#GorącaLinia – ustalenie drogi koniecznej dla nieruchomości w zabudowie śródmiejskiej

Pytanie:
czy ustalenie drogi koniecznej względem wspólnoty położonej w zabudowie śródmiejskiej jest realne?
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady

– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty

Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym

Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Odpowiedź:
W odniesieniu do nieruchomości położonej w zabudowie śródmiejskiej, w pobliżu rynku głównego, należy ustalić, jaki ta nieruchomość powinna mieć dostęp do drogi publicznej z perspektywy jej funkcjonalnych potrzeb, aby można uznać ten dostęp za odpowiedni w rozumieniu art. 145 § 1 k.c., a następnie dopiero ocenić, czy istniejący dostęp do tej nieruchomości jest odpowiedni albo też może zostać zapewniony staraniem wspólnoty. Wymaga to jednoznacznego sprecyzowania zamierzeń inwestycyjnych tak, by możliwa była ocena stopnia uciążliwości służebności dla nieruchomości sąsiednich.
Zapewnienie możliwości zrealizowania zamierzeń inwestycyjnych, w tym możliwości dojazdu i parkowania na działce, musi być dokonane w kontekście sytuacyjnej oceny potrzeb nieruchomości władnącej i obciążonej (cechy nieruchomości oraz sposób ich wykorzystania, wpływ drogi koniecznej na nieruchomość sąsiednią, w tym zwłaszcza intensywność korzystania z niej, możliwości parkowania poza nieruchomością).
Zgodnie z regułą proporcjonalności sprecyzowaną w art. 145 § 2 zdanie pierwsze k.c. ustanowienie drogi koniecznej stanowić powinno wynik rachunku korzyści i strat wynikających z przeprowadzenia szlaku drogowego w określony sposób dla właścicieli nieruchomości władnącej i obciążonej. Powinno też uwzględniać szerszy kontekst społeczno-gospodarczy (art. 145 § 3 k.c.).
Podstawa prawna: ustawa Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r . poz. 1740 ze zm.)