#GorącaLinia – inspekcja sanitarna w domu/mieszkaniu

fot. redakcja
Pytanie:
Czy inspekcja sanitarna może wejść na teren posesji?
Zobacz także
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – połączenie drogi wewnętrznej z drogą publiczną

Pytanie: czy jest możliwe połączenie drogi wewnętrznej osiedlowej z droga publiczną?
Pytanie: czy jest możliwe połączenie drogi wewnętrznej osiedlowej z droga publiczną?
Redakcja, Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – droga wewnętrzna osiedlowa

Pytanie: dla kogo jest przeznaczona droga wewnętrzna osiedlowa?
Pytanie: dla kogo jest przeznaczona droga wewnętrzna osiedlowa?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – wynagrodzenie za ustanowienia służebności drogi koniecznej

Pytanie: czy można ustanowić na rzecz wspólnoty wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej?
Pytanie: czy można ustanowić na rzecz wspólnoty wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej?
Odpowiedź eksperta:
Tak. Z przepisu art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1261) wynika, że inspektor może wejść do lokalu mieszkalnego w razie podejrzenia zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi. Ustawodawca nie precyzuje w ustawie, co należy rozumieć przez pojęcie "czynniki środowiskowe".
Nadać mu więc należy znaczenie takie, jakie ma w języku ogólnym – czynniki środowiskowe zagrażające zdrowiu ludzkiemu to wszelkie czynniki występujące w środowisku człowieka, które mogą mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Mogą to być zatem czynniki biologiczne (np. przenoszone przez owady drobnoustroje czy pasożyty wywołujące choroby) czy zanieczyszczenie powietrza. Śmieci są miejscem rozwoju drobnoustrojów i niektórych grzybów. Składowane odpady mogą więc stać się wylęgarnią chorób. Zagrożenie to jest potęgowane przez obecność funkcjonujących dzięki resztkom żywności gryzoni i insektów, które są roznosicielami groźnych chorób.
Uzasadnione wątpliwości czy właściciel przedmiotowego mieszkania utrzymuje je w stanie odpowiadającym wymogom wskazanym w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1866 ze zm.), jak również czy nie zachodzi w związku z tym zagrożenie zdrowia czynnikami środowiskowym (art. 26 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej), stanowią podstawę do wszczęcia postępowania w sprawie kontroli stanu sanitarno-higienicznego przedmiotowego lokalu.
Podstawa prawna: ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 ze zm.)
Opracował: Przemysław Gogojewicz