administrator24.info

Chłodzimy pompą ciepła

Buderus | 2022-02-07
Chłodzimy pompą ciepła

Chłodzimy pompą ciepła

Pompy ciepła stają się coraz częściej wybieranym ekologicznym i ekonomicznym źródłem ciepła w wielu domach. Mimo obecnych cen energii elektrycznej jest to nadal jedno z najtańszych źródeł ogrzewania.

Oprócz efektu grzewczego, użytkownicy oczekują również drugiego efektu, jakim jest chłodzenie. Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze, a zatem przy odpowiedniej konfiguracji grzeje i chłodzi.

treść sponsorowana

Można wyróżnić dwa typy chłodzenia

Chłodzenie pasywne

Pierwsze to chłodzenie pasywne. Jest ono spotykane najczęściej przy pompach ciepła gruntowych, które czerpią darmową energię z gruntu (odwiertów pionowych). Odwierty pionowe to instalacja rurowa umieszczona w odwiertach, w której przepływa płyn niezamarzający. Zimą kiedy pompa ciepła ogrzewa budynek, płyn odbiera ciepło z ziemi, natomiast latem proces ten można odwrócić. Więcej o pompach gruntowych >>

Płyn (najczęściej woda grzewcza), który przepływa przez instalację grzewczą (np. ogrzewanie podłogowe) wewnątrz budynku, gdzie w pomieszczeniach panuje temperatura powyżej 20°C, nagrzewa się a potem przepływając przez odwierty, gdzie temperatura średnioroczna wynosi około 10°C oddaje ciepło, czyli pojawia się efekt chłodzenia, ponieważ ciepło odbierane jest z pomieszczeń. Chłodzenie pasywne wzięło swoją nazwę od tego, że aby uzyskać chłód nie trzeba uruchamiać specjalnie pompy ciepła.

Wystarczy tylko pompa obiegowa, która przetłacza płyn przez instalację dolnego źródła, zatem jest to bardzo tani sposób uzyskania chłodu. Takie rozwiązania oferuje firma Buderus w gruntowych pompach ciepła typu Logatherm WSW196i.2 oraz Logatherm WPS. Oprócz instalacji samej pompy ciepła, można obok zamontować moduł chłodzenia pasywnego PKSt-1, który chłód z instalacji dolnego źródła przekazuje bezpośrednio do instalacji chłodzącej. Mogą być to konwektory nawiewowe, chłodzenie sufitowe lub podłogowe. Sprawdź >>

Sam moduł wyposażony jest  w wymiennik ciepła, który oddziela płyn dolnego źródła od wody grzewczej, pompę obiegową, zawór mieszający regulujący temperaturę, czujniki temperatur, elektronikę oraz jest całkowicie zaizolowany wewnątrz izolacja paroszczelną, która zapobiega wykraplaniu wilgoci na zimnych powierzchniach.

Moduł sterowany jest bezpośrednio z pompy ciepła. Trzeba pamiętać, że chłodzenie pasywne to nie „klimatyzacja”. W chłodzonych pomieszczeniach, można obniżyć temperaturę o kilka stopni, natomiast będzie trudno uzyskać zawsze żądaną temperaturę, ponieważ grunt to nie agregat chłodniczy. Jednak warto pamiętać, że jest to prawie bezpłatne źródło chłodu i przy niewielkim dodatkowym nakładzie inwestycyjnym, można poprawić komfort w pomieszczeniach nasłonecznionych w czasie lata.

Chłodzenie aktywne

Drugi typ chłodzenia, to chłodzenie aktywne. W tym przypadku, aby uzyskać chłód trzeba uruchomić pompę ciepła. Urządzenie aktywnie w czasie pracy będzie wytwarzać chłód. Ten typ najczęściej spotykany jest w pompach ciepła powietrze-woda, gdzie dolnym źródłem jest powietrze, ale coraz częściej również w pompach ciepła gruntowych. Oba typy pomp ciepła to urządzenia rewersyjne, czyli odwracalne w swojej pracy, mogą zarówno grzać jak i chłodzić. Dowiedz się więcej >>

Dzięki aktywnej pracy urządzenia, temperatura w systemie chłodzenia może kształtować się teoretycznie dowolnie, więc podobnie będzie z temperaturą w pomieszczeniach chłodzonych. Buderus oferuje dwie linie pomp ciepła powietrze-woda z funkcją chłodzenia aktywnego: Logatherm WLW196i AR i Logatherm WPLS.2.

