administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Najostrzejszy kwartalny spadek w historii

Redakcja | 2020-05-05
Jeżeli dane za I kw. były irytujące, to lepiej nie pytać, co przyniesie II kw. 2020 r.
fot. Pixabay

Jeżeli dane za I kw. były irytujące, to lepiej nie pytać, co przyniesie II kw. 2020 r.


fot. Pixabay

Kryzys Covid-19 uderzył w gospodarkę strefy euro niczym meteoryt. Zgodnie ze wstępnymi, szybkimi szacunkami Eurostatu PKB strefy euro spadło o -3,6% kw./kw. w pierwszym kwartale 2020 r. – jest to największy spadek w historii.

Zobacz także

Redakcja Skutki pandemii dotykają również energetykę

Skutki pandemii dotykają również energetykę Skutki pandemii dotykają również energetykę

Mniejszy popyt na energię i surowce obniża ich ceny, w konsekwncji spadają wpływy spółek energetycznych. Może to prowadzić do problemów z realizacją pewnych inwestycji, szczególnie tych związanych z transformacją...

Mniejszy popyt na energię i surowce obniża ich ceny, w konsekwncji spadają wpływy spółek energetycznych. Może to prowadzić do problemów z realizacją pewnych inwestycji, szczególnie tych związanych z transformacją systemu energetycznego. Ministerstwo Klimatu alarmowało, że zerwanie łańcucha dostaw i braki kadrowe stanowią ryzyko dla inwestycji w OZE.

TuMieszkamy TuMieszkamy wprowadza nowy model zarządzania nieruchomościami na polskim rynku

TuMieszkamy wprowadza nowy model zarządzania nieruchomościami na polskim rynku TuMieszkamy wprowadza nowy model zarządzania nieruchomościami na polskim rynku

TuMieszkamy planuje dalszy rozwój na polskim rynku, przenosząc zarządzanie nieruchomościami na wyższy poziom efektywności i dostosowania usług na potrzeby klienta, a także wdraża nowe technologie do zdalnej...

TuMieszkamy planuje dalszy rozwój na polskim rynku, przenosząc zarządzanie nieruchomościami na wyższy poziom efektywności i dostosowania usług na potrzeby klienta, a także wdraża nowe technologie do zdalnej obsługi klienta. Rok 2020 będzie przełomowy dla organizacji i zarządzania nieruchomościami według nowych standardów usług wprowadzonych przez firmę.

Anna Ruszczak news Koniec pandemii COVID-19 w Polsce

Koniec pandemii COVID-19 w Polsce Koniec pandemii COVID-19 w Polsce

Pandemia COVID-19 oficjalnie zakończyła się w Polsce 1 lipca 2023 roku. Stan zagrożenia epidemicznego i ostatnie obostrzenia zostały zniesione.

Pandemia COVID-19 oficjalnie zakończyła się w Polsce 1 lipca 2023 roku. Stan zagrożenia epidemicznego i ostatnie obostrzenia zostały zniesione.

W celu porównania i dokonania zestawienia, w I kw. 2009 r., u szczytu wielkiego kryzysu finansowego, PKB strefy euro spadło o -3,1% kw./kw. Dostępne krajowe publikacje PKB potwierdzają, że uderzenie w działalność gospodarczą było powszechne w całym regionie, bez gospodarki odpornej na szok: Włochy (-4,7% kw./kw.), Francja (-5,8% kw./kw.) i Hiszpania (-5,2% kw./kw.) odnotowały najostrzejsze spadki, niemniej spadki PKB w Belgii (-3,9% kw./kw.) i Austrii (-2,5% kw./kw.) również okazały się dramatyczne.

Ekonomia czarnej dziury

Obecne publikacje PKB wyraźnie trzeba traktować z przymrużeniem oka. Mając niewielką ilość twardych danych gospodarczych dostępnych za marzec, urzędy statystyczne w istocie podkreślały nawet wyższą niż zwykle niepewność otaczającą ich szacunki wzrostu za I kw. Na przykład wobec braku danych administracyjnych urząd statystyczny Belgii stwierdził, że zastosował zaadaptowaną metodologię, zgodnie z którą uwzględniono szeroką gamę dostępnych informacji, w tym komunikaty prasowe, strony internetowe, kontakty z przedsiębiorstwami i różne badania, jako dane wejściowe w celu sformułowania założeń dotyczących wpływu Covid-19 na gospodarkę. Należy zatem spodziewać się istotnych korekt w nadchodzących miesiącach.

