administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Docieplenie budynków wcześniej ocieplonych

Zbyt niska przyczepność systemu ETICS do podłoża. Przy zastosowaniu styropianu klasyfikowanego jako TR 80 rozerwanie powinno nastąpić w termoizolacji.
fot. autor

Zbyt niska przyczepność systemu ETICS do podłoża. Przy zastosowaniu styropianu klasyfikowanego jako TR 80 rozerwanie powinno nastąpić w termoizolacji.


fot. autor

Obecne systemy ociepleń to bogactwo faktur, setki kolorów i dostępność rozwiązań, co umożliwia nieograniczone wręcz możliwości kreowania fasad. Jednak zawsze nad względami estetycznymi pierwszeństwo mają uwarunkowania techniczne – rzetelnie opracowana dokumentacja techniczna i poprawne wykonawstwo. Tylko wtedy zaprojektowane i wykonane wtórne ocieplenie będzie i skuteczne i trwałe.

Zobacz także

RUBBERPRO Guma i silikon - wielość zastosowań

Guma i silikon - wielość zastosowań Guma i silikon - wielość zastosowań

Maty gumowe i silikonowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a to zainteresowanie zawdzięczają swoim wyjątkowym właściwościom. Zastosowanie tych materiałów jest szerokie i obejmuje...

Maty gumowe i silikonowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a to zainteresowanie zawdzięczają swoim wyjątkowym właściwościom. Zastosowanie tych materiałów jest szerokie i obejmuje wiele dziedzin. Sprawdzamy, czym charakteryzuje się płyta i mata gumowa i w jakich branżach można dostrzec jej obecność.

Crisoma Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody....

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody. Proporcje użytych składników decydują o wyglądzie i jakości materiału.

Elektrolux Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...

W artykule:

• Charakterystyka systemu ETICS
• Ocieplenie na ociepleniu
• Konieczna ocena techniczna
• Analiza przypadku
• Trwałość ocieplenia a jego wykonanie

Prawo budowlane, na chwilę obecną [1] pozwala na ocieplenie budynków o wysokości do 25 m bez uzyskiwania pozwolenia na budowę, wymagane jest jedynie zgłoszenie do właściwych organów nadzoru budowlanego. Natomiast dla budynków o wysokości nie przekraczającej 12 m nie jest wymagane nawet zgłoszenie (powyższe nie dotyczy np. sytuacji gdy docieplany budynek znajduje się w pieczy konserwatora zabytków).

Ocieplanie z Arbet

W ociepleniach na ocieplenie obligatoryjną metodą mocowania termoizolacji jest kołkowanie. Nie zwalnia to jednak z obowiązku przyklejenia płyt styropianowych.

 

Płyty styropianowe stosowane w ociepleniach na ocieplenie powinny spełniać wymagania dokumentu odniesienia, jakim jest Ocena Techniczna (lub AT).

 

Warto przy tym rozważyć użycie płyt o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, czyli odmian grafitowych, aby finalna grubość termoizolacji była jak najmniejsza.

 

W większości przypadków „zaprojektowanie” systemu ETICS to przepisanie wybranych fragmentów kart technicznych, tekstów aprobat/ocen technicznych lub instrukcji 447/2009 [2]. Dobrze, jeżeli wykonawca tych zapisów przestrzega. W przeciwnym razie skutki mogą być takie jak pokazano na fot 1.

Fot. 1. Skutki lekceważenia zasad sztuki budowlanej podczas wykonywania prac; fot. autor

Charakterystyka systemu ETICS

System ETICS (rys. 1) sprowadza się do wykonania na odpowiednio przygotowanym podłożu warstw współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów ([2], [3]) takich jak:

  • zaprawa/masa klejąca do przyklejania płyt termoizolacyjnych,
  • płyt termoizolacyjnych (EPS, XPS, wełna mineralna, płyty z piany rezolowej),
  • łączniki mechaniczne do mocowania płyt termoizolacyjnych (opcjonalnie),
  • siatka zbrojąca i zaprawa/masa klejowo-szpachlowa do jej zatapiania,
  • masy lub zaprawy tynkarskiej (z środkiem gruntującym),
  • farby lub impregnatu (z środkiem gruntującym) (opcjonalnie).

Rys. 1. Budowa systemu ETICS; 1. ocieplana ściana, 2. zaprawa/masa klejąca do przyklejania płyt termoizolacyjnych, 3. płyty termoizolacyjne, 4. łączniki mechaniczne do mocowania płyt termoizolacyjnych (opcjonalnie), 5. siatka zbrojąca, 6. zaprawa/masa klejowo-szpachlowa do zatapiania siatki, 7. preparat gruntujący pod wyprawę elewacyjną, 8. masa lub zaprawa tynkarska, 9. preparat gruntujący pod farbę elewacyjną (opcjonalnie), 10. farba elewacyjna (opcjonalnie); rys. Atlas

Uzupełnieniem systemu są listwy cokołowe, kątowniki ochronne, profile dylatacyjne, itp.