W obu przypadkach chłodzenia warto zwrócić uwagę na system rozprowadzenia chłodu po budynku. Temperatura medium, jakim jest najczęściej woda w instalacji, które rozprowadza chłód, jest stosunkowo niska, co oznacza, że na rurociągach rozprowadzających oraz na powierzchniach chłodzących, może wykraplać się wilgoć. Taka sytuacja jest niepożądana, dlatego rurociągi należy zabezpieczać izolacją paroszczelną.

W przypadku samych pomieszczeń, gdzie rozprowadza się chłód stosuje się czujniki wykraplania wilgoci, które w momencie pojawienia się wody automatycznie zatrzymują chłodzenie. Dodatkowo używa się czujniki wilgotności względnej, które mierzą wilgotność w pomieszczeniu i stosując odpowiedni algorytm obliczeniowy „przewidują” i zapobiegają zbyt dużemu spadkowi temperatury, co może powodować problemy z wykraplaniem wilgoci.

Jeśli do rozprowadzenia chłodu w pomieszczeniu stosujemy konwektory, to możemy pozwolić sobie na wykroplenie wilgoci na jego powierzchni, ale trzeba zapewnić odpływ tej wilgoci od urządzenia. Warto również zaznaczyć, że największa wilgotność powietrza występuje w okresie letnim, kiedy użytkownicy chcą najbardziej wykorzystywać chłodzenie.

Podsumowując, pompy ciepła oprócz swojej podstawowej roli jaką jest ogrzewanie budynku, zapewniają przy okazji drugą funkcję – chłodzenie, które coraz częściej jest wykorzystywane przez użytkowników. Zaletą jest fakt, że nie trzeba instalować dodatkowych urządzeń, aby uzyskać chłodzenia. Więcej na temat pomp ciepła >>

Buderus wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje odpowiednie rozwiązania w tym zakresie.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Buderus Logamatic TC100 – system inteligentnej regulacji

Logamatic TC100 – system inteligentnej regulacji Logamatic TC100 – system inteligentnej regulacji

Wraz z rozwojem systemów grzewczych, polegającym na stosowaniu coraz bardziej sprawnych, efektywnych i zapewniających wysoki komfort źródeł ciepła, jak np. kotły kondensacyjne lub pompy ciepła, rosną potrzeby...

Wraz z rozwojem systemów grzewczych, polegającym na stosowaniu coraz bardziej sprawnych, efektywnych i zapewniających wysoki komfort źródeł ciepła, jak np. kotły kondensacyjne lub pompy ciepła, rosną potrzeby użytkowników związane z ich sterowaniem i automatycznym zarządzaniem systemami ogrzewania.

Pompa ciepła Logatherm WSW196i.2

Pompa ciepła Logatherm WSW196i.2 Pompa ciepła Logatherm WSW196i.2

Pompa ciepła Logatherm WSW196i.2

Pompa ciepła Logatherm WSW196i.2

Pompa ciepła Logatherm WLW196i 6 AR E

Pompa ciepła Logatherm WLW196i 6 AR E Pompa ciepła Logatherm WLW196i 6 AR E

Pompa ciepła Logatherm WLW196i 6 AR E, sprawdź szczegóły.

Pompa ciepła Logatherm WLW196i 6 AR E, sprawdź szczegóły.

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB192i (2,5-49,9 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB192i (2,5-49,9 kW) Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB192i (2,5-49,9 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB192i (2,5-49,9 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB192i (2,5-49,9 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB172i (2,5-49,9 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB172i (2,5-49,9 kW) Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB172i (2,5-49,9 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB172i (2,5-49,9 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB172i (2,5-49,9 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB162 (70-85-100 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB162 (70-85-100 kW) Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB162 (70-85-100 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB162 (70-85-100 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB162 (70-85-100 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB072(K)V2 (2,9-29,7 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB072(K)V2 (2,9-29,7 kW) Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB072(K)V2 (2,9-29,7 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB072(K)V2 (2,9-29,7 kW)

Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB072(K)V2 (2,9-29,7 kW)

Buderus Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica...