II kwartał będzie gorszy

Jeżeli dane za I kw. były irytujące, to lepiej nie pytać, co przyniesie II kw. 2020 r. Spodziewamy się, że zobaczymy dwucyfrowy kwartalny spadek PKB na poziomie blisko -17% kw./kw. w ciągu trzech miesięcy pomiędzy kwietniem i czerwcem. W końcu, środki ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii zostały wprowadzone w większości gospodarek strefy euro dopiero w połowie marca i zaczęły w pełni dawać się we znaki w kwietniu, kiedy to, jak sądzimy, poziom działalności gospodarczej spadł o 30-40% poniżej poziomu normalnego. Chociaż w Allianz i Euler Hermes widzimy światełko na końcu tunelu – z gospodarkami wykazującymi oznaki nieśmiałego ożywienia wraz ze stopniowym łagodzeniem środków ograniczających rozprzestrzenianie się epidemii w kilku krajach od początku maja – szybki powrót do codziennego życia sprzed Covid-19 wydaje się bardzo mało prawdopodobny.

Ostatecznie, spodziewamy się, że konsumpcja i działania inwestycyjne pozostaną skromne w fazie pokryzysowej aż do czasu wprowadzenia szczepionki, ponieważ:

  • niektóre środki ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii nie zostaną złagodzone (w szczególności ograniczenia dotyczące dużych zgromadzeń i podróżowania, co sugeruje, że sektory te mogą w pełni nie wznowić działalności w 2020 r.);
  • klienci pozostaną ostrożni zwłaszcza na początkowych etapach znoszenia ograniczeń (tj. nie wszyscy jeszcze wybiorą się do kina w maju); 
  • zajmie nieco czasu, zanim zwolnieni pracownicy lub osoby pracujące w zmniejszonym wymiarze godzin zostaną ponownie wchłonięci przez rynek pracy, co wstrzyma wydatki konsumpcyjne;
  • popyt zewnętrzny może pozostać osłabiony w najbliższym okresie ze względu na to, że kraje nie znoszą ograniczeń w tym samym czasie, zatem w najlepszym przypadku może również okazać się, że działania inwestycyjne będą miały ograniczony wymiar. 

Dlatego dopiero w połowie 2021 r. PKB strefy euro powróci do poziomu sprzed Covid-19. Jednak w niektórych krajach, w szczególności w tych, które chełpią się dużym udziałem o wartości dodanej w usługach i turystyce, proces uzdrawiania gospodarki może trwać aż do połowy 2021 r. ze względu na to, że sektory te mogą notować dłużej trwające szkody z powodu kryzysu. Zakładając brak dalszych istotnych bodźców fiskalnych w dążeniu do sprawnego ożywienia gospodarki, wydaje się, że gospodarka strefy euro skurczy się o -9,3% w 2020 r. Odbicie w 2021 r. na poziomie +9,3% opiera się na założeniu, że odkrycie i szeroko zakrojona dystrybucja szczepionki umożliwi powrót do normalności.

Francja

PKB spadł gwałtownie o -5,8% kw./kw., całkiem zgodnie z naszym szacunkiem -6,1%, ale znacznie powyżej oczekiwań konsensusu -4%. To najgwałtowniejszy spadek w historii szeregów kwartalnych, tj. od 1949 r. Ten spadek był znacznie większy od tych odnotowanych w I kw. 2009 r. (–1,6% kw./kw.) lub II kw. 1968 r. (–5,3%), epizodach niedawnych recesji. Spadek w wydatkach na konsumpcję gospodarstw domowych (–6,1%) był nieco bardziej umiarkowany od naszych oczekiwań, podczas gdy dramatyczny spadek inwestycji (–11,8%) znacznie przewyższył oczekiwania.

Eksport spadł dość drastycznie (–6,5%), podczas gdy spadek w imporcie był nieznacznie mniejszy (-5,9%). Jak należało się spodziewać, przedsiębiorstwa zgromadziły zapasy, napędzane przez bezprecedensowy krajowy i zewnętrzny szok (+0,9 p.p.), ponieważ wszelka działalność inna niż istotna wygasła po wprowadzeniu blokady gospodarki.