Poprawnie zaprojektowany i wykonany system ETICS musi spełniać tzw. wymagania podstawowe zawarte w art 5.1 Ustawy Prawo budowlane [1] dotyczące m.in.:

  • nośności i stateczności konstrukcji,
  • bezpieczeństwa pożarowego,
  • higieny, zdrowia i środowiska,
  • bezpieczeństwa użytkowania i dostępności obiektów,
  • oszczędności energii i izolacyjności cieplnej.

Ocieplenie na ociepleniu

Wymagania związane z termoizolacyjnością regulują Warunki techniczne [4]. Analiza wymaganego współczynnika przenikania ciepła pokazuje, że wymagany jest jego stały spadek. Wiele obiektów docieplanych kilka czy kilkanaście lat temu warstwą styropianu czy wełny o grubości 5–10 cm spełniało ówczesne wymagania termoizolacyjności, ale obecnie taka grubość nie stanowi skutecznej ochrony cieplnej. Z tego powodu wiele obiektów dociepla się, wykorzystując systemy ETICS na ETICS, czyli na ocieplonej wcześniej przegrodzie wykonuje się ponownie ocieplenie, jednak bez demontażu wcześniej wykonanego systemu.

Technologia wykonania takiego docieplenia polega na umocowaniu do istniejących, ocieplonych ścian, od zewnątrz, dodatkowego warstwowego układu dociepleniowego (rys. 2). Układ ten składa się zwykle ze styropianu jako materiału do izolacji cieplnej, warstwy zbrojonej wykonanej z zaprawy klejącej i siatki zbrojącej, warstwy wyprawy tynkarskiej oraz dekoracyjnej powłoki malarskiej (opcjonalnie). Łączna grubość płyt termoizolacyjnych, ograniczona jest przez ocenę techniczną (lub aprobatę), dla płyt styropianowych zwykle jest to 30 cm. Płyty termoizolacyjne mocowane są zaprawą klejącą i łącznikami mechanicznymi. Stosowanie łączników mechanicznych jest obowiązkowe i niezależnie od wysokości budynku. Jako podłoże zawsze powinna być traktowana warstwa materiału konstrukcyjnego ściany zewnętrznej budynku, a nie warstwa istniejącego ocieplenia. Łączniki powinny zatem przechodzić przez wszystkie warstwy istniejącego ocieplenia i być mocowane w części nośnej przegród.

Rys. 2. Budowa systemu „ETICS na ETICS”; 1. ściana ocieplona systemem ETICS (ocieplenie pierwotne), 2. zaprawa/masa klejąca do przyklejania płyt termoizolacyjnych wtórnego ocieplenia, 3. płyty termoizolacyjne, 4. łączniki mechaniczne do mocowania płyt termoizolacyjnych przechodzące przez system pierwotny i kotwione w konstrukcyjnej części ściany, 5. siatka zbrojąca, 6. zaprawa/masa klejowo-szpachlowa do zatapiania siatki, 7. preparat gruntujący pod wyprawę elewacyjną, 8. masa lub zaprawa tynkarska, 9. preparat gruntujący pod farbę elewacyj- ną (opcjonalnie), 10. farba elewacyjna (opcjonalnie); rys. Atlas

Z tej krótkiej analizy wynikają dwie podstawowe rzeczy. Podłożem pod system „docieplający” jest zarówno konstrukcyjna część ściany, jak i istniejące ocieplenie. A to rodzi pewne konsekwencje. Zatem zaprojektowanie i wykonanie systemu ETICS na ETICS nie jest tym samym, czym wykonanie „zwykłego” ocieplenia.

Cytowane powyżej wymogi art 5.1 Ustawy Prawo budowlane [1] (wymagania podstawowe) muszą być spełnione zarówno przez pierwotny układ jak i przez docelowy.

Dokumentacja techniczna projektowanego rozwiązania ETICS na ETICS powinna określać co najmniej: sposób przygotowania podłoża, sposób mocowania płyt termoizolacyjnych do podłoża, rodzaj, ilość i rozmieszczenie łączników mechanicznych oraz sposób wykonania detali i miejsc szczególnych. To niezbędne minimum, jednak wymaga ono wykonania kompleksowej oceny stanu technicznego zarówno ściany jak i pierwotnego ocieplenia.

