. Pandemia znacząco komplikuje i utrudnia sytuację – samorządy tracą miliony złotych m.in. przez koszty walki z wirusem, a także uzyskują mniejsze wpływy z podatków. Konieczne jest innowacyjne podejście do zarządzania, szczególnie w miastach, w których gospodarka opiera się na kopalniach. Rybnik do 2035 roku chce zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo inwestycjami opierającymi się m.in. na zielonych...

Redakcja Walka z kryzysem klimatycznym – konieczna jest większa świadomość

Walka z kryzysem klimatycznym – konieczna jest większa świadomość Walka z kryzysem klimatycznym – konieczna jest większa świadomość

Walka z kryzysem wynikającym ze zmian klimatycznych nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu) uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. Konieczne...

Walka z kryzysem wynikającym ze zmian klimatycznych nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu) uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. Konieczne jest ograniczenie konsumpcji, zmiana nawyków w zakresie przemieszczania się, stylu życia.

Redakcja Zmiany klimatu większym wyzwaniem niż koronawirus

Zmiany klimatu większym wyzwaniem niż koronawirus Zmiany klimatu większym wyzwaniem niż koronawirus

– Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej...

– Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Tym bardziej że pandemia i lockdown nie zatrzymały zmian klimatu, a ich konsekwencje będą stawały się coraz bardziej dotkliwe.

Redakcja MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania

MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania

Z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, które przeprowadzono dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r., wynika, że 83...

Z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, które przeprowadzono dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r., wynika, że 83 proc. respondentów jest zadowolona z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania, a 75 proc. badanych wyraża chęć i gotowość zaangażowania się w tworzenie nowych i dbanie o istniejące tereny zielone w swojej okolicy.

Redakcja Bardziej rygorystyczne wymogi energooszczędności w budynkach od 2021

Bardziej rygorystyczne wymogi energooszczędności w budynkach od 2021 Bardziej rygorystyczne wymogi energooszczędności w budynkach od 2021

Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe wymogi energooszczędności dla budynków. Dotychczasowe przepisy zakładały, że nie będą musiały ich spełniać budynki, na których budowę wydano pozwolenie przed...

Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe wymogi energooszczędności dla budynków. Dotychczasowe przepisy zakładały, że nie będą musiały ich spełniać budynki, na których budowę wydano pozwolenie przed końcem 2020 roku, ze względu jednak na pandemię i związane z nią opóźnienia w działalności urzędów decydujący będzie nie moment wydania pozwolenia, ale termin złożenia wniosku o takie pozwolenie. A zatem inwestorzy i deweloperzy czekający na decyzję urzędów nie będą musieli zmieniać swoich projektów.

Helena Śpiewak Co robimy #DlaKlimatu?

Co robimy #DlaKlimatu? Co robimy #DlaKlimatu?

Na koniec tego dramatycznego covidowego roku, w cyklu STOP SMOG szczypta optymizmu. Poniżej prezentujemy kilka działań podejmowanych na rzecz ratowania klimatu i ochrony środowiska.

Na koniec tego dramatycznego covidowego roku, w cyklu STOP SMOG szczypta optymizmu. Poniżej prezentujemy kilka działań podejmowanych na rzecz ratowania klimatu i ochrony środowiska.

Redakcja Ponad połowa Polaków uważa, że system segregacji śmieci w Polsce nie sprawdza się

Ponad połowa Polaków uważa, że system segregacji śmieci w Polsce nie sprawdza się Ponad połowa Polaków uważa, że system segregacji śmieci w Polsce nie sprawdza się

Z badania opinii publicznej zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej #rePETujemy wynika, że 60% Polaków uznaje obecny system segregacji śmieci w Polsce za nieefektywny. Jak w rzeczywistości wygląda...

Z badania opinii publicznej zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej #rePETujemy wynika, że 60% Polaków uznaje obecny system segregacji śmieci w Polsce za nieefektywny. Jak w rzeczywistości wygląda segregacja odpadów w gospodarstwach domowych?

Helena Śpiewak Zielony wodór – paliwo przyszłości?!

Zielony wodór – paliwo przyszłości?! Zielony wodór – paliwo przyszłości?!

Kryzys klimatyczny przyjmuje najróżniejsze oblicza. Myślimy o nim, kiedy z kranu przestaje lecieć woda, albo huragany pustoszą ogromne połacie lasów.

Kryzys klimatyczny przyjmuje najróżniejsze oblicza. Myślimy o nim, kiedy z kranu przestaje lecieć woda, albo huragany pustoszą ogromne połacie lasów.

mgr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich

Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji (1).

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji (1).

Redakcja Administratora news Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty...

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty to turbiny wiatrowe i panele.

Redakcja news Fit for 55 – co to jest i ile nas będzie kosztować?