Równocześnie wydatki rządowe obniżyły się o -2,4% kw./kw. w I kw. z tego względu, że zamknięcie urzędów administracji publicznej zaważyło na wydatkach. Idąc dalej, prognozujemy, że PKB zmniejszy się zdecydowanie o -16% kw./kw. w drugim kwartale, dlatego że działalność pozostanie około 30% poniżej normalnego poziomu przez okres zamrożenia gospodarki, co – jak się oczekuje – będzie trwać co najmniej do 11 maja. W ciągu roku, spodziewamy się, że realny PKB spadnie o -8,9%, gdyż przewidujemy wyłącznie bardzo stopniowe wznawianie działalności w okresie zdejmowania ograniczeń, który – według naszych prognoz – potrwa od trzech do czterech miesięcy. Przewidujemy, że działalność produkcyjna i budowlana zostanie wznowiona szybciej i osiągnie poziom sprzed kryzysu na koniec roku, jednak usługi pozostaną poniżej do II kw. 2021 r., w przypadku braku leczenia lub szczepionki.

W odniesieniu do popytu krajowego, zarówno wydatki konsumpcyjne (-13,1%), jak i inwestycje (-13,1%) spadną gwałtownie w środowisku panującej niepewności. Oczekuje się, że eksport netto będzie dodatni (+1%) w 2020 r. ze względu na import (-13,3%) spadający bardziej niż eksport (-10,6%). Stosownie do oczekiwań zmiana w zapasach osiągnie nieznaczną wartość ujemną (-0,8%), odzwierciedlając pozbywanie się zapasów przez przedsiębiorstwa, starające się poprawić swoje pozycje gotówkowe przy wyjściu z kryzysu, utrzymując presje deflacyjne na wysokim poziomie. Zagrożenia dla naszego podstawowego scenariusza (ożywienie gospodarcze w kształcie litery U i odbicie wzrostu PKB +9,6% w 2021 r.) maleją.

Włochy

Spadek -4,7% kw./kw. realnego PKB w pierwszym kwartale był wyraźnie mniejszy od przewidywanego konsensusu (-5,4% kw./kw.). Oznacza to, że pomimo skali kryzysu sanitarnego, rygorystyczności blokady gospodarki i regionalnej koncentracji pandemii w twierdzy ekonomicznej na północy Włoch, kraj doświadczył znacznie mniejszego spadku realnego PKB niż Francja. Jednak uważamy, że istnieje szerokie pole do znaczącej korekty w dół w najbliższych miesiącach. Dane dotyczące bezrobocia za marzec opublikowane wcześniej (spadek z 9,7% do 8,4%) już dzisiaj pokazały, że występują rzeczywiście problemy z prawidłowym rejestrowaniem danych w trakcie blokady.

Nawet jeśli rząd wdroży plan stopniowego znoszenia ograniczeń (począwszy od 4 maja), działalność gospodarcza prawdopodobnie ulegnie dalszemu pogorszeniu w II kw., gdy spadek inwestycji i utrata przychodów z turystyki będą miały znacznie większy negatywny wpływ (co najmniej -16% kw./kw.). Dopiero w II poł. powinniśmy zobaczyć stopniowy powrót do ekonomicznej normalności. Niemniej rzeczywiste wyniki prawdopodobnie spadną o -11,4% w tym roku, najgłębsza recesja od II wojny światowej. Nawet przy silnym odbiciu w 2021 r. (szacunkowo +11%) realny PKB Włoch wciąż będzie znajdował się 3% poniżej poziomu sprzed kryzysu Covid-19.

Hiszpania

Według wstępnych danych PKB obniżył się o -5,2% kw./kw. w pierwszym kwartale po wzroście +0,4% kw./kw. w IV kw. 2019 r. W ujęciu rocznym PKB spadł o -4,1% po wzroście +1,8% w IV kw. 2019 r. Krajowy urząd statystyczny zastosował liczbę przepracowanych godzin, która spadła o -5% kw. /kw., do doprecyzowania swojego oszacowania działalności w marcu. Spadek PKB był głównie spowodowany popytem wewnętrznym, który zmniejszył wartość wzrostu o -5,3 p.p., podczas gdy spadek eksportu prawie perfekcyjnie odpowiadał spadkowi importu.

Z perspektywy sektorów, zgodnie z oczekiwaniami, najbardziej dotknięta została działalność budowlana, odnotowując spadek -8,1% kw./kw., w dalszej kolejności usługi -5,6%, z ogromnym spadkiem w handlu, transporcie i sektorze hotelarsko-gastronomicznym (-10,.9%) i działalności związanej ze sztuką oraz rekreacją (-11,2%).