Pierwotna termoizolacja może być mocowana do ściany za pomocą kleju lub kleju i kołków. Przy czym istotny jest charakter pracy samych łączników mechanicznych (rys. 3). Stanowią one przede wszystkim dodatkowe zabezpieczenie płyt termoizolacyjnych przed ssaniem wiatru – dociskają przyklejoną płytę do podłoża (dlatego jednym z wymogów dla płyt termoizolacyjnych jest wytrzymałość na rozciąganie prostopadle do powierzchni czołowych – dla płyt EPS jest to parametr TR a dla łącznika średnica i sztywność talerzyka). Ciężar samego systemu przenoszony jest przez klej. Oznacza to, że istniejący układ podłoże-system ETICS musi być na tyle wytrzymały, że przeniesie łączne obciążenia od systemu pierwotnego jak i wtórnego.

Rys. 3. Zasada pracy łącznika mocującego termoizolację do przegrody. Opis w tekście

Natomiast długość łączników powinna być sumą całkowitej grubości starego ocieplenia oraz projektowanego, nowego materiału izolacyjnego, przy czym głębokość zakotwienia w podłożu mineralnym musi być ściśle określona w projekcie technicznym ocieplenia – podłożem nośnym jest zawsze warstwa materiału konstrukcyjnego ściany zewnętrznej budynku, a nie pierwotna termoizolacja.

Konieczna ocena techniczna

Bardzo często popełnianym błędem jest nieprzestrzeganie maksymalnej grubości warstwy kleju mocującego termoizolację (dopuszczalna to 1 cm) patrz fot. 2. Na to bardzo często nakłada się przyklejanie płyt termoizolacyjnych bez obwodowego pasma kleju (fot. 2, fot. 3). Powoduje to, że podczas pożaru pod warstwą ocieplenia twory się coś w rodzaju „komina” rozprzestrzeniającego ogień w wyższe części budynku. Powoduje to, że nie jest spełniony przynajmniej jeden z przywołanych wcześniej wymogów podstawowych – bezpieczeństwo pożarowe. Dyskusyjne może być także spełnienie wymogu nośności konstrukcji – takie zamocowanie może prowadzić do powstania zarysowań i spękań układu, zwłaszcza, gdy grubość kleju przekracza dopuszczalną wartość 1 cm. Mocowanie pierwotnej termoizolacji metodą obwodowo-punktową lub całopowierzchniowo jest wymogiem bezwzględnym. Stwierdzenie mocowania bez obwodowego paska jest bezpośrednią przesłanką do demontażu pierwotnego ocieplenia. Tak samo zastosowanie podklejek zamiast zróżnicowania grubości płyt termoizolacyjnych (fot. 4).

Fot. 2a, 2b. Bardzo często popełnianym błędem jest nieprzestrzeganie maksymalnej grubości warstwy kleju mocującego termoizolację wynoszącej 1 cm; fot. autor

Fot. 3a., 3b., 3c. Brak obwodowego paska o szerokości minimum 3 cm mocującego płyty termoizolacyjne skutkuje brakiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa pożarowego układu. Opis w tekście.; fot. autor

Fot. 4. Zastosowanie podklejek determinuje demontaż układu; fot. autor

Dlatego przed zastosowaniem tego typu systemów konieczne jest wykonanie kompleksowej oceny technicznej istniejącego systemu, ze szczególnym uwzględnieniem oceny przyczepności istniejącej termoizolacji do podłoża (fot. 5) oraz weryfikacją użyci, rozstawu i nośności istniejących łączników mechanicznych. Równie istotny jest stan wyprawy elewacyjnej – płyty wtórnego ocieplenia klejone są do istniejącego tynku strukturalnego. Dodatkowo muszą one być ułożone mijankowo w odniesieniu do istniejącego układu płyt.

Fot. 5a, 5b. Zbyt niska przyczepność systemu ETICS do podłoża. Przy zastosowaniu styropianu klasyfikowanego jako TR 80 rozerwanie powinno nastąpić w termoizolacji.; fot. autor

Taka ocena techniczna powinna zawierać przede wszystkim:

  • ocenę poprawności wykonania istniejącego ocieplenia z ówczesną dokumentacją projektową,
  • ocenę stanu technicznego podłoża pod pierwotne płyty termoizolacyjne i jego nośności,
  • określenie grubości istniejącego materiału termoizolacyjnego oraz jego stanu technicznego (przede wszystkim zawilgocenia),
  • ustalenie sposobu klejenia płyt termoizolacyjnych do podłoża, określenie efektywnej powierzchni klejenia oraz jej nośności,
  • ustalenie stanu technicznego warstwy zbrojącej i wyprawy elewacyjnej (przede wszystkim nośności (przyczepności) poszczególnych warstw systemu do siebie).