Fit for 55 – co to jest i ile nas będzie kosztować? Fit for 55 – co to jest i ile nas będzie kosztować?

Unia Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych – Fit for 55 – mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent względem 1990 roku. Cel ma zostać osiągnięty do 2030 roku....

Unia Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych – Fit for 55 – mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent względem 1990 roku. Cel ma zostać osiągnięty do 2030 roku. Jakie zmiany niesie za sobą wprowadzenie Fit for 55?

Redakcja news Boom na fotowoltaikę trwa, ale co z recyklingiem?

Boom na fotowoltaikę trwa, ale co z recyklingiem? Boom na fotowoltaikę trwa, ale co z recyklingiem?

Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie. Tylko w przeciągu ostatniego roku w państwach Unii Europejskiej moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 19 GW mocy. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki...

Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie. Tylko w przeciągu ostatniego roku w państwach Unii Europejskiej moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 19 GW mocy. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki rośnie też zapotrzebowanie na utylizację paneli. Jak wygląda sytuacja recyklingu paneli PV w Polsce?

Helena Śpiewak Katastrofa klimatyczna przyspiesza!

Katastrofa klimatyczna przyspiesza! Katastrofa klimatyczna przyspiesza!

– Tak sobie patrzyłem na dzisiejsze prognozy i przypomniał mi się mój wywiad sprzed prawie 3 lat dla wyborcza.pl: 35 stopni w cieniu. Na razie jest super, nie? Ale niebawem wyginiemy! – napisał na facebook’u...

– Tak sobie patrzyłem na dzisiejsze prognozy i przypomniał mi się mój wywiad sprzed prawie 3 lat dla wyborcza.pl: 35 stopni w cieniu. Na razie jest super, nie? Ale niebawem wyginiemy! – napisał na facebook’u 14 lipca br. prof. Szymon Malinowski, wybitny polski uczony, fizyk atmosfery, popularyzator wiedzy na temat zmian klimatycznych.

Helena Śpiewak Ekologiczne ABC

Ekologiczne ABC Ekologiczne ABC

Ziemia się pali! Średnia temperatura powierzchni naszej planety wzrosła od końca XIX wieku o około 1ºC. Za tę zmianę odpowiada głównie wzrost emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery, spowodowany...

Ziemia się pali! Średnia temperatura powierzchni naszej planety wzrosła od końca XIX wieku o około 1ºC. Za tę zmianę odpowiada głównie wzrost emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery, spowodowany działalnością człowieka.

Helena Śpiewak Szansa czy ryzyko?

Szansa czy ryzyko? Szansa czy ryzyko?

Pakiet „Fit for 55” proponuje: zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., graniczny podatek węglowy dla importu spoza UE, podwyższenie udziału OZE w produkcji energii do 40% i dekarbonizację...

Pakiet „Fit for 55” proponuje: zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., graniczny podatek węglowy dla importu spoza UE, podwyższenie udziału OZE w produkcji energii do 40% i dekarbonizację budynków. To tylko niektóre z proekologicznych propozycji, przedstawionych przez Komisję Europejską w ramach „Fit for 55”. Jak widać, to ogromne wyzwanie i dla europejskich państw, i dla ich obywateli.

Redakcja news Jak zmienia się klimat w Polsce?

Jak zmienia się klimat w Polsce? Jak zmienia się klimat w Polsce?

Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w Polsce. Według scenariuszy czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów.

Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w Polsce. Według scenariuszy czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów.

Redakcja news Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast...

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast automatycznego wyrzucania ich na śmietnik. Inicjatywa, która w kolejnych odsłonach będzie realizowana do 2023 roku, przynosi korzyści całej gospodarce i pomaga środowisku.

Helena Śpiewak Czerwona kartka dla ludzkości!

Czerwona kartka dla ludzkości! Czerwona kartka dla ludzkości!

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), organ ONZ, przedstawił w sierpniu br. dramatyczny raport na temat globalnego ocieplenia.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), organ ONZ, przedstawił w sierpniu br. dramatyczny raport na temat globalnego ocieplenia.

Helena Śpiewak Dzieci narażone najbardziej!

Dzieci narażone najbardziej! Dzieci narażone najbardziej!

„The Lancet”: kryzys klimatyczny niesie tragiczne skutki dla zdrowia ludzi!

„The Lancet”: kryzys klimatyczny niesie tragiczne skutki dla zdrowia ludzi!

Helena Śpiewak Transport w COVIDZIE i… po

Transport w COVIDZIE i… po Transport w COVIDZIE i… po

Badania opinii publicznej przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazały, jak pandemia zmieniła zachowania transportowe mieszkańców Warszawy i innych polskich miast.

Badania opinii publicznej przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazały, jak pandemia zmieniła zachowania transportowe mieszkańców Warszawy i innych polskich miast.

Wybrane dla Ciebie

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii » Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać? Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.