W II kw. spodziewamy się spadku -19% kw./kw., ponieważ szok może być trzykrotnie większy ze względu na blokadę gospodarki trwającą 1,5 miesiąca, po której nastąpi osłabienie działalności w okresie znoszenia ograniczeń (80% działalności sprzed kryzysu). Generalnie, w 2020 r., prognozujemy roczny spadek -11% hiszpańskiego PKB, zgodnie z głębokim spadkiem konsumpcji prywatnej (-15,7%) i inwestycji (-12,7%). W rezultacie w tym roku spodziewamy się wzrostu upadłości +24%. Powrót do nominalnej wartości PKB z 2019 r. może nastąpić dopiero na koniec 2021 r.

Rys. 1: Wzrost PKB strefy euro (%) 

  2017 2018 2019 2020 2021

Członkowie strefy euro

Niemcy

Francja

 

Włochy

 

Hiszpania

 

2,7

 

2,8

 

2,4

 

1,7

 

2,9

1,9

 

1,5

 

1,7

0,7

 

2,4

1,2

0,6

 

1,3

 

0,3

 

2,0

-9,3

 

-8,9

 

-8,9

 

-11,4

 

- 11,0

9,3

 

8,7

 

9,6

 

11,0

 

10,0

 

Źródło: Euler Hermes, Allianz Research

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Koronawirus a plany mieszkaniowe Polaków

Koronawirus a plany mieszkaniowe Polaków Koronawirus a plany mieszkaniowe Polaków

Jak pandemia koronawirusa wpływa na plany zakupowe Polaków? Czy nadal chcą kupić, sprzedać lub wynająć nieruchomość?

Jak pandemia koronawirusa wpływa na plany zakupowe Polaków? Czy nadal chcą kupić, sprzedać lub wynająć nieruchomość?

Redakcja Pandemia – wyzwanie dla zarządców

Pandemia – wyzwanie dla zarządców Pandemia – wyzwanie dla zarządców

Pandemia koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie także dla wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości. Wszyscy znaleźliśmy się w nowej sytuacji, która rodzi sporo wątpliwości. Przykładem jest chociażby...

Pandemia koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie także dla wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości. Wszyscy znaleźliśmy się w nowej sytuacji, która rodzi sporo wątpliwości. Przykładem jest chociażby kwestia rozdzielenia obowiązków zarządców oraz władz sanitarnych, brakuje również sprawnego przepływu informacji i wsparcia finansowego.

Redakcja Techniki zdalnego odczytu w czasach koronawirusa

Techniki zdalnego odczytu w czasach koronawirusa Techniki zdalnego odczytu w czasach koronawirusa

Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych...

Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu i rozliczania zużycia wszystkich mediów, a także archiwizowania danych pomiarowych.

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – osoby na kwarantannie i izolacji

#GorącaLinia – osoby na kwarantannie i izolacji #GorącaLinia – osoby na kwarantannie i izolacji

Czytelnik pyta: Skąd uzyskać informację o osobach na kwarantannie i izolacji?

Czytelnik pyta: Skąd uzyskać informację o osobach na kwarantannie i izolacji?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – kwarantanna a izolacja

#GorącaLinia – kwarantanna a izolacja #GorącaLinia – kwarantanna a izolacja

Czytelnik pyta: Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Czytelnik pyta: Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zużyte rękawiczki i maseczki osób zdrowych

#GorącaLinia – zużyte rękawiczki i maseczki osób zdrowych #GorącaLinia – zużyte rękawiczki i maseczki osób zdrowych

Czytelnik pyta: Gdzie powinny być wyrzucane odpady osób zdrowych niebędących na kwarantannie, które używają rękawiczek i maseczek ochronnych?

Czytelnik pyta: Gdzie powinny być wyrzucane odpady osób zdrowych niebędących na kwarantannie, które używają rękawiczek i maseczek ochronnych?

Redakcja Spółdzielnie domagają się tarczy antykryzysowej dla zarządców nieruchomości

Spółdzielnie domagają się tarczy antykryzysowej dla zarządców nieruchomości Spółdzielnie domagają się tarczy antykryzysowej dla zarządców nieruchomości

"Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą własnej tarczy antykryzysowej. Swoje postulaty wysłały do rządu. Uważają, że w obowiązujących przepisach brakuje m.in. zwolnień podatkowych, umorzeń kredytów...

"Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą własnej tarczy antykryzysowej. Swoje postulaty wysłały do rządu. Uważają, że w obowiązujących przepisach brakuje m.in. zwolnień podatkowych, umorzeń kredytów czy pokrycia części kosztów dezynfekcji nieruchomości" – czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita".

Eugenia Śleszyńska #GorącaLinia – czy wykonawca może naliczyć kary umowne?

#GorącaLinia – czy wykonawca może naliczyć kary umowne? #GorącaLinia – czy wykonawca może naliczyć kary umowne?

Czytelnik pisze: Zgodnie z umową 26.03.2020 r. wykonawca wszedł na teren i chciał rozpocząć remont instalacji elektrycznej w 3 budynkach wielorodzinnych (spółdzielnia mieszkaniowa). Instalacja elektryczna...

Czytelnik pisze: Zgodnie z umową 26.03.2020 r. wykonawca wszedł na teren i chciał rozpocząć remont instalacji elektrycznej w 3 budynkach wielorodzinnych (spółdzielnia mieszkaniowa). Instalacja elektryczna ma być wymieniona w całości od głównego złącza budynku do liczników energii elektrycznej wszystkich lokali wraz z wymianą instalacji i osprzętu oświetlenia klatek schodowych. Prace mają być wykonywane tylko w częściach wspólnych nieruchomości – wykonawca nie będzie miał potrzeby wchodzenia do...

Redakcja Stawiają na bezpieczeństwo pracowników i lokalnej społeczności

Stawiają na bezpieczeństwo pracowników i lokalnej społeczności Stawiają na bezpieczeństwo pracowników i lokalnej społeczności

Trwająca epidemia koronawirusa coraz wyraźniej wpływa na funkcjonowanie społeczeństwa i biznesu na całym świecie. Odpowiednio zaplanowane działania pozwalają na przetrwanie tego czasu. Obecnie firma Wiśniowski...

Trwająca epidemia koronawirusa coraz wyraźniej wpływa na funkcjonowanie społeczeństwa i biznesu na całym świecie. Odpowiednio zaplanowane działania pozwalają na przetrwanie tego czasu. Obecnie firma Wiśniowski skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i bliskiej społeczności lokalnej.

Eugenia Śleszyńska #GorącaLinia – bezpieczeństwo użytkowania i właściwa eksploatacja nieruchomości podczas pandemii

#GorącaLinia – bezpieczeństwo użytkowania i właściwa eksploatacja nieruchomości podczas pandemii #GorącaLinia – bezpieczeństwo użytkowania i właściwa eksploatacja nieruchomości podczas pandemii

Czytelniczka pisze: W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu...

Czytelniczka pisze: W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki nieruchomością, a w szczególności: bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości" daje właścicielom lokali prawo do żądania od zarządcy (zarządów) należytego, bez zbędnej zwłoki, zabezpieczenia mieszkańców budynków...

Redakcja Wpływ koronawirusa na nowe kredyty mieszkaniowe

Wpływ koronawirusa na nowe kredyty mieszkaniowe Wpływ koronawirusa na nowe kredyty mieszkaniowe

Część banków już teraz zaostrzyła wymagania wobec nowych klientów starających się o kredyt hipoteczny lub żąda dodatkowych zabezpieczeń, inne dopiero rozważają tego typu działania.

Część banków już teraz zaostrzyła wymagania wobec nowych klientów starających się o kredyt hipoteczny lub żąda dodatkowych zabezpieczeń, inne dopiero rozważają tego typu działania.

Redakcja Narzędzia do pracy zdalnej dedykowane wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym

Narzędzia do pracy zdalnej dedykowane wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym Narzędzia do pracy zdalnej dedykowane wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym

Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm przeniosła...

Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm przeniosła swoją pracę do domu, część – ograniczyła możliwość bezpośredniego spotkania z klientem, a jeszcze inne, takie jak firmy produkcyjne, działają zwykle w mniejszym składzie i z zachowaniem rygorów, które nakłada ministerstwo zdrowia. W tej sytuacji nie ma wyjątków. Nie inaczej jest w przypadku naszych...

Redakcja Skutki pandemii dotykają również energetykę

Skutki pandemii dotykają również energetykę Skutki pandemii dotykają również energetykę

Mniejszy popyt na energię i surowce obniża ich ceny, w konsekwncji spadają wpływy spółek energetycznych. Może to prowadzić do problemów z realizacją pewnych inwestycji, szczególnie tych związanych z transformacją...