Wykonane odkrywki muszą także wykluczać obecność wszelkich usterek/wad/mankamentów mogących mieć wpływ na trwałość pierwotnego i wtórnego układu.

Bardzo ważną rzeczą jest zidentyfikowanie ewentualnych mostków termicznych, zarówno materiałowych jak i geometrycznych, tak aby projektowane ocieplenie je likwidowało (dlatego przy ocenie stanu technicznego pomocna może być termowizja). Pierwotna termoizolacja musi być sucha a końcowy układ warstw nie może prowadzić do zawilgacania na skutek kondensacji międzywarstwowej. Należy przeanalizować specyfikę docieplanego budynku, jego przeznaczenie i lokalizację oraz wykonać stosowne obliczenia cieplno-wilgotnościowe, w wielu sytuacjach nie tylko dla średnich miesięcznych temperatur ale i z uwzględnieniem minimalnej temperatury zarejestrowanej na danym obszarze w ciągu ostatnich kilku lat.

To ostatnie zagadnienie (obliczenia wilgotnościowe, nie tylko cieplne) jest notorycznie pomijane, choć jest bardzo istotne z paru względów. Istotą ocieplenia jest zmniejszenie przepływu ciepła pomiędzy pomieszczeniami wewnętrznymi i powietrzem zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie dotyczy to samego ciepła, lecz ciepła i wilgoci. Rozkład temperatur w ścianie zależy od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, oporów przejmowania ciepła oraz oporów cieplnych każdej warstwy przegrody. Jednak w powietrzu znajduje się zawsze pewna ilość pary wodnej, która dyfunduje przez przegrodę. Ilość wilgoci przenikająca przez przegrodę zależy od wilgotności względnej powietrza wewnątrz i na zewnątrz oraz oporów dyfuzyjnych warstw przegrody. W związku z tym należy tak dobrać warstwy systemu, aby można było wyeliminować możliwość kondensacji pary wodnej, umożliwiającej rozwój grzybów pleśniowych oraz możliwość zawilgocenia wnętrza przegrody i utraty jej projektowanych właściwości na skutek powstania płaszczyzny bądź strefy kondensacji. To wymóg stawiany wprost przez Warunki techniczne [4]. Dlatego dobór materiału termoizolacyjnego i wyprawy elewacyjnej systemu wtórnego musi uwzględniać zagadnienia dotyczące wilgotności oraz ewentualnego wykraplania się pary wodnej w warstwach układu. Niewłaściwy dobór rodzaju tynku może stworzyć poważny problem skutkujący zawilgoceniem materiału termoizolacyjnego, nie tylko wtórnego, ale i pierwotnego.

Analiza przypadku

Przeanalizujmy dwa przypadki. Pierwszy, odpowiednio ściana z betonu komórkowego gr. 38 cm na zaprawie cementowo-wapiennej ocieplona styropianem o gr. 5 cm i z tynkiem mineralnym 2,5 mm. Oraz drugi: ściana o gr. 38 cm z cegły pełnej, ocieplona i wykończona w identyczny sposób. Obie te ściany zostały docieplone systemem ETICS na ETICS, płytami 20 cm z tynkiem akrylowym 1,5 mm.

Analiza cieplno-wilgotnościowa przypadku pierwszego (rys. 4, tabela 1) wykazuje, że już dla pierwotnego ocieplenia dochodzi do kondensacji międzywarstwowej. Warunki zewnętrzne to te=-100C i wilgotność względna powietrza 87% (a więc nie aż tak ekstremalne). Wewnątrz typowe (+200C i 65%). Paradoksalnie, wtórne ocieplenie tej ściany likwiduje kondensację międzywarstwową w pierwotnej termoizolacji, jednak w momencie wykonywania wtórnego ocieplenia będzie ona już zawilgocona i taka pozostanie (styropian nie jest w stanie wyschnąć do końca). Dodatkowo pojawi się kondensacja we wtórnej termoizolacji.

Rys. 4. Rozkład temperatur i ciśnień pary wodnej dla ściany z betonu komórkowego z ociepleniem pierwotnym (rys. 4a) i po wtórnym dociepleniu (rys. 4b). Opis w tekście. Obliczenia wykonano programem Arcadia Termo 6.; rys. autor

Drugi przypadek, dla ściany ceglanej (rys. 5, tabela 2). Strefa kondensacja w pierwotnym układzie jest znacznie mniejsza. Wtórne docieplenie ją likwiduje, natomiast także pojawia się kondensacja w warstwie wtórnego ocieplenia.

