administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

TuMieszkamy wprowadza nowy model zarządzania nieruchomościami na polskim rynku

TuMieszkamy | 2020-06-04

TuMieszkamy planuje dalszy rozwój na polskim rynku, przenosząc zarządzanie nieruchomościami na wyższy poziom efektywności i dostosowania usług na potrzeby klienta, a także wdraża nowe technologie do zdalnej obsługi klienta. Rok 2020 będzie przełomowy dla organizacji i zarządzania nieruchomościami według nowych standardów usług wprowadzonych przez firmę.

treść sponsorowana

TuMieszkamy, lider w zarządzaniu nieruchomościami mieszkaniowymi w Polsce, rozpoczął wprowadzanie nowego modelu biznesowego od kwietnia 2020 roku. Marka jest obecna na polskim rynku od 2018 roku i od tego czasu konsekwentnie dąży do ciągłego doskonalenia usług i wdrażania innowacji. Ma to na celu wprowadzenie nowych standardów w całym obszarze zarządzania nieruchomościami. Nowy model działalności dotyczy nie tylko restrukturyzacji organizacji, ale także wdrażania rozwiązań cyfrowych w usługach w celu zwiększenia skuteczności w działaniach oraz zadowolenia klientów.

Nowa formuła: połączenie tradycyjnych i nowoczesnych metod pracy z klientami

„Widzimy, że formuła tradycyjnego sposobu zarządzania nieruchomościami powoli przestaje być wystarczająca. Zmienia się nasza rzeczywistość oraz oczekiwania klientów, dlatego w TuMieszkamy wprowadzamy nowy model biznesowy - proaktywny, zorientowany na klienta oraz uwzględniający wykorzystanie nowoczesnych technologii IT” – mówi Tomas Ramanauskas, Wiceprezes Zarządu TuMieszkamy. „Nadal korzystamy z tradycyjnych form jak kontakt bezpośredni naszych pracowników z członkami zarządów wspólnot oraz mieszkańcami czy też realizacja zgłoszeń klientów poprzez infolinię. Dodatkowo rozbudowujemy nasze usługi IT, tworząc silne połączenie cyfrowe z klientami. Sektor bankowości indywidualnej przechodził podobne przemiany kilka lat temu i obecnie wszyscy realizujemy większość naszych działań zdalnie, poprzez platformy samoobsługowe. Mając na uwadze rozwój wszystkich branż usługowych w tym kierunku, jak też sprawność i efektywność tych narzędzi uznaliśmy, że pora by wprowadzić tego typu rozwiązania także do naszej branży zarządzania nieruchomościami.” – dodał Ramanauskas.

Dowiedz się więcej >>

Sprawne wprowadzenie TuMieszkamy do nowej rzeczywistości to najważniejsze cele nowego modelu biznesowego firmy. W ubiegłym roku zainwestowaliśmy w rozwój całodobowej infolinii – Działu Obsługi Mieszkańców i stworzyliśmy scentralizowane usługi księgowe. Teraz wprowadzamy innowacyjne rozwiązania wykorzystujące nowe technologie np. przeglądy nieruchomości przeprowadzane za pomocą dronów. Jest to także rok rozwoju kanałów komunikacji - oprócz wspomnianego Działu Obsługi Mieszkańców, mieszkańcy mogą komunikować się z TuMieszkamy za pośrednictwem platformy samoobsługowej - Strefy Klienta -  oraz mediów społecznościowych.

Szybko, efektywnie, bezpiecznie

Zachęcamy właścicieli nieruchomości do załatwiania wszelkich spraw korzystając z elektronicznych kanałów komunikacji  np. Strefy Klienta online dostępnej zarówno poprzez stronę internetową, jak też poprzez aplikację mobilną. W aktualnej sytuacji sprawdza się także całodobowa infolinia czynna siedem dni w tygodniu. Zgłoszenia od mieszkańców przyjmujemy także przez naszą stronę na Facebooku. Tego typu rozwiązania pozwalają nam zachować ciągłość obsługi nieruchomości, a mieszkańcy mają  nie tylko  bezpieczny, efektywny i szybki dostęp do najpotrzebniejszych informacji, ale również możliwość załatwienia spraw bez wychodzenia z domu” – kontynuuje Tomas Ramanauskas.

Postaw na kreatywne rozwiązania >>

Platforma samoobsługowa Strefa Klienta to miejsce, w którym właściciele lokali mają możliwość sprawdzenia swojego salda czy zapoznania się z wiadomościami od administratora. Tutaj znajdują się również wszystkie ważne dokumenty dotyczące danej wspólnoty mieszkaniowej. Ponadto mieszkańcy mogą zgłosić tam usterkę czy awarię.  Wystarczy zrobić zdjęcie i przy pomocy aplikacji przesłać zgłoszenie – jest ona natychmiast rejestrowana w celu usunięcia. Poprzez platformę można również wprowadzić odczyty liczników czy dokonać płatności zobowiązań. To ostatnie jest szczególnie wygodne w obecnej sytuacji. Mieszkańcy, mający dostęp do Strefy Klienta, mogą opłacać rachunki za utrzymanie ich nieruchomości za pomocą kilku kliknięć, a więc bez wychodzenia z domu.

