administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu do izolacji cieplnej ścian i podłóg

Arbet | 2024-03-08
Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu do izolacji cieplnej ścian i podłóg
Fabryka Styropianu ARBET Sp.j.

Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu do izolacji cieplnej ścian i podłóg


Fabryka Styropianu ARBET Sp.j.

Ocieplenie domu to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda zapobiegania stratom ciepła z budynku. Stanowi ono również barierę dla ciepła przenikającego do budynku latem. Aby ocieplenie było efektywne, musi być prawidłowo wykonane, m.in. poprzez szczelne ułożenie warstwy izolacji termicznej na powierzchni wszystkich przegród budynku. Należy zatem ocieplić nie tylko ściany zewnętrzne, ale również ściany fundamentowe, podłogi i dachy.

treść sponsorowana

Bardzo ważny jest też rodzaj styropianu, który zostanie wybrany do ocieplenia poszczególnych przegród budynku. Dostępnych jest wiele odmian płyt styropianowych, różniących się np. kolorem – białych, grafitowych, czy niebieskich – i często trudno jest zdecydować, którą z nich wybrać. W tym celu nie należy kierować się wyłącznie ceną, ponieważ nie jest ona dobrym wskaźnikiem, jeśli nie uwzględnimy właściwości poszczególnych wyrobów.

Izolacja cieplna ścian

Nazwa styropianu najczęściej wskazuje tylko podstawowe miejsce aplikacji. Do izolacji cieplnej ścian stosuje się przede wszystkim płyty styropianowe posiadające w swojej nazwie słowo fasada lub ściana, często z dodatkowym członem, różnicującym deklarowaną izolacyjność cieplną, np. fasada EXPERT, czy fasada GRAFIT. Żeby ustalić jaką izolacyjność cieplną ma dany wyrób, należy odczytać z etykiety deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczony symbolem λD (zwany potocznie lambdą). Dla odmiany fasada EXEPERT wynosi on 0,040 W/m×K, a dla fasady GRAFIT 0,031 W/m×K. Oznacza to, że te dwa wyroby, nadające się do izolacji cieplnej ścian zewnętrznych, różnią się między sobą – drugi, przy takiej samej grubości płyt, zapewni lepszą izolacyjność cieplną, z uwagi na lepszą, czyli niższą lambdę. Aby uzyskać taką samą izolacyjność cieplną, jak przy użyciu fasady GRAFIT, należy dobrać odpowiednio większą grubość płyt fasady EXPERT. Zawsze warto jest wykonać projekt ocieplenia, w ramach którego przeprowadzana jest analiza cieplno-wilgotnościowa, pozwalająca sprawdzić spełnianie wymagań w zakresie dopuszczalnego maksymalnego współczynnika przenikania ciepła i możliwości wystąpienia zawilgocenia przegrody.

W projekcie ocieplenia powinien być wskazany konkretny rodzaj płyt styropianowych, z oznaczeniem wymaganych poziomów poszczególnych właściwości, w tym lambdy.

Oprócz lambdy, przy styropianach fasadowych ważna jest jeszcze wytrzymałość na rozciąganie, oznaczana w kodzie oznaczenia symbolem TR – powinna ona być podana na etykiecie wyrobu. Minimalny poziom TR dla płyt fasadowych, stosowanych do ocieplania ścian w systemie ETICS (odpowiednik metody lekkiej mokrej i BSO) wynosi 80 kPa. Płyty styropianowe o wyższej gęstości i spoistości mają zadeklarowany poziom TR100, a nawet TR120 (np. fasada FS 15). Niestety, są również na rynku płyty o nieakceptowalnej w tej metodzie wytrzymałości na rozciąganie, na poziomie 50 kPa (TR50), lub też płyty bez zadeklarowanego TR. Płyty takie, często tańsze od innych, nie nadają się do wykonywania ocieplenia w systemie ETICS. Dlatego zawsze należy odszukać na etykiecie, w kodzie oznaczenia (towarzyszącym oznakowaniu CE), symbol TR z wartością liczbową minimum 80. Poniżej fragment etykiety odmiany fasada GRAFIT z wyróżnioną lambdą 0,031 W/m×K i wytrzymałością na rozciąganie TR100.

Izolacja cieplna podłóg

Do izolacji cieplnej podłóg, przede wszystkim tych na gruncie, stosowane są wyroby posiadające w nazwie słowo podłoga. Podobnie jak w przypadku wyrobów fasadowych, z uwagi na różne poziomy dopuszczalnych obciążeń, używane są dodatkowe określenia, jak np. w odmianie podłoga/dach EXPERT. Podstawowym parametrem różnicującym wyroby podłogowe jest naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu, oznaczane symbolem CS(10).

Wymaganą wartość tego naprężenia, ustaloną na podstawie przewidywanych obciążeń gotowej podłogi, również powinien zawierać projekt ocieplenia. Standardowo, w budownictwie jednorodzinnym stosowane są płyty o naprężeniu 60, 80 i 100 kPa, oznaczanym odpowiednio CS(10)60, CS(10)80 i CS(10)100. Pożądaną wartość należy sprawdzić na etykiecie wyrobu, ponieważ najczęściej każdy z nich ma w nazwie słowo podłoga, lecz najczęściej ma inna cenę. Wpływa na nią również deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, który może wynosić od 0,040 W/m×K – dla płyt o naprężeniu 60 kPa, do 0,036 W/m×K – dla płyt o naprężeniu 100 kPa, a nawet 0,031 W/m×K – dla płyt grafitowych. Poniżej fragment etykiety odmiany EPS 100 podłoga/dach, z wyróżnionym naprężeniem ściskającym CS(10)100, które musi być podane w kodzie oznaczenia towarzyszącym oznakowaniu CE, i deklarowaną lambdą 0,036 W/m×K.