Rys. 5. Rozkład temperatur i ciśnień pary wodnej dla ściany z cegły pełnej z ociepleniem pierwotnym (rys. 5a) i po wtórnym dociepleniu (rys. 5b). Opis w tekście. Obliczenia wykonano programem Arcadia Termo 6.; rys. autor

Opisane przykłady są pewnym uproszczeniem (objętość tekstu nie pozwala na opisanie kompleksowej analizy), jednak dobrze obrazują problemy, które trzeba rozwiązać przy projektowaniu systemu ETICS na ETICS.

Obliczenia wykonane zgodnie z PN-EN ISO 6946 [5] oraz PN-EN ISO 13788 [6] dotyczą stanu stacjonarnego i wykonuje się je dla warunków ustalonych. W niektórych sytuacjach warto wykonać numeryczne obliczenia dla stanu niestacjonarnego (zmienne warunki temperaturowe i wilgotnościowe, uwzględnienie opadów, promieniowania słonecznego, itp.) [7].

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że kondensacja powierzchniowa i rozwój grzybów pleśniowych najwcześniej uwidacznia się w obszarze występowania przynajmniej dwóch liniowych mostków termicznych (np. styk ściana–strop/balkon/taras, narożnik pomieszczenia), oznacza to, że istotny wpływ może tu mieć przyjęte rozwiązanie konstrukcyjne balkonu/tarasu/dachu.

Dlatego zagadnienia obliczeń cieplno-wilgotnościowych nie można sprowadzić tylko do zwykłego „wrzucenia na komputer” warstw z bazy materiałowej programu do obliczeń cieplno-wilgotnościowych (wspominałem wcześniej o sprawdzeniu niebezpieczeństwa kondensacji nie tylko dla tzw. średnich miesięcznych temperatur). Należy także odpowiednio przyjąć parametry cieplno-wilgotnościowe znajdujących się w przegrodzie materiałów (współczynnika przewodzenia ciepła λ oraz współczynnika oporu dyfuzyjnego µ albo równoważnego oporu dyfuzyjnego Sd) jak również warunki brzegowe (w łazience wilgotność powietrza może sięgać 100%, w zimie też zdarzają się dni o wilgotności powietrza przekraczającej 95%). Nagminne jest przyjmowanie do obliczeń wartości deklarowanych λ, które w wielu sytuacjach nie mają nic wspólnego z wartościami obliczeniowymi. Materiały termoizolacyjne już zamontowane mają zwykle gorsze współczynniki przewodzenia ciepła od materiałów nowych (w wątpliwych sytuacjach powinno się przeprowadzić fizyczną weryfikację). W obliczeniach współczynnika przenikania ciepła nie uwzględnia się poprawek ze względu na łączniki mechaniczne, pustki powietrzne, wreszcie nie uwzględnia się w obliczeniach przegród niejednorodnych. Do tego dochodzi pomijanie w obliczeniach czynnika temperaturowego fRsi wpływu dwu lub trójwymiarowych mostków termicznych.

W dokumentacji technicznej nie precyzuje się wymaganych parametrów materiałów termoizolacyjnych systemu. Pozostawienie zapisu typu „styropian fasadowy” niekiedy może świadczyć wręcz o dyletanctwie. Każda ocena techniczna (lub aktualna jeszcze aprobata techniczna) definiuje wymagania stawiane poszczególnym składnikom systemu i ich układowi. Dla termoizolacji ze styropianu dokumenty odniesienia określają zwykle przynajmniej kilka (jeżeli nie kilkanaście) wymagań. Muszą one być spełnione jednocześnie. W ramach konkretnej kompletacji systemu można oczywiście dobierać poszczególne składniki (zaprawy klejące, tynki elewacyjne, farby) i nadal jest to system objęty stosowną deklaracją właściwości użytkowych. Jednak nie każda kompletacja musi być dopuszczalna dla konkretnego obiektu, chociażby ze względu zabezpieczenia przed kondensacją konieczne może być ograniczenie oporu dyfuzyjnego tynku elewacyjnego.

Trwałość ocieplenia a jego wykonanie

Równie istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość wtórnego ocieplenia jest fachowe wykonawstwo. Nawet najlepiej wykonany projekt nic nie da, gdy prace wykonuje przypadkowa firma, mająca za nic aktualną wiedzę techniczną i prawa fizyki. Z drugiej strony brak podstawowych analiz i badań, które powinny być wykonane na etapie przygotowywania dokumentacji technicznej (brak szczegółowych rozwiązań, wytycznych, detali, itp.) może spowodować konieczność relatywnie szybkiego wykonywania prac naprawczych lub wręcz wymuszać demontaż całości ocieplenia.  