„Stawiamy na rozwój nowych technologii oraz narzędzi dla mieszkańców, które pozwalają im na ciągły dostęp do informacji i realizację zadań przy użyciu telefonu czy komputera. Nikt nie mógł przewidzieć wprowadzenia stanu epidemicznego, a to doskonały przykład jak nowe technologie mogą nam pomóc w takiej sytuacji. Dla tych mieszkańców, którzy mniej sprawnie posługują się narzędziami online publikujemy użyteczne instrukcje na naszym kanale YouTube.” – dodaje wiceprezes TuMieszkamy. „Nasi pracownicy, którzy realizują obchody po nieruchomościach korzystają z aplikacji mobilnych, dzięki którym łatwo i szybko mogą wprowadzić usterki do systemu, co pozwala przyspieszyć ich naprawę. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu mamy dostęp do historii napraw w budynku i znamy o wiele lepiej stan techniczny danej nieruchomości.” – mówi Tomas Ramanauskas. To dowód na to jak cyfryzacja dokumentów wspólnot mieszkaniowych ułatwia regularne obchody i sprawne utrzymanie nieruchomości przez administratorów.

Dział Technicznego Utrzymania Nieruchomości

Zebrania roczne – nowe możliwości ich przeprowadzania

Marzec to szczególnie gorący okres w życiu wspólnot mieszkaniowych. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację oraz zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego o unikaniu skupisk ludzi, Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że roczne zebrania wspólnot mieszkaniowych mogą odbyć się w późniejszym terminie, bez sankcji dla wspólnot mieszkaniowych czy zarządców nieruchomości. W przypadku wielu nieruchomości takie odroczenie zebrań powoduje brak możliwości podjęcia przez wspólnotę mieszkaniową uchwał niezbędnych do utrzymania prawidłowego stanu technicznego budynku oraz płynności finansowej wspólnoty. W takiej sytuacji zarządcy mogą zbierać głosy właścicieli lokali online. „W obliczu nowej sytuacji w kraju, idealnie sprawdza się, istniejąca w naszej organizacji już od ponad roku, możliwość zdalnego głosowania uchwał i zatwierdzenia sprawozdania rocznego poprzez Strefę Klienta.”– powiedział Tomas Ramanauskas.„Sektor usługowy dynamicznie się rozwija, także oczekiwania klientów bardzo szybko się zmieniają. Doskonałym przykładem może być szczególny okres, w jakim się znaleźliśmy, gdzie kwestie związane z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia są kluczowe, a nowe technologie sprawdzają się doskonale w tak wymagającym czasie. Ten czas zmieni znacząco nasz sposób życia oraz podejście do usług. Także w stosunku do obszaru zarządzania nieruchomościami zmienią się oczekiwania mieszkańców oraz wspólnot mieszkaniowych.” – podsumował Ramanauskas.

Więcej informacji o TuMieszkamy można znaleźć na stronie www.tumieszkamy.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • antos001 antos001, 22.12.2020r., 16:00:32 Dzień dobry, ponieważ mój poprzedni komentarz został usunięty, (i nie wiem czemu zniknął ?) Jako członek wspólnoty obsługiwanej przez jedną z Firm grupy TuMieszkamy czytając taki artykuł czuję obowiązek opisania efektów opisanych zmian od strony mieszkańca skazanego na tą, absolutnie niekonsultowaną z nami rewolucję. Strefa Klienta jest portalem martwym i nie wnosi żadnej jakości w procesie komunikacji z mieszkańcem. Wystawione narzędzia są niefunkcjonalne, zawierają wybrane szczątki z historii mojej komunikacji z w/w firmą, a zgłoszenia i zapytania kierowane tym kanałem do Zarządcy czekają na reakcje od kilku do kilkudziesięciu dni. Mój rekordzista to 27 dni !!!. Szanowni Państwo Jeśli nie ma się ochoty i rzetelną i trzcinową pracę, to najlepsze systemy informatyczne nie pomogą.
  • Poszkodowana Poszkodowana, 29.12.2020r., 16:35:05 Szanowni Państwo! Gdyby Tu Mieszkamy nie zasponsorowało takiego pięknego artykułu na swój temat, to nigdzie w Internecie byście takiego na ich temat nie znaleźli. Sprawdźcie opinie na google, komentarze do postów na Facebooku na oficjalnej stronie Tu Mieszkamy, a będziecie mieli rzeczywisty obraz tej cudownej firmy. Trzymać ich na odległość kija od swoich nieruchomości i pieniędzy.
  • Członek Zarządu Członek Zarządu, 04.01.2021r., 10:54:38 Jakakolwiek próba kontaktu z księgowością Tumieszkamy jest niemożliwa. Email z prośbą o dokumenty wysłany 12.11.2020 a jest 04.01.2021 i odpowiedzi nie ma. Rozmowa telefoniczna tylko z infolinią, która za każdym razem przyjmuje zgłoszenie i nic się dalej nie dzieje. Tragedia. Rozwiązujemy umowę na zarządzanie.

Powiązane

TuMieszkamy Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste Zarządzanie nieruchomościami właśnie stało się proste

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...

Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.

TuMieszkamy TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.