Należy pamiętać, że styropian podłogowy powinien być stosowany do ocieplania stropów pomiędzy pomieszczeniami o różnej przewidywanej temperaturze wewnętrznej. Dlatego w stropach międzykondygnacyjnych, rozdzielających pomieszczenia o takiej samej temperaturze, warto jest zastosować układ tzw. podłogi pływającej, pozwalającej zredukować dźwięki uderzeniowe nawet o ponad 30 dB. Do tego celu dedykowane są tzw. płyty „akustyczne”, np. Tonopian EPS T.

O poziomie izolacyjności akustycznej podłogi pływającej decyduje parametr sztywności dynamicznej, SD, styropianu oraz masa powierzchniowa jastrychu (wyrażana w kg/m2). Im niższa jest wartość deklarowanej sztywności dynamicznej i jednocześnie większa jest masa powierzchniowa jastrychu (uzależniona od grubości wylewki), tym lepszą izolacyjność podłogi pływającej można uzyskać. Parametr sztywności dynamicznej podany jest w kodzie oznaczenia Tonopianu. Na poniższym fragmencie etykiety dla wyrobu Tonopian EPS T 33-3 wyróżniono deklarowaną sztywność dynamiczną SD15, która decyduje o końcowej redukcji dźwięków uderzeniowych, podanej w karcie technicznej wyrobu.

Każdorazowo, po ustaleniu wymaganych właściwości styropianowych płyt termoizolacyjnych (w oparciu o projekt ocieplenia, deklarację właściwości użytkowych i kartę techniczną wyrobu) należy zamówić wybrany, konkretny produkt danego producenta (z podaniem pełnej nazwy odmiany) lub wskazać wymagane parametry płyt. Natomiast po zakupie wyrobu, a przed jego wbudowaniem, należy obowiązkowo sprawdzić deklarowane przez producenta właściwości, podane na etykiecie wyrobu.

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j.

ul. Bohaterów Warszawy 32
75-211 Koszalin
tel. 943 422 076-9
 
sekretariat@arbet.pl

www.arbet.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Kryzpilusski Kryzpilusski, 20.06.2022r., 09:21:54 Mi zawsze mówiono, żeby zwracać uwagę na rozciągliwość

Powiązane

Arbet ARBET kręci 600 km dla Szymka

ARBET kręci 600 km dla Szymka ARBET kręci 600 km dla Szymka

ARBET Team już czwarty raz dołącza do corocznego MEGA maratonu pomocy, czyli do akcji „600 km pomocy”. Zbieramy środki na pomoc dla 13-letniego Szymona z Pucka. Po raz pierwszy członkowie nieformalnej...

ARBET Team już czwarty raz dołącza do corocznego MEGA maratonu pomocy, czyli do akcji „600 km pomocy”. Zbieramy środki na pomoc dla 13-letniego Szymona z Pucka. Po raz pierwszy członkowie nieformalnej Drużyny Fabryki Styropianu ARBET dołączyli do akcji w 2021 roku.

Arbet Sukces marki ARBET

Sukces marki ARBET Sukces marki ARBET

Redakcja Forum Biznesu właśnie poinformowała o sukcesie marki ARBET. Marka ponownie zdobyła prestiżowy tytuł Super Marki, otrzymała wyróżnienie Polska Dobra Marka, a także została uhonorowana specjalnym...

Redakcja Forum Biznesu właśnie poinformowała o sukcesie marki ARBET. Marka ponownie zdobyła prestiżowy tytuł Super Marki, otrzymała wyróżnienie Polska Dobra Marka, a także została uhonorowana specjalnym wyróżnieniem Marka XV-lecia.

Innowacyjne płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Innowacyjne płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT Innowacyjne płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

EPS 100 podłoga/dach

EPS 100 podłoga/dach EPS 100 podłoga/dach

EPS 100 podłoga/dach

EPS 100 podłoga/dach

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EKSPERT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EKSPERT Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EKSPERT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EKSPERT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EKSPERT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Izolacje termiczne poddasza Arbet

Izolacje termiczne poddasza Arbet Izolacje termiczne poddasza Arbet

Izolacje termiczne Arbet

Izolacje termiczne Arbet

Arbet Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła UC(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła UC(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła UC(max)

Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków...

Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Fasada KOMFORT

Fasada KOMFORT Fasada KOMFORT

Fasada KOMFORT, dowiedz się więcej.

Fasada KOMFORT, dowiedz się więcej.

Fasada GRAFIT

Fasada GRAFIT Fasada GRAFIT

Fasada GRAFIT, sprawdź szczegóły.

Fasada GRAFIT, sprawdź szczegóły.

Fasada FS 15

Fasada FS 15 Fasada FS 15

Fasada FS 15, sprawdź szczegóły.

Fasada FS 15, sprawdź szczegóły.

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe PARKING Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe PARKING, sprawdź parametry.

Płyty styropianowe PARKING, sprawdź parametry.

Hydropian EPS P 100

Hydropian EPS P 100 Hydropian EPS P 100

Hydropian EPS P 100, dowiedz się więcej.

Hydropian EPS P 100, dowiedz się więcej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.