Literatura

  1. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU 2019 poz. 1186)
  2. Instrukcja nr 447/2009 – Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków Zasady projektowania i wykonywania, ITB, 2009
  3. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót. Zabezpieczenia i izolacje. Zeszyt 8: Bezspoinowy system ocieplenia ścian zewnętrznych budynków, ITB, 2019
  4. Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2019 poz. 1065)
  5. PN-EN ISO 6946:2017-10 Komponenty budowlane i elementy budynku – Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła – Metody obliczania
  6. PN-EN ISO 13788:2013-05 Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku – Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji między warstwowej – Metody obliczania
  7. Rokiel Maciej – Ocena techniczna systemów ociepleń ETICS i przyczyny uszkodzeń, cz 1. Izolacje nr 2/2020, cz 2. Izolacje nr 3/2020
  8. Bogusz Waldemar – O czym nie można zapomnieć przed dociepleniem budynków z wielkiej płyty, Materiały Budowlane nr 11/2016
  9. Burzyński Grzegorz – Podstawowe zasady stosowania łączników mechanicznych w systemach ociepleń (ETICS), www.inzynierbudownictwa.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Darek Darek, 15.04.2022r., 22:57:00 Moim zdaniem nie ma co odwlekać ocieplenia domu w nieskończoność, bo niestety idą...ciężkie czasy. Każda jednostka zaoszczędzonego ciepła jest w zasadzie na wagę złota. Nam się udało zakończyć prace termoizolacyjne w ubiegłym roku. Amitec ocieplał nam dom styropianem. Bogu dziękuję że udało się jeszcze przed gigantycznymin podwyżkami
  • Kermit_1988 Kermit_1988, 20.06.2022r., 09:51:17 Docieplenie budynków posiadające już ocieplenie nie jest sprawą niemożliwą. Ważny jest plan no i ekspertyza
  • Roman Roman, 19.06.2023r., 09:58:30 Ważne wskazówki dotyczące docieplania już ocieplonych budynków. Praktyczne porady.

Powiązane

Przemysław Gogojewicz Remont i przebudowa w COVID-19

Remont i przebudowa w COVID-19 Remont i przebudowa w COVID-19

Istotnym elementem różnicującym remont i przebudowę jest zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, która wyklucza remont, a która stanowi o istocie przebudowy. W wyniku...

Istotnym elementem różnicującym remont i przebudowę jest zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, która wyklucza remont, a która stanowi o istocie przebudowy. W wyniku remontu nie może powstać obiekt budowlany o innych parametrach technicznych lub użytkowych niż obiekt pierwotny.

prof. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz, mgr inż. Maciej Runkiewicz, mgr inż. Jan Sieczkowski Poprawa eksploatacji obiektów budowlanych – najważniejsze problemy

Poprawa eksploatacji obiektów budowlanych – najważniejsze problemy Poprawa eksploatacji obiektów budowlanych – najważniejsze problemy

W trakcie eksploatacji obiektów budowlanych często dochodzi do uszkodzeń, awarii i katastrof budowlanych. Informacje o takich zdarzeniach są od szeregu lat zbierane i analizowane w wielu krajach. W artykule...

W trakcie eksploatacji obiektów budowlanych często dochodzi do uszkodzeń, awarii i katastrof budowlanych. Informacje o takich zdarzeniach są od szeregu lat zbierane i analizowane w wielu krajach. W artykule przedstawiono analizy zagrożeń i awarii obiektów budowlanych, które wystąpiły w kraju w ciągu ostatnich 50 lat.

Centrum Wyposażenia Wnętrz Zakup materiałów konstrukcyjnych – co trzeba wiedzieć przed złożeniem zamówienia w sklepie budowlanym?

Zakup materiałów konstrukcyjnych – co trzeba wiedzieć przed złożeniem zamówienia w sklepie budowlanym? Zakup materiałów konstrukcyjnych – co trzeba wiedzieć przed złożeniem zamówienia w sklepie budowlanym?

Jeśli chodzi o budowanie wymarzonego domu to zdecydowanie wszystkim zależy nam na tym, by był zgodny z wizją i budżetem. Dlatego, jeśli szykujesz się do realizacji tego projektu, z pewnością przeprowadzisz...

Jeśli chodzi o budowanie wymarzonego domu to zdecydowanie wszystkim zależy nam na tym, by był zgodny z wizją i budżetem. Dlatego, jeśli szykujesz się do realizacji tego projektu, z pewnością przeprowadzisz wiele badań na temat projektowania, rozplanowania, stylu itp. Chociaż wszystkie te rzeczy są ważne przy budowie domu – jest też coś, bez czego nie możesz nawet pomyśleć o rozpoczęciu budowy, czyli materiały budowlane. Zbyt często się jednak o nich zapomina, dlatego w tym artykule chcemy poświęcić...