Mniejszy popyt na energię i surowce obniża ich ceny, w konsekwncji spadają wpływy spółek energetycznych. Może to prowadzić do problemów z realizacją pewnych inwestycji, szczególnie tych związanych z transformacją systemu energetycznego. Ministerstwo Klimatu alarmowało, że zerwanie łańcucha dostaw i braki kadrowe stanowią ryzyko dla inwestycji w OZE.

Redakcja Zdrowia, spokoju i radości w tym trudnym czasie...

Zdrowia, spokoju i radości w tym trudnym czasie... Zdrowia, spokoju i radości w tym trudnym czasie...

To jest rok inny niż poprzedni. W obliczu pandemii musimy naprawdę przestrzegać nałożonych ograniczeń – zostać w domu i spędzić te święta w gronie najbliższych – domowników. Nakryjmy stoły, ubierzmy...

To jest rok inny niż poprzedni. W obliczu pandemii musimy naprawdę przestrzegać nałożonych ograniczeń – zostać w domu i spędzić te święta w gronie najbliższych – domowników. Nakryjmy stoły, ubierzmy się uroczyście, celebrujmy wspólne spożywanie posiłku – mamy na to czas! Zadbajmy o dobrą atmosferę, a jeśli dopadnie nas smutek – nie brońmy się i pobądźmy z nim przez chwilę.

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – odpady medyczne w pojemnikach na śmieci

#GorącaLinia – odpady medyczne w pojemnikach na śmieci #GorącaLinia – odpady medyczne w pojemnikach na śmieci

Czytelnik pisze: co zrobić, jeżeli w pojemnikach na śmieci wspólnoty mieszkaniowej pojawią się odpady medyczne, zużyte strzykawki, waciki, maseczki, brudna odzież ochronna?

Czytelnik pisze: co zrobić, jeżeli w pojemnikach na śmieci wspólnoty mieszkaniowej pojawią się odpady medyczne, zużyte strzykawki, waciki, maseczki, brudna odzież ochronna?

Redakcja #GorącaLinia – zarządca, odbiór odpadów, a COVID

#GorącaLinia – zarządca, odbiór odpadów, a COVID #GorącaLinia – zarządca, odbiór odpadów, a COVID

Czytelniczka pisze: Uprzejmie proszę o poruszenie problemu dotyczącego odbioru odpadów z gospodarstw domowych z lokali objętych kwarantanną domową. W mieście B. zarządcy nieruchomości zostali poinformowani...

Czytelniczka pisze: Uprzejmie proszę o poruszenie problemu dotyczącego odbioru odpadów z gospodarstw domowych z lokali objętych kwarantanną domową. W mieście B. zarządcy nieruchomości zostali poinformowani i zobowiązani przez miejski sztab kryzysowy o konieczności zapewnienia odbioru odpadów z lokali objętych kwarantanną. Nie godzimy się z tym. Proszę o ustosunkowanie się do problemu w świetle obowiązujących przepisów prawa i sytuacji w kraju.

Redakcja Bohaterowie trudnych czasów

Bohaterowie trudnych czasów Bohaterowie trudnych czasów

Bohaterowie trudnych czasów, to wszyscy ci, którzy walczą z koronawirusem, gdy Ty pozostajesz w domu. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, policjanci, wolontariusze... Specjalnie dla nich Mieszkanicznik...

Bohaterowie trudnych czasów, to wszyscy ci, którzy walczą z koronawirusem, gdy Ty pozostajesz w domu. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, policjanci, wolontariusze... Specjalnie dla nich Mieszkanicznik uruchomił akcję charytatywną: zbierają fundusze na zapłacenie za ich pobyt w lokalu na kwarantanny. Ci ludzie potrzebują odosobnionego miejsca na odpoczynek, aby mogli dalej nam pomagać. Może także i Tobie...

Redakcja Wirus SARS-CoV-2 dziesiątkuje najem krótkoterminowy

Wirus SARS-CoV-2 dziesiątkuje najem krótkoterminowy Wirus SARS-CoV-2 dziesiątkuje najem krótkoterminowy

Niektórzy eksperci wskazują na zagrożenia dla przedsiębiorców zajmujących się najmem krótkoterminowym. Podkreślają, że obostrzenia związane z walką ze skutkami pandemii nagle pozbawiły ich przychodów....