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica między nimi jest dość wyraźna. Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Natomiast kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania...

Wybrane dla Ciebie

Czy znasz rozwiązanie dzięki, któremu ściany będa odporne na uszkodzenia mechaniczne?

Czy znasz rozwiązanie dzięki, któremu ściany będa odporne na uszkodzenia mechaniczne? Czy znasz rozwiązanie dzięki, któremu ściany będa odporne na uszkodzenia mechaniczne?

Ciekawe rozwiązania z betonem architektonicznym na osiedlu »

Ciekawe rozwiązania z betonem architektonicznym na osiedlu » Ciekawe rozwiązania z betonem architektonicznym na osiedlu »

Balkony dostawne - jak sprawdz się takie rozwiązanie?

Balkony dostawne - jak sprawdz się takie rozwiązanie? Balkony dostawne - jak sprawdz się takie rozwiązanie?

Jak prawidłowo opomiarować zużycie wody?

Jak prawidłowo opomiarować zużycie wody? Jak prawidłowo opomiarować zużycie wody?

Czy gaz płynny (LPG) to pewne źródło energii na niepewne czasy? »

Czy gaz płynny (LPG) to pewne źródło energii na niepewne czasy? » Czy gaz płynny (LPG) to pewne źródło energii na niepewne czasy? »

Wodomierze - jaki wybrać do domu i mieszkania?

Wodomierze - jaki wybrać do domu i mieszkania? Wodomierze - jaki wybrać do domu i mieszkania?

Spis wodomierzy podczas ich nieobecności? Z tym urządzeniem to możliwe »

Spis wodomierzy podczas ich nieobecności? Z tym urządzeniem to możliwe » Spis wodomierzy podczas ich nieobecności? Z tym urządzeniem to możliwe »

Czy kotły kondensacyjne przyniosą oszczędności? »

Czy kotły kondensacyjne przyniosą oszczędności? » Czy kotły kondensacyjne przyniosą oszczędności? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Osuszanie: Jak pozbyć się zawilgoceń w budynku? »

Osuszanie: Jak pozbyć się zawilgoceń w budynku? » Osuszanie: Jak pozbyć się zawilgoceń w budynku? »

Likwidacja barier dla osób starszych i niepełnosprawnych - najnowsze rozwiązania »

Likwidacja barier dla osób starszych i niepełnosprawnych - najnowsze rozwiązania » Likwidacja barier dla osób starszych i niepełnosprawnych - najnowsze rozwiązania »

Jak wentylować pomieszczenia bez straty ciepła?

Jak wentylować pomieszczenia bez straty ciepła? Jak wentylować pomieszczenia bez straty ciepła?

Jak uniknąć problemów z balkonem?

Jak uniknąć problemów z balkonem? Jak uniknąć problemów z balkonem?

Jak poprawić efektywność energetyczną w budynku?

Jak poprawić efektywność energetyczną w budynku? Jak poprawić efektywność energetyczną w budynku?

Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku? Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Jaką wybrać windę do budynku wielorodzinnego?

Jaką wybrać windę do budynku wielorodzinnego? Jaką wybrać windę do budynku wielorodzinnego?

Opomiarowanie wody - jaki wodomierz zastosować?

Opomiarowanie wody - jaki wodomierz zastosować? Opomiarowanie wody - jaki wodomierz zastosować?

Proste sposoby na estetyczne wiaty śmietnikowe »

Proste sposoby na estetyczne wiaty śmietnikowe » Proste sposoby na estetyczne wiaty śmietnikowe »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne - co wybrać do budynku i mieszkania?

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne - co wybrać do budynku i mieszkania? Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne - co wybrać do budynku i mieszkania?

Sposób montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Sposób montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Sposób montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Jak wyprowadzić wentylację z kuchni?

Jak wyprowadzić wentylację z kuchni? Jak wyprowadzić wentylację z kuchni?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed złodziejem?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed złodziejem? Jak zabezpieczyć mieszkanie przed złodziejem?

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Sposób na ciepłą wodę CWU »

Sposób na ciepłą wodę CWU » Sposób na ciepłą wodę CWU »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.