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń Ocieplanie pod czujnym nadzorem

Ocieplanie pod czujnym nadzorem Ocieplanie pod czujnym nadzorem

Ruszył sezon budowlany a wraz z nim prace na elewacjach budynków. Dla tych, którzy wahają się, czy warto ocieplać, mamy kilka istotnych argumentów przemawiających „za”. Dla już zdecydowanych, podpowiedzi,...

Ruszył sezon budowlany a wraz z nim prace na elewacjach budynków. Dla tych, którzy wahają się, czy warto ocieplać, mamy kilka istotnych argumentów przemawiających „za”. Dla już zdecydowanych, podpowiedzi, na co koniecznie zwrócić szczególną uwagę, przystępując do takiej inwestycji i nadzorując jej przebieg.

Redakcja Jaki domofon wybrać?

Jaki domofon wybrać? Jaki domofon wybrać?

Bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkaniowego, to jeden z kluczowych elementów, które wpływają na komfort życia mieszkańców. Obok ogrodzonego terenu i ochrony z monitoringiem, domofony to najczęściej...

Bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkaniowego, to jeden z kluczowych elementów, które wpływają na komfort życia mieszkańców. Obok ogrodzonego terenu i ochrony z monitoringiem, domofony to najczęściej spotykane rozwiązanie pozwalające ograniczyć dostęp niepożądanych osób do budynku wielolokalowego.

Józef Macech Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące energooszczędności

Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące energooszczędności Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące energooszczędności

Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza...

Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza to, że izolacyjność akustyczna ścian jest nie mniej istotna niż nośność konstrukcji, energooszczędność czy bezpieczeństwo pożarowe. W związku z tym, w dobie rosnących wymagań wobec izolacyjności cieplnej budynków, a co za tym idzie konieczności zwiększania grubości stosowanych do ocieplenia materiałów,...

Helena Śpiewak Ekologiczne postawy Polaków

Ekologiczne postawy Polaków Ekologiczne postawy Polaków

Badania świadomości społecznej – to zawsze znakomita okazja do sprawdzenia wiedzy i postaw badanej grupy. Raport z badań przeprowadzonych w 2020 r. przez IBRiS, dotyczących sytuacji ekologicznej, zanieczyszczenia...

Badania świadomości społecznej – to zawsze znakomita okazja do sprawdzenia wiedzy i postaw badanej grupy. Raport z badań przeprowadzonych w 2020 r. przez IBRiS, dotyczących sytuacji ekologicznej, zanieczyszczenia powietrza i suszy, pokazuje jak wzrasta poziom wiedzy Polaków na temat ochrony środowiska.

Dorota Zielińska Zabezpieczenia budynków przed brudzeniem przez ptaki

Zabezpieczenia budynków przed brudzeniem przez ptaki Zabezpieczenia budynków przed brudzeniem przez ptaki

Jak zabezpieczyć budynek przed brudzeniem przez ptaki?

Jak zabezpieczyć budynek przed brudzeniem przez ptaki?

mgr inż. Bożena Blum Ciepła woda użytkowa - czy to luksus?

Ciepła woda użytkowa - czy to luksus? Ciepła woda użytkowa - czy to luksus?

Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.

Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.

Tadeusz Popielas Modernizacje dźwigów osobowych - aspekty techniczne i finansowe

Modernizacje dźwigów osobowych - aspekty techniczne i finansowe

Z technicznego punktu widzenia wszystkie dźwigi osobowe i osobowo-towarowe (windy) muszą być modernizowane po maksimum 20 latach eksploatacji. Potrzeba modernizacji wynika przede wszystkim z postępu technicznego...

Z technicznego punktu widzenia wszystkie dźwigi osobowe i osobowo-towarowe (windy) muszą być modernizowane po maksimum 20 latach eksploatacji. Potrzeba modernizacji wynika przede wszystkim z postępu technicznego w tej branży oraz z coraz wyższych wymagań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, gdyż prowadzona konserwacja utrzymuje je tylko na założonym przy ich projektowaniu poziomie funkcjonalności eksploatacyjnej oraz poziomie bezpieczeństwa.

mgr inż. Karol Kuczyński Oświetlenie awaryjne

Oświetlenie awaryjne Oświetlenie awaryjne

Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.

Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.

mistrz kominiarski Janusz Rękas, mistrz kominiarski Robert Chodkiewicz Kontrola kanałów kominowych o naturalnym ciągu

Kontrola kanałów kominowych o naturalnym ciągu Kontrola kanałów kominowych o naturalnym ciągu

Pierwsza kontrola kanałów kominowych zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo budowlane odbywa się w budynku w stanie surowym, kiedy trzony kominowe mają ulec zakryciu (otynkowaniu lub obmurowaniu). Odbiór robót...

