Problem czystego powietrza wewnętrznego w budynkach wielorodzinnych

Problem czystego powietrza wewnętrznego w budynkach wielorodzinnych
FRAPOL Sp. z o.o.
To, jakim powietrzem oddychamy, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Tyle samo, ile mówi się o jakości powietrza na zewnątrz, powinno się mówić o jakości powietrza wewnątrz budynków. Za stan powietrza wewnętrznego odpowiada wentylacja. Nieodpowiednia lub przestarzała wentylacja w mieszkaniu może prowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia, a w konsekwencji nawet do przewlekłych chorób układu oddechowego. By nie narażać zdrowia własnego i pozostałych lokatorów, a także cieszyć się komfortowymi warunkami mieszkania, należy zadbać o odpowiednią wentylację.
Po co nam odpowiednia wentylacja w budynku?
Wentylacja to system wymiany powietrza – najogólniej rzecz ujmując. Wentylacja odpowiada za jakość powietrza, jakim oddychamy w mieszkaniu.
Zanieczyszczone powietrze ma również wpływ na urządzenia, które wymagają odpowiedniej jego jakości do prawidłowej i bezawaryjnej pracy. Prawidłowa wentylacja zapewnia usuwanie zanieczyszczonego powietrza, co przekłada się na żywotność i eksploatację tych urządzeń.
Gdy wentylacja działa nieprawidłowo, dochodzi do zakłócenia lub ustania cyrkulacji powietrza. Stan powietrza wewnętrznego ulega wtedy natychmiastowemu pogorszeniu.
Przyczyn złej wentylacji, a co za tym idzie złego stanu powietrza wewnętrznego w budynkach, należy szukać w samym projekcie systemu wentylacji, jego realizacji lub w termomodernizacji budynków. Dowiedz się więcej >>
Skutki złej wentylacji
Zakłócenie pracy wentylacji skutkuje występowaniem w budynkach nieprzyjemnego zapachu, pleśni, grzybów, skroplin pary wodnej, pęcznieniem elementów drewnianych i podłóg oraz pogorszeniem lub zaprzestaniem wymiany powietrza. Istnieje wtedy również ryzyko zaczadzenia.
Skutki złej wentylacji możemy również odczuwać bezpośrednio na sobie. Możemy doznawać częstych bólów głowy, odczuwać zmęczenie i mieć podrażnione błony śluzowe. W przypadku dłuższego funkcjonowania w pomieszczeniu o złej wentylacji możemy nabawić się alergii lub choroby układu oddechowego.
Wpływ termomodernizacji na czystość powietrza wewnętrznego w budynkach
Choć termomodernizacja budynków, szczególnie tych starszych, jest zalecana, ponieważ zwiększa ich bezpieczeństwo i efektywność energetyczną oraz poprawia jakość powietrza wewnętrznego, to jej nieprawidłowe lub niepełne wykonanie może jeszcze pogorszyć sytuację w budynku.
Wystarczy wspomnieć, że do termomodernizacji używa się czasami okien czy drzwi o małym, często zbyt małym, współczynniku infiltracji powietrza przez szczeliny. Dlatego by mieć pewność, że w budynkach, które wymagają termomodernizacji, zostanie ona przeprowadzona w sposób prawidłowy i z korzyścią dla powietrza wewnętrznego, warto najpierw wykonać audyt, który wskaże, co należy poprawić w budynku oraz w jaki sposób to zrobić.
Chcesz rozwiązać problem czystego powietrza wewnętrznego w budynku i przeprowadzić kompleksową termomodernizację? Zgłoś się do programu ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI!
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z firmą Frapol:
Bartosz Pawela
Dział systemów niskoenergetycznych
Menedżer Produktów nZEB
665 100 155
oddech@frapol.com.pl
www.oddechdlaspoldzielni.pl
![]() |
FRAPOL Sp. z o.o.ul. Mierzeja Wiślana 8 |