Niektórzy eksperci wskazują na zagrożenia dla przedsiębiorców zajmujących się najmem krótkoterminowym. Podkreślają, że obostrzenia związane z walką ze skutkami pandemii nagle pozbawiły ich przychodów. Jednocześnie prognozują, że efekty odroczenia spłaty rat kredytowych będą niewystarczające.

Redakcja Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości

Wywiad z Danielem Bieniasem, Dyrektorem Zarządzającym CBRE.

Wywiad z Danielem Bieniasem, Dyrektorem Zarządzającym CBRE.

Redakcja UOKiK: Uwaga na złodziei!

UOKiK: Uwaga na złodziei! UOKiK: Uwaga na złodziei!

Czas epidemii mogą wykorzystać zwykli złodzieje, by dostać się do naszych domów. Pretekstem może być np. obwoźna sprzedaż maseczek, płynów do dezynfekcji, testów na wirusa lub wykonywanie ich w domu. Mogą...

Czas epidemii mogą wykorzystać zwykli złodzieje, by dostać się do naszych domów. Pretekstem może być np. obwoźna sprzedaż maseczek, płynów do dezynfekcji, testów na wirusa lub wykonywanie ich w domu. Mogą się także zdarzyć próby podszywania się pod urzędników sanitarnych, którzy nakazują opuszczenie mieszkania, wskazując, że ktoś z kim mieliśmy kontakt został zakażony koronawirusem.

Redakcja Spółdzielnie mieszkaniowe zarządzane online

Spółdzielnie mieszkaniowe zarządzane online Spółdzielnie mieszkaniowe zarządzane online

Tarcza antykryzysowa wprowadza zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali. Zmiany umożliwiają członkom zarządów i rad nadzorczych spółdzielni głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzić...

Tarcza antykryzysowa wprowadza zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali. Zmiany umożliwiają członkom zarządów i rad nadzorczych spółdzielni głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzić zwołanie posiedzenia. W podobny sposób właściciele lokali będą mogli przyjmować uchwały zarządu.

Redakcja COVID-19 – osłabienie walut wpływa na rynek mieszkaniowy

COVID-19 – osłabienie walut wpływa na rynek mieszkaniowy COVID-19 – osłabienie walut wpływa na rynek mieszkaniowy

Kraje, które nie przyjęły euro lub ich waluty nie są związane ze wspólną europejską walutą, odnotowały w lutym i marcu 2020 r. osłabienie kursów walut o około 10%. Wyjątkiem jest rumuński lej, który stracił...

Kraje, które nie przyjęły euro lub ich waluty nie są związane ze wspólną europejską walutą, odnotowały w lutym i marcu 2020 r. osłabienie kursów walut o około 10%. Wyjątkiem jest rumuński lej, który stracił zaledwie 1% – głównie dzięki interwencji banku centralnego. W związku z tym, że większość umów najmu w Europie Środkowo-Wschodniej jest denominowana w euro, może to stanowić dodatkowe obciążenie dla najemców, zwłaszcza tych, którzy uzyskują większość dochodów w walutach lokalnych (CZK, PLN, HUF...

Redakcja Ministerstwo Klimatu o projekcie ustawy antykryzysowej w zakresie energetyki i gospodarki odpadami

Ministerstwo Klimatu o projekcie ustawy antykryzysowej w zakresie energetyki i gospodarki odpadami Ministerstwo Klimatu o projekcie ustawy antykryzysowej w zakresie energetyki i gospodarki odpadami

– Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dlatego w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przygotowaliśmy przepisy, które realnie pomogą przedsiębiorcom i samorządom – podkreślił...

– Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dlatego w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przygotowaliśmy przepisy, które realnie pomogą przedsiębiorcom i samorządom – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.

Redakcja Czy koronawirus zmieni świat?

Czy koronawirus zmieni świat? Czy koronawirus zmieni świat?

Automatyka drzwiowa, kontrola dostępu do drzwi czy automatyczne wietrzenie pomieszczeń – to tylko kilka rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo epidemiczne. Eksperci twierdzą, że rozwiązania te mogą zyskać...

Automatyka drzwiowa, kontrola dostępu do drzwi czy automatyczne wietrzenie pomieszczeń – to tylko kilka rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo epidemiczne. Eksperci twierdzą, że rozwiązania te mogą zyskać na znaczeniu po uporaniu się z pandemią koronawirusa.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.