Pierwsza kontrola kanałów kominowych zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo budowlane odbywa się w budynku w stanie surowym, kiedy trzony kominowe mają ulec zakryciu (otynkowaniu lub obmurowaniu). Odbiór robót zanikających i ulegających zakryciu musi być dokonany w czasie umożliwiającym wykonanie ewentualnych korekt i poprawek bez wstrzymywania ogólnego postępu robót.

Marta Muszyńska Jak urządzić bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw?

Jak urządzić bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw? Jak urządzić bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw?

Pomimo, że sytuacja na polskich placach zabaw uległa znacznej poprawie, to nadal pojawiają się trudności z wyborem funkcjonalnych urządzeń i odpowiedniej nawierzchni, po której będą biegać najmłodsi. Na...

Pomimo, że sytuacja na polskich placach zabaw uległa znacznej poprawie, to nadal pojawiają się trudności z wyborem funkcjonalnych urządzeń i odpowiedniej nawierzchni, po której będą biegać najmłodsi. Na co zatem należy zwrócić uwagę, urządzając bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw?

Robert Fabiański Utrzymanie bezpieczeństwa w starych dźwigach do czasu ich modernizacji

Utrzymanie bezpieczeństwa w starych dźwigach do czasu ich modernizacji Utrzymanie bezpieczeństwa w starych dźwigach do czasu ich modernizacji

Stare dźwigi powinny być chlubą właściciela posesji, a nie przedmiotem wiecznych skarg lokatorów. Aby tak było, w istniejących dźwigach należy zastosować odpowiednie środki informacyjne, a podczas konserwacji...

Stare dźwigi powinny być chlubą właściciela posesji, a nie przedmiotem wiecznych skarg lokatorów. Aby tak było, w istniejących dźwigach należy zastosować odpowiednie środki informacyjne, a podczas konserwacji i wymiany części na nowe trzeba montować podzespoły spełniające wyższe wymagania techniczne niż dotychczas. Należy także zapewnić odpowiednie warunki pracy konserwatorom.

drillo.pl Remont domu lub mieszkania - jakie narzędzia będą ci potrzebne?

Remont domu lub mieszkania - jakie narzędzia będą ci potrzebne? Remont domu lub mieszkania - jakie narzędzia będą ci potrzebne?

Remont starego domu, mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno stary dom, jak i ten, który remontowany był ostatnio kilka lat wcześniej, mogą wymagać podjęcia wielu różnych prac. Od wyrównania...

Remont starego domu, mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno stary dom, jak i ten, który remontowany był ostatnio kilka lat wcześniej, mogą wymagać podjęcia wielu różnych prac. Od wyrównania ścian, ułożenia podłogi, przez malowanie i montaż nowych mebli. Warto do konkretnych prac dostosować odpowiednie narzędzia.

LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl. Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

dr inż. Jacek Ślusarczyk Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach...

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach poświęca się uwagę jego wielkości, kształtowi, formie czy standardowi wykończenia. Nie mniejszego znaczenia nabiera również trwałość, czyli zapewnienie bezobsługowej eksploatacji w odpowiednio długim czasie.

sfmeble.pl Jak urządzić sypialnię na poddaszu?

Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Jak urządzić sypialnię na poddaszu?

Aranżacja sypialni na poddaszu nie należy do najłatwiejszych ze względu na obecne tutaj skosy, stropy i ściany kolankowe, które znacząco utrudniają wydzielenie stref funkcjonalnych i komfortowe rozmieszczenie...

Aranżacja sypialni na poddaszu nie należy do najłatwiejszych ze względu na obecne tutaj skosy, stropy i ściany kolankowe, które znacząco utrudniają wydzielenie stref funkcjonalnych i komfortowe rozmieszczenie mebli we wnętrzu. Jak urządzić to pomieszczenie, aby spełniało swoją funkcję, a jednocześnie było piękne i wygodne w użytkowaniu? Poznajcie kilka praktycznych wskazówek i porad, które pomogą wam samodzielnie urządzić wymarzoną sypialnię pod skosem.

Anna Ruszczak news Ceny gazu nie wzrosną

Ceny gazu nie wzrosną Ceny gazu nie wzrosną

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Redakcja Administratora Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku? Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie...

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie warunków zewnętrznych. Stąd odpowiednia ochrona ich powierzchni przed wilgocią czy zmianami temperatur jest szczególnie istotna. Tylko wtedy będziemy mogli bezproblemowo użytkować balkony czy tarasy i cieszyć się ich udogodnieniami przez długie lata.

Anna Ruszczak news Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Polskie Pojemniki Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Piotr Stawicki Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest...

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest generowana z sektora komunalno-bytowego. Zebranie pełnej informacji pozwoli na identyfikację miejsc najbardziej zagrażających zdrowiu mieszkańców.

Przemysław Gogojewicz Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

Wybrane dla Ciebie

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy? Